22 Հունվար 2010 - 10:50 AMT
«2010 թվականին Հայաստանում 1,2% չափով տնտեսական աճի ցուցանիշը իրական թիվ է, չնայած բարդ է ասել, թե արդյոք դրան կհասնենք, թե կգերակատարենք»,- ասաց ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Սերգեյ Կապինոսը:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նա նշեց, որ աճն ինքնին շատ համեստ է, որովհետեւ փոխվել է հիմքը. այն նվազել է, քանի որ 2009 թվականին ՆՀԱ-ն նվազեց մինչեւ 15%:
Սերգեյ Կապինոսն ավելացրեց նաեւ, որ ծանր ճգնաժամի պայմաններում ԵԱՀԿ-ն աջակցություն է ցուցաբերել Հայաստանի կառավարությանը` երկրի տնտեսության վրա ճգնաժամի հետեւանքները նվազագույնի հասցնելու համար, մասնավորապես միջազգային փորձագետների մասնակցությամբ զանազան ֆորումներ կազմակերպվեցին, որոնց ժամանակ փորձագետները կիսվում էին իրենց տեսությամբ, գնահատականներով ու վերլուծությամբ, ինչպես նաեւ կոնկրետ լուծումներ էին առաջարկում: «Ինձ թվում է, որ այդ կարծիքներին ականջ դրեցին, բացի դրանից կառավարությունն ինքը մոբիլիզացրել իր ռեսուրսները ճգնաժամը հաղթահարելու համար»,- ընդգծեց նա:

“1.2 per cent economic growth in Armenia is modest, but a real figure, although it is difficult to say, will it be reached or exceeded,” head of the OSCE Yerevan office Sergey Kapinos said.
In an interview to PanARMENIAN.Net, he noted that the growth is very modest, because GDP dropped by 15 per cent in 2009.
According to Sergey Kapinos, in order to mitigate the consequenses of the severe crisis of the OSCE office has assisted the Government of Armenia by organizing various forums and bringing international experts to Armenia. “I think their assessments and solutions are perceived and the government has mobilized its resources to overcome the crisis,” he said.