2 October 2002 - 00:00 AMT
Հատկանշական է, որ «վարակն» ուղարկվել է «Մայքրոսոֆթ» ընկերության անունից: Կատարված հետաքննությամբ պարզվել է, որ ամերիկյան ընկերության անունն օգտագործած կիբեր-հանցագործություն իրականացնողները գտնվում են Ադրբեջանում: Սա ակնհայտ էր IP-հասցեից: ,Maktoob.comե արաբական սերվերի փորձագետները, որոնք էլ հենց գտել էին հակերների հետքը, նշում են, որ նրանք բավականին պրոֆեսիոնալ են աշխատել: «Մայքրոսոֆթ» ընկերության ղեկավարությունը, զայրացած լինելով իրենց անունը վարկաբեկելու փորձից, սեփական հետաքննություն են սկսել: Հետքերը կրկին բերել են Ադրբեջան: Սովորաբար, եթե համակարգչային ավազակությունից վնաս է կրում ամերիկյան ընկերությունը, ապա գործի է անցնում նաեւ Հետաքննական ֆեդերալ Բյուրոյի հատուկ բաժանմունքը: Առայժմ հայտնի չէ, հետաքննությանը մասնակցու՞մ են ԱՄՆ-ի հատուկ ծառայությունները: Ակնհայտ է, որ իրականացված հանցագործությունը միջազգային բնույթ ունի: Ադրբեջանցի հակերների նենգ ակցիան նվազագույնը չորս երկրի շահերին է առնչվում: Բոլոր հիմքերը կան, որ Ինտերպոլը նույնպես հետաքրքրված լինի այս իրադարձությամբ:
Հիշեցնենք, որ սա ադրբեջանցի կիբեր-հանցագործների առաջին գրոհը չէ: 2000թ-ի հունվարին ադրբեջանցի հակերների գրոհին ենթարկվեցին շուրջ քսան տասնյակ հայկական սայթեր: Հատկանշական է, որ դրանց թվում էին միջազգային կազմակերպությունների երեւանյան ներկայացուցչությունների սայթերը: Հայաստանից տրված հակահարվածը բավականին ջանքեր խլեց ադրբեջանցիներից: Հայկական «Լիազոր» խմբի իրականացրած հատուցման ակցիան առաջին հերթին շարքից հանեց հենց հարձակման կազմակերպիչների սայթը, այնուհետեւ մի գիշերվա ընթացքում իր հսկողության տակ վերցրեց մի քանի տասնյակ կարեւորագույն ադրբեջանական սայթեր, որոնց թվում էին բաքվեցի հակերների օգտագործած Ինտերնետ մատակարարողների էջերը: Ավազակներին արժանի դաս տալուց հետո «Լիազոր» խումբը անհատույց վերադարձրեց «ռազմական ավար» դոմեյները:
Նշենք, որ այդ ժամանակ Ադրբեջանը չէր ընդունում, որ պատերազմն առաջինը սկսել են իրենք: Այսօր Բաքվի ԶԼՄ-ներն իրադրությունն առավել օբյեկտիվ են գնահատում: Ահա ինչ է գրում, օրինակ, «Էխո» թերթը. «,spyrootե, ,gonzalesե, ,sa1tnե, ,a1rmanե, ,miRLokե, ,ExEcե, ,anomizerե եւ ,pRosSToե կեղծանվան տակ գործող ադրբեջանական հակերների փառքը շուրջ մեկ ամիս տեւեց, մինչ հայ մասնագետները պատասխան հակահարված չձեռնարկեցին ադրբեջանական Ինտերնետի վրա… Գրոհի ենթարկված սայթերը բացելու բոլոր փորձերը բերում էին սատանայի պատկերով էջի վրա, որտեղ գրված էր` Չարը մի արթնացրու, քանի դեռ այն խախանդ է: Դրանից հետո ,Green revengeե եւ ,Hijak 187 Teamե հակերական խմբավորումների մասին այլեւս ոչինչ չլսվեց »:
Փառք Աստծո, ադրբեջանցիները գիտակցել են, որ Ինտերնետ-տարածությունում հայերին հակազդելու համար նրանց ձեեռքերը բավականին կարճ են: Սակայն, այնուամենայնիվ, համարձակվեցին արաբների վրա ձեռք բարձրացնել: Կիբեր տարածությունում օրինականության պահպանման համար Ադրբեջանում պատասխանատու անձինք, երկրի համար անցակալի հետեւանքներից անհանգստացած, այժմ Բաքվի հակերների արարքները փորձում են բարդել հայերի վրա: Մասնավորապես, Ադրբեջանի նախագահի ապարատին կից տեղեկատվական ռեսուրսների եւ տեխնոլոգիաների կենտրոնի ղեկավար Էլմիր Վելիզադեն, ոչ մի հիմնավորում չունենալով, ենթադրություններ է արտահայտում, որ արաբական սայթերի վրա գրոհները իրակացրել են վարպետորեն թաքնված հայ հակերները` այդպիսով փորձելով մեղքը գցել Ադրբեջանի վրա: Բաքվի փորձագետները երկու տարբերակ են ներկայացնում. առաջինը, որ թաքնվում են այլ IP հասցեի տակ, եւ երկրորդը, որ հայերը ջարդել են ադրբեջանական սայթը եւ այնտեղից էլ իրականացրել արաբների վրա գրոհը: Միեւնույն ժամանակ, ինքնին հակասություն, Վելիզաաձեն հավաստում է, որ այլ երկրում IP հասցեի օգտագործումն անհնար է, ինչպես նաեւ, որ բոլոր դեպքերում հնարավոր է գտնել համակարգչային ավազակի իրական հասցեն: Հենց այս էլ արել էին սաուդյան եւ ամերիկյան մասնագետները եւ համոզվել, որ հանցագործությունը իրականացրել են ադրբեջանցի հակերները:
Հակերությունը խիստ պատժվում է ողջ աշխարհում: Եվրոպայի Խորհրդի անդամ երկրներն ընդունել են համաձայնագիր «Հիպերհանցագործությունների դեմ պայքարի մասին», որը պատժամիջոցների կիրառում է նախատեսում այն երկրների հանդեպ, որոնք անհրաժեշտ միջոցներ չեն ձեռնարկում «արտաքին ագրեսիայի» մեջ մասնագիտացած հակերների գործունեության կասեցման ուղղությամբ: Եվրոպայի խորհդին անդամակցելուց անմիջապես հետո Հայաստանը միացել է այդ համաձայնագրին: Ադրբեջանը մինչ այժմ հետաձգում է այդ փաստաթղթի ստորագրումը: Ակնհայտորեն` ոչ առանց պատճառի:

2 October 2002 - 00:00 AMT
Примечательно, что «зараза» была заслана от имени компании «Майкрософт». Проведенное расследование позволило установить, что подставляющие американскую фирму исполнители кибер-преступления находятся в Азербайджане. Это было очевидно по исходящему IP-адресу. Эксперты арабского сервера «Maktoob.com», нашедшие следы хакеров, отмечают, что компьютерные пираты работали достаточно профессионально. Руководство компании «Майкрософт», возмущенное попыткой дискредитировать ее имя, распорядилось о проведении собственного расследования. Следы опять же вывели на Азербайджан. Обычно, если в результате компьютерного пиратства страдает американская компания, к делу подключается и спецподразделение ФБР. Пока еще не известно, участвует ли в расследовании спецслужбы США. Очевидно, что совершенное преступление получило международный характер. Наглая акция азербайджанских хакеров затрагивает интересы как минимум четырех стран. Есть все основания и для интереса к инциденту со стороны Интерпола.
Напомним, что это не первая вылазка азербайджанских кибер-преступников. В январе 2000-го года нападению со стороны бакинских хакеров подверглись около двух десятков армянских сайтов. Примечательно, что среди них были сайты ереванских представительств международных организаций. Отпор, данный из Армении, надолго отбил у азербайджанцев охоту лезть в армянское интернет-пространство. Проведенная армянской группой «Лиазор» акция возмездия вывела из строя, прежде всего, сайты самих организаторов нападения, а затем за одну ночь взяла под контроль несколько десятков важнейших азербайджанских сайтов, седи которых были страницы интернет-провайдеров, услугами которых пользовались бакинские хакеры. Проучив пиратов, группа «Лиазор» безвозмездно вернула «трофейные» домейны.
Заметим, что тогда в Баку не признавали, что войну первой начала именно азербайджанская сторона. Сегодня бакинские СМИ ситуацию описывают более объективно. Вот что пишет, к примеру, газета «Эхо»: «Ореол героев у азербайджанских хакеров, действовавших под псевдонимами «spyroot», «gonzales», «sa1tn», «a1rman», «miRLok», «ExEc», «anomizer» и «pRosSTo», держался около месяца, пока армянские специалисты не предприняли ответную атаку на азербайджанский Интернет… Все попытки открыть атакованные сайты приводили на страницу, озаглавленную «Не буди лихо, пока оно тихо!» с изображением черта. После этого про хакерские группы «Green revenge» и «Hijak 187 Team» ничего слышно не было.»
Азербайджанцы, слава Богу, осознали, что у них слишком коротки руки для противостояния с армянами в интернет-пространстве. Но на арабов руку поднять все же решились. Лица, ответственные в Азербайджане за соблюдение законности в кибер-пространстве, опасаясь нежелательных для страны последствий, пытаются сейчас свалить ответственность за проделки бакинских хакеров на армян. В частности, руководитель Центра информационных ресурсов и технологий при аппарате президента Азербайджана Эльмир Велизаде, не имея абсолютно никаких оснований, берется высказывать предположение о том, что атаки на арабские сайты организовали мастерски комуфлирующиеся армянские хакеры, стремясь таким образом подставить Азербайджан. Бакинские эксперты допускают два варианта: первый – армяне скрываются под чужим IP-адресом, и второй – армяне взломали азербайджанский сайт, с которого и осуществили атаку на арабов. В то же самое время, противоречя самому себе, Велизаде утверждает, что использовать IP-адрес в другой стране невозможно, и к тому же в любом случае вполне реально проследить настоящий адрес компьютерного пирата. Собственно это и сделали Саудовские и американские специалисты, убедившиеся в том, что преступление – дело рук азербайджанских хакеров.
Хакерство сурово карается во все мире. Страны – члены Совета Европы приняли конвенцию «О борьбе с киберпреступностью», которая предусматривает наложение санкций в отношении государств, не предпринимающих необходимые усилия для пресечения деятельности хакеров, специализирующихся на «внешней агрессии». Армения сразу же после вступления в Совет Европы присоединилась к этой конвенции. Азербайджан же до сих пор откладывает подписание документа. Видимо не случайно.