22 Հունվար 2010 - 09:58 AMT
Սերգեյ Կապինոս. Փոքր ու միջին ձեռնարկատիրությունը կարող է դառնալ 2010թ. Հայաստանի տնտեսության զարգացման հենքը
Հայաստանը պետք է զարգացնի փոքր ու միջին ձեռնարկատիրությունը, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Սերգեյ Կապինոսը: «Մենք առաջարկել ենք Հայաստանի կառավարությանը տնտեսական քաղաքականության այնպիսի ուղղություն, ինչպիսին է փոքր ու միջին ձեռնարկատիրության արագ զարգացումը»,-ասել է նա:
Ըստ Կապինոսի, գրասենյակն աշխատում է Հայաստանի տնտեսության ոլորտում մրցակցային միջավայրի վերականգնման ուղղությամբ, իչը կնպաստի շուկայի զարգացմանն ու մենաշնորհային քաղաքականության սահմանափակմանը:
ՀՀ կառավարությունը հունվարի 21-ի նիստում հաստատել է 2010 թվականի «Փոքր ու միջին ձեռնարկատիրության պետական աջակցության ծրագիրը» 250 մլն դրամի չափով:
2009թ. դեկտեմբերի 23-ին Երեւանում տեղի ունեցավ «Պարզեցված ուղեցույցի» պաշտոնական շնորհանդեսը, որը թույլ կտա թեթեւացնել փոքր ու միջին ձեռնարկատիրության օբյեկտների հարկային հաշվառումը: Ուղեցույցը պատրաստվել է ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի, Փոքր ու միջին ձեռնարկատիրության պետական աջակցության ծրագրի գործադիր տնօրենի հետ համատեղ, Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության Հաշվապահության կենտրոնի ակտիվ մասնակցությամբ:

Армении следует усиленно развивать малый и средний бизнес, сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net глава ереванского офиса ОБСЕ Сергей Капинос. «Мы предложили правительству Армении такое магистральное направление экономической политики, как усиленное развитие малого и среднего бизнеса», – сообщил он.
По мнению главы ереванского офиса ОБСЕ, МСБ может стать «хребтом» развития армянской экономики, и это будет самым мощным оздоровительным фактором.
Помимо этого, по словам Сергея Капиноса, офис проводит работу в направлении восстановление конкурентной среды экономики Армении, что будет способствовать развитию рынка и ограничение монопольной практики.
Правительство Армении на заседании 21 января утвердило Программу государственного содействия малому и среднему бизнесу на 2010 год в размере 250 млн. драмов.
23 декабря 2009 года в Ереване состоялась официальная презентация «Упрощенного путеводителя» для облегчения реализации налогового учета субъектами малого и среднего бизнеса Армении. Путеводитель подготовлен совместно с ереванским офисом ОБСЕ, исполнительным директором Национального центра развития малого и среднего бизнеса (НЦРМСБ), а также при активном участии Центра бухгалтерии и министерства экономики Армении.