Հատկանշական է, որ չնայած Ստրասբուրգից բերած ոչ լավ լուրերի` ադրբեջանական պատգամավորնը վստահեցնում են գործընկերներին, թե իրենց, այնուամենայնիվ, հաջողվել է հասնել դաշտային Ղարաբաղի տարածքում հայկական կողմի ահաբեկչական բազաների ստեղծման եւ ադրբեջանական հինավուրց պատմական հուշարձանների ոչնչացման մասին հայտարարող փաստաթղթի` Խորհրդարանական վեհաժողովի կողմից ընդունմանը: Խաբեություն են ոչ միայն ներկայացված փաստերն, այլեւ` ԵԽԽՎ-ի պատգամավորների կողմից դրանց ընդունման մասին հայտարարությունները: Իրականում ադրբեջանական պատվիրակությունն օգտվել էր պատգամավորների շրջանում երկու բանաձեւ` պրովոկացիոն բովանդակության երաշխավորագրեր, տարածելու իր իրավունքից: Կարիք չկա խոսել նման քարոզչական «թերթիկների» հանդեպ ԵԽԽՎ-ի արձագանքի մասին, քանի որ այդպիսի փաստաթղթերը չեն քննարկվում, այլ միայն ի գիտություն են ընդունվում: Որպես հսկայական ձեռքբերում է դիտվում նաեւ այն փաստը, թե ԵԽԽՎ-ի պատգամավորները համաձայնել են լսել Ղարաբաղի շրջակայքում անվտանգության գոտու տարածքում իբրեւ թե տեղադրված միջուկային թափոնների մասին ադրբեջանական պատգամավորի ելույթը:
Ուշադրության արժանի է բերված տեղեկության հայկական կողմի հերքման հրապարակման արձագանքը: Հայաստանում միջուկային գաղտնի փորձարկումների իրականացման մասին լեգենդի օգտին Բաքվի քարոզիչները որպես փաստարկ են ներկայացնում ստահոդ տեղեկությունն այն մասին, թե Միացյալ նահանգները պատժամիջոցներ են սահմանել ատոմային ռումբի շահագործման ոլորտի ուսումնասիրությամբ զբաղվող հայկական ձեռնարկություններին: Հիշեցնենք, որ իրականում ամերիկյան պատժամիջոցն ուղղված էր մասնավոր ձեռնարկությանը, որը մեղադրվում էր իրանական ընկերություններին անասունների սննդի ավելացման արտադրության մեջ անհրաժեշտ բակտերիաների աճեցման համար մետաղական տակառների վաճառքի մեջ:
Սակայն վերադառնանք «հայերի նենգությունների» պատմությանը: Հիշեցնենք, որ պաշտոնական Բաքուն հրաժարվել է համագործակցել Ադրբեջանի գծով զեկուցողի հետ` մեղադրելով նրան կողմնակալության մեջ: Միլի մեջլիսի պատգամավոր Հասան Միրզոեվն ավելի առաջ գնաց եւ պահանջեց հեռացնել Անրեաս րոսսին ոչ միայն զեկուցողի պաշտոնից, այլեւ` ԵԽԽվ-ից: Խորհրդարանականը միլի մեջլիսի խոսնակից պահանջեց երաշխիքներ, որ եթե րոսը որոշի ժամանել Ադրբեջան, Բաքվի օդակայանում նրան ապտակ կհասցվի: Նշենք, որ ամենաշատը Միրզոեվին է հուզել Ադրբեջանի նախագահի վերջին գործողությունների օրինականության մասին րոսսի արտահայտած կասկածները: Պատգամավորի խոսքերով, րոսսն «իրավունք չունի նախագահական ընտրություններում Հեյդար Ալիեւի մասնակցությանը դեմ արտահայտվել»:
րոսսը մեղադրվում է այն բանի համար, որ զեկուցողի պաշտոնում գործունեության ողջ ընթացքում նա հրաժարվել է ներքաշվել ադրբեջանական պատգամավորների պրովոկացիոն գործողություններում: Հիշեցնենք, որ ժամանակին րոսսին, ինչպես նաեւ ԵԽԽՎ-ի տասնյակ այլ պատգամավորներին առաջարկվել է ծանոթանալ «հայերի կողմից իրականացրած ադրբեջանական ժողովրդի հանդեպ եղեռնի մասին», «Ադրբեջանի մշակութային հուշարձանների յուրացման եւ ոչնչացման մասին», «ադրբեջանական փախստականների կրթություն ստանալու իրավունքի մասին», «Հարավային Կովկասում զանգվածային ոչնչացման վտանգի մասին», «Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներում միջուկային թափոնների եւ տեխնոլոգիաների մասին» Բաքվի պատրաստած բանաձեւային նախագծերին: րոսսը հրաժարվել է ստորագրել բոլոր այդ փաստաթղթերը` գիտակցելով դրանց քարոզչական բնույթը: Դրա համար նա ստացել է «հայերի կամակատար» պիտակը: Նշենք, որ վերը նշված փաստաթղթերը չի ստորագրել ոչ միայն րոսսը, այլեւ ԵԽԽՎ-ի պատգամավորների 90 տոկոսը: Առաջնորդվելով ադրբեջանական օրենսդիրների տրամաբանությամբ` անհրաժեշտ կլինի ընդունել, որ նրանք բոլորը «ադրբեջանական պետականության դեմ հայերի նախապատրաստած դավադրության» մասնակիցներն են:

4 July 2002 - 00:00 AMT
Примечательно, что сами азербайджанские депутаты несмотря на привезенные из Страсбурга недобрые вести, уверяют коллег в том, что им тем не менее удалось добиться «признания» Парламентской ассамблеей документов, уличающих армянскую сторону в создании на территории низменного Карабаха террористихеских баз и в ликвидации древних азербайджанских исторических памятников. Ложью являются не только сами приведенные сведения, но и сообщение об их признании депутатами ПАСЕ. На самом деле азербайджанская делегация всего лишь воспользовалась своим правом распространить среди депутатов две резолюции-рекомендации с провокационным содержанием. О реакции на эти пропагандистские «листовки» со стороны ПАСЕ говорить не приходится, поскольку подобного рода документы не обсуджаются, а лишь принимаются к сведению. Как громадное достижение представляется и тот факт, что депутаты ПАСЕ согласились выслушать выступление азербайджанского депутата о, якобы, имевших место захоронениях ядерных отходов на территории зоны безопасности вокруг Карабаха.
Примечательна реакция на оглашенное армянской стороной опровержение приведенной информации. В качестве аргумента в пользу мифа о том, что в Армении тайно производятся ядерные испытания, бакинские пропагандисты представили утку о якобы введенных Соединенными Штатами санкций притив армянских предприяий, занимающихся исследованиями в области разработки атомной бомбы. Напомним, что на самом деле американские санкции направлены против частного предприятия, обвиненного в продаже иранской компании металических чанов для выращивания бактерий, необходимых в производстве пищевых добавок для скота.
Но вернемся к истории с «происками армян». Напомним, что официальный Баку отказался от сотрудничества с докладчиком по Азербайджану, обвинив его в небеспристрастности. Депутат милли меджлиса Гасан Мирзоев пошел еще дальше и потребовал не только отстранения Андреаса Гросса от должности докладчика, но и его исключения из ПАСЕ. Парламентарий потребовал от спикера милли меджлиса гарантий того, что, если Гросс решится приехать в Азербайджан, в бакинском аэропорту ему будет дана пощечина. Отметим, что больше всего Мирзоева задело то обстоятельство, что Гросс высказал сомнения в законности недавних действий президента Азербайджана. По словам депутата, Гросс “не имеет права выступать против участия Гейдара Алиева в президентских выборах”.
Гроссу вменяется в вину то, что он в течение всей своей деятельности на посту докладчика отказывался потакать провокационным действиям азербайджанских депутатов. Напомним, что Гроссу, как и десяткам других депутатов ПАСЕ в свое время было предложено ознакомиться с содержанием подготовленных в Баку проектов резолюций «об осуществленном армянами геноциде азербайджанского народа», «об уничтожении и присвоении культурных памятников Азербайджана», «о праве азербайджанских беженцев на получение образования», «об угрозе массового уничтожения на Южном Кавказе», «о ядерных отходах и ядерных технологиях на оккупированных территориях Азербайджана». Все эти документы Гросс подписать отказался, осознавая их пропагандистский характер. За это он и получил клеймо «приспешника армян». Заметим, что под упомянутыми документами не подписался не только Гросс, но и 90 процентов депутатов ПАСЕ. Руководствуясь логикой азербайджанских законододателей, нужно будет признать, что все они участники «армянского заговора против азербайджанской государственности».