Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) 1,3-15 տնտեսական աճ է կանխատեսում Հայաստանում: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդել է ՎԶԵԲ-ի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Վալերիու Ռազլոգը: «Հարկ է նշել, որ մեր գնահատականները եւ կանխատեսումները Հայաստանի տնտեսության վերաբերյալ 2010 թ. համար մի փոքր ավելի լավատեսական են, քան երկրի կառավարության կանխատեսումները: Մենք կանխատեսում ենք Հայաստանում ՀՆԱ-ի 1,5 տոկոսի աճ 2010 թվականին, ինչն էականորեն չի տարբերվում կառավարության կանխատեսումներից, սակայն այս տարին ցույց կտան` կանխատեսումները կլինեն ավելի լավը, թե վատը»,-ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է սղաճի ցուցանիշներին, ապա ՎԶԵԲ-ը «կտրուկ տատանումներ չի ակնկալում»: Ըստ Ռազլոգի, սղաճի ցուցանիշը 2010թ. կլինի այն սահմաններում, որ սահմանել է ՀՀ Կենտրոնական բանկը:
Ըստ 2010թ. պետբյուջեի, ՀՆԱ-ի աճը Հայաստանում 2010թ. նախատեսված է 1,2 տոկոսի մակարդակով, իսկ սղաճը` 4՞ 1,5 տոկոս:

Европейский банк реконструкции и развития (EBRD) прогнозирует в Армении 1.3% – 1.5% экономический рост. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил глава ереванского офиса EBRD Валериу Разлог. «Наша оценка и наши прогнозы по экономике Армении на 2010 год, надо сказать, чуть более оптимистичны, чем прогнозы правительства страны. Мы прогнозируют рост объемов ВВП в Армении в этом году в районе от 1.3 – 1.5%, что незначительно отличается от прогнозов правительства, но этот год покажет – будут ли прогнозы лучше или хуже», – сказал он.
Что же касается показателя инфляции, то EBRD «не ожидает ее резких скачков». По словам Валериу Разлога, показатель инфляции в 2010 году будет находиться в пределах, установленных Центральным банком Армении.
Согласно госбюджету на 2010 год рост ВВП в Армении запланирован на уровне 1,2%, а инфляция на уровне 4±1,5%.