Հայրենիքին դավաճանելու, ի օգուտ Թուրքիայի լրտեսության մեջ մեղադրվող, հունվարի 26-ին ձերբակալված Մուրադ Բոջոլյանը հանդիպել է իր փաստաբան Ռուբեն Բալաբանյանի հետ: Փաստաբանի խոսքերով` Բոջոլյանը նորմալ տեսք ուներ, սակայն, միեւնույն ժամանակ, Բալաբանյանը չէր կարողացել ուղղակի պատասխաներ` տվյալ պահին իր պաշտպանյալին ներկայացվե՞լ էր մեղադրանք եւ ճանաչե՞լ է արդյոք նա իրեն մեղավոր: Հիշեցնենք, որ Բոջոլյանը մեղադրվում է Քրեական օրենսգրքի 59-րդ հոդվածով, որը «լրտեսության մեջ Հայրենիքին դավաճանելու» համար նախատեսում է 10-15 տարի ազատազրկում, կամ մահապատիժ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմինֆո» գործակալությունը` վկայակոչելով «Ազատություն» ռադիոկայանը, Բոջոլյանը բավականին հայտնի անձնավորություն է: Ծնվել է Թուրքիայում: 60-ականներին ընտանիքով արտագաղթել է Հայաստան: Ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի արեւելագիտության ֆակուլտետը: Թեկնածուական դիսերտացիան պաշտպանել է Մոսկվայում: Աշխատել է Հայաստանի Ազգային գիտությունների ակադեմիայի արեւելյան լեզուների ինստիտուտում, իսկ 90-ականների սկզբին տեղափոխվել է ԱԳՆ Թուրքիայի բաժնի վարիչ: Հայաստանի առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի վարչակազմում աշխատել է որպես թուրքերենից թարգմանիչ: Գործընկերների խոսքերով` Բոջոլյանը բավականին մեղմ դիրքորոշում ուներ Թուրքիայի հանդեպ, նա դեմ էր հակաթուրքական բնույթի խիստ հրապարակումներին:
Բոջոլյանի ծանոթները նշում են, որ վերջին երեք տարում նա ծանր կացության մեջ էր: Զբաղբում է առեւտրով` Երեւանի տոնովաճառում տեղ ուներ, որտեղ վաճառում էր Թուրքիայից բերած ապրանքներ: Ըստ լուրերի` Բոջալյանին ձերբակալել են հայ-վրացական սահմանի մոտ ` Թուրքիա ուղեւորվող ավտոբուսում:

Задержанный 26-го января по обвинению в измене Родине путем шпионажа в пользу Турции Мурад Боджолян встретился со своим адвокатом – Рубеном Балабаняном. По словам адвоката, Боджолян выглядел вполне нормально, но вместе с тем Балабян не смог четко ответить, предъявлено ли на данный момент обвинение его подзащитному и признал ли тот себя невиновным. Напомним, что Боджолян обвиняется по 59-й статье Уголовного кодекса которая предусматривает за “измену Родине путем шпионажа” наказание от 10 до 15 лет тюремного заключения, либо смертную казнь. Как сообщает агентство “Арминфо” со ссылкой на радио “Свобода”, Боджолян является довольно известной личностью. Родом он из Турции. В середине 60-х школьником вместе с семьей эмигрировал в Армению. Закончил факультет востоковедения Ереванского государственного университета. Кандидатскую диссертацию защитил в Москве. Работал в Институте восточных языков Национальной Академии наук Армении, а с начала 90-х перешел на работу в МИД заведующим отдела Турции. В аппарате первого президента Армении Левона Тер-Петросяна работал переводчиком с турецкого. По словам коллег, у Боджоляна была необычно мягкая позиция в отношении Турции, он был сторонником того, что в ее отношении не ставились бы острые вопросы и не было бы острых публикаций антитурецкого характера. Два года назад Боджолян представлялся сопредседателем армяно-турецкого Совета, хотя на самом деле никогда не занимал эту должность. Боджоляна отлично знают и в Турции. В ходе недавнего визита турецких журналистов в Армению, состоявшегося в середине января, корреспондент газеты “Хурриет” Фераи Тинч заявлял, что Боджолян сотрудничает с “Хурриетом”.
Знакомые Боджоляна отмечают, что последние три года ему жилось непросто. Он занимался банальной торговлей – имел место на ереванской ярмарке, где продавал товары, привезенные из Турции. По слухам, Боджоляна арестовали на армяно-грузинской границе в автобусе, направлявшемся в Турцию.