ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանը աշխատանքային այցով գտնվում է Արաբական Միացյալ Էմիրություններում, հաղորդում է նախարարության մամլո ծառայությունը: ՀՀ փոխվարչապետի ղեկավարած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների փոխնախարար Արեգ Գալստյանը, Արաբական Միացյալ Էմիրություններում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Վահագն Մելիքյանը, կմասնակցի Աբու Դաբիում կայանալիք «Համաշխարհային էներգետիկայի ապագան» խորագրով համաժողովին: Կկայանան նաեւ ՀՀ փոխվարչապետի երկկողմ մի շարք հանդիպումներ:
Հենց երեկ կայացավ ՀՀ փոխվարչապետ Արմեն Գեւորգյանի հանդիպումը Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտաքին գործերի նախարար շեյխ Աբդալլահ Բին Ջայեդ Ալ Նահյանիի հետ: Նախ ամփոփվեցին անցած տարվա ընթացքում կատարված փոխայցելությունների արդյունքները: Փոխվարչապետը բարձր գնահատեց Հայաստանի եւ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների միջեւ տնտեսական տարբեր բնագավառներում ծավալված երկխոսությունը:
ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանը նշեց, որ հայկական կողմը ձեւավորել է միջկառավարական հանձնաժողովը եւ որ հայկական կողմից ինքն է այն ղեկավարելու: Արմեն Գեւորգյանը նաեւ նշեց, որ միջկառավարական հանձնաժողովի էմիրաթական կողմի շուտափույթ ձեւավորումը կնպաստի երկու երկրների համագործակցության արդյունավետության բարձրացմանը:
Այնուհետեւ քննարկվեցին երկու երկրների տնտեսական համագործակցության հնարավորությունները ներդրումների, բանկային, էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ այլ ոլորտներում: ՀՀ փոխվարչապետն առանձնապես կարեւորեց համագործակցությունը վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում եւ հույս հայտնեց, որ «Վերականգնվող էներգետիկայի միջազգային գործակալության» ( IRENA) շրջանակներում այն նոր զարգացում կապրի եւ նոր որակ կստանա: Այս առումով ընդգծվեց Արաբական Միացյալ Էմիրությունների հետ համագործակցությունն ատոմային էներգետիկայի ոլորտում:
ՀՀ փոխվարչապետը կարեւորեց էմիրաթական դեսպանատան բացումը Երեւանում: Աբդալլահ Բին Ջայեդ Ալ Նահյանին նշեց, որ էմիրաթական կողմն իր հերթին ձգտում է որակական նոր մակարդակի բարձրացնել հայ-էմիրաթական հարաբերությունները: Նա եւս կարեւորեց համագործակցությունն ատոմային էներգիայի ոլորտում, նշելով, որ այդ հարաբերությունները ձեւավորելու համար IRENA-ն կարող է լավ հարթակ դառնալ:
Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտաքին գործերի նախարարը կարեւորեց հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցը: ՀՀ փոխվարչապետ Արմեն Գեւորգյանը հայտնեց, որ հայկական կողմը շարունակում է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման որդեգրած քաղաքականությունը: Տեղեկացրեց, որ այդ ուղղությամբ եւս մեկ քայլ է արվել: Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանն արձանագրությունները Հայաստանի Սահմանադրությանը համապատասխան է ճանաչել:
Ինչպես ասվում է հաղորդագրության մեջ, Հայաստանը մասնակցում է Աբու Դաբիում հունվարի 18-21-ը ընթացող «Համաշխարհային էներգետիկայի ապագան» խորագրով համաժողովին:
«Համաշխարհային էներգետիկայի ապագան» խորագրով համաժողովն Աբու Դաբիում համաշխարհային առաջնորդների, քաղաքական գործիչների, ֆինանսական ինստիտուների եւ ոլորտների փորձագետների հանդիպման վայր է: Շուրջ 3000 պատգամավորներ աշխարհի 50 երկրներից մասնակցում են համաժողովին, նրանց թվում են նաեւ բարձր մակարդակի 100 բանախոսներ` Հունաստանի նախագահ Կառլոս Պապուլիասը, Մալդիվյան կղզիների նախագահ Մոհամմեդ Աննի Նաշիդը, Մալազիայի վարչապետ Նաջիբ Ռազակը, Վերականգնվող էներգիայի միջազգային գործակալության տնօրեն Հելեն Փելոսը:
Համաժողովի շրջանակներում տեղի կունենան խորհրդաժողովներ եւ 2 ցուցահանդես կբացվի շուրջ 25 000 քմ տարածքում: Ցուցահանդեսների թեմաներն են` Ապագայի էներգետիկայի համաշխարհային ցուցահանդես (էներգիայի առաջադեմ եւ վերականգնվող աղբյուրներ) եւ Ապագա շրջակա միջավայրի համաշխարհային ցուցահանդես (նվիրված ջրի, օդի սպառման կառավարման տեխնոլոգիաներին):

19 Январь 2010 - 09:38 AMT
Вице-премьер-министр, министр территориального управления РА Армен Геворгян с рабочим визитом находится в Объединенных Арабских Эмиратах, сообщает пресс-служба министерства. В состав армянской делегации входят заместитель министра энергетики и природных ресурсов РА Арег Галстян, посол РА в ОАЭ Ваагн Меликян.
В рамках визита состоялась встреча вице-премьер-министра с министром иностранных дел ОАЭ шейхом Абдаллахом Бин Джайед Ал Нахьян, в ходе которой были обобщены результаты прошлогодних визитов. «Армен Геворгян высоко оценил диалоги между Арменией и ОАЭ, относящиеся к различным областям экономики», – говорится в сообщении. В связи с этим он проинформировал, что армянская сторона уже сформировала межведомственную комиссию под его руководством. Армен Геворгян также подчеркнул, что скорейшее формирование комиссии со стороны ОАЭ будет способствовать повышению эффективности сотрудничества обеих стран.
В ходе встречи были обсуждены возможности экономического сотрудничества в сферах инвестиций, энергетики, сельского хозяйства, туризма, информационных технологий, банковской сфере и др. Вице-премьер РА особо отметил важность развития сотрудничества в области возобновляемой энергетики и выразил надежду на то, что в рамках «Международного агентства возобновляемой энергетики» (IRENA) оно получит новое развитие и приобретет новое качество. В этом плане было отмечено необходимость сотрудничества с ОАЭ в области атомной энергетики.
В свою очередь Абдаллах Бин Джайед Аль Нахьяни добавил, что ОАЭ стремится поднять отношения с Арменией на новый уровень. Он также подчеркнул важность сотрудничества в области атомной энергетики, отметив, что IRENA может стать хорошей платформой для формирования этих отношений.
Как отмечается в сообщении, армянская делегация, возглавляемая вице-премьер-министром РА, примет участие в работе конгресса «Будущее мировой энергетики», который состоится в Абу-Даби с 18 по 21 января 2010 года.
Всемирный Саммит Энергетики Будущего WFES-2010 в Абу-Даби – место встречи мировых лидеров, политиков, финансовых институтов и отраслевых экспертов. Более 3000 делегатов из 50 стран принимают участие в саммите, среди его участников – 100 спикеров высшего уровня (президент Греции Каролос Папульяс, президент Мальдивских островов Мохаммед Анни Нашид, прьемьер-министр Малайзии Наджиб Разак, директор Международного Агентства Возобновляемой Энергии Хелен Пелосс).
В рамках саммита пройдет конференция и 2 выставки на выставочных площадях около 25000 кв.м. Темы выставок: Всемирная выставка энергетики будущего (основное внимание сосредоточено на прогрессивных и возобновляемых источниках энергии.), Всемирная выставка окружающей среды будущего (посвящена вопросам технологий управления потреблением воды, воздуха, утилизацией).