15 Հունվար 2010 - 12:46 AMT
Լիզինի եւ ֆակտորինի տրամադրման վերաբերյալ վերջնական որոշումն Արարատբանկի ղեկավարությունը կկայացնի 2010թ. մայիսին: Այդ մասին հունվարի 15-ին Երեւանում հաղորդել է բանկի ործադիր տնօրեն Աշոտ Օսիպյանը` պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին:
Ըստ նրա, այսօրվա դրությամբ բանկն երկու ծառայությունների` լիզինի եւ ֆակտորինի տրամադրման առաջարկ ունի, որոնց ծով ծրարերը կիրականացվեն Վերակառուցման ու զարացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) միջոցներով: «Այդ ծառայություննեի ներդնումը կախված է շուկայում ստեղծված իրավիճակից եւ, հնարավոր է, որ մենք օտվենք այդ առաջարկից եւ պայմանաիր կնքենք մեր ործընկերոջ հետ` ստանալով տեխնիկական աջակցություն»,-ասել է նա:
Այդ կապակցությամբ Օսիպյանը հավելել է, որ այդ առաջարկը տնվում է քննարկման փուլում, իսկ Արարատբանկը կկարողանա որոշում կայացնել միայն 2010թ. մայիսին:
ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ը ձեւավորվել է Հայաստանի ֆինանսական շուկայում 1991թ. ործող «Արմսվյազբանկի» վերակազմավորման արդյունքում: Բանկի բաժնետոմսերի շուրջ 74 տոկոսը ներկայումս պատկանում է «Ֆլեշ» ՍՊԸ-ին, որը ործում է մեծածախ եւ մանրածախ առեւտրի ոլորտում, իսկ 25 տոկոսը` Վերակառուցման ու զարացման եվրոպական բանկին:

Окончательное решение о предоставлении лизинговых и факторинговых услуг руководством Араратбанка будет принято к маю 2010 года. Об этом 15 января в Ереване сообщил исполнительный директор банка Ашот Осипян, отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net.
По словам банкира, на сегодняшний день у банка есть предложение по предоставлению двух сопутствующих услуг – лизинг и факторинг, программы по которым будут реализованы совместно с Европейским банком реконструкции и развития (EBRD). «Внедрение этих услуг зависит от ситуации на рынке, и, возможно, мы воспользуемся этим предложением, подпишем договор с нашим партнером и получим техническое содействие по этим двум услугам», – сказал он.
В связи с этим Ашот Осипян добавил, что это предложение находится на стадии обсуждения, а на него Араратбанк сможет ответить только в мае 2010 года.