Էներգետիկ հարցերին նվիրված գագաթնաժողովը Բաթումում, որը հունվարի 14-ին պետք է բացեր Վրաստանի նախագահ Միխաիլ Սահակաշվիլին, ձախողվել է: Հանդիպմանը, որտեղ նախատեսվում էր քննարկել ՌԴ-ն շրջանցող կասպից ածխաջրածինների տեղափոխման երթուղիները, ոչ մի երկրի նախագահ չի ժամանել: Արդյունքում Վրաստանի նախագահն եւս չժամանեց, իսկ գագաթնաժողովը վերածվեց փորձագետների խորհրդաժողովի:
Ենթադրվում էր, որ Բաթում կժամանեն Ադրբեջանի, Լատվիայի, Լիտվայի, Լեհաստանի ու Ուկրաինայի նախագահները, իսկ Ղազախստանը, Թուրքմենստանն ու Ուզբեկստանը մտադիր էին գործուղել իրենց վարչապետներին կամ էներգետիկայի նախարարներին: Գագաթնաժողովի չեն ժամանել նաեւ ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչները, հաղորդում է Lenta.ru-ն:
Հանդիպման արդյունքում մասնակիցները պետք է հռչակագիր ստորագրեին Nabucco եւ White Stream գազամուղների կառուցման վերաբերյալ:
White Stream նախագիծը մշակել է բրիտանական White Stream Pipeline բրիտանական ընկերությունը: Նրա հզորությունն առաջին փուլում պետք է լինի տարեկան 8 մլրդ խմ գազ` երեք անգամ ավելանալու հեռանկարով: Այս նախագծով ենթադրվում է գազատար անցկացնել Կենտրոնական Ասիայից դեպի ԵՄ երկրներ Վրաստանի ու Ուկրաինայի տարածքով:
ԵՄ երկրները մասնակցում են եւս մեկ գազամուղի մշակման աշխատանքներին, որը եւս պետք է շրջանցի ՌԴ-ն` Nabucco նախագծին: Այստեղ դեռեւս պարզ չէ, թե ով է մատակարարելու գազը: Այդ հարցը լուծված չէ նաեւ White Stream-ի դեպքում:
Nabucco-ի վերաբերյալ համաձայնագիրը կնքվել է 2009թ. հուլիսի կեսին: Փաստաթուղթը ստորագրել են Թուրքիան, Ավստրիան, Հունգարիան, Բուլղարիան եւ Ռումինիան: Խողովակաշարի նախագիծը գնահատվում է 7,9 մլրդ դոլար եւ նախատեսում է գազի առաքում դեպի եվրոպական երկրներ Ադրբեջանի, Վրաստանի, Թուրքիայի, Բուլղարիայի, Հունգարիայի, Ռումինիայի ու Ավստրիայի տարածքով: Այն կդառնա արդեն կառուցված Բաքու-Թբիլիսի-Էրզրում գազամուղի շարունակությունը եւ տարեկան կտեղափոխի շուրջ 31 մլրդ խմ գազ: Գազամուղի շինարարությունը նախատեսվում է սկսել 2010 թ., իսկ գազի առաքումները` 2014-ին:

Энергетический саммит в Батуми, который планировал 14 января открыть президент Грузии Михаил Саакашвили, закончился провалом. На встречу, где планировалось обсудить маршруты транспортировки каспийских углеводородов в обход России, не приехал ни один президент. В результате президент Грузии на саммит также не явился, а сам саммит превратился в экспертную конференцию.
В Батуми, помимо президента Грузии, намеревались прибыть президенты Азербайджана, Латвии, Литвы, Польши и Украины, а Казахстан, Туркмения и Узбекистан намеревались прислать премьеров или министров энергетики. Не приехали на саммит и представители СШA, передает Lenta.ru.
По итогам встречи участники планировали подписать декларации о необходимости строительства трубопроводов в обход России: газопроводов Nabucco и White Stream.
Проект White Stream разрабатывается британской компанией White Stream Pipeline. Его мощность на первом этапе планируется на уровне 8 миллиардов кубометров природного газа в год с перспективой увеличения в три раза. Данный проект предполагает снабжение стран ЕС газом из Центральной Азии через территорию Грузии и Украины.
Одновременно страны Евросоюза участвуют в разработке еще одного газопровода, который должен будет поставлять газ в обход России – Nabucco. Хотя к проекту присоединилось несколько стран-транзитеров, неясно, кто будет выступать поставщиком газа. Вопрос о поставщиках не решен и в случае с White Stream .
Соглашение по Nabucco было подписано в середине июля 2009 года. Документ подписали Турция, Австрия, Венгрия, Болгария и Румыния. Проект трубопровода оценивается в $7,9 миллиарда и предполагает транспортировку природного газа в европейские страны через Азербайджан, Грузию, Турцию, Болгарию, Венгрию, Румынию и Австрию. Он станет продолжением уже построенного газопровода Баку-Тбилиси-Эрзурум и рассчитан на ежегодную транспортировку 31 миллиарда кубометров газа. Начать строительство газопровода планируется в 2010 году, поставки газа по нему – в 2014-м.