17 Հունվար 2010 - 12:31 AMT
Nabucco նախագծում իշխում է ագահության բարդ խառնաշփոթը, եվրոպական արտաքին քաղաքական ռազմավարությունների եւ Բուշի վարչակազմի ժառանգությունը հանդիսացող այն զառանցանքը, թե Կասպից տարածաշրջանի էներգառեսուրսները չգիտես ինչու «պատկանում են» Արեւմուտքին, եւ, ավելին, որ Ռուսաստանն ու Իրանը պատրաստակամորեն մի կողմ կքաշվեն, որպեսզի կապիտալիզմը կյանքի կոչի եւս մեկ էներգետիկ նախաձեռնություն, որը կստվերի Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղը: Այդ մասին գրում է OpEdNes.com-ը:
Nabucco-ի հետ կապված իրավիճակը բարդացնում են նաեւ այն երկրների տարբեր տարանցիկ ու գնային ռազմավարությունները, որոնց տարածքով անցնելու է խողովակաշարը: Հույսերը, թե թուրքմենական գազը կլցնի Nabucco-ի ազատ հզորությունները, ցանկալին իրականի տեղ ներկայացնելու եւս մեկ փորձ է»-գրում է օնլայն-պարբերականը:
Ըստ հրապարակման, եվրոպացիների հետաքրքրությունն Nabucco-ի հանդեպ աճում է այն տհաճ գիտակցումից, որ 1991թ. ի վեր Եվրոպան գնալով ավելի ու ավելի մեծ կախվածության մեջ է հայտնվում ռուսական գազից, եւ այսօրվա դրությամբ Եվրոպա ներմուծվող գազի 40 տոկոսը առաքում է ՌԴ պետական մենաշնորհ ունեցող «Գազպրոմը»: Ըստ հոդվածի հեղինակի, կա մեկ պոտենցիալ առաքիչ, որը կարող է հաջողված դարձնել Nabucco նախագիծը, սակայն Վաշինգտոնի համար այն անընդունելի է:
«Խոսքը գնում է Իրանի մասին: Իրանին է պատկանում գազի համաշխարհային պաշարների 16 տոկոսը, ավելին ունի միայն Ռուսաստանը: Վաշինգտոնը բազմիցս է հասկացրել որ դեմ է Իրանի մասնակցությանը Nabucco-ին: Ի պատասխան, Իրանի ԱԳ նախարար Մանուչհեր Մոթթակին հայտարարել է, որ առանց Իրանի մասնակցության խողովակաշարն առանց գազ կմնա: Մոթթակիի դիտարկումները համահունչ եղան ՌԴ վարչապետ Վ.Պուտինի խոսքերին, որը մարտին հայտարարեց, թե Nabucco-ի նախագիծն անիրատեսական է առանց Իրանի մասնակցությամն»,-գրում է ինտերնետ-պարբերկանաը:
Nabucco-ի գծով համաձայնագիրը ստորագրվել է 2009 թվականի հուլիսի կեսին: Փաստաթուղթը ստորագրել են Թուրքիան, Ավստրիան, Հունգարիան, Բուլղարիան եւ Ռումինիան: Խողովակաշարի նախագիծը գնահատվում է 7,9 մլրդ դոլար եւ ենթադրում է բնական գազի առաքում դեպի Եվրոպա Ադրբեջանի, Վրաստանի, Թուրքիայի, Բուլղարիայի, Հունգարիայի, Ռումինիայի եւ Ավստրիայի տարածքով: Այն կդառնա արդեն կառուցված Բաքու-Թբիլիսի-Էրզրում գազամուղի շարունակությունը եւ տարեկան կտեղափոխի շուրջ 31 մլրդ խմ գազ: Գազամուղի շինարարությունը նախատեսվում է սկսել 2010թ., առաքումները կսկսվեն 2014-ին:

Nabucco is a complex skein of greed, European foreign policy agendas and the ongoing belief, a delusional legacy of the Bush administration, that somehow Caspian energy “belongs” to the West, and furthermore, that both Russia and Iran will complacently stand back while Western capitalism pulls off another energy initiative dwarfing BTC, OpEdNews.com says in an article.
Further complicating the picture are the differing proposed transit and pricing policies of the countries that Nabucco will pass through. The biggest geographical hurdle impacting the bottom line is the fact that, if as some Nabucco boosters aver, Turkmenistan can be persuaded to contribute natural gas, the seabed of the Caspian has yet to definitively be delineated amongst the sea’s five riparian states, the author of the publication finds.
According to him, the European interest in Nabucco is underpinned by the unpleasant realization that since 1991 it has become more and more dependent upon Russia for natural gas imports, with Russia’s state monopoly Gazprom now supplying 40% of Europe’s imports.
As the author further notes, there is one potential supplier that could step into the supply void, but for Washington, it is a country too far: Iran.
Moscow still largely relies on its Eastern European Soviet-era pipeline network, the annual winter spats between Moscow and Kiev over payment rates and transit have deeply traumatized Brussels to conduct a frantic search for alternatives in a desperate attempt to achieve energy security. Nabucco is designed to carry Caspian and Central Asian natural gas via Turkey and the Balkan states to Austria while bypassing both Russia and Ukraine, says the article.
Nabucco agreement was signed in mid-July 2009 by Turkey, Austria and Romania. The estimated cost of the project is $ 7.9 billion. The pipeline will serve for transporting natural gas to European countries via Azerbaijan, Georgia, Turkey, Bulgaria, Hungary, Romania and Austria. Nabucco will form the continuation of Baku-Tbilisi-Erzrum pipeline, annually transporting 31 billion cubic meters of gas. Construction activities are due in 2010. The pipeline is to be launched in 2014.