Կասկած չկա, որ Ռուսաստանի զինվորական բարձրագույն ղեկավարները հայ նախարարի հետ հանդիպման ընթացքում չեն շրջանցի Մոսկվայի եւ Թբիլիսիի միջեւ հակասությունների զարգացման հեռանկարների թեման: Ինչպես հայտնի է, Պանկինսի հիմնախնդրի կարգավորման հարցում Ռուսաստանի կոշտ դիրքորոշմանը վրացական օրենսդիրներն արձագանքեցին հանրապետության տարածքից ռուսական զինվորական բազաների դուրս բերման արագացման պահանջով: Դրանցից ամենամեծը գտնվում է հայերով բնակեցված Ախալքալաք քաղաքում: Վերջին իրադարձությունները պաշտոնական Երեւանին դարձնում են եթե ոչ այս գործընթացների ուղղակի մասնակիցը, ապա` հակասությունների խաղաղ կարգավորմամբ հետաքրքրված կողմ: Վերջերս Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը հայտարարեց, որ Երեւանը պատրաստ է հանդես գալ միջնորդական առաքելությամբ` կարգավորելու համար երկու հարեւան երկրների միջեւ առկա հակասությունները: Այս նախաձեռնության հանդեպ Ռուսաստանի եւ Վրաստանի արձագանքների մասին դեռեւս ոչինչ հայտնի չէ: Հիշեցնենք, որ Մոսկվա այցելելուց ոչ շատ առաջ Սերժ Սարգսյանը հնարավորություն ունեցավ համեմատել Երեւանի եւ Թբիլիսիի դիրքրոշումները. պաշտոնական այցով իրար ետեւից Հայաստան ժամանեցին Վրաստանի պաշտպանության նախարարը եւ հայերով բնակեցված Սամցխե-Ջավախեթիայի շրջանի նահանգապետը:
Բացի քաղաքական, ռազմական եւ ռազմա-տեխնիկական խնդիրներից, հայ նախարարաը լիազորված է Մոսկվայում բանակցել նաեւ տնտեսական համագործակցության զարգացման շուրջ: Նախատեսված է, որ Սարգսյանը կհանդիպի նաեւ տնտեսական համագործակցության միջպետական հանձնաժողովի ռուս համանախագահ, արդյունաբերության, գիտության եւ տեխնոլոգիաների նախարար Իլյա Կլեբանովի հետ: Առկա տեղեկությունների համաձայն, նախատեսվող քննարկումներում դրված է հայ-ռուսական համատեղ օբյեկտ հանդիսացող հայկական ատոմակայանի համար Հայաստան վառելիքի առաքման հեռանկարների հարցը: Հայաստանի կառավարությունը հույս ունի Ռուսաստանից ձեռք բերել 6 միլիոն 700 հազար դոլարի արժողության միջուկային վառելիք: Ինչ վերաբերում է նախկին առաքումների դիմաց պարտքին, ապա, վստահելի աղբյուրների տեղեկատվության համաձայն, կառավարությունը մտադիր է գրավ դնել էներգետիկայի ոլորտի մի քանի շահութաբեր ձեռնարկություններ: Մասնավորապես, խոսքը Սեւան-Հրազդան կասկադի հիդրոէլեկտրակայանի մասին է:
Բանակցությունների ընթացքում Սարգսյանը եւ Կլեբանովը կշոշափեն նաեւ Հայաստանի նախկին պարտքերի դիմաց Ռուսաստանին անցած ռազմավարական օբյեկտների լավագույնս օգտագործման հարցը: Հիշեցնենք, որ հարյուր միլիոն դոլար էր (այսքան էր կազմում հայկական պարտքը) գնահատվել հինգ ձեռնարկություն եւ գիտական հաստատություն, որոնք հիմնականում աշխատում էին ռազմական արդյունաբերության ոլորտում: Դրանց թվում են հանրապետության ամենամեծ հիդրոէլեկտրակայանը, ռոբոտների արտադրության գործարանը, մաթեմատիկական մեքենաների ինստիտուտը: Այժմ Երեւանում ռուսական փորձագետները շարունակում են ուսումնասիրել այս օբյեկտների հնարավորությունները առավել ռացիոնալ օգտագործելու ձեւերը:
Կարելի է ենթադրել, որ հայ-ռուսական համագործակցության համանախագահները կքննարկեն նաեւ ռուսների սեփականությունը դարձած ձեռնարկությունների ղեկավարման մեթոդները: Տեղեկություններ կան այն մասին, որ այժմ քննարկվում են հայկական մի քանի օբյեկտները Ռուսաստանում հայերի միության նախագահ, ձեռներեց Արա Աբրահամյանի վստահելի ղեկավարմամանը հանձնելու հնարավորությունները: Առկա տեղեկատվության համաձայն, Սարգսյանը Մոսկվայում ոչպաշտոնական հանդիպում կունենա «Ռուսաստանում գլխավոր հայի» հետ:
Պաշտոնական այցից հետո պաշտպանության նախարարը կմեկնի Աթենք, որտեղ բանակցություններ կվարի իր մեկ այլ ռազմավարական գործընկեր, Հունաստանի զինվորական ղեկավարի հետ: Իսկ հայրենիք վերադառնալուց անմիջապես հետո կսկսի պատրաստվել Կիեւի իր գործընկերի Երեւան այցելությանը: Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարի առաջին այցը Երեւան կկայանա հոկտեմբերի հինգին:

30 September 2002 - 00:00 AMT
Нет сомнений в том, что представители высшего военного руководства России в ходе встреч с армянским министром не обойдут стороной тему возможных перспектив развития противоречий между Москвой и Тбилиси. Как известно, реакцией грузинских законодателей на жесткую позицию России в вопросе урегулирования панкисской проблемы стало требование форсировать вывод с территории республики российских военных баз. Крупнейшая из них находится в армянонаселенном городе Ахалкалаки. Последнее обстоятельство делает официальный Ереван если не косвенным участником происходящих процессов, то, по крайней мере, стороной, заинтересованной в мирном урегулировании противостояния. Недавно министр иностранных дел Армении заявил, что Ереван готов выступить с посреднической миссией в урегулировании разногласий между двумя соседними странами. О реакции на эту инициативу руководства России и Грузии пока ничего не известно. Напомним, что Серж Саркисян незадолго до приезда в Москву имел возможность сверить позиции Еревана и Тбилиси – в Армении с официальными визитами побывали друг за другом министр обороны Грузии и губернатор армянонаселенной провинции Самцхе-Джавахетия, на территории которой дислоцирована военная российская база.
Кроме проблем политического, военного и военно-технического характера, армянский министр полномочен вести в Москве и переговоры относительно развития партнерства в сфере экономики. Запланирована встреча Саркисяна с российским сопредседателем межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству, министром промышленности, науки и технологий Ильей Клебановым. По имеющимся сведениям, среди тем, подлежащих обсуждению, перспектива поставок в Армению топлива для Армянской атомной станции, которая является совместным армяно-российским объектом. Правительство Армении рассчитывает приобрести у России ядерное топливо на сумму 6 миллионов 700 тысяч долларов. Что касается долгов за прежние поставки, то, по сведениям из достоверных источников, правительство намерено передать российской стороне в залог несколько рентабельных предприятий сферы энергетики. Речь в частности идет о гидроэлектростанциях Севано-Разданского каскада.
В ходе переговоров Саркисяна и Клебанова будет затронут и вопрос об оптимальном использовании стратегических объектов, перешедших России в счет погашения внешнего долга Армении. Напомним, что в сто миллионов долларов (такова была сумма армянского долга) были оценены пять предприятий и научных учреждений, работающих в основном на военно-промышленный комплекс. Среди них крупнейшая в республике теплоэлектростанция, завод по производству роботов, институт математических машин. В настоящее время в Ереване российские эксперты продолжают исследование относительно форм наиболее рационального использования потенциала этих объектов.
Можно предположить, что сопредседатели комиссии по армяно-российскому сотрудничеству коснутся и вопроса о методах управления предприятиями, ставшими российской собственностью. Есть сведения о том, что в настоящее время обсуждается возможность передачи некоторых из армянских объектов в доверительное управление президенту Союза армян России бизнесмену Ара Абрамяну. По имеющейся информации, в Москве состоится неофициальная встреча Саркисяна с «главным армянином России».
По завершении официального визита министр обороны Армении вылетит в Афины, где проведет переговоры с военным руководством Греции – другого своего стратегического партнера. А вернувшись на родину сразу же начнет готовиться к приезду в Ереван своего коллеги из Киева. Первый визит в Ереван министра обороны Украины состоится пятого октября.