12 July 2002 - 00:00 AMT
Կամ ադրբեջանական նախարարը վատ հիշողություն ունի կամ նա շատ վատ է տեղեկացված: Ներդրումային գործունեության տեմպերի աճի մասին իմանալու համար անհրաժեշտություն չկա լրտեսներ ուղարկել Ղարաբաղ: Նմանատիպ տեղեկությունը միանգամայն հասանելի է նույնիսկ ադրբեջանական զանգվածային լրատվամիջոցներին, որոնք, իմիջիայլոց, շատ են սիրում գրել այդ թեմայով: Բոլորովին վերջերս Բաքվի թերթերն աղմուկ բարձրացրին Լեռնային Ղարաբաղի եւ Իրանի միջեւ ծավալվող տնտեսական համագործակցության շուրջ: Մասնավորապես լարված ուշադրության առարկա էր դարձել Ստեփանակերտում իրանական գործարարների հիմնած գազատարերի, ջրատարերի եւ ոռոգման համակարգերի շինարարության մեջ օգտագործվող պոլիելիթային խողովակներ արտադրող ձեռնարկությունը: Հայտնի է, որ գործարանի արտադրանքի հիմնական մասը արտահանվելու է: Նոր արտադրական ձեռնարկություն ստեղծելու փաստը մեկնաբանելով` «Էխո» թերթն իր ընթերցողներին հավաստիացնում է, թե Ղարաբաղի տնտեսության մեջ մասնավոր կապիտալի ներդրոմը հավանության է արժանանում պաշտոնական Թեհրանի կողմից: Եթե ղեկավարվենք Բաքվի լրագրողների տրամաբանոթյամբ, ապա անհրաժեշտ կլինի ընդունել, որ ղարաբաղյան տնտեսության մեջ ներդրումներ կատարելը հավանության է արժանանում նաեւ Իտալիայի, Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի, Բելգիայի, Միացյալ նահանգների, Կանադայի, Սիրիայի, Լիբանանի, Ռուսաստանի, Ավստրալիայի եւ մի շարք այլ երկրների ղեկավարությունների կողմից, որոնց գործարարներն արդեն գործում են կամ պատրաստվում են գործել ԼՂՀ-ում:
Ղարաբաղի կառավարությունը կապիտալի ներդրման համար առավել հեռանկարային է համարում գյուղատնտեսական մթերքների վերամշակման, գինեգործության, հյուրանոցային բիզնեսի, տուրիզմի, բարձր տեխնոլոգիաների, բնակարանային շինարարության, բանկային, ոսկերչական իրերի արտադրության, կապի, էներգետիկայի ոլորտները: Այս ոլորտները ներկայացնող ձեռնարկություններից շատերն արդեն գործընկերներ են գտել արտասահմանում եւ արտաքին ներդրումների շնորհիվ ոտքի են կանգնել: Բացի արդեն նշված «Ֆրանկ Մյուլլեր» ընկերությունից, Ղարաբաղում գործում է մեկ այլ շվեյցարական ընկերություն` մրգերի վերամշակմամբ զբաղվող «Անդրե Գրուպ»-ը: ԼՂՀ-ի վարչապետի հետ հանդիպման ընթացքում շվեյցարական մի քանի ընկերությունների ղեկավարները հաստատել են փոքր հիդրոէլեկտրակայանների շինարարության ծրագրերին մասնակցելու եւ միանգամյա սրսկիչներ եւ արյան փոխներարկման սարքավորումներ արտադրող ձեռնարկություններ հիմնելու` իրենց հետաքրքրվածությունը: Իտալացիներին մեծամասամբ հետաքրքրում է Ղարաբաղում տուրիզմի զարգացման հեռանկարները: Հռոմից ժամանած մասնագետներն արդեն մշակել են Ստեփանակերտում նոր հյուրանոցային համալիրի շինարարության բիզնես-պլանը եւ նախապատրաստվում են այն իրականացնել: Հյուրանոցային բիզնեսում ներդրումային միջոցներով է հետաքրքրված նաեւ բելգիացի ձեռներեց Ջոն Մալկոլմը: Վերջերս ԼՂՀ այցելության ընթացքում նա նաեւ հայտնել է բնակարանային շինարարության ծրագրերի ֆինանսավորմանը մասնակցելու` իր պատրաստակամության մասին:
Նորաստեղծ «Ղարաբաղ- Տելեկոմ» ընկերության սեփականտեր լիբանանյան «TMF» ֆիրման Լեռնային Ղարաբաղի հեռահաղորդակցական համակարգում արդեն շուրջ 12 միլիոն դոլարի ներդրում է կատարել: Ընկերությունը պատրաստվում է մոդեռնիզացնել ԼՂՀ-ի հեռահաղորդակցական ոլորտը եւ բջջային եւ փեյջերային կապ ապահովել: Լիբանանյան եւ սիրիական ձեռներեցները մշակել են եւ պատրաստվում են ներդրումային ծրագրեր իրականացնել կաշվի վերամշակման, ոսկերչական գործի, հանքային ջրերի եւ հյութերի արտադրության ոլորտներում: Արաբական պետությունների գործնական աշխարհի հետ կապերը համակրգում է Մերձավոր Արեւելքի երկրներում ԼՂՀ-ի մշտական ներկայացուցիչ Կարապետ Կաբաբջյանը: Մոսկովյան «Սրետենկա» ընկերությունը եւ «Մարկոս Գրուպ» կոնցեռնը Ղարաբաղում առայժմ իրականացնում են երկու մեծածավալ ծրագրեր: Ռուսական ներդրումերի շնորհիվ կառուցվել է բարձրորակ մանրահատակ արտադրող գործարան, որը մեծ պահանջարկ ունի նույնիսկ Մոսկվայում: «Սրետենկա» ընկերության հիմնադիրները պատրաստ են ԼՂՀ-ում կապիտալ ներդնել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի ձեեռնարկություններ ստեղծելու գործում: Իսկ առայժմ նրանց օգնությամբ Ստեփանակերտում ձեւավորվում է ծրագրավորողների պատրաստման համակարգչային ուսումնական կենտրոնը:
ԼՂՀ-ի տնտեսության վերականգման ծրագրերում արտասահմանյան ներդրողների մասնակցության թվարկված օրինակները հաստատում են, որ շրջափակման միջոցով Ղարաբաղի տնտեսական մեկուսացմանը հասնելու` պաշտոնական Բաքվի փորձերն անարդյունավետ են: Համաշխարհային տնտեսության համակարգին ինտեգրվելու Ղարաբաղի քայլերը չնայած դանդաղ, բայց շարունակվում են:

Либо у азербайджанского министра плохая память, либо он слишком плохо информирован. Для того, чтобы узнать о темпах роста инвестиционной активности не обязательно засылать в Карабах шпионов. Подобного рода информация абсолютно доступна даже азербайджанским средствам массовой информации, которые, к стати, очень любят писать на эту тему. Совсем недавно бакинские газеты подняли шумиху вокруг расширяющегося экономического сотрудничества между Нагорным Карабахом и Ираном. Объектом пристального внимания стало, в частности, основанное иранскими бизнесменами в Степанакерте предприятие по производству полиэтиленовых труб, применяемых при строительстве газопроводов, водопроводов и оросительных систем. Известно, что основная часть продукции завода будет экспортироваться. Комменитируя факт создания нового промышленного предприятия, газета “Эхо” заверяет своих читателей в том, что инвестирование частного капитала в экономику Карабаха, санкционируется со стороны официального Тегерана. Если руководствоваться логикой бакинских журналистов, то надо будет признать, что инвестиции в Карабахскую экономику санкционируют также правительства Италии, Британии, Франции, Бельгии, Соединенных Штатов, Канады, Сирии, Ливана, России, Австралии и еще ряда других стран, предприниматели которых уже делают, или собираются делать бизнес в НКР.
Правительство НКР считает наиболее перспективным инвестирование капиталов в такие отрасли, как обработка продуктов сельского хозяйства, виноделие, гостиничный бизнес, туризм, высокие технологии, жилищное строительство, банковское дело, производство ювелирных изделий, связь, энергетика. Многие из предприятий указанных сфер уже нашли себе партнеров за рубежем и благодаря внешним инвестициям уже встали на ноги. Кроме упомянутой уже фирмы «Франк Мюллер» в Карабахе работает и другая швейцарская компания – «Андре Групп», состредоточившаяся на переработке фруктов. Руководители нескольких швейцарских компаний в ходе встречи с премьер-министром НКР подтвердили свою заинтересованность в участии в проектах по строительству малых гидроэлектростанций, и созданию предприятия по производству одноразовых шприцев и оборудования для переливания крови. Итальянцев больше привлекают перспективы развития в Карабахе туризма. Прибывшие из Рима специалисты уще разработали бизнес-план по возведению в Степанакерте нового гостиничного комплекса и готовятся к его реализации. Заинтересован в инвестировании средств в гостиничный бизнес и бельгийский бизнесмен Джон Малкольм. В ходе недавнего визита в НКР он также подтвердил свою готовность приступить к финансированию программы жилищного строительства.
Ливанская фирма “TMF” – владелец новосозданной компании “Карабах-Телеком” уже инвестировала в развитие телекоммуникационной системы Нагорного Карабаха около 12-и миллионов долларов. Компания собирается моденизировать сферу телекоммуникаций НКР и обеспечить сотовую и пейджинговую связь. Ливанскими и сирийскими предпринимателями разработаны и готовятся к претворению инвестиционные программы в сфере обработка кожи, ювелирного дела, производства минеральных вод и фруктовых соков. Связи с деловым миром арабских государств координирует постоянный представитель НКР в странах Ближнего Востока Карапет Кабабджян. Московская компания «Сретенка» и концерн «Маркос Групп» реализуют в Карабахе пока что две масштабные программы. Благодаря российским инвестициям построен завод по производству высококачественного паркета, который пользуется большим спросом даже в Москве. Учредители «Сретенки» готовы вкладывать капитал в создание в НКР новых предприятий сферы высоких технологий. А пока при их помощи в Степанакерте формируется учебный компьютерный центр по подготовке программистов.
Перечисленные примеры участия зарубежных инвесторов в программах по восстановлению экономики НКР подтверждают неэффективность попыток официального Баку посредством блокады добиться экономической изоляции Карабаха. Интергация Карабаха в систему мировой экономики хоть и медленно, но продолжается.