9 July 2002 - 00:00 AMT
Գործարար շրջաններում արժանիորեն բավականին ազդեցիկ մարդ համարվող Ռֆատ Խիսախջողլու հայտարարությունը Հեյդար Ալիեւի ասածի լավագույն պատասխանը եղավ, որը վերջերս Կարս կատարած իր այցելության ժամանակ հանդիմանեց թուրք գործարարներին հայերի հետ շփվուց չխորշելու համար: «Ես գիտեմ, որ Կարսից Հայաստան են այցելում նույնիսկ ադրբեջանցիները: Սակայն չի կարելի այդ քայլին գնալ հանուն չնչին շահույթի»,- այդ ժամանակ հայտարարել էր Ալիեւը:
Միաժամանակ Ադրբեջանի նախագահը հույս էր հայտնել, որ «կգա ժամանակը, եւ տնտեսական խնդիրները ծնկի կբերեն Հայաստանին»: Ազգայնախոհ օլիգարխներին համախմբող Թուրքիայի բիրժաների միությունը, ինչպես պարզվեց, հակառակ կարծիքի է: Թուրքական բիրժայի ներկայացուցիչների կանխատեսումների համաձայն` հենց Թուրքիան կարող է ծնկաչոք վիճակում հայտնվել, եթե անհապաղ չբացի Հայաստանի հետ սահմանները եւ նրա հետ հաստատի տնտեսական կապեր: Էլ ու՞մ, եթե ոչ գործարարներին է հայտնի երկրի տնտեսական իրավիճակի իրական պատկերը:
Այժմյան սրվող տնտեսական ճգնաժամն անմիջականորեն կապված է սաստկացող քաղաքական ճգնաժամի հետ, որն էլ եւ վաղաժամկետ ընտրությունների անհրաժեշտությունն է բերում: Թուրքիայի ֆոնդային շուկան տենդի մեջ է հայտնվել սկսած այն ժամանակից, երբ լուրեր տարածվեցին նախարարների կաբինետի աշխատանքները ղեկավարելու` երկրի կառավարության ղեկավարի անկարողության մասին: Այժմ արդեն համարյա ոչ ոք չի կասկածում, որ արագ տեմպերով զարգացող Պարկինսոնի հիվանդությունը թույլ չի տա 78-ամյա վարչապետ Բյուլեթ Էջեվիթին մինչեւ սահմանված ժամկետը ղեկավարել: Թուրքական քաղաքականության վետերանի հրաժարականը կամ վատթարագույնը` մահը, Անկարայի համար աղետալի կլինի, քանի որ հենց Էջեվիթի անձով պայմանավորված միայն Համաշխարհային տարադրամի հիմնադրամը 16 միլիարդ դոլարի հսկայական վարկ է հատկացրել թուրքական մեռնող տնտեսության ապաքինման համար: Իր չափերով աննախադեպ վարկի հետագա տրանշերը ստանալու հեռանկարները ամենից առաջ կախված է ժամանակին Էջեվիթի անձի շուրջ ստեղծված, այժմ իշխանության գլուխ անցած կոալիցիայից: Նոր ընտրությունները կազդարարեն ալիանսի փլուզումը:
«Էկոնոմիստ» ազդեցիկ ամսագիրը թուրքական տնտեսությն մեջ նոր խնդիրների առաջացում է կանխատեսում նույնիսկ այն դեպքում, եթե Էջեվիթին, այնուամենայնիվ, հաջողվի մնալ ղեկին: Ամսագրի վերլուծաբանն այն կարծիքին է, որ, եթե վարչապետը չհեռանա, նա վտանգի տակ կդնի ՀՏՀ-ի ծրագիը եւ երկրի` Եվրախորհրդին անդամագրվելու գաղափարի վրա խաչ կքաշի: Ստացվում է փակ շրջան:
Ժամկետից շուտ ընտրությունների անցկացման դեպքում փաստացի իշխանությունը կարող է անցնել նաեւ Ժողովրդական կուսակցության առաջնորդ, փոխվարչապետ Դավլեթ Բախչելիին, որն էլ կվատթարացնի ԵԽ-ի հետ Անկարայի առանց այն էլ սառը հարաբերությունները: Կիրակի օրը Բախչելին ելույթով կոչ է արել խորհրդարանի արտահերթ նիստ գումարել եւ նոյեմբերի մեկին արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու որոշում ընդունել: Այս հայտարարությունն աղմուկ է առաջացրել: Հատկանշական է, որ ղեկավարող կոալիցիայի անդամ կուսակցությունները մեկ օր առաջ հայտարարություն էին տարածել արտահերթ ընտրությունների անցկացման աննպատակահարմարության մասին: Բուխչելիի ելույթից հետո մեկ այլ փոխվարչապետ եւ վարչապետի պաշտոնի հավակնորդ Մեսութ Իյլմազը նույնպես նոյեմբերին ընտրություններ անցկացնելը հնարավոր է համարել, «եթե ժողովուրդը պահանջի»: Փորձագետների կանխատեսումների համաձայն` կառավարության ղեկավարի պաշտոնի համար պայքարում կարող են ներգրավվել նաեւ ներքին քաղաքականության գերատեսչության ղեկավար Իսմաիլ Ջեմը եւ Տնտեսության նախարար Քյամալ Դերվիշը: Վերջինիս անձը միանշանակ չի ընդունվում Թուրքիայի գործարար աշխարհի էլիտայի կողմից: Բիրժայի ներկայացուցիչների հենց նույն միությունը երկրում տիրող տնտեսական ճգնաժամային իրադրության պատասխանատվությունը դրել է հենց Դերվիշի վրա:
Քյամալ Դերվիշը Թուրքիայի գործնական պետական գործիչներից մեկն է: Ի տարբերություն ոմանց` նա հստակ գիտակցում է, որ նույնիսկ բազմամիլիարդ կրեդիտները չեն փրկի երկրի տնտեսությունը: Դեռեւս նոյեմբերին նա հայտարարել է, որ կարիք չկա մեծ հույսեր կապել խոստացված վարկերի հետ: Հայտնի է, որ նվազագույնը հինգ միլիարդ դոլար անմիջապես պետք է վերադարձվի նախկինում վերցված վարկերի տոկոսների տեսքով: Այսինքն, Թուրքիան պարտք է վերցնում միայն, որպեսզի կարողանա վերադարձնել հին պարտքերը: Դերվիշի կարծիքով, ՀՏՀ-ի վարկերն իրականում ոչ հնարավորություն կտան ոտքի կանգնեցնել արդյունաբերությունը, ոչ էլ ստեղծել նոր աշխատատեղեր: Միեւնույն ժամանակ, պարտքերը փակելու այլ ճանապարհ նա չի տեսնում: Ինչպես նաեւ, ստանալով վարկը` Թուրքիան դառնում է ՀՏՀ-ի մեծագույն պարտապանը, որի պարտքն ընդհանուր չափով կազմում է 31 միլիարդ դոլար` առաջ անցնելով 22 միլիարդի պարտապան Արգենտինային: Ստացված գումարները երբեւէ վերադարձնելու հնարավորությունները հավասար են զրոյի: Փորձագետների վկայությամբ, այժմյան ճգնաժամը հիսուն տարիների ընթացքում ամենախորն է:

9 July 2002 - 00:00 AMT
Заявление Рфата Хисахджохлу, который по праву считается весьма влиятельным в деловых кругах человеком, стало лучшим ответом Гейдару Алиеву, пожурившему во время своего недавнего визита в Карс турецких бизнесменов, не брезгующих контактами с Арменией. «Я знаю, что в Армению наведываются даже азербайджанцы из Карса. Но нельзя идти на такое ради копеечных барышей», – заявил тогда Алиев. При этом президент Азербайджана выразил надежду на то, что «придет время, и экономические проблемы поставят Армению на колени». Объединяющий национально мыслящих олигархов Союз бирж Турции, как выясняется, придерживается противоположного мнения. По прогнозам турецких биржевиков, именно Турция может оказаться на коленях, если немедленно не откроет границы с Арменией и не наладит с ней экономические отношения. Кому, как не биржевикам знать реальное состояние дел в экономике страны?
Нынешнее обострение экономического кризиса напрямую связано с нарастающим политическим кризисом, вызванным неизбежностью досрочных выборов. Фондовый рынок Турции лихорядит с того самого момента, как начали расползаться слухи о неспособности главы правительства страны возглавлять работу кабинета министров. Сейчас уже почти никто не сомневается в том, что прогрессирующая болезнь Паркинсона не позволит 78-летнему премьеру Бюленту Эджевиту править до конца отведенного ему срока. Отставка, или, того хуже, смерть ветерана турецкой политики будет означать для Анкары катастрофу, так как именно под персону Эджевита МВФ давал грандиозный кредит в 16 миллиардов долларов на оздоровление умирающей турецкой экономики. Перспектива получения дальнейших траншей небывалого по размерам кредита зависит прежде всего от судьбы ныне правящей коалиции, созданной в свое время вокруг персоны Эджевита. Новые выборы будут означать распад альанса. Влиятельный журнал «Экономист» предсказывает турецкой экономике новые проблемы и в случае, если Эджевиту все же удастся остаться у руля. Обозреватель журнала полагает, что если премьер не уйдет, он поставит под угрозу программы МВФ и наложит крест на идее вступления страны в Европейский союз. Получается замкнутый круг…
Реальная власть в случае проведения досрочных выборов может перейти к и вице-премьеру Девлету Бахчели, возглавяляющему Национальную партию, что ухудшит и без того прохладные отношения Анкары с ЕС. В воскресенье Бахчели выступил с призывом созвать экстренное заседание парламента, на котором принять решение о проведение первого ноября досрочных выборов. Это заявление вызвало скандал. Примечательно, что накануне партии, составляющие правящую коалицию, распространили заявление о нецелесообразности досрочных выборов. После выступления Бахчели другой вице-премьер и вероятный претендент на премьерский пост Месут Йлмаз также допустил возможность проведения выборов в ноябре, «если того потребует народ». По прогнозам экспертов, в борьбу за пост главы правительства могут также включиться также глава внешнеполитического ведомства Исмаил Джем и министр экономики Кямал Дервиш. Персона последнего неадекватно воспринимается элитой делового мира Турции. Все тот же Союз биржевиков именно на Дервиша возложил ответственность за сложивуюся в экономике страны катастрофическую ситуацию.
Кямал Дервиш один из наиболее реалистичных государственных деятелей Турции. Он, в отличие от некоторых, отчетливо осознает, что даже многомиллиардные кредиты не спасут экономику страны. Еще в ноябре он заявил, что не стоит связывать больших надежд с обещанным кредитом. Известно, что как минимум пять миллиардов долларов сразу же будут возвращены в виде процентов за кредиты, взятые прежде. То есть, Турция берет деньги в долг только для того, чтоб суметь вернуть старые долги. По мнению Дервиша, кредиты МВФ на самом деле не дадут возможности ни поднимать на ноги индустрию, ни создавать новые рабочие места. В то же время, другого выхода, кроме, как наращивать долги, он не видит. Между тем с получением кредита Турция превращается в крупнейшего должника МВФ с общим размером займа в 31 миллиард долларов, опередив по этому показателю Аргентину, долг которой составляет 22 миллиарда. Шансы когда-либе вернуть полученные деньги равны нулю. По свидетельству экспертов, нынешний кризис самый глубококий за последние 50 лет.