5 February 2002 - 18:38 AMT
ՆԵՐՔԱՂԱՔԱՅԻՆ ՀԵՌԱԽՈՍԱՅԻՆ ԽՈՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՐՈՊԵԱՎՃԱՐԻ ԿԻՐԱՌՈՒՄՆ ԱՐԳԵԼԵԼՈՒ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ՀԱՐՑԻ ԱՌՆՉՈՒԹՅԱՄԲ ՍԿՍՎԵԼ Է ՍՏՈՐԱԳՐԱՀԱՎԱՔ
Հայաստանի Ազգային ժողովի պատգամավոր Արշակ Սադոյանը ստորագրահավաք է սկսել, որն անհրաժեշտ է փետրվարի վեցին խորհրդարանի արտահերթ նիստ անցկացնելու եւ հեռահաղորդակցության օրենքում փոփոխություններ մտցնելու վերաբերյալ հարցի քննարկման համար: Սադոյանը մտադիր է հասնել օրենքում ներքաղաքային հեռախոսային խոսակցությունների րոպեավճարի կիրառմանը արգելք դնելուն: Նրան հաջողվել է հավաքել առայժմ 25 հազար ստորագրություն: Արտահերթ նիստ հրավիրելու համար անհրաժեշտ է 44 հազար ստորագրություն: Նիստի հրավիրման պահանջի տակ ստորագրել են, մասնավորապես, ժողովրդական կուսակցությունը, կոմկուսը եւ «Օրինաց երկիր» կուսակցությունը ներկայացնող պատգամավորները: Հիշեցնենք, որ օրենքում ներքաղաքային հեռախոսային խոսակցությունների համար րոպեավճարի կիրառմանը արգելք դնելու դեպքում հեռահաղոդակցային մենաշնորհատեր «ԱրմենՏել» ընկերությունը կարող է հայց ներկայացնել միջազգային դատարան Հայաստանի կառավարության դեմ: Արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանի խոսքերով` Հայաստանի օգտին դատարանի որոշման հավանականությունը մեծ չէ:

5 February 2002 - 18:38 AMT
НАЧАЛСЯ СБОР ПОДПИСЕЙ ДЛЯ ПРОВЕДЕНИЯ ЗАСЕДАНИЯ ПАРЛАМЕНА ПО ВОПРОСУ О НАЛОЖЕНИИ ЗАПРЕТА НА ВВЕДЕНИЕ ПОМИНУТНОЙ ПЛАТЫ ЗА ВНУТРИГОРОДСКИЕ ТЕЛЕФОННЫЕ РАЗГОВОРЫ
Депутат Национального собрания Армении Аршак Садоян начал сбор подписей, необходимых для созыва шестого февраля внеочередного заседания парламента и обсуждения вопроса о внесении изменений в закон о телекоммуникациях. Садоян намерен добиваться закрепления в законе запрета на введение поминутной платы за внутригородские телефонные разговоры. Ему удалось собрать пока только 25 подписей. Для созыва внеочередного заседание необходимо – 44. Под требованием созыва заседания подписались, в частности, депутаты, представляющие народную партию, компартию и партию “Оринац еркир”. Напомним, что в случае внесения в закон запрета на введение поминутной платы за внутригородские телефонные разговоры телекоммуникационный монополист – компания “АрменТел” может подать иск в международный арбитражный суд против правительства Армении. По словам министра юстиции Давида Арутюняна, шансов на то, что вердикт суда будет в пользу Армении, слишком мало.