Ամերիաբանկի վարկային պորտֆելը 31.12.09թ. դրությամբ կազմել է ավելի քան 52 մլրդ դրամ` աճելով տարվա սկզբի համեմատ 68%-ով: Սակայն վարկավորման ուղղությամբ Բանկի արդյունավետ գործունեությունը չի սահմանափակվում միայն պորտֆելի աճով: Բանկը հավատարիմ մնալով իր որդեգրած քաղաքականությանը` բացահայտել հաճախորդների պահանջմունքները եւ դրան համապատասխան առաջարկել բանկային ծառայություններ, իրականացրել է մշտական աշխատանք պոտենցիալ վարկառուների հնարավորությունների ճիշտ գնահատման եւ արդեն առկա վարկառուների հետ համակողմանի համագործակցության ուղղությամբ, որի արդյունքում ապահովվել է Բանկի վարկային պորտֆելի բարձր որակ. 31.12.09թ. դրությամբ Ամերիաբանկի վարկային պորտֆելում իսպառ բացակայում են անհուսալի վարկերը, իսկ դասակարգված վարկերը կազմում են ամբողջ վարկային պորտֆելի ընդամենը 0.17 %-ը, հաղորդում է բանկի մամլո ծառայությունը:
Հաշվետու տարվաարդյունքներովԲանկի վարկային պորտֆելի աճի 89%-ն ապահովվել է կորպորատիվ հաճախորդներին տրված վարկերի հաշվին, որոնք տարվա ընթացքում աճել են 75%-ով եւ կազմել 44 մլրդ դրամ` ամբողջ վարկային պորտֆելի 84 %-ը:
Չնայած այն հանգամանքին, որ «Ամերիաբանկ»-ը կորպորատիվ, ներդրումային բանկ է, սակայն ֆիզիկական անձանց, հատկապես կորպորատիվ հաճախորդների աշխատակիցների վարկավորմանը Բանկը պատշաճ ուշադրություն է ցուցաբերում` առաջարկելով վարկերի լայն տեսականի, եւ արդյունքում ֆիզիկական անձանց տրամադարած վարկերը 2009 թվականին աճել են 35%-ով:
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸկորպորատիվ, ներդրումային բանկ է, որն իրականացնում է կորպորատիվ եւ սահմանափակ մանրածախ բանկային ծառայություններ` տրամադրելով բանկային լուծումների ամբողջական փաթեթ: «Ամերիաբանկ»-ի Տնօրենների խորհրդի նախագահն է պրն Ռուբեն Վարդանյանը, Տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրենը` պրն Արտակ Հանեսյանը: «Ամերիաբանկ»-ի ռազմավարական գործընկերն է «ՏրոյկաԴիալոգ» խումբը` Ռուսաստանի ամենամեծ ներդրումային բանկային ընկերություններից մեկը:

The loan portfolio of Ameriabank as of December 31, 2009, went beyond AMD 52 bln having experienced a 68% increase over the level recorded at the beginning of the year, the bank said in a press release.
The loan portfolio growth is not the only indicator of the efficient lending spree. Committed to its client-focused policy to disclose the clients’ needs and find tailored solutions, the Bank developed regular activities targeted at the correct assessment of the potential borrowers’ capacities and establishment of comprehensive cooperation relationship with the existing borrowers. Thanks to these efforts the Bank came up with a loan portfolio of high quality as of December 31, 2009 without any loss loans and NPL comprising 0.17 % only of the total loan portfolio.
According to the results of the reporting year 89 % of the Bank’s loan portfolio growth was sustained by the corporate lending. Loans to corporates recorded 75 % increase during the year totalling AMD 44 bln or 84 % of the total loan portfolio.
Although it adopted a corporate and investment profile of its activity, Ameriabank also focuses on the lending to individuals, namely, staff of its corporate clients, offering a wide range of loan products which triggered 35 % increase in loans to individuals during the year.