21 Հունվար 2010 - 09:46 AMT
Հայաստանի կառավարությունը հունվարի 21-ի իր նիստում հաստատել է գործարար միջավայրի բարելավման 2010 թվականի միջոցառումների ծրագիրը: «Ծրագրի արժեքը 150 մլն դրամ է, որը հիմնականում կուղղվի փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության զարգացման համար անհրաժեշտ վարչական ծախսերի ծածկմանը:
Պայմանավորվածություն կա նաեւ միջազգային կառույցների հետ` այդ ծրագրերի իրականացման համար 100 մլն դրամ հատկացնելու մասին»,-ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը` ներկայացնելով փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության աջակցմանն ուղղված 2010թ. ծրագիրը:
Ըստ նրա, ծրագրի իրագործման արդյունքները 2010թ. չպետք է զիջեն նախորդ տարիների արդյունքներին, ուստի ծրագրով նախատեսվում են հետեւյալ արդյունքները, որ պետք է ապահովի Փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոնը` միջազգային շուկաներ դուրս գալու համար օրենսդրության վերաբերյալ իրազեկության բարձրացմանն ուղղված միջոցառումների իրականացումը, բացի այդ աջակցություն կցուցաբերվի ՓՄՁ 150 սուբյեկտներին, որոնք գործում են Հայաստանի հեռավոր եւ սահմանամերձ մարզերում, նախատեսվում է նաեւ ստեղծել շուրջ 30 նոր սուբյեկտներ այդ մարզերում, վարկային երաշխիքներ կտրամադրվեն Հայաստանի մարզերում գործող ՓՄՁ շուրջ 20-25 սուբյեկտների, իսկ 10-15 տնտեսվարող սուբյեկտներին աջակցություն կցուցաբերվի բիզնես-ծրագրերի մշակման եւ Օպերատիվ շտաբի միջոցով դրանք «ՓՄՁ` ներդրումներ» ունիվերսալ վարկային կազմակերպությանը ներկայացնելու համար` ֆինանսավորում ստանալու նպատակով: Ինչպես ասել է նախարարը, Փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոնը կնպաստի ՓՄՁ շուրջ 100 սուբյեկտներին` սպառման շուկաների որոնման հարցում: «Այդ նպատակով, առաջին անգամ ՓՄՁ որոշ սուբյեկտների համար ուղեւորություն է կազմակերպվել արտերկիր, որտեղ նրանք կկարողանան ծանոթանալ նոր տեխնոլոգիաներին եւ դրա հաշվին կբարելավեն իրենց արտադրությունը»»-ասել է նա:
Այս տարի, ըստ Երիցյանի, նախատեսվում է նաեւ երկու տիպի բիզնես-պլաններ նախապատրաստել նրանց համար, ովքեր ունեն 30-50 հազար դոլար, որպեսզի նրանք կարողանան, օգտագործելով այդ մոդելները, ինքնուրույն առանց մեծ ծախսերի բիզնես-պլան մշակել եւ միջոցներ հայթայթել սեփական բիզնեսը հիմնելու համար:

21 Январь 2010 - 09:46 AMT
Правительство Армении на заседании 21 января утвердило программу государственного содействия малому и среднему бизнесу на 2010 год. «Размер программы составляет 150 млн. драмов, которые в основном будут направлены на административные расходы МСБ, а также есть договоренность с международными структурами о предоставлении 100 млн. драмов для реализации разных программ», – сказал министр экономики Армении Нерсес Ерицян, представляя программу госсодействия МСБ на 2010 год.
По его словам, результаты реализации программы госсодействия МСБ в 2010 году не должны уступать результатам предыдущих лет, в силу чего программой предусматриваются следующие результаты, которые Национальный центр развития малого и среднего бизнеса (НЦРМСБ) должен обеспечить: реализация мероприятий, направленных на повышение уровня информированности законодательства для выхода на международные рынки, помимо этого будет оказано содействие 150 субъектам МСБ, в частности, действующим в отдаленных и приграничных областях Армении, а также предполагается создать порядка 30 новых субъектов МСБ в этих областях, будут предоставлены кредитные гарантии действующим в областях Армении 20-25 субъектам МСБ, а для 10-15 хозяйствующих субъектов будет оказано содействия в разработке бизнес-плана и предоставления его посредством Оперативного штаба при правительстве РА в универсальную кредитную организацию «МСБ – инвестиции» для получения финансирования. Как сообщил глава министерства, со стороны НЦРМСБ будет оказано конкретное содействие порядка 100 субъектам МСБ для поиска рынков сбыта произведенной ими продукции и услуг. «С этой целью впервые для некоторых субъектом МСБ будет организована поездка за рубеж, где они смогут познакомиться с новыми технологиями и за счет этого улучшат свое производство», – добавил он.
В этом году, по словам Ерицяна, также планируется подготовка моделей бизнес-планов для тех у кого есть денежные средства в размере 30-50 тыс. долларов, чтобы они смогли, используя эти модели, самостоятельно без больших затрат подготовить бизнес-план и изыскать средства для основания собственного бизнеса.
Помимо этого, правительство Армении на заседании 21 января утвердило программу мероприятий по улучшению бизнес-среды в республике.