«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ժամանակ հայկական կողմը պետք է պատրաստ լինի փոխզիջումներին»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում նշեց Գլոբալիզացման եւ տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Ստեփան Գրիգորյանը:
Գրիգորյանի խոսքով, հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման պայմաններում Ադրբեջանը կարող է ԼՂՀ դեմ ռազմական արկածախնդրության դիմել, քանի որ հայ-թուրքական մերձեցումն իր շահերից չէ բխում: «Այս իմաստով հայկական կողմիղ զիջում կլինի այն հանգամանքը, որ Հայաստանը չի նվաճելու Գյանջան, այլ միայն պաշտպանելու է ԼՂՀ շուրջ ազատագրված տարածքների սահմանները»,- նկատեց փորձագետը:
Նա նկատեց նաեւ, որ կարճաժամկետ հեռանկարում ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործում Հայաստանն ու Ադրբեջանը դժվար փե ընդհանուր համաձայնության գան: «Բացի դրանից հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը կարող է հարմար առիթ դառնալ Ադրբեջանի կողմից ԼՂՀ դեմ ռազմական գործողությունների վերսկսման համար»,- ընդգծեց Ստեփան Գրիգորյանը:

“При урегулировании нагорно-карабахского конфликта армянская сторона должна быть готова к взаимным уступкам”, – на пресс-конференции в Ереване отметил руководитель Аналитического центра по глобализации и региональному сотрудничеству Степан Григорян.
По словам Григоряна, на фоне нормализации армяно-турецких отношений Азербайджан может пойти на военную авантюру против НКР, так как не в его интересах армяно-турецкое сближение. “На этом фоне с армянской стороны будет уступкой то обстоятельство, что Армения не будет завоевывать Гянджу, а только защитит границы освобожденных территорий вокруг НКР”, – заметил эксперт.
Он также заметил, что в краткосрочной перспективе в урегулировании карабахской проблемы Армения и Азербайджан вряд ли придут к общему согласию. “Плюс к этому процесс налаживания армяно-турецких отношений может стать удобной причиной для возобновления Азербайджаном военных действий против НКР”, – подчеркнул Степан Григорян.