Առավել հաճախ Ադրբեջանցիները դժվարություններ են ունենում ,J-1ե վիզա ստանալիս, որը տրվում է ուսման նպատակով մեկնող ուսանողներին եւ այլ անձանց: Սեպտեմբերի մեկին ամերիկյան համալսարանների լսարաններում ադրբեջանցի ուսանողների թիվն այսքան քիչ չէր եղել, որքան վերջին տարիներին: Միգրացիոն ծառայությունների կողմից ուսանողներին տրվող վիզաների խստացրած կարգը լրիվ բնական է, քանի որ հայտնի է, որ Նյու Յորքում եւ Վաշինգտոնում իրականացրած ահաբեկչական գործողությունների մի քանի մասնակիցներ ԱՄՆ-ում էին հայտնվել հենց ,J-1ե վիզաներով:
Բաքվում հրապարակվող «Էխո» թերթի տեղեկատվության համաձայն` սեպտեմբերի 11-ից հետո ԱՄՆ մեկնելու իրավունք տվող վիզաների հատկացման թիվն իսկապես կրճատվել է: Նման միտում է նկատվում նաեւ Կանադայում: Այս փաստը հաստատում է նաեւ Ադրբեջանի Ռեսուրսային միգրացիոն կենտրոնի տեղեկատվական ծրագրի ղեկավար Ազեր Ալլահվերանովը` դժգոհելով ադրբեջանցիների հանդեպ ամերիկացիների հատուկ կողմնապահ վերաբերմունքից: Նրա խոսքերով, Բաքվում չէին կարծում, որ վիզաների տրամադրման խստացված կարգը կառնչվեր նաեւ Ադրբեջանի քաղաքացիներին: «ԱՄՆ-ի միգրացիոն ծառայությունները մեծ կասկածանքով են վերաբերվում ահաբեկիչ երկրների «սեւ ցուցակում» հայտնված պետությունների ուսանողներին: Սա է պատճառը, որ քաղաքացիները մեծ դժվարությունների են հանդիպում: Սակայն, այս հանգամանքը չպետք է առնչվեր Ադրբեջանին, քանի որ երկրի ղեկավարությունը սեպտեմբերի 11-ի իրադարաձությունների, ինչպես նաեւ հակաահաբեկչական արշավի վերաբերյալ իր միանշանակ վերաբերմունքն է արտահայտել»,- ասել է Ալլահվերանովը:
Միաժամանակ, դժվար է հասկանալ նրա զարմանքը: Չէ որ հայտնի է, որ դեռեւս անցյալ տարվա դեկտեմբերի սկզբին Վաշինգտոնում հրապարակվել է այն երկրների ցուցակը, որտեղ գործում են «Ալ-Քաիդա» ահաբեկչական ցանցի ճյուղավորումները: Այդ փաստաթղթում Ադրբեջանը դեռեւս ներառված է: Ամերիկայում հատուկ վերաբերմունք ունեն ցուցակում ներառված պետությունների քաղաքացիների հանդեպ: Վերեւից իջեցված հրամանով ղեկավարվելով` անցյալ տարվա վերջին ԱՄՆ-ի միգրացիոն ծառայությունները թույլ չեն տվել երկիր մուտք գործել ադրբեջանցի մարզիկներին, որոնց չի թույլատրվել մասնակցել Նյու Յորքում կայանալիք հունա-հռոմեական եւ ազատ ոճի ըբշամարտի աշխարհի առաջնությանը: Կանադայում նույնպես կարծում են, որ հիմքեր կան Ադրբեջանից զգուշանալու համար: Օտտավայում հրատարակվող “Globe and Mail” թերթի տվյալներով` Ադրբեջանը ներառված է Կանադայի միգրացիայի գործերով նախարարության մասնագետների կազմած «անվստահելի» երկրների ցուցակում, որոնք միջազգային ահաբեկիչների պատրաստման կենտրոններ կարող են լինել: Համապատասխան ծառայություններին իրավունք է վերապահվել մեկնելու թույլտվություն տալու դեպքում հատուկ ուշադրություն դարձնել ցուցակում ներառված պետությունների քաղաքացիներին, ինչպես նաեւ նրանց, ովքեր թեկուզ մեկ անգամ եղել են այդ երկրներում:
Այսպիսով, չնայած, որ պաշտոնական Բաքուն ակտիվորեն ձգտում է աշխարհին ցուցադրել ամերիկացիների անցկացրած հակաահաբեկչական գործողություններին աջակցելու իր ձգտումները, ակնհայտ է, որ օվկիանոսից այն կողմ գիտակցում են, որ Ադրբեջանից դեռեւս ահաբեկչության վտանգ կարող է լինել:

19 September 2002 - 00:00 AMT
Чаще всего проблемы возникают у азербайджанцев, рассчитывающих на получение визы «J-1», предоставляемой студентам и иным лицам, пребывающим с целью обучения. Первого сентября в аудиториях американских университетов азербайджанских студентов было меньше, чем когда-либо за последние годы. Ужесточение миграционными властями режима выдачи виз студентам вполне естественно, так как известно, что некоторые из исполнителей терактов в Нью-Йорке и Вашингтоне находились в США, имея на руках именно визу «J-1».
По сведениям издаваемой в Баку газеты «Эхо», после 11-го сентября количество выдаваемых виз на право въезда в США действительно сократилось. Подобная тенденция заметна и в Канаде. Это подтверждает и руководитель информационной программы Ресурсного миграционного центра Азербайджана Азер Аллахверанов, сетующий на особое пристрастное отношение американцев к азербайджанцам. По его словам, в Баку не думали, что ужесточение режима выдачи виз затронет и граждан Азербайджана. «Миграционные службы США относятся к международным студентам из государств, попавших в “черный список” террористических стран, с большим подозрением. Поэтому граждане сталкиваются с большими трудностями. Однако, это не должно было коснуться Азербайджана, так как руководство страны выразило к событиям 11-го сентября, а также к проведению антитеррористической кампании, однозначное отношение»,- говорит Аллахвердиев.
Между тем, его удивление понять трудно. Ведь известно, что еще в начале декабря прошлого года в Вашингтоне был опубликован список стран, в которых действуют ячейки террористической сети “Аль-Каида”. В этом документе по-прежнему фигурирует Азербайджан. В Америке особое отношение к гражданам государств, охваченных списком. Руководствуясь спущенным сверху распоряжением в конце прошлого года миграционные службы США отказали в праве въезда в страну азербайджанским спортсменам, которых не допустили к участию в состоявшемся в Нью-Йорке чемпионате мира по вольной и греко-римской борьбе. В Канаде также считают, что есть основания опасаться Азербайджана. По данным издающейся в Оттаве газеты “Globe and Mail”, Азербайджан включен с подготовленный специалистами министерства по делам миграции Канады список “неблагонадежных” стран, которые могут быть центрами подготовки международных террористов. Соответствующим службам было рекомендовано при выдаче разрешения на въезд особое внимание уделять гражданам государств, вошедших в список, а также тем, кто хотя бы раз бывал в этих странах.
Таким образом очевидно, что несмотря на активнейшие стремление официального Баку продемонстрировать миру свою поддержку проводимой американцами антитеррористической операции, за океаном осознают, что от Азербайджана по прежнему исходит угроза терроризма.