21 Հունվար 2010 - 13:02 AMT
ՀՀ ԱԺ-ի տնտեսական հարցերով հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Վարդան Բոստանջյանը կանխատեսում է, որ 2010 թ-ն ՀՀ ազգային արժույթի փոխարժեքը կհասնի 400 դրամի ԱՄՆ-ի 1 դոլարի դիմաց:
Նրա խոսքերով, այդ հանգամանքը կխթանի տնտեսական աճը, ինչը թույլ կտա բարենպաստ պայմաններ ստեղծել Հայաստանի տնտեսվարող սուբյեկտների համար:
2009 թ-ի մարտի 3-ն ՀՀ ԿԲ-ն որոշում է կայացրել սահմանափակել ինտերվենցիան արժույթի շուկայում, եւ վերադառնալ «լողացող» դրամի քաղաքականությանը:
Վարդան Բոստանջյան` ՀՀ ԱԺ -ի տնտեսական հարցերով հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ: Ծնվել է 1949 թ-ի սեպտեմբերի 9-ն Երեւանում: «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության անդամ է:
1971թ-ն ավարտել է Երեւանի ճարտարագիտական համալսարանի տեխնիկական կիբեռնետիկայի բաժինը: 1977թ-ն ավարտել է ԽՍՀՄ ԳԱ-ի Սիբիրի բաժնի տնտեսագիտական համալսարանի ասպիրանտուրան:
1977-1993 թթ. Հայաստանի պետնախագծի գիտահետազոտական ինստիտուտի գիական աշխատանքի գծով տնօրենի տեղակալ, բաժնի վարիչ, սեկտորի վարիչ, ավագ գիտաշխատող: 1993-1999 թթ. ՀՀ Գերագույն խորհրդի վարչակազմի սոցիալ-տնտեսական բաժնի վարիչ, հետագայում ԱԺ-ի վարչակազմի տնտեսական վերլուծական վարչության պետ: 1994-1996 թթ. ընտրվել է ՀՀ ԿԲ-ի վարչության անդամ:
2007 թ-ն ընտրվել է ԱԺ պատգամավոր «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունից: Ավելի քան 130 հրապարակումների հեղինակ է: Ամուսնացած է, ունի երեք երեխա:

Заместитель председателя Комиссии по экономическим вопросам НС РА Вардан Бостанджян прогнозирует рост обменного курса нацвалюты Армении в 2010 году. “Поскольку в течение очень короткого срока армянский драм вырос с 300 драмов до 380 драмов за $1 США, то в ближайшем будущем возможен рост курса до 400 драм за $1 США “, – сказал он на пресс-конференции в Ереване.
По его словам, это обстоятельство будет стимулировать рост экспорта, что позволит создать благоприятные условия для деятельности хозяйствующих субъектов Армении.
3 марта 2009 года ЦБ Армении принял решение об ограничении своей интервенции на валютном рынке и вернулся к политике плавающего курса.
Вардан Бостанджян, заместитель председателя Комиссии НС РА по экономическим вопросам , родился 9 сентября 1949 г. в Ереване, принадлежит к партии “Процветающая Армения”.
В 1971 г. окончил факультет технической кибернетики Ереванского политехнического института, в 1977 г. – аспирантуру Института экономики Сибирского отделения АН СССР.
С 1977 по 1993 г.г. был старшим научным сотрудником, заведующим сектором, заведующим отделом, заместителем директора по научной работе Научно-исследовательского института экономики и планирования Госплана Армении, в 1993-1999 гг. был заведующим социально-экономическим отделом Аппарата Верховного Совета РА, затем начальником Управления экономического анализа Аппарата Национального Собрания. В 1994-1996 гг. избирался членом правления Центрального банка РА. Дважды избирался депутатом районного Совета Советского района г. Еревана.
12 мая 2007 г. избран депутатом НС по пропорциональной избирательной системе от партии “Баргавач Айастан” (“Процветающая Армения”). Автор более 130 публикаций, женат, имеет троих детей.