13 November 2002 - 00:00 AMT
Այս անգամ, ինչպես սպասվում է, ահաբեկիչների թիրախը կդառնան Հին աշխարհի քաղաքները: Կան տվյալներ, որոնց համաձայն ահաբեկիչները մտադիր են օգտագործել թունավոր գազ: «Թայմսը» տեղեկատվություն ունի նախապատրաստվող ակցիայի իրականացնողներին Եվրոպա փոխադրելու մասին: Հեղինակավոր պարբերականի մեկնաբանը պնդում է, որ ահաբեկիչների ճանապարհն անցնելու է Ադրբեջանով կամ Թուրքիայով, որտեղ մինչ օրս գործում են Ուսամա բեն Լադենի ղեկավարած կազմակերպության ճյուղավորումները:
Սա բրիտանացիների առաջին նախազգուշացումը չէ Բաքվից եկող վտանգի մասին: Գրեթե մեկ ամիս առաջ Միացյալ Թագավորության արտաքին քաղաքականության վարչությունը Ադրբեջանը ներառել է այն պետությունների ցուցակում, որտեղ Ձերդ Գերազանցության հպատակները կարող են վտանգի ենթարկվել: Արտաքին գործերի վարչության հաշվետվության մեջ խոսվում է Ադրբեջանում օտարերկրացիներին սպասվող վտանգի մասին: Նշվում է, որ «այդ երկիր մեկնող բրիտանացիները պետք է չափազանց զգույշ եւ աչալուրջ լինեն», քանի որ «հայտնի է այստեղ գործող ահաբեկչական խմբավորումների մասին»: Նմանատիպ զգուշացում է հրապարակվել նաեւ Մեծ Բրիտանիայի Արտաքին գործերի նախարարության ինտերնետային էջում:
Ադրբեջանում գտնվող իրենց համաքաղաքացիների համար են անհանգստանում նաեւ Բրիտանական միության այլ երկրները: Մասնավորապես, Ավստրալիայի կառավարությանը անհանգստացնում են միջազգային ահաբեկիչների կապերը Բաքվի հետ: Այս երկրի արտաքին գործերի գերատեսչությունը հանդես է եկել նախազգուշացմամբ, որում ասվում է, որ Ադրբեջանում օտարերկրացիները կարող են ենթարկվել ահաբեկիչների հարձակումներին: Ավստրալիայի քաղաքացիներին առաջարկվում է նվազագույն կապեր ունենալ այդ երկրի հետ: Իսկ ովքեր ամեն դեպքում կորոշեն մեկնել Բաքու, խորհուրդ է տրվում չափազանց ուշադիր լինել հասարակական վայրերում. ռեստորաններ, բարեր, հյուրանոցներ, առեւտրական կենտրոններ, տաճարներ:
Բաքվում նույնպես խոստովանում են, որ Ադրբեջան ժամանած օտարերկրացիների անվտանգությունը երաշխավորված չէ: Արդեն վաղուց Բաքվի մամուլում քննարկվում են ահաբեկիչների հարձակման առավել հնարավոր օբյեկտները: Ադրբեջանական «Թրասթ» անվտանգության ընկերության փոխնախագահ Էմիլ Սուլեյմանովը «Էխո» թերթին տրված հարցազրույցում հավաստել է, որ իրենց կատարած վերլուծությունը հնարավորություն է տվել բարձր ռիսկային խմբում ներառել քաղաքի կենտրոնում գտնվող հյուրանոցները, ռեստորանները եւ պիցերիաները , Շատրվանների հրապարակում գտնվող ճաշարանների ցանցը, ինչպես նաեւ կենտրոնական հանրախանութը, դպրոցները եւ բուհերը:
Ակնհայտ է, որ, ինչպես եւ Բալի կղզում տեղի ունեցած պայթյունի դեպքում, ահաբեկիչների հարվածն առաջին հերթին ուղղված կլինի օտարերկրացիներին, մասնավորապես` եվրոպացիներին: Այս փաստը եվրոպական երկրների քաղաքացիներին պետք է ստիպի

На этот раз мишенью террористов, как ожидается, станут города Старого света. Есть данные о намерении боевиков «Аль Каиды» применить ядовитый газ. «Таймс» располагает информацией о возможных маршрутах переброски в Европу исполнителей готовящихся акций. Обозреватель авторитетного издания утверждает, что путь террористов будет пролегать через Азербайджан, или Турцию, где до сих пор действуют ячейки руководимой Усамой бен Ладеном организации.
Это не первый сигнал британцев об угрозе, исходящей из Баку. Примерно месяц назад внешнеполитическое ведомство Объединенного Королевства включило Азербайджан в список государств, в которых подданные Ее Величества могут подвергаться угрозе. В отчете Форин офиса говорится об опасностях, ожидающих иностранцев в Азербайджане. Отмечается, что «отправляющимся в эту страну британцам необходимо быть крайне бдительными», так как «известно о существовании действующих здесь террористических группировок». Аналогичное предупреждение опубликовано и на официальном сайте МИД Великобритании.
Беспокоятся о безопасности своих граждан, находящихся в Азербайджане, и в других странах Британского содружества. Связи международных террористов с Баку вызывают, в частности, озабоченность правительства Австралии. Департамент иностранных дел этой страны выступил с предупреждением о том, что иностранцы в Азербайджане могут подвергнуться нападению террористов. Гражданам Австралии предлагается свести к минимуму контакты с этой страной. Ну а тем, кто все-таки решится направиться в Баку, рекомендуется быть крайне внимательными в общественных местах, которые часто посещают иностранцы: ресторанах, барах, отелях, торговых центрах, храмах.
В самом Баку тоже признают, что безопасность иностранцев, приезжающих в Азербайджан, не гарантирована. В бакинской прессе давно уже обсуждаются наиболее вероятные объекты нападений террористов. Вице-президент азербайджанской охранной компании «Траст» Эмиль Сулейманов, в интервью газете «Эхо» утверждает, что проведенный им анализ позволил включить в группу наивысшего риска гостиницы, рестораны и пицерии, расположенные в центре города, сеть закусочных на Площади фонтанов, куда любят ходить гости столицы, а также центральный универмаг, школы и вузы.
Очевидно, что, как и в случае с взрывом на острове Бали, удар террористов будет направлен, прежде всего, против иностранцев, в частности европейцев. Это должно заставить граждан европейских государств надолго задуматься прежде, чем принимать решение о посещении Азербайджана.