16 October 2002 - 00:00 AMT
Այսպիսով, լիովին անտեսված են Անկարայի պահանջները, որը պնդում էր կասեցնել ԵՄ-ին Կիպրոսի անդամակցության հարցը մինչեւ կղզու հույն եւ թուրք բնակչության միջեւ առկա հակամարտության վերջնական կարգավորումը: Կիպրոսի հյուսիսում բնակվող թուրքերի կարծիքով, նախքան ԵՄ-ի կազմում հայտնվելը, Նիկոսիան պետք է ընդուներ ինքնակոչ «Հյուսիսային Կիպրոսի թուրքական հանրապետության» անկախությունը: Եվ միայն դրանից հետո, թուրքերի պատկերացմամբ, կիպրոսյան երկու պետություն պետք է ընդունվեին ԵՄ-ի կազմում, ընդ որում, Թուրքիայի հետ միաժամանակ, որը հյուսիսցիների իրավունքների պաշտպանության երաշխավորը կդառնար:
Հասկանալի է, որ նման անհեթեթ սցենարը երբեւէ չէր կարող իրականանալ: Սակայն, հենց այն փաստը, որ եվրոպացիները որոշել են արագացնել միասնական Կիպրոսին ԵՄ-ի կազմում ընդունելը, արդեն իսկ շատ բան է նշանակում: Անկարան այսքան վիրավորված չէր զգա իրեն, եթե Եվրահանձնաժողովը հանձնարարեր Եվրախորհրդարանին ժամանակավորապես հետաձգել Կիպրոսին միության կազմում ներգրավելու որոշումը եւ վերանայել այն մի քանի տարի հետո Եվրամիության կազմում Թուրքիային ընդունելու հարցերի փաթեթի հետ միասին: Եվրամիության գործադիր մարմինը համարեց, որ կիպրոսցիները պարտավոր չեն տարիներով սպասել, մինչեւ թուրքերը պատրաստ կլինեն քաղաքակիրթ ազգերի ընտանիք մտնելուն: Սա բավականին հատկանշական է, քանի որ մինչ այժմ եվրոպացիները փորձում էին արհեստական անկողմնակալություն ցուցաբերել տարածաշրջանային հակամարտություններին առնչվող խնդիրներում:
Այս նախադեպը կարեւոր է նաեւ Հայաստանի համար, որը նույնպես շատ անգամ է տուժել «անկողմնապահության սկբունքի» կիրառումից: Ժամանակին, այն պատճառով, որ Ադրբեջանը պատրաստ չէր բավարարել Եվրոպայի խորհրդի պահանջները, մենք ստիպված էինք հետաձգել այդ կազմակերպությանը անդամակցելու հարցը: Այժմ, երբ Ստրասբուրգում ուսումնասիրվում է կովկասյան երկրների ԵԽ-ի առջեւ վերցված պարտավորությունների կատարման հարցը, նույնպես հավասարության նշան են դնելու Երեւանի եւ Բաքվի միջեւ: Ինչպես հայտնի է, ԵՄ-ի կազմում Հարավային Կովկասի երկրներին ընդգրկելու գործընթացը սկսելուն ուղղված ստորագրություններ են այժմ հավաքվում Եվրախորհրդարանում: Վաղ թե ուշ այդ հարցը օրակարգ կմտնի, եւ այդ ժամանակ, գուցե, մենք այլեւս ստիպված չենք լինի մեր ետեւից տանել Ադրբեջանին:

16 October 2002 - 00:00 AMT
Таким образом, полностью проигнорировано требование Анкары, настаивавшей на необходимости заморозить вопрос о членстве Кипра в ЕС до окончательного урегулирования конфликта между греческим и турецким населением острова. По версии проживающих на севере Кипра турок, прежде, чем вступать в Евросоюз Никосия должна была признать суверенитет самопровозглашенной «Турецкой Республики Северного Кипра». И уже только после этого, в представлении турок, два кипрских государства должны были быть приняты в ЕС, причем одновременно с Турцией, которая выступила бы в качестве гаранта защиты интересов северян.
Понятно, что столь бредовый сценарий не мог быть реализован никогда. Однако, сам факт того, что европейцы решили форсировать принятие в ЕС единого Кипра, уже многое значит. Анкара не чувствовала бы себя столь оскорбленной, если б Еврокомиссия рекомендовала Европарламенту повременить с решением вопросом о вовлечении Кипра в ряды организации и рассмотреть его через пару лет в пакете с вопросом о принятии в ЕС Турции. Исполнительный орган Евросоюза счел, что киприоты не обязаны ждать годы, пока турки окажутся готовы к вступлению в семью цивилизованных наций. Это весьма примечательно, поскольку до сих пор европейцы старались выдерживать искусственный паритет в вопросах, касающихся региональных конфликтов.
Этот прецедент важен и для Армении, которая также не раз страдала от применения «принципа паритета». В свое время, из-за неготовности Азербайджана выполнить условия Совета Европы, мы вынуждены были повременить с вступлением в эту организацию. Сейчас, когда в Страсбурге рассматривается вопрос о выполнении кавказскими странами взятых перед СЕ обязательств, тоже порой ставят знак равенства между Ереваном и Баку. Как известно, в Европарламенте уже начат сбор подписей с призывом начать процесс вовлечения в ЕС стран Южного Кавказа. Рано или поздно, этот вопрос войдет в повестку дня, и тогда, по-видимому, мы уже не будем вынуждены тащить за собой Азербайджан.