26 June 2002 - 00:00 AMT
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը դարձավ թվով երրորդ քաղաքական գործիչը (Ռոբերտ Քոչարյանից եւ Պարույր Հայրիկյանից հետո), որը վստահորեն հայտարարեց նախագահական աթոռի համար պայքարելու իր պատրաստակամության մասին: Չի կարելի ասել, որ երեկ հրապարակած Հայաստանի նախկին ղեկավարի պլաններն այդքան մեծ անակնկալ էին: Իրադարձությունների նմանատիպ զարգացումը շատերն էին կանխատեսում: Սակայն, հայտնի է, որ «Հայոց համազգային շարժում» կուսակցությունը ժամանակին ղեկավարած գաղափարաբանները «նախկինների»` իշխանության վերադառնալու այլ սցենարներ էլ էին մշակել: Առավել ճշմարտանման էր ներկայանում, մասնավորապես, այն սցենարը, որտեղ ղեկին կմոտենար նախկին ռեժիմի մեղքերի հետ առնչություն չունեցող առաջնորդի ստվերը: Առավել ազդեցիկ օպոզիցիոն ուժերի հետ «նախկինների» միավորումը եւ միասնական թեկնածուի առաջադրման համաձայնությունը կարող էին ընտրություններում հաղթելու ավելի մեծ հնարավորություններ ապահովել: Սակայն, օպոզիացիոն բանակում շատ քչերն հիացմունք արտահայտեցին իրեն վարկաբեկած քաղաքակական ուժի հետ համագործակցելու վերաբերյալ: Պայծառ խարիզմա ունեցող Արտաշեց եղամյանը դեմ չէ բլոկի առաջադրած թեկնածուն լինել, որում ներգրավված կլինի նաեւ ՀՀՇ-ն: Միայն թե նա առիթ չի տվել կարծելու, թե պատրաստ է իր ետեւից իշխանություն տանել բոլոր նրանց, ովքեր կպաշտպանեն իր թեկնածությունը:
Մի քանի ամիսներ ձգվող միջկուսակցական գաղտնի խորհրդակցություններն ավարտվեցին խորհրդարանի նախկին խոսնակ Բաբկեն Արարքցյանի հայտարարություններով այն մասին, որ «եղամյանն օպոզիցիայի բանակում իշխանությունների կողմից դրված ական է»: Անցյալ շաբաթ եղամյանն իրադրությունն իր հսկողության տակ վերադարձնելու վերջին փորձն արեց: Տեր-Պետրոսյանի հասցեին արված նրա ռեվերանսը մեկնաբաններին տեղիք տվեց ենթադրելու, որ այրված կամուրջները դեռեւս հնարավոր է վերականգնել: Օպոզիցիոն միության ոչպաշտոնական առաջնորդը հայտարարեց, որ «Լեւոն Հակոբիչը փորձառու եւ լուրջ քաղաքական գործիչ է », որին բոլորովին էլ անհրաժեշտ չէ ինքնահաստատվել նախընտրական արշավում: Հավանաբար եղամյանի հենց այս հայտարարությունն էլ ստիպեց Տեր-Պետրոսյանին շտապել ընտրություններին ինքնուրույն մասնակցելու մասին հայտարարելու համար:
Տեր-Պետրոսյանի երեկվա հայտարարությունը նշանակում է, որ բողոքական ընտրազանգվածի շարքերը կմասնատվեն, որը լիովին բավարարում է իշխանությանը: Այնպես որ, ընտրություններին ինքնուրույնաբար մասնակցելու որոշում կայացնելով ` հենց «նախկինները» օպոզիցիայի բանակում ական դրեցին: Երկու բանակների միջեւ ընտրություն կատարել ստիպված կլինեն ոչ միայն ընտրողները, այլեւ` քաղաքական ուժերը: Դժվար կլինի, մասնավորապես, նրանց համար, ովքեր հպարտանում էին ինչպես «նախկինների», այնպես էլ նախկին ռեժիմի հետ կապ չունեցող արմատականների հետ ընդհանուր լեզու գտնելու իրենց ունակությամբ: Խոսքն, առաջին հերթին, «Հանրապետություն» կուսակցության մասին է, որը ղեկավարում է ահաբեկիչների կողմից սպանված վարչապետ Վազգեն Սարգսյանի եղբայրը: Հանգուցյալ վարչապետը Լեւոն Տեր-Պետրոսյանին իշխանությունից հեռացնելու գլխավոր նախաձեռնողն էր: Իսկ նրա եղբայրն այսօր չի թաքցնում էքս-նախագահի թիմի հետ ունեցած իր կապերը: (Արամ Սարգսյանն իր համար պատիվ էր համարել Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի հյուրը լինել, երբ նրան հրավիրել էին ՀՀՇ-ի գրասենյակ` անկախության օրը համախոհների նեղ շրջանով նշելու): «Հանրապետության» առաջնորդին անհրաժեշտ է իր գործընկերների հարցում վերջնականապես կողմնորոշվել: Բլոկի նրանց այժմյան համակիրներն այլեւս չեն կարող տանել գործընկերների` երկու աթոռին նստելու ձգտումները:
«Նախկինների» թիմում ակտիվորեն շարունակվում է ինտեգրացման գործընթացը: ՀՀՇ-ին միանալու մասին արդեն հայտարարել են «21-րդ դար» կուսակցության առաջնորդները, որը ղեկավարում է Տեր-Պետրոսյանի բարեկամ, ազգային անվտանգության նախկին նախարար Դավիթ Շահնազարյանը: Առաջնորդին հավատարիմ են մնում նաեւ այլ քաղաքական ուժեր, որոնք նախանցյալ տարի ստեղծել էին հայտարարված, բայց այդպես էլ չկայացած «աջ ուժերի ալյանսը»: Դրանցից են, առաջին հերթին, խորհրդարանի նախկին խոսնակ Բաբկեն Արարքցյանի հիմնադրած «Արմատ» կազմակերպությունը, լիբերալ-դեմոկրատները` երեք կուսակցություններ փոխած Վիգեն Խաչատրյանի ղեկավարությամբ եւ նախկին վարչապետ, այսօր` Երեւանի կոնյակի գործարանի տնօրենի տեղակալ Հրանտ Բագրատյանի ղեկավարած «Ազատություն» կուսակցությունը:
Դեռեւս վաղ է խոսել ընտրական արշավի առաջնորդների հնգյակում Տեր-Պետրոսյանի հայտնվելու հնարավորության մասին: Էքս-նախագահը նոր-նոր է ստանձնում բարձր պետական պաշտոնի հավակնորդի դերը, եւ ընտրողին դեռեւս անհրաժեշտ է դրան հավատալ: Բացառված չէ, որ նրա վարկանիշը դեռ կավելանա: Սակայն առայժմ, տարբեր ուսումնասիրողների տվյալներով, Տեր-Պետրոսյանը մեծ դժվարությամբ է համալրել հարյուր ազդեցիկ քաղաքական գործիչների վարկանշային ցուցակի քառորերորդ մասը:

Тер-Петросян стал третьим по счету политиком (после Роберта Кочаряна и Паруйра Айрикяна), отчетливо заявившим о готовности бороться за президентское кресло. Нельзя сказать, что оглашенные вчера планы бывшего главы Армении стали таким уж большим сюрпризом. Подобное развитие событий предсказывали многие. Однако, известно, что идеологами некогда правящей партии «Армянское общенациональное движение» были разработанны и другие сценарии вхождения «бывших» во власть. Более правдоподобным представлялся, в частности, сценарий прихода к штурвалу в тени лидера, не связанного в грехами прежнего режима. Объединение «бывших» с наиболее влиятельными силами оппозиции и согласие на выдвижение единого кандидата могло бы обеспечить больше шансов на успех. Однако, в стане оппозиции далеко не все высказали свой восторг по поводу соседства с дискредитировавшей себя политической силой. Обладающий яркой харизмой Арташес Гегамян не против быть кандидатом от блока, в который будет входить и АОД. Однако, он не давал повода считать, что готов привести за своей спиной к власти всех, кто согласится поддержать его кандидатуру.
Продолжавшимся несколько месяцев тайным межпартийным консультациям положило конец заявление бывшего спикера парламента Бабкена Араркцяна о том, что «Гегамян – это мина заложенная властями в стан оппозиции». На прошлой неделе Гегамян предпринял последнюю попытку вернуть ситуацию под контроль. Реверанс, сделанный им в адрес Тер-Петросяна позволил обозревателям предположить, что сожженные мосты еще удастся восстановить. Неформальный лидер оппозиционного альянса заявил, что «Левон Акопович – опытный и серьезный политик», которому незачем самоутверждаться посредством участия в предвыборной гонке. Быть может именно это заявление Гегамяна и заставило Тер-Петросяна поспешить с заявкой на самостоятельное участие в выборах.
Вчерашняя заявка Тер-Петросяна означает, что потенциал протестного электората будет раздроблен, что вполне утраивает власти. Так что именно «бывшие», решив идти на выборы самостоятельно, подставили мину в стан оппозиции. Выбирать между двумя лагерями придется не только избирателю, но и политическим силам. Сложно придется, в частности, тем, кто гордился своим умением находить общий язык как с «бывшими», так и с радикалами, не связанными с прежним режимом. Речь прежде всего о партии «Республика», возглавляемой братом убитого террористами премьер-министра Вазгена Саркисяна. Покойный премьер был главным инициатором отстранения от власти Левона Тер-Петросяна. А его брат сегодня не скрывает своих контактов с командой экс-президента. (Арам Саркисян счел для себя честью быть гостем Тер-Петросяна, когда его пригласили в штаб-квартиру АОД отметить в узком кругу единомышленников день независимости.) Лидерам «Республики» предстоит окончательно определиться в своих партнерах. Нынешним их союзники по блоку незачем более терпеть стремление партнеров усидеть на двух стульях.
В команде «бывших» активно продолжается процесс интеграции. О своем объединении с «Армянским общенациональным движением» уже заявили лидеры партии «ХХ1 век», возглавляемой родственником Тер-Петросяна, бывшим министром национальной безопасности Давидом Шахназаряном. Верность лидеру хранят и другие политические силы, создавшие декларированный в позапрошлом году, но так и не состоявшийся «альянс правых сил». Это прежде всего организация «Армат», основанная бывшим спикером парламента Бабкеном Араркцяном, либерал-демократы, которых возглавляет сменивший три партии Виген Хачатрян, и партия «Свобода», руководимая бывшим премьером Грантом Багратяном, занимающим ныне пост заместителя директора ереванского коньячного завода.
О шансах Тер-Петросяна войти в первую пятерку лидеров избирательной гонки говорить пока еще рано. Экс-президент еще только вступает в роль претендента на высший государственный пост и избирателю еще нужно в это поверить. Не исключено, что его рейтинг еще повысится. Но пока по данным различных исследований Тер-Петросян с трудом вошел в первую четверть рейтинга ста влиятельных политиков.