19 Հունվար 2010 - 13:44 AMT
«Մոսկվայում Վլադիմիր Պուտինի հետ Էրդողանի հանդիպումից հետո ղարաբաղյան կարգավորման առնչությամբ Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության մեջ փոփոխություններ են նշմարվում: Մասնավորապես, թուրքական կողմը մինչ այդ խոսում էր սահմանի բացման փոխարեն Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի վերջնական լուծման մասին, իսկ այժմ` կարգավորման գործընթացում որոշակի առաջընթացի մասին»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում նկատեց Հայաստանի Դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը:
Սարգսյանի խոսքով, արցախյան հիմնախնդրի լուծման մեջ թուրքական կողմի համար որպես այդ որոշակի առաջընթաց կարող է ծառայել Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի նախագահների` Մոսկվայում կայանալիք եռակողմ հանդիպման ընթացքում որեւէ հռչակագրի ստորագրումը: «Դա Մայնդորֆյան հռչակագրի նմանությամբ մտադրությունների մասին հռչակագիր կլինի, այլ ոչ թե հակամարտության լուծման հիմնարար սկզբունքների մասին համաձայնագիր»,- ընդգծեց Արամ Սարգսյանը:
Նա նկատեց նաեւ, որ ներկա փուլում անհնար է ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական լուծման հանսել: «Հակամարտության լուծման համար առաջին հերթին ԼՂՀ-ն պետք է անմիջականորեն մասնակցի խաղաղ կարգավորման գործընթացին, ինչը կփոխի բանակցությունների բնույթը: Բանակցային գործընթաց վերադառնալուց հետո ԼՂՀ-ն առաջին հերթին պետք է հրաժարվի Մադրիդյան սկզբունքներից, որոնք մեզ համար անընդունելի են»,- ընդգծեց Դեմոկրատական կուսակցության նախագահը:
Հայաստանի Դեմոկրատական կուսակցությունը 1991թ. հիմնված քաղաքական կուսակցություն է: ՀԴԿ հիմնադիր-նախագահը Արամ Գասպարի Սարգսյանն է: 1998-1999թթ. եղել է Հայաստանի նախագահ Ռ.Քոչարյանի խորհրդատուն, 2003-2007 թվականներին` Հայաստանի Ազգային ժողովի պատգամավոր:
Դեմոկրատական կուսակցության գաղափարախոսության հիմքում դեմոկրատական սոցիալիզմի մասին ուսմունքն է: Կուսակցությունը դեմոկրատական, ազգային արժեքների պահպանման եւ սոցիալական արդարության հաստատման կողմնակիցն է:

“После встречи Эрдогана с премьер-министром России Владимиром Путиным в Москве во внешней политике Турции в отношении карабахского урегулирования намечаются изменения. В частности, турецкая сторона до этого говорила об окончательном решении проблемы Нагорного Карабаха в обмен на открытие границы, а сейчас – об определенном сдвиге в процессе урегулирования”, – на пресс-конференции в Ереване заметил председатель Демократической партии Армении Арам Саркисян.
По словам Саркисяна, этим определенным сдвигом для турецкой стороны в решении арцахской проблемы может послужить возможное подписание какой-нибудь декларации в ходе трехсторонней встречи в Москве президентов Армении, Азербайджана и России. «Это будет декларация о намерениях, наподобие Майендорфской декларации, а не соглашение о базовых принципах решения конфликта», – подчеркнул Арам Саркисян.
Он также заметил, что на данном этапе невозможно достичь окончательного решения карабахского конфликта. «Для решения конфликта, в первую очередь, НКР должен непосредственно участвовать в процессе мирного урегулирования, который изменит характер переговоров. После возврата в переговорный процесс, НКР первым делом должен отказаться от Мадридских принципов, которые для нас неприемлемы», – подчеркнул председатель Демократической партии Армении.
Демократическая партия Армении – политическая партия в Армении была основана в 1991 году. Председателем-учредителем ДПА является Арам Гаспарович Саркисян. В 1998-1999гг. был советником президента Армении Р.Кочаряна. С 2003 по 2007 год – депутат Национального собрания Армении.
В основе идеологии демократической партии лежит учение о демократическом социализме. Партия является сторонницей сохранения демократических, национальных ценностей и установления социальной справедливости.
Майндорфская декларация. Декларация Азербайджанской Республики, Республики Армения и Российской Федерации подписана 2 ноября 2008 года президентами Азербайджана, Армении и России в замке Майндорф (Подмосковье).
Было подтверждено важное значение продолжения посреднических усилий Минской группы ОБСЕ с учетом Мадридского документа от 29 ноября 2007 года и последующих дискуссий.