Պաշտոնական Երեւանը գիտակցում է, որ հակառակ իր կամքին կարող է ներգրավվել իրադարձություններում: Սա լիովին հնարավոր է, քանի որ Պանկիսի կիրճում հակաահաբեկչական գործողությունների անցկացման մասին Վլադիմիր Պուտինի հայտարարության վերաբերյալ վրացական խորհրդարանականների առաջին արձագանքը հայաբնակ Ախալքալաք քաղաքից, որը Սամցխե-Ջավախեթիա ծայրամասով սահմանամերձ է Հայաստանին, ռուսական 62-րդ ռազմական բազայի դուրս բերման հարցի արագացման որոշումը եղավ: Անցյալ շաբաթ Ախալքալաքում բազայի դուրս բերման դեմ բողոքի զանգվածային ցույց է տեղի ունեցել: Պաշտոնապես չգրանցված հայկական «Վիրք» կուսակցության կազմակերպած ցույցին տարբեր տվյալներով մասնակցել են հազարից մինչեւ հինգ հազար մարդ: Ցույցի մասնակիցները, դիմելով Վրաստանի, Ռուսաստանի եւ Հայաստանի նախագահներին, հայտարարել են, որ հաստատակամ են ռուսական զինվորականների ներկայությունը պահպանելու որոշման մեջ:
Ռուսականամետ կողմնորոշում ունեցող Ջավախեթիայի հայ բնակչությունը բազայի դուրս բերման արագացմանը սկզբունքորեն դեմ է նաեւ այն բանի համար, որ հսկայական ռազմական օբյեկտը եկամտի հաստատուն աղբյուր է խիստ ծանր սոցիալ-տնտեսական խնդիրներով առանձնացվող երկրամասի հազարավոր հայկական ընտանիքների համար: Ախալքալաքի հայերի անհանգստության առիթ է նաեւ այն կասկածը, որ ժամանակի ընթացքում ռուսական զինվորականների տեղում կհայտնվեն թուրքական զինվորները: Նման կասկածների համար, իսկապես, որոշ հիմքեր կան: Դժվար չէ հասկանալ տեղի բնակչության անհանգստությունը, եթե նկատի ունենանք այն, որ Ջավախեթիայի բնակչության զգալի մասը հայերի դեմ Օսմանյան Թուրքիայի իրականացրած եղեռնից հրաշքով փրկվածների ժառանգներն են:
Երեւանյան այցի ընթացքում Դավիթ Թեմզադեն հերթական անգամ Հայաստանի իշխանությանը վստահեցրեց, որ Ջավախեթիայում թուրքական զինվորականների ներկայության մասին խոսք անգամ լինել չի կարող: Այնուհանդերձ, նախարարի բանավոր երաշխիքները նվազ իրական չեն դարձնում Ախալքալաքի բազայի շուրջ ստեղծված վեճում Հայաստանի անուղղակի ներգրավման վտանգը: Ակնհայտ է, որ ժամկետից շուտ բազայի դուրս բերման հարցի ուժային կարգավորման փորձի արդյունքում կարող է առաջանալ հակամարտություն, որտեղ չի կարող մասնակցություն չունենալ տեղի հայ բնակչությունը: Իսկ դա էլ իր հերթին որոշակի պատասխանատվություն կդնի պաշտոնական Երեւանի վրա, որը կարեւորում է բարիդրացիական հարաբերությունները թե մոսկվայի, թե Թբիլիսիի հետ:
Երեւանում խիստ հետքրքրված են Պանկիսի կիրճում հակաահաբեկչական գործողությունների անցկացման ձեւերի եւ մեթոդների շուրջ ստեղծված վեճի խաղաղ կարգավորմամբ եւ երկու երկրների միջեւ բարիդրացիական հարաբերությունների վերականգնմամբ: Այդիսկ պատճառով, Հայաստանի իշխանությունները գտնում են, որ իրավունք չունեն ռուս-վրացական սրվող հակամարտության զուտ դիտող կողմը լինել: Վաղուց նախատեսված պաշտպանության նախարարի այցը լավ առիթ էր դիվանագիատական մեթոդները խաղաղասիրական նպատակներով օգտագործելու համար, եւ, իհարկե, Ախալքալաքում լարվածությունը թուլացնելու համար: Ի դեպ, Դավիթ Թեվզադեի Երեւան այցի նախօրեին երկրի իշխանության հետ բանակցելու նպատակով ժամանել էր նաեւ Ախալքալաքի շրջանային ադմինիստրացիայի նախկին ղեկավար, Վրաստանի հայ համայնքի առաջնորդ Հենրի Մուրադյանը, որին ընդունված է համարել նախագահ Շեւերդնաձեի մտերիմը: Խուսակցության թեման նույնն էր:
«Պանկիսի կիրճում չեչենական եւ օտարերկրյա գրոհայինների տեղակայումը վտանգավոր է կովկասյան բոլոր ժողովուրդների համար»,- օրերս հայտարարել է ջավախեթյան «Վիրք» կուսակցության համանախագահ Դավիթ Ռստակյանը: Նա վստահեցրել է, որ Ախալքալաքի եւ հարեւան շրջանների հազարավոր հայեր պատրաստ են մասնակցել վրացական հողը ավազականերից ազատագրելու գործին: «Եթե Վրաստանի իշխանությունները որոշեն կամավորներ ուղարկել Պանկիս, ապա շատ հայեր կհամաձայնեն շարք կանգնել»,- հայտարարել է չգրանցված կուսակցության առաջնորդը: Կուսակցությունն իր շարքերում, որոշ տվյալների համաձայն, հաշվարկում է մինչեւ 15 հազար հայազգի Վրաստանի քաղաքացիներ: Թբիլիսիում, բնականաբար, ախալքալաքցիների նախաձեռնությունը ոչ ոք չի սկսել քննարկել…

17 September 2002 - 00:00 AMT
Официальный Ереван осознает, что может невольно быть вовлеченным в события. Это вполне реально, так как первой реакцией на озвученную Владимиром Путиным угрозу проведения антитеррористической операции в Панкиси стали попытки грузинских парламентариев форсировать решение вопроса о выводе 62-ой российской военной базы из города Ахалкалаки – центра армянонаселенной части граничащей с Арменией провинции Самцхе-Джавахетия. На прошлой неделе в Ахалкалаки прошла массовая акция протеста против вывода базы. В демонстрации, организованной официально незарегистрированной армянской партией “Вирк” приняло участие по разным данным от тысячи до пяти тысяч человек. Участники акции, обратившиеся с посланиями к президентам Грузии, России и Армении, заявили о своей решимости добиваться сохранения российского военного присутствия.
Традиционно пророссийски ориентированное армянское население Джавахетии категорически против ускорения вывода базы еще и потому, что крупный военный объект является стабильным источником заработка для тысяч армянских семей края, отличающегося крайне тяжелыми социально-экономическими проблемами. Беспокойство ахалкалакских армян вызывают и подозрения, что место русских военных со временем займут турецкие. Для таких подозрений действительно есть определенные основания. Нетрудно понять обеспокоенность местного населения, если иметь в виду, что значительная часть жителей Джавахетии – потомки тех, кому удалось чудом спастись от осуществленного в Османской Турции геноцида армян.
В ходе ереванского визита Давид Тевзадзе в очередной раз заверил руководство Армении в том, что о турецком военном присутствии в Джавахетии не может быть и речи. И тем не менее, устные гарантии министра не делают менее реальной угрозу косвенного вовлечения Армении в спор вокруг ахалкалакской базы. Очевидно, что в случае силовых попыток решения вопроса о досрочном выводе базы может произойти конфликт, к которому не будет безучастно местное армянское население. А это в свою очередь наложит определенную ответственность и на официальный Ереван, дорожащий партнерскими отношениями как с Москвой, так и с Тбилиси.
В Ереване крайне заинтересованы в мирном исходе спора вокруг форм и методов проведения антиреррористической операции в Панкисском ущелье и восстановлении добрососедских отношений между двумя странами. Посему, власти Армении считают, что не вправе быть сторонними наблюдателями обостряющегося российско-грузинского противостояния. Давно запланированный визит министра обороны был удачным поводом использовать дипломатические методы для миротворческих целей, ну и конечно для смягчения напряженности в Ахалкалаки. Кстати, накануне визита Давида Тевзадзе в Ереван для переговоров с руководством страны приехал бывший глава районной администрации Ахалкалаки, лидер армянской общины Грузии Генрих Мурадян, которого принято считать человеком, близким к президенту Шеварднадзе. Тема разговора была все та же.
«Пребывание в Панкисском ущелье чеченских и иностранных боевиков является угрозой для всех кавказских народов»,- заявил на днях сопредседетель джавахетской партии «Вирк» Давид Рстакян. Он заверил в том, что сотни армян из Ахалкалаки и соседних районов готовы будут принять участие в освобождении грузинской земли от бандитов. «Если власти Грузии решат направить добровольцев в Панкиси, то очень много армян согласятся встать в строй», – заявил лидер незарегистрированной партии, насчитывающей в своих рядах по некоторым данным до 15-и тысяч граждан Грузии армянской национальности. Инициативу ахалкалакцев в Тбилиси обсуждать никто, разумеется, не стал…