14 Հունվար 2010 - 14:37 AMT
ԵՐԵՎԱՆ, 14.01.2010թ. – 15.01.2010թ.-ից «ՌԵՆԵՍԱ» փակ բաժնետիրական ընկերությանը, որը ֆոնդային բորսայի անդամ է հանդիսանում 2002թ.-ի հունվարից, շնորհվել է ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ բաց բաժնետիրական ընկերության պարտատոմսերի երրորդ թողարկման շուկա ստեղծողի կարգավիճակ:
ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿԻ պարտատոմսերի այսթողարկումը ներառում է 10,000 ՀՀ դրամ անվանականարժեքով, արժեկտրոնի տարեկան 10% եկամտաբերությամբ 25,000 պարտատոմսեր, որոնք ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա-ում ցուցակվել են այս տարվա հունվարի 12-ից, ընդգրկվելով Bbond ցուցակում (ARBKB3), եւ ենթակա են մարման 27.06.2011թ.-ին:
Շուկա ստեղծողի կարգավիճակում ՌԵՆԵՍԱ-ն կապահովի պարտատոմսերի անընդհատ երկկողմանի գնանշումներ, երաշխավորելով երկրորդային շուկայում պարտատոմսերի իրացվելիությունը եւ ներդրողների համար ստեղծելով ցանկացած պահին դրանք վաճառելու կամ գնելու հնարավորություն: Հարկ է նշել, որ ՌԵՆԵՍԱ-ն շուկա ստեղծողի դերում հանդես է եկել նաեւ ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿԻ պարտատոմսերի երկրորդ թողարկման համար, որը մարվել է 2009թ.-ի դեկտեմբերին:
30.09.2009թ.-ի դրությամբԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿԻընդհանուր կապիտալըկազմելէմոտ7.75 մլրդ ՀՀդրամ, իսկընդհանուրակտիվների գումարըգերազանցելէ29 մլրդ ՀՀդրամը:Բանկըձեւավորվելէ 1991 թվականիցՀայաստանիֆինանսական շուկայում գործող Հայկապբանկ-ի վերակազմավորման արդյունքում: ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿԻ բաժնետոմսերի 74%-ից ավելին ներկայումս պատկանում է վառելանյութերի մեծածախ եւ մանրածախ առեւտրի բնագավառում գործունեություն ծավալող «ՖԼԵՇ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությանը, իսկ 25%-ը` Վերակառուցման եւ Զարգացման Եվրոպական Բանկին:
NASDAQ OMX-ը աշխարհիամենախոշորբորսայական ընկերությունն է: Այն բորսայական ծառայություններ է մատուցում եւ առաջատար տեխնոլոգիաներ վեց մայրցամաքներում գտնվող երկրներում, եւ ունենալով իր հարթակներում ցուցակված ավելի քան 3,900 ընկերություններ` առաջինն է նաեւ ցուցակված ընկերությունների թվով: NASDAQ OMX-ի տեխնոլոգիաները ներդրված են ավելի քան 50 երկրների 60 բորսաներում, քլիրինգային կազմակերպություններում եւ կենտրոնական դեպոզիտարիաներում:
2008թ.-ի հունվարինսկանդինավյաներկրներում գործող OMX բորսայականօպերատորըձեռք էբերելՀայաստանիՖոնդային Բորսայի (ՀՖԲ) եւ Հայաստանի Կենտրոնական Դեպոզիտարիայի (ՀԿԴ) բաժնետոմսերի 100%-ը: 2008թ.-ի փետրվարին NASDAQ-ի եւ OMX-ի միավորման արդյունքում ստեղծված NASDAQ OMX Group-ը դարձավ ՀՖԲ-ի եւ ՀԿԴ-ի միակ սեփականատերը:
27.01.2009թ.-ից «Հայաստանի ֆոնդային բորսա» ԲԲԸ-ն պաշտոնապես վերանվանվել է «ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա» ԲԲԸ-ի: 05.06.2009թ.-ին «ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա» ԲԲԸ-ն դարձավ «Հայաստանի Կենտրոնական Դեպոզիտարիա» ԲԲԸ-ի բաժնետոմսերի 100%-ի սեփականատերը:

Начиная с 15 января 2010 года инвестиционная компания «Ренеса» будет официально объявлять цены на покупку и продажу именных купонных облигаций третьего выпуска ОАО «Араратбанк», сообщает пресс-служба NASDAQ OMX Армения. Данный транш, которому присвоена биржевая аббревиатура ARBKB3, включает 25 000 облигаций с номинальной стоимостью 10 000 драмов и 10%-ым годовым доходом. Облигации данной эмиссии подлежат погашению 27 июня 2011 года.
Облигации третьего выпуска Араратбанка проходят листинг на фондовой бирже NASDAQ OMX Армения с 12 января 2010 года и включены в биржевой список Bbond.
В статусе маркет-мейкера ЗАО «Ренеса» будет поддерживать ликвидность облигаций на вторичном рынке, обеспечивая инвесторам постоянную возможность купить или продать облигации на бирже NASDAQ OMX Армения.
ЗАО «Ренеса», являющееся членом фондовой биржи с 24 января 2002 года, выступало в роли маркет-мейкера также и для второго выпуска облигаций Араратбанка, погашенного в декабре 2009 года.
По состоянию на 30 сентября 2009 г. общий капитал ОАО «Араратбанк» составил около 7.75 млрд. драмов, а сумма общих активов превысила 29 млрд. драмов. Банк сформировался в результате реорганизации действующего на финансовом рынке Армении с 1991 года Армсвязьбанка. Более 74 % акций банка в настоящее время принадлежит ООО “Флеш”, осуществляющему деятельность в сфере оптовой и розничной торговли, а 25 % – Европейскому банку реконструкции и развития.
ОАО NASDAQ OMX Армения (до 27 января 2009 года действующая как ОАО «Армянская фондовая биржа») основана в 2001 году в качестве саморегулирующей организации на базе добровольного объединения 21 брокерской (дилерской) компаний. В начале ноября 2007 года фондовая биржа реорганизована в открытое акционерное общество. С 7 января 2008 года компания ОМХ (ныне NASDAQ OMX) является 100%-ым владельцем акций фондовой биржи NASDAQ OMX Армения. Фондовая биржа 5 июня 2009 года стала владельцем 100% акций Центрального Депозитария Армении.