11 July 2002 - 00:00 AMT
Նավթային բիզնեսի եկամտաբերության իջեցումը պայմանավորված է նավթային արտադրանքի պահանջարկի համընդհանուր կրճատմամբ, որի արդյունքում, ինչպես սպասվում է, գները կիջնեն ՕՊԵԿ-ի անդամ-երկրների հաստատած գների սահմանից: Ինչպես հայտնի է, արտահանողների համար օպտիմալ է համարվում մեկ բարելի դիմաց 22-ից 28 դոլար գնային սանդղակը: Չնայած այժմ գները տատանվում են 25 դոլարի միջեւ, վերլուծաբանները կանխատեսում են, որ հաստատագրված գները կիջնեն նույնիսկ կարտելի սահմանած ներքին սանդղակի սահմաններից: Նման հեռանկարը կարող է հանգեցնել Ադրբեջանի տնտեսության լիովին փլուզմանը, որն ամբողջովին կապված է նավթի հետ: Եթե ածխաջրածնային հումք արտահանող այլ երկրներում նավթային խառնաշփոթն արդեն հանգեցրել է այլ բնագավառների զարգացմանը, ապա Ադրբեջանը ստիպված է հույսը դնել միայն նավթի վրա:
Այս երկրի բյուջեի եկամտի 34,7 տոկոսը բաղկացած է նավթի արտահանման անմիջական հարկերից: Եւս 50 տոկոս եկամուտ են ապահովում նավթի հետ անուղղակիորեն կապված աղբյուրներից ստացված մուտքերը: Եթե ամերիկյան փորձագետների կանխատեսումներն իրականանան, ապա ադրբեջանական պետական այրերը ստիպված կլինեն կրկին մտածել պետական բյուջեի վրա սեկվեստր հաստատելու անհարժեշտության մասին, քանի որ պետական պարտականությունների իրականացումը սկզբունքորեն անհնար կդառնա: Ամեն դեպքում, ակնհայտ է, որ հնարավոր չի լինի խուսափել սոցիալական ոլորտի լուրջ խնդիրներից` աշխատավարձերի, թոշակների եւ նպաստների վճարման ուշացումներն անխուսափելի կլինեն: Այսպիսով, Ադրբեջանը կրկին կարող է հայտնվել հերթական տնտեսական անդունդի եզրին: Լիովին իրական է դառնում երկրի վերադարձը 1998 թվականի «սեւ օրեր», երբ աննախադեպ էներգետիկ ճգնաժամը բերեց նրան, որ բնակարաններում եւ ձեռնարկություններում շաբաթներով էլեկտրաէներգիա չէր մատակարարվում:
Ածխաջրածնային հումքի պահանջարկի իջեցումը հղի է ոչ միայն ժամանակավոր բարդություններով, այլեւ` գլոբալ խնդիրներով, քանի որ վտանգի առաջ կհայտնվեն Ադրբեջանից նավթ արտահանելու ծրագրերի իրականացումները: Ինչպես հայտնի է, Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյխան նավթամուղի շինարարությունը արդյունավետ կլինի միայն ոչ ցածր, քան բարելի դիմաց 20 դոլար նավթի գների առկայության դեպքում: Այս սահմանից հաստատված գների իջեցումը անխուսափելիորեն կանդրադառնա միջազգային խոշոր բանկերի միավորումների պլանների վրա:
Նավթի համաշխարհային գների անկումն համընկավ Բաքվից մի շարք անդրազգային նավթային ընկերությունների դուրս գալու հետ, որոնք կորցրել էին ադրբեջանական նավթի հեռանկարների հանդեպ վստահությունը: Դրանցից վերջինը եղավ ամերիկյան «ExxonMobil» ընկերությունը: Վերջերս ֆիրման հայտարարել է «Օգուզ» ծովային հանքի ուսումանսիրման եւ մշակման ծրագրից հեռանալու մասին: Ընկերության ղեկավարները նշել են, որ իրենց որոշումը պայմանավորված է ածխաջրածնային պաշարների կոմերցիոն եկամուտների գոյության կասկածներով: Կանխավ ենթադրվում էր, որ Օգուզ հանքը պարունակում է շուրջ 95 միլիոն տոննա նավթ: “ExxonMobil”-ի հորատման բացասական արդյունքները Բաքվի համար արդեն երրորդ տխուր լուրն էր վերջին ժամանականերում: “Agip” իտալական նավթային ընկերության ղեկավարած կոնսորցիումը Քյուրդաշի հանքում չէր գտել ածխաջրածնի զգալի պաշարներ: Ֆրանսիական “TotalFinaElf” խումբը հայտարարեց Լենկորան-Թալիշ-Դենիզ հանքի ձախողման մոտ լինելու մասին: Դեռեւս հարցականի տակ է մնում գրավիչ “Chevron”-ը, որի երկրաբանները նախկինում տրիլիոն խորանարդ մետր գնահատված Ապշերոն հանքում փնտրում են գազի պաշարների առկայության վկայություններ: Այսպիսով, ակնհայտ է դառնում, որ Ադրբեջանի ընդերքում գոյություն ունեցող ածխաջրածնային հումքի հսկայական պաշարների մասին լեգենդն արդեն ոչ ոքի մոտ այն հետաքրքրությունը չի առաջացնում, որը դեռեւս կար մի քանի տարի առաջ:

11 July 2002 - 00:00 AMT
Снижение доходности нефтяного бизнеса обусловлено всеобщим сокращением спроса на нефтепродукты, следствием чего, как ожидается, станет падение цен ниже уровня, установленного странами-членами ОПЕК. Как известно, оптимальным для экспортеров является ценовой коридор между 22 и 28 долларами за баррель. Хотя сейчас пока цены колеблятся вокруг 25-и долларов, аналитики предсказывают выход котировальных цен за пределы нижней планки, установленной картелем. Подобная перспектива может привести к полнейшему краху экономики Азербайджана, полностью повязанной на нефти. Если в других странах, экспортирующих углеводородное сырье, нефтяной бум уже привел к развитию и других отраслей, то Азербайджану надеяться приходится только на нефть.
Доходная часть бюджета этой страны на 34,7 процента состоит из прямых налогов на экспорт нефти. Еще процентов пятнадцать обеспечивают поступления за счет источников, косвенно связанных с нефтью. Если прогнозы американских экспертов сбудутся, азербайджанским государственным мужам придется вновь задуматься о необходимости секвестра государственного бюджета, так как выполнение фискальных обязательств станет практически невозможным. В любом случае, очевидно, что не удастся избежать серьезных проблем в социальной сфере – задержки с выплатой зарплат, пенсий и пособий будут неизбежны. Таким образом, Азербайджан может вновь оказаться на пороге очередного экономического обвала. Вполне реальным становится возврат страны к “черным дням” 1998-го года, когда небывалый энергетический кризис привел к тому, что в квартиры и на предприятия неделями не подавалась электроэнергия.
Снижение спроса на углеводородное сырье не просто чревато временными экономическими трудностями, но и глобльными проблемами, так как окажется под угрозой реализация проектов, связанных с экспортом нефти из Азербайджана. Как известно, строительство нефтепровода Баку-Тбилиси-Джейхан будет рентабельным при ценах на нефть не ниже 20-и долларов за баррель. Снижение котировок ниже этой планки неизбежно скажется на планах членов международного консорциума.
Спад мировых цен на нефть совпал с уходом из Баку целого ряда транснациональных нефтяных компаний, разуверившихся в перспективности азербайджанской нефти. Последней из них стала американская «ExxonMobil». Недавно фирма объявила о выходе из проекта разведки и разработки морского месторождения “Огуз”. Руководители компании заявили, что их решение обусловлено опасениями по поводу отсутствия коммерчески выгодных запасов углеводородов. Ранее предполагалось, что месторождение Огуз содержит порядка 95-и миллионов тонн нефти. Негативные результаты бурения “ExxonMobil” стали для Баку уже третьим печальным известием за последнее время. Консорциум, возглавляемый итальянской нефтяной компанией “Agip”, не нашел значительных запасов углеводородов на месторождении Кюрдаши. Заявила о том, что близка к провалу на месторождении
Ленкорань-Талыш-Дениз, французская группа “TotalFinaElf”. Все еще остаются под вопросом результаты изысканий “Chevron”, геологи которой ищут подтверждения наличия запасов газа на месторождении Апшерон, которые ранее оценивались в триллион кубометров. Таким образом, становится очевидным, что миф о наличии в недрах Азербайджана несметных запасов углеводородного сырья ни у кого уже не вызывает того интереса, которого удоставивался еще несколько лет назад.