18 July 2002 - 00:00 AMT
Արաբական ԶԼՄ-ների տեղեկատվության համաձայն, իսրայելական զորքերի հրամանատարությունը պատրաստվում է հայկական պատրարքարանի դիվանատան տարածքում տեղավորել բանակային շտաբը: Թել-Ավիվում որոշել են չսպասել «Հավերժական քաղաքի» հետագա կարգավիճակին առնչվող բանակցությունների նոր փուլին: Երկրի իշխանությունները նախընտրել են աշխարհին կանգնեցնել ավարտված փաստի առաջ` ըստ էության, պատի շինարարությամբ փորձ է արվում քարտեզը վերագծել Իսրայելին ձեռնտու տարբերակով: (Պատը կոչված է հայկական հատվածի նկատմամբ ինքավարություն հաստատելուն: Իսկ ուղղափառ-ֆրանցիսկյան հատվածը հրեաները պատրաստ են զիջել Պաղեստինի): Միաժամանակ, ոչ մի օրինական հիմք չկա երկու քրիստոնեական հատվածները երկու պետությունների միջեւ բաժանելու համար:
Հայ առաքելական, Հռոմի կաթոլիկ եւ հունական ուղղափառ եկեղեցիները սկզբունքորեն դեմ են քրիստոնեական հատվածների բաժանմանը: Մոտեցումը միանշանակ է` արեք, ինչ ուզում եք, սակայն քրիստոնյա Երուսաղեմը պետք է մեկ պետության կազմում լինի, միեւնույն ` որ: Սակայն քրիստոնյաների համար լավագույն տարբերակ է առաջարկվում Իսրայելի ողջ պատմական հատվածին հատուկ չեզոք կարգավիճակ տրամադրելը, որը կապահովի երեք կրոնների հավատացյալների իրավունքների պաշտպանությունը:
Դեռեւս մոտ 1500 տարի առաջ ձեւավորված Երուսաղեմի հայկական հատվածը զբաղեցնում է 150 քառակուսի մետր տարածք: Այն կազմում է հին քաղաքի մեկ վեցերորորդ մասը: Չափերով զիջում է միայն արաբականին եւ զգալիորեն գերազանցում է հրեականը: Աշխարհագրական դիրքն այնպիսին է, որ Իսրայելի հարավային մասում գտնվելով` հայկական թաղամասն ունի չափազանց կարեւոր ռազմավարական դիրք: Քաղաքի հայկական մասով են անցնում հիմնական հաղորդակցության միջոցները: Քաղաքի հայկական հատվածի նկատմամբ վերահսկողությունը կապահովի ուշադրության կենտրոնում պահել Հավերժական քաղաքի բոլոր սրբավայրերը: Այս հանգամանքն էլ հենց բերել է նրան, որ հայկական թաղամասը դարձել է կռվախնձոր:
Պաշտոնական Երեւանը բավականաչափ հիմքեր ունի նվազագույնը հակամարտության հետաքրքրված կողմ համարվել: Առաջին հերթին, Երուսաղեմի պատրիարքարանը Հայ առաքելական եկեղեցու մասն է կազմում, որի կենտրոնը Սուրբ Էջմիածինն է: Երկրորդը` Երուսաղեմի հայկական մասում բնակվող հայերի մեծ մասը քաղաքացիություն չունեցող անձինք են, եւ, նկատի ունենալով էթնիկական կողմը, միայն պաշտոնական Երեւանն է կարող եւ իրավունք ունի նրանց իրավունքերի պաշտպանության երաշխավորը լինել: Հաշվի առնելով այս երկու հանգամանքները` քեմփդեվիդյան բանակցությունների նախօրյակին Երեւանն անուղակիորեն ներգրավվեց Երուսաղեմի ապագա կարգավիճակի մասին խորհրդակցությանը: Ռոբերտ Քոչարյանը, մասնավորապես, այդ թեման քննարկել է Պաղեստինի առաջնորդ Յասեր Արաֆաթի հետ, որն ըմբռնումով է մոտեցել հայկական կողմի փաստարկներին: Արդյունքում Քեմփ-Դեվիդում մերժվել է երկու պետությունների միջեւ հայկական եւ քրիստենեական հատվածների բաժանումը նախատեսող տարբերակը:
Սրան հակառակ, Այսօր Իսրայելը շարունակում է պատի կառուցումը: Իսկ սրան չեն փորձում միջամտել մերձարեւելյան կարգավորման բանակցությունների հովանավորը համարվող մեծ տերությունները: Եթե Մոսկվային կամ Վաշինգտոնին ձեռնտու է կարգավորման ցանկացած կենսունակ տարբերակը, ապա Երեւանի համար ներկա իրադրությունը կարեւոր է ոչ միայն համաերկրացիների շահերի պաշտպանության, այլ նաեւ Երուսաղեմի հայկական պատրիարքարանի դարերի ընթացքում հաստատված անձեռնմխելիության հատուկ կարգավիճակի պահպանման տեսանկյունից: Մոտ հազար հինգ հարյուր տարի առաջ հիմնված Առաքելական եկեղեցու Երուսաղեմի գահաթոռը ողջ աշխարհում ընդունվում է որպես Աստծո դամբարանի պահապաններից մեկը, եւ այս փաստը ճիշտ մոտեցման դեպքում թույլ կտա Երեւանին միջազգային կարեւոր գործընթացների ակտիվ մասնակիցը դառնալ: Այս պատասխանատու պահին անտարբերության մի փոքր դրսեւորումը հղի է իրադրության վերահսկողությունը կորցնելու վտանգով:

18 July 2002 - 00:00 AMT
По сообщениям арабских СМИ, командование израильских войск собирается разместить на территории канцелярии армянского париарха штаб армии. В Тель-Авиве решили не дожидаться нового этапа переговоров относительно будущего статуса «Вечного города». Власти страны предпочли поставить мир перед свершившимся фактом – посредством строящейся стены по сути предпринимается попытка перекроить карту так, как это угодно Израилю. (Стена призвана закрепить суверенитет Израиля над армянским сектором. Православно-францисканский же сектор евреи готовы уступить Палестине.) Между тем, нет абсолютно никаких правовых оснований для разделения двух хритианских секторов между двумя государствами.
Армянская апостольская, Римская католическая и Греческая православная церкви категорически выступают против разделения христианских секторов. Подход однозначен – делайте, что хотите, но христианский Иерусалим должен быть в составе одного государства – все равно какого. Однако оптимальным вариантом христанам представляется предоставление всей исторической части Иерусалима особого нейтрального статуса, который обеспечит соблюдение прав людей, исповедующих все три религии.
Армянский сектор Иерусалима, начавший формироваться еще почти полторы тысячи лет назад, занимает площадь в 150 тысяч квадратных метров. Он соствляет одну шестую часть старого города. По размеру уступает лишь арабскому и заметно превосходит еврейский. Географическое положение таково, что находящийся в южной части Иерусалима армянский квартал имеет крайне важное стратегическое положение. Именно через армянскую часть города пролегают основные коммуникации. Контроль над армянской частью города обеспечивает возможность держать в поле зрения все святыни Вечного города. Это обстоятельство и привело к тому, что армянский квартал стал «яблоком раздора».
Официальный Ереван имеет достаточно оснований считать себя как минимум заинтересованной стороной в этом конфликте. Во первых Иерусалимская патриархия является частью Армянской апостольской церкви, центр которой – Святой Эчмиадзин. Во вторых, большинство армян, проживающих в армянской части Иерусалима, являются лицами без гражданства, и имея в виду этнический аспект только официальный Ереван может и должен быть гарантом соблюдения их прав. Имея в виду эти два обстоятельства в преддверии кемпдевидских переговоров Ереван был косвенно вовлечен в консультации относительно будущего статуса Иерусалима. Роберт Кочарян, в частности, обсуждал эту тему с главой Палестины Ясиром Арафатом, который с пониманием воспринял аргументы армянской стороны. В итоге в Кемп-Девиде был отвергнут вариант, предусматривающий разделение армянского и христианского секторов между двумя государствами.
Вопреки этому, Израиль сегодня продолжает строить стену. И этому не пытаются воспрепятствовать великие державы, являющиеся соспонсорами переговоров по ближневосточному урегулированию. Если Москву и Вашингтон устроит любой вариант урегулирования, который будет жизнеспособным, то для Еревана в сложившейся ситуации важно кроме защищиты интересов соотечественников еще и любой ценой добиться сохранения веками закрепленного за армянской партиархией Иерусалима особого статуса неприкосновенности. Созданный почти полторы тысячи лет назад Иерусалимский престол апостольской церкви признается всем миром в качестве одного из блюстителей гроба Господня и это при верном подходе может позволить Еревану быть активным участником важнейших международных процессов. Проявленная в этот ответственный момент пассивновть чревата утратой контроля над ситуацией.