22 Հունվար 2010 - 10:36 AMT
Չնայած ճգնաժամայինտարվան հատուկ դժվարություններին եւ շուկայի բացասական միտումներին, 2009թ.-ը «Յունիբանկ»-ի համար առավել քան հաջող տարի էր: Բանկն էապես մեծացրեց վարկային պորտֆելը – ավելացրեց հաճախորդների թվաքանակը: Տարվա արդյունքներով «Յունիբանկ»-ի ակտիվներն աճել են 58%-ով եւ դեկտեմբերի վերջին կազմել 108,6 մլրդ դրամ: Բանկի կապիտալը հաշվետու ժամանակահատվածում կազմել է 11,6 մլրդ դրամ, աճը տարեսկզբի նկատմամբ` 22,8%: Բանկի վարկային ներդրումների աճը կազմել է գրեթե 43%, ծավալը` 66,7 մլրդ դրամ:
«Յունիբանկ»-ի պարտավորություններն 2009թ.-ին աճել են 63,6%-ով – կազմել 97 մլրդ դրամ: Բանկի ավանդների ծավալը գերազանցել է 85,6 մլրդ դրամը` արձանագրելով մոտ 80% աճ: Բանկն էապես ավելացրել է իրավաբանական անձանց ավանդների ծավալը` 341%-ով, հասցնելով այն 37,3 մլրդ դրամի:
Բանկի ժամկետային ավանդների ծավալը գերազանցել է 45,4 մլրդ դրամը: «Յունիբանկ»-ի շահույթը 2009թ.-ին կազմել է 153 մլն դրամ:
Բանկը հանդիսանում է «ArCa» եւ Visa International վճարային համակարգերի անդամ է: «Յունիբանկը» ունի 34 մասնաճյուղ, որոնցից «Զվարթնոց» մասնաճյուղը

Despite the difficulties of the crisis and negative market trends, Unibank ensured growth of all indicators, in particular, the bank expanded the quality credit portfolio and increased its customers base, press office of the bank reported.
The assets of Unibank increased by 58% and by the end of December surpassed AMD 108.6 billion. The capital of the Bank for the period totaled AMD 11.6 billion, with the 22,8 per cent growth compared with the beginning of the year. Credit investments of the bank increased by 43%t amounting to AMD 66.7 billion.
During 2009 Unibank’s commitments increased by 63,6 per cent and reached AMD 97 billion.
The deposits exceeded AMD 85.6 billion drams. The amount of deposits from legal entities has substantially increased up to 341%, reaching AMD 37.3 billion. The volume of term deposits from individuals amounted to AMD 45.4 billion, while the bank’s profit reached AMD 153 million.
Ripatonso Holdings Ltd. is a 100 per cent shareholder of “Unibank” founded in October 2001. The Bank is a member of IFAD, participant of the ABN AMRO international bank to manage risks, as well as a participant of the National Center to promote the development of small and medium businesses.
The Bank is a member of the “ArCa” and Visa International payment systems. To date, the “Unibank” network has 34 branches.