25 September 2002 - 00:00 AMT
Թուրքիայում Ադրբեջանի դեսպան Մամեդ Ալիեւը վերջերս անձամբ հաստատել է, որ Հայաստանի հետ տնտեսական համագործակցության կողմ հանդես եկող Թուրքիայի քաղաքացիները խստորեն պատժվում են: Լրագրողների հետ զրույցում նա հայտարարել է, որ «այդ անձանց նկատմամբ թուրքական իշխանությունները համապատասխան միջոցներ են ձեռնարկում»: Նրա խոսքերով` «երկրի արեւելյան մի քանի շրջանների ղեկավարներն արդեն հեռացվել են զբաղեցրած պաշտոններից` Հայաստանի հետ առեւտրային կապեր հաստատելու փորձեր անելու համար»: Դիվանագետը հավաստիացրել է, որ Ադրբեջանի դեսպանատունն իր հերթին նույնպես համապատասխան քայլեր է ձեռնարկում Անկարայի եւ Երեւանի միջեւ երկխոսության հաստատման փորձերը չեզոքացնելու ուղղությամբ: Դեսպանի հատուկ զայրույթն է առաջացնում այն հանգամանքը, որ «հայերի հետ տնտեսական համագործակցության կողմ են արտահայտվում նույնիսկ Հայաստանի հետ սահմանամերձ թուրքական տարածքում բնակվող որոշ ադրբեջանցիներ: Այս մասին տեղյակ է նաեւ Ադրբեջանի նախագահը: Վերջերս Կարս այցելության ժամանակ Հեյդար Ալիեւը հայտարարել է, որ «Հայաստան հաճախ են այցելում ադրբեջանիցիներ Կարսից, որոնք այդ քայլին են գնում չնչին շահույթի համար»:
Ադրբեջանական դեսպանը հաստատել է այն տեղեկատվությունը, որ Կարսի եւ Իգդիրի շրջաններում տեղական ինքնակառավարման մարմինների գիտությամբ եւ անուղղակի հովանավորությամբ որոշակի ուժեր շարունակում են քարոզել հայ-թուրքական սահմանի բացման եւ պետական մակարդակով երկու երկրների միջեւ առեւտրային հարաբերությունների հաստատման օգտին: Հիշեցնենք, որ այս շրջաններում արդեն հավաքվել է հայ-թուրքական սահմանի բացման կողմնակիցների 23 հազար ստորագրություն: Չնայած նշված փաստի զանգվածային լինելուն, դեսպանը գտնում է, որ անհանգստանալու կարիք չկա, քանի որ «պաշտոնական Անկարան այդ հարցում իր սկզբունքային դիրքորոշումը պահպանում է, եւ խոսք լինել անգամ չի կարող Հայաստանի հետ որեւէ տեսակի համագործակցության մասին»:
Միեւնույն ժամանակ, մեկ այլ ադրբեջանական դիվանագետ, Թուրքիայում Ադրբեջանի նախկին հյուպատոս Աբաս Աբդուլան այլ կարծիք ունի: Նա համոզված է, որ թուրքերը պետք է բացեն Հայաստանի հետ սահմանը: Ինչպես տեղեկացնում է Բաքվում հրատարակվող «525-րդ» թերթը, այս մասին վերջերս հայտարարել է անձամբ նախկին դիվանագետը: Վերջին շրջանում Բաքվի մամուլն այս հարցին առավել հաճախ է ուշադրություն դարձնում, եւ որքան էլ զարմանալի է, երբեմն նաեւ հնարավորություն է տալիս արտահայտվելու Ադրբեջանում չտարածված Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատման անհրաժեշտության կողմանկիցներին: Օրերս կենտրոնական թերթերից մեկում տպագրվել է հայ-թուրքական տնտեսական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Կայան Սոյակի հետ հարցազրույցը, որում ձեռներեցը եւ հասարակական գործիչը նշել է, որ Անկարան եւ Երեւանը կարող են նորմալ տնտեսական հարաբերություններ հաստատել, իսկ Ադրբեջանը կարող է միանալ եւ արագացնել այդ գործընթացը:
Չնայած Հայաստանի հետ երկխոսության հաստատման կողմնակիցների հանդեպ աճող պատժամիջոցների ալիքին, Թուրքիայում քիչ չեն այն մարդիկ, որոնք հրապարակայնորեն դեմ են արտահայտվում Անկարայի իրականացվող տրանսպորտային եւ տնտեսական շրջափակմանը: Կայան Սոյակն իր ձեռնարկումներում միայնակ չէ: Նմանատիպ դիրքորոշումներով են հանդես գալիս նաեւ երկրում ոչ պակաս ազդեցիկ այլ գործիչներ: Շրջափակման անհեռանկարային լինելու մասին են այսօր խոսում եւ Կարսի քաղաքապետ Նաիֆ Ալիբեյօղլին, եւ Բորսայի միության նախագահ Ռֆաթ Հիսահջօղլին, եւ Առեւտրա-արդյունաբերական պալատի նախագահ Իգդիր Թայար Օրալը, եւ Ազգային անվտանգության խորհրդի անդամ Հասան Կոնին, ու խորհրդարանի պատգամավոր Գյունուլ Սարայը եւ շատ ուրիշներ: Այս մարդկանց հանդեպ սկսված ուղղակի եւ անուղղակի սպառնալիքները Հայաստանի հետ հարաբերությունները մերժող ներկա իշխանությունների հոգեւարքի վկայությունն են: Երկխոսության բոլոր կողմնակիցներին պատերազմ հայտարարած ղեկավարներին հաշված շաբաթներ են մնացել: Քիչ չեն հիմքերը ենթադրելու, որ հոկտեմբերին կայանալիք արտահերթ ընտրությունները նոր առաջնորդներ երեւան կբերեն, որոնք առավել սթափ կընկալեն իրականությունը:

Посол Азербайджана в Турции Мамед Алиев недавно лично подтвердил, что граждане Турции, выступающие за экономическое сотрудничество с Арменией, сурово наказываются. В беседе с журналистами он заявил, что «по отношению к этим лицам турецкие власти принимают соответствующие меры». По его словам, «руководители некоторых восточных районов страны уже отстранены от занимаемых должностей за попытки наладить торговые контакты с Арменией». Дипломат заверил в том, что посольство Азербайджана в свою очередь предпринимает определенные шаги, направленные на нейтрализацию попыток установления диалога между Анкарой и Ереваном. Особое возмущение посла вызывает то обстоятельство, что «за экономическое сотрудничество с армянами выступают даже некоторые азербайджанцы, проживающие на приграничной с Арменией турецкой территории». Знает об этом и президент Азербайджана. В ходе своего недавнего визита в Карс Гейдар Алиев заявил, что «в Армению часто наведываются азербайджанцы из Карса, которые идут на это ради копеечных барышей».
Азербайджанский посол подтвердил информацию о том, что в районах Карса и Игдира, не без ведома и косвенного одобрения органов местного самоуправления, определенные силы продолжают агитацию в пользу открытия армяно-турецкой границы и налаживания между двумя странами торговых отношений на правительственном уровне. Напомним, что в этих краях собрано уже 23 тысячи подписей сторонников немедленного открытия армяно-турецкой границы. Несмотря на массовость упомянутых фактов, посол считает, что беспокоиться вообщем-то незачем, так как «официальная Анкара сохраняет свою принципиальную позицию в этом вопросе и даже речи не может быть о каком-либо сотрудничестве с Арменией».
Между тем, другой азербайджанский дипломат, бывший консул Азербайджана в Турции Абас Абдула придерживается иного мнения. Он убежден в том, что туркам следует разблокировать границу с Арменией. Об этом, как сообщает издающаяся в Баку газета “525-ая”, недавно заявил сам отставной дипломат. Бакинская пресса в последнее время все чаще уделяет внимание этой теме и, как ни удивительно, порой даже дает возможность высказаться сторонникам непопулярного в Азербайджане мнения о неизбежности установления добрососедских отношений между Турцией и Арменией. На днях в одной из центральных газет было опубликовано интервью с сопредседателем армяно-турецкой комиссии по экономическому сотрудничеству Каяном Сояком, в котором бизнесмен и общественный деятель отметил, что Анкара и Ереван могут установить нормальные экономические отношения, а Азербайджан может присоединиться и ускорить этот процесс.
Несмотря на поднявшуюся волну репрессий в отношении сторонников диалога с Арменией, в Турции немало людей, открыто выступающих против осуществляемой Анкарой транспортной и экономической блокады. Каян Сояк в своем начинании далеко не одинок. С близких позиций выступают и многие другие не менее влиятельные в стране деятели. О бесперспективности блокады говорят сегодня мэр Карса Наиф Алибейоглу, президент Союза бирж Рфат Хисахджохлу, председатель торгово-промышленной палаты Игдира Тайар Орал, член Совета национальной безопасности Гасан Кони, депутат парламента Гюнул Сарай и многие другие. Начавшиеся в отношении этих лиц прямые и косвенные угрозы есть ни что иное, как свидетельство агонии идеологии нынешних властей, отвергающих сотрудничество с Арменией. Правителям, объявившим войну всем сторонникам диалога, осталось править считанные недели. Есть не мало оснований полагать, что внеочередные выборы, которые состоятся в октябре, выявят новых лидеров, более трезво воспринимающих реальность.