Բանկային հատվածը գլխավոր դերը կկտարի 2010թ. Հայաստանի տնտեսության վերականգնման գործում: PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Վալերիու Ռազլոգը: Ըստ նրա, ՀՀ տնտեսությունն այս տարի աստիճանաբար կսկսի դուրս գալ ճգնաժամից, իսկ առավել զգալի քայլեր կարվեն 2010թ. երկրորդ կեսին: «Մենք ակնկալում ենք տնտեսական ակտիվության աճ երկրում, ինչն իր հերթին կհանգեցնի ֆինանսավորման ծավալների ավելացման պահանջարկի, իսկ բանկային հատվածն այդ գործում գլխավոր դերը կկատարի»,-ասել է նա:
Այդ առնչությամբ, Ռազլոգը նշել է, որ 2010թ. ՀՀ բանկերի առջեւ կծառանան` վարկային պորտֆելի ավելացում եւ բարելավում, ինչպես նաեւ դիվերսիֆիկացում եւ, բնականաբար, կմնա նաեւ 2009թ. խնդիրը` պորտֆելի որակի բարելավումը:

15 Январь 2010 - 10:37 AMT
Банковский сектор будет играть главную роль в восстановлении экономики Армении в 2010 году. Такое мнение в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net высказал глава ереванского офиса Европейского банка реконструкции и развития (EBRD) Валериу Разлог. По его словам, экономика Армении в этом году постепенно будет выходить из кризиса, а более заметные шаги будут наблюдаться во второй половине 2010 года. «Мы ожидает рост экономической активности в стране, что в свою очередь приведет к потребностям увеличения объемов финансирования, а банковский сектор в этом будет играть главную роль», – сказал он.
В связи с этим Валериу Разлог отметил, что на 2010 год перед банками Армении будут стоять следующие задачи: увеличение кредитного портфеля, его диверсификация и, естественно, остается проблема, которая была еще в 2009 году, – улучшение качества портфеля.