22 Հունվար 2010 - 10:50 AMT
«2010 թվականին Հայաստանում 1,2% չափով տնտեսական աճի ցուցանիշը իրական թիվ է, չնայած բարդ է ասել, թե արդյոք դրան կհասնենք, թե կգերակատարենք»,- ասաց ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Սերգեյ Կապինոսը:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նա նշեց, որ աճն ինքնին շատ համեստ է, որովհետեւ փոխվել է հիմքը. այն նվազել է, քանի որ 2009 թվականին ՆՀԱ-ն նվազեց մինչեւ 15%:
Սերգեյ Կապինոսն ավելացրեց նաեւ, որ ծանր ճգնաժամի պայմաններում ԵԱՀԿ-ն աջակցություն է ցուցաբերել Հայաստանի կառավարությանը` երկրի տնտեսության վրա ճգնաժամի հետեւանքները նվազագույնի հասցնելու համար, մասնավորապես միջազգային փորձագետների մասնակցությամբ զանազան ֆորումներ կազմակերպվեցին, որոնց ժամանակ փորձագետները կիսվում էին իրենց տեսությամբ, գնահատականներով ու վերլուծությամբ, ինչպես նաեւ կոնկրետ լուծումներ էին առաջարկում: «Ինձ թվում է, որ այդ կարծիքներին ականջ դրեցին, բացի դրանից կառավարությունն ինքը մոբիլիզացրել իր ռեսուրսները ճգնաժամը հաղթահարելու համար»,- ընդգծեց նա:

«Показатель экономического роста в Армении в 2010 году в размере 1,2% – это реальная цифра, несмотря на то, что сложно сказать, будет ли она достигнута или перевыполнена», – сказал глава ереванского офиса ОБСЕ Сергей Капинос.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net он отметил, что сам по себе рост – очень скромный, потому что изменилась база: она стала низкой, поскольку объем ВВП в 2009 году снизился до 15%.
Сергей Капинос также добавил, что в условиях тяжелого кризиса офис ОБСЕ оказывал содействие правительству Армении для минимизации его последствий на экономику страны, в частности, были организованы различные форумы с участием международных экспертов, которые делились своим видением, оценками и анализом, а также предлагали конкретные решения. «Мне кажется, эти мнения были услышаны, кроме того, само правительство мобилизовало свои ресурсы для его преодоления», – подчеркнул он.
Заложенный в бюджете Армении на 2010 год экономический рост запланирован в размере 1,2%, инфляция на уровне 4±1,5%.