Հայաստանի կառավարությունը հունվարի 14-ի նիստի ժամանակ հավանություն է տվել «Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագրին :
Ներդրումային ծրագրի ընդհանուր արժողությունը 500 մլն դոլար է եւ ընդգրկում է Ագարակ-Կապան-Երեւան-Գյումրի-Բավրա մայրուղիներն ու ճանապարհային ենթակառույցները: Այն ֆինանսավորում է Ասիական զարգացման բանկը: Այս միջանցքի կառուցումը հնարավորություն կտա բարելավելու Իրանի եւ Վրաստանի հետ ճանապարհային կապը` ապահովելով ելքը դեպի միջազգային առեւտրային ուղիներ եւ շուկաներ:
2010 թ. նախատեսվում է իրականացնել 120 մլն դոլար արժողությամբ շինարարական աշխատանքներ: Այս առնչությամբ Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հանձնարարել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանին եւ ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանին ձեռնարկել անհրաժեշտ բոլոր միջոցները` այդ աշխատանքներն ամբողջությամբ կատարելու համար:

Правительство Армении на заседании 14 января одобрило «Инвестиционную программу строительства дорожного коридора Север-Юг».
Общая стоимость инвестиционной программы, финансируемой Азиатским банком развития, составит 500 млн. долларов и включает строительство автомагистралей Агарак-Капан- Ереван-Гюмри-Бавра и дорожную инфраструктуру. Строительство данного коридора позволит улучшить дорожную связь с Ираном и Грузией, обеспечив выход к международным направлениям и рынкам.
В 2010 году планируется осуществить строительные работы на сумму 120 млн. долларов, в связи с чем глава армянского правительства Тигран Саркисян поручил министру экономики РА Нерсесу Ерицяну и министру транспорта и связи РА Гургену Саргсяну предпринять все необходимые меры для реализации этих работ в полном объеме.