19 Հունվար 2010 - 13:44 AMT
«Մոսկվայում Վլադիմիր Պուտինի հետ Էրդողանի հանդիպումից հետո ղարաբաղյան կարգավորման առնչությամբ Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության մեջ փոփոխություններ են նշմարվում: Մասնավորապես, թուրքական կողմը մինչ այդ խոսում էր սահմանի բացման փոխարեն Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի վերջնական լուծման մասին, իսկ այժմ` կարգավորման գործընթացում որոշակի առաջընթացի մասին»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում նկատեց Հայաստանի Դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը:
Սարգսյանի խոսքով, արցախյան հիմնախնդրի լուծման մեջ թուրքական կողմի համար որպես այդ որոշակի առաջընթաց կարող է ծառայել Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի նախագահների` Մոսկվայում կայանալիք եռակողմ հանդիպման ընթացքում որեւէ հռչակագրի ստորագրումը: «Դա Մայնդորֆյան հռչակագրի նմանությամբ մտադրությունների մասին հռչակագիր կլինի, այլ ոչ թե հակամարտության լուծման հիմնարար սկզբունքների մասին համաձայնագիր»,- ընդգծեց Արամ Սարգսյանը:
Նա նկատեց նաեւ, որ ներկա փուլում անհնար է ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական լուծման հանսել: «Հակամարտության լուծման համար առաջին հերթին ԼՂՀ-ն պետք է անմիջականորեն մասնակցի խաղաղ կարգավորման գործընթացին, ինչը կփոխի բանակցությունների բնույթը: Բանակցային գործընթաց վերադառնալուց հետո ԼՂՀ-ն առաջին հերթին պետք է հրաժարվի Մադրիդյան սկզբունքներից, որոնք մեզ համար անընդունելի են»,- ընդգծեց Դեմոկրատական կուսակցության նախագահը:
Հայաստանի Դեմոկրատական կուսակցությունը 1991թ. հիմնված քաղաքական կուսակցություն է: ՀԴԿ հիմնադիր-նախագահը Արամ Գասպարի Սարգսյանն է: 1998-1999թթ. եղել է Հայաստանի նախագահ Ռ.Քոչարյանի խորհրդատուն, 2003-2007 թվականներին` Հայաստանի Ազգային ժողովի պատգամավոր:
Դեմոկրատական կուսակցության գաղափարախոսության հիմքում դեմոկրատական սոցիալիզմի մասին ուսմունքն է: Կուսակցությունը դեմոկրատական, ազգային արժեքների պահպանման եւ սոցիալական արդարության հաստատման կողմնակիցն է:

19 January 2010 - 13:44 AMT
“Before the meeting, Turkey claimed for final conflict settlement in return for border opening. Currently, it speaks about certain progress, which implies signing of a trilateral declaration between Armenian, Azeri and Russian presidents,” he told a news conference in Yerevan, adding that such document will reiterate Mainedorf declaration.
“To achieve conflict settlement, it is first of all necessary for Karabakh to become direct party to peace talks. Thereafter, the country has to reject the Madrid Principles which are unacceptable to us,” Democratic Party leader said.
The Democratic Party of Armenia is a political force established in 1991. Its founder and leader is Aram Sargsyan, formerly advisor to RA President Robert Kocharyan (1998-99) and member of Armenia’s National Assembly (203-2007).
The party’s ideology is based upon the doctrine of democratic socialism. It acts in support of maintenance of democratic and national values and establishment of social justice.
The Karabakh-Azerbaijani conflict broke out in 1988 as result of the ethnic cleansing launched by Azerbaijan in the final years of the Soviet Union. The Karabakh War was fought from 1991 to 1994. Since the ceasefire in 1994, most of Nagorno Karabakh and several regions of Azerbaijan around it (the security zone) remain under the control of Nagorno Karabakh defense army. Armenia and Azerbaijan have since been holding peace talks mediated by the OSCE Minsk Group.