17 Հունվար 2010 - 12:31 AMT
Nabucco նախագծում իշխում է ագահության բարդ խառնաշփոթը, եվրոպական արտաքին քաղաքական ռազմավարությունների եւ Բուշի վարչակազմի ժառանգությունը հանդիսացող այն զառանցանքը, թե Կասպից տարածաշրջանի էներգառեսուրսները չգիտես ինչու «պատկանում են» Արեւմուտքին, եւ, ավելին, որ Ռուսաստանն ու Իրանը պատրաստակամորեն մի կողմ կքաշվեն, որպեսզի կապիտալիզմը կյանքի կոչի եւս մեկ էներգետիկ նախաձեռնություն, որը կստվերի Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղը: Այդ մասին գրում է OpEdNes.com-ը:
Nabucco-ի հետ կապված իրավիճակը բարդացնում են նաեւ այն երկրների տարբեր տարանցիկ ու գնային ռազմավարությունները, որոնց տարածքով անցնելու է խողովակաշարը: Հույսերը, թե թուրքմենական գազը կլցնի Nabucco-ի ազատ հզորությունները, ցանկալին իրականի տեղ ներկայացնելու եւս մեկ փորձ է»-գրում է օնլայն-պարբերականը:
Ըստ հրապարակման, եվրոպացիների հետաքրքրությունն Nabucco-ի հանդեպ աճում է այն տհաճ գիտակցումից, որ 1991թ. ի վեր Եվրոպան գնալով ավելի ու ավելի մեծ կախվածության մեջ է հայտնվում ռուսական գազից, եւ այսօրվա դրությամբ Եվրոպա ներմուծվող գազի 40 տոկոսը առաքում է ՌԴ պետական մենաշնորհ ունեցող «Գազպրոմը»: Ըստ հոդվածի հեղինակի, կա մեկ պոտենցիալ առաքիչ, որը կարող է հաջողված դարձնել Nabucco նախագիծը, սակայն Վաշինգտոնի համար այն անընդունելի է:
«Խոսքը գնում է Իրանի մասին: Իրանին է պատկանում գազի համաշխարհային պաշարների 16 տոկոսը, ավելին ունի միայն Ռուսաստանը: Վաշինգտոնը բազմիցս է հասկացրել որ դեմ է Իրանի մասնակցությանը Nabucco-ին: Ի պատասխան, Իրանի ԱԳ նախարար Մանուչհեր Մոթթակին հայտարարել է, որ առանց Իրանի մասնակցության խողովակաշարն առանց գազ կմնա: Մոթթակիի դիտարկումները համահունչ եղան ՌԴ վարչապետ Վ.Պուտինի խոսքերին, որը մարտին հայտարարեց, թե Nabucco-ի նախագիծն անիրատեսական է առանց Իրանի մասնակցությամն»,-գրում է ինտերնետ-պարբերկանաը:
Nabucco-ի գծով համաձայնագիրը ստորագրվել է 2009 թվականի հուլիսի կեսին: Փաստաթուղթը ստորագրել են Թուրքիան, Ավստրիան, Հունգարիան, Բուլղարիան եւ Ռումինիան: Խողովակաշարի նախագիծը գնահատվում է 7,9 մլրդ դոլար եւ ենթադրում է բնական գազի առաքում դեպի Եվրոպա Ադրբեջանի, Վրաստանի, Թուրքիայի, Բուլղարիայի, Հունգարիայի, Ռումինիայի եւ Ավստրիայի տարածքով: Այն կդառնա արդեն կառուցված Բաքու-Թբիլիսի-Էրզրում գազամուղի շարունակությունը եւ տարեկան կտեղափոխի շուրջ 31 մլրդ խմ գազ: Գազամուղի շինարարությունը նախատեսվում է սկսել 2010թ., առաքումները կսկսվեն 2014-ին:

17 Январь 2010 - 12:31 AMT
Проектом Nabucco правит сложная неразбериха жадности, европейских внешнеполитических стратегий и продолжающейся веры, являющейся бредовым наследием администрации Буша, в то, что каспийские энергоресурсы почему-то «принадлежат» Западу, и, более того, что и Россия, и Иран услужливо отступят в сторону, в то время как западный капитализм проводит в жизнь еще одну энергетическую инициативу, затмевающую нефтепровод Баку-Тбилиси-Джейхан. Об этом пишет OpEdNews.com
Ситуацию с Nabucco также осложняют различающиеся транзитные и ценовые стратегии стран, через которые пройдет трубопровод. Надежды на то, что туркменский газ заполнит свободные пропускные мощности Nabucco, является еще одной попыткой выдать желаемое за действительное”,- пишет онлайн-издание.
Согласно публикации, европейский интерес к Nabucco усиливается неприятным осознанием того, что с 1991 года Европа все больше и больше зависит от поставок российского газа, и на сегодняшний день 40% европейского газового импорта поставляется российской государственной монополией «Газпром». По мнению автора статьи, есть один потенциальный поставщик, который может сделать проект Nabucco успешным, но для Вашингтона его кандидатура неприемлема.
“Речь идет об Иране. Иран владеет 16% мировых запасов газа, больше – только у России. Вашингтон много раз четко давал понять, что выступает против участия Ирана в Nabucco.
В ответ, министр ИД Ирана Манучер Моттаки заявил, что разговоры о трубопроводе Nabucco без участия Ирана не приведут ни к чему, кроме как к трубопроводу без газа. Замечания Моттаки прозвучали в унисон со словами российского премьер-министра Владимира Путина, заявившего в марте, что Nabucco нереалистичен без участия Ирана”,- пишет интернет-издание.
В статье подчеркивается, что Nabucco пока держится. Тем временем, Москва, без сомнения, будет проталкивать вперед свои газопроводы, чтобы попытаться убедить Европу в том, что российские трубопроводы, идущие в обход Украины, способны покончить с обеспокоенностью по поводу энергетической безопасности.
Соглашение по Nabucco было подписано в середине июля 2009 года. Документ подписали Турция, Австрия, Венгрия, Болгария и Румыния. Проект трубопровода оценивается в $7,9 миллиарда и предполагает транспортировку природного газа в европейские страны через Азербайджан, Грузию, Турцию, Болгарию, Венгрию, Румынию и Австрию. Он станет продолжением уже построенного газопровода Баку-Тбилиси-Эрзурум и рассчитан на ежегодную транспортировку 31 миллиарда кубометров газа. Начать строительство газопровода планируется в 2010 году, поставки газа по нему – в 2014-м.