26 February 2003 - 00:00 AMT
Սա նշանակում է, որ տոկոսային հարաբերությամբ գործող նախագահը հավաքել է 49,48 (նախկինում` 49.8), իսկ ընդդիմության առաջնորդը` 28.22 (նախկինում` 28.3) ձայն: Երրորդ տեղում հայտնված թեկնածուի օգտին թվերի ճշգրտման արդյունքում ավելացել է նախապես չհաշվարկված 3000 ձայն: Արդյունքում նա ունի ձայների 17.66 տոկոսը: Մնացած թեկնածուների հաջողություններն արտացոլող ցուցանիշները նվազագույն փոփոխություններ են կրել: Ինչպես նախնական, այնպես էլ վերջնական արդյունքները վստահություն չեն ներշնչում ընդդիմությանը: Գործող նախագահի մրցակիցներն այլ թվեր են ներկայացնում, որոնք, նշենք, որ հաճախ ոչ միայն հակասում են միմյանց, այլ նաեւ տրամաբանության սահմաններում չեն տեղավորվում: Հակադրենք դրանցից մի քանիսը:
Ստեփան Դեմիրճյանի ընտրական շտաբի կազմակերպած ցույցերում շարունակվում են հնչել հայտրարություններ այն մասին, թե փետրվարի 19-ին ՀԺԿ կուսակցության առաջնորդը հավաքել է ձայների 70 տոկոսը: Միաժամանակ մեկ այլ ընդդիմադիր գործիչ Պարույր Հայրիկյանը, համաձայնելով Դեմիրճյանի կողմնակիցների հետ, թե ընտրախախտումները եղել են գործող նախագահի օգտին, հավաստում է, որ եթե ընտրություններն արդար անցնեին, ապա Ռոբերտ Քոչարյանի հետ երկրորդ փուլ պետք է դուրս գար Արտաշես Գեղամյանը: Եթե ենթադրենք, որ երկու պնդումներն էլ արդարացի են, ապա ստիպված պետք է լինենք ընդունել, որ արդյունքում մենք համաձայն ենք խոսել ոչ թե 100 տոկոսի, այլ` ավելի քան 200-ի մասին: Մաթեմատիկոսները մեզ չեն ների:
Զեղչենք այս թվերը, հաշվի առնելով, որ այս տվյալները տարբեր ընդդիմադիր թեկնածուների շտաբներից են ստացվել: Կենտրոնանանք նրանցից մեկի թիմից ստացված տեղեկությունների վրա: Դեմիրճյանի ընտրական շտաբի անդամ Աշոտ Սարգսյանը օրերս հայտարարել է, որ «ընտրություններում պարտություն կրած Ռոբերտ Քոչարյանը, ընդդիմության ունեցած տվյալների համաձայն, հավաքել է ոչ թե 49, այլ` 42 տոկոս: Սա կրկին անգամ հաստատում է թվաբանությունից չհասկացող ՀԺԿ առաջնորդի մի քանի համախոհների հայտարարած թվերի լիակատար աբսուրդ լինելը: Չէ որ, եթե 70 տոկոսին ավելացնենք 42, միաժամանակ չմոռանանք նաեւ մյուս թեկնածուների ձայները, ապա ընդհանուր թիվը կստանանք 135 տոկոս:
Բացի այդ: Փետրվարի 20-ին Կոմկուսի երկրորդ քարտուղար Սանատրուկ Սահակյանը հայտարարեց, որ գործող նախագահը գրավել է երրորդ տեղը: Այս փաստն առավել խճճում է իրադրությունը եւ ընդհանուր տոկոսների չափը հասցնում մինչեւ 160-ը: Ժամանակակից գիտությունը նմանատիպ հայտնագործությունները չի խրախուսում: Դեմիրճյանի շտաբի ղեկավար Գրիգոր Հարությունյանը, նմանապես վստահ լինելով իր առաջնորդի հաղթանակի մեջ, մի առիթով խոսելով խախտումների կազմակերպման ձեւերի մասին` հրապարակավ հայտարարել է, որ իրականում քվեարկությանը մասնակցել է 300 հազար մարդ պակաս, քան հայտարարվել է: Թեկնածուի «աջ ձեռքը» ենթադրում է, որ 300 հազար ավել քվեաթերթիկները օգտագործվել են հօգուտ Ռոբերտ Քոչարյանի: Ենթադրենք: Բայց այս դեպքում նույնպես Հարությունյանը հակասում է ինքն իրեն: Եթե գործող նախագահի ձայներից հանենք 300 հազարը, միեւնույն է կստացվի, որ Քոչարյանն ավելի է հավաքել, քան Դեմիրճյանը:
Մնում է միայն նշել, որ ընդդիմության որոշ առաջնորդների մոտ թվաբանության հետ խնդիրներ առաջ են եկել դեռ մինչեւ քվեարկության օրը: Այսպես, եթե հավատանք «Ա1+» հեռուստաընկերության ինտերնետային էջին, ապա հունվարի վերջին իշխանության կողմից պատվիրված սոցիոլոգիական հարցումների անարդար տեխնոլոգիաները մեկնաբանելով` Արշակ Սադոյանը հայտարարել է, որ ընդդիմությունը սեփական սոցիոլոգիական հարցումներն է անցկացրել, որոնք հաստատել են, որ Ռոբերտ Քոչարյանը 18 տոկոսով գրավում է 8-րդ տեղը: Եթե գործող նախագահի վարկանիշը 8-րդ տեղում է նրան կանգնեցրել, ապա պետք է ենթադրել, որ նրան նախորդող 7 քաղաքական գործիչներն այդ պահին առավել շատ կողմնակիցներ ունեին: Այսինքն, վերակազմյալ ժողովրդական-դեմոկրատականնների առաջնորդը հավատում է այն հնարավորությանը, թե բոլոր թեկնածուների վարկանշային տոկոսը կարող է կազմել 145:
Զարմանալի է, իսկ չէ որ Ստեփան Դեմիրճյանին շրջապատող մարդկանց թվում քիչ չեն ճշգրիտ գիտությունների թեկնածուները եւ նույնիսկ դոկտորները: Իսկ նրանց մեջ բավականին շատ են նաեւ մաթեմատիկոսները…

Это значит, что в процентном соотношении действующий президент набрал 49,48 (ранее речь шла о 49,8), а лидер оппозиции – 28,22 (прежде говорили о 28,3). Кандидату, оказавшемуся на третьем месте, перепроверка принесла три тысячи неучтенных изначально голосов. В его активе 17,66 процентов. Показатели, отражающие успехи остальных кандидатов, претерпели совсем уж микроскопические изменения. Как предварительные, так и окончательные данные не вызывают у оппозиции доверия. У соперников действующего президента есть свои цифры, которые, заметим, порой противоречат не только друг другу, но и логике. Сопоставим некоторые из них.
На митингах, созываемых избирательным штабом Степана Демирчяна, продолжают звучать заявления о том, что лидер Народной партии 19-го февраля набрал 70 процентов голосов. В то же время другой оппозиционный деятель Паруйр Айрикян, соглашаясь со сторонниками Демирчяна в том, что фальсификации действительно были в пользу действующего президента, утверждает, что если бы выборы прошли справедливо, во второй тур с Робертом Кочаряном должен был выйти Арташес Гегамян. Если предположить, что оба утверждения справедливы, то придется признать, что в итоге мы согласны иметь дело не со ста процентами, а с более чем 200. Математики нам этого не простят.
Сделаем скидку на то, что это была информация из штабов разных оппозиционных кандидатов. Сосредоточимся на сведениях из команды одного из них. Член избирательного штаба Демирчяна Ашот Саркисян на днях заявил, что «потерпевший на выборах поражение» Роберт Кочарян, по имеющимся у оппозиции сведениям, набрал не 49 процентов, а только 42. Это опять же подтверждает абсолютную абсурдность цифр, оглашаемых некоторыми соратниками главы НПА, явно не ладящими с арифметикой. Ведь если прибавить к 70-и процентам 42 и не забыть при этом еще и голоса остальных кандидатов, то получится в общей сложности 135 процентов.
Мало того. Второй секретарь ЦК компартии Санатрук Саакян 20-го февраля заявил, что действующий президент занял лишь третье место. Это еще более усугубляет ситуацию и доводит общую сумму процентов аж до 160-и. Современная наука подобные открытия не поощряет. Руководитель штаба Демирчяна Григор Арутюнян, также уверенный в победе своего лидера, однажды говоря о способах организованных фальсификаций публично заявил, что на самом деле в голосовании приняло участие на 300 тысяч человек меньше, чем было сообщено. «Правая рука кандидата» предполагает, что 300 тысяч лишних бюллетеней были помечены в пользу Роберта Кочаряна. Допустим. Но и в этом случае Арутюнян противоречит сам себе. Ведь если отнять от набранных действующим президентом голосов 300 тысяч все равно окажется, что Кочарян набрал больше, чем Демирчян.
Остается только заметить, что проблемы с арифметикой у некоторых лидеров оппозиции начались еще до дня голосования. Так, если верить инетрнет-сайту телекомпании «А1+», в конце января Аршак Садоян, комментируя нечистые технологии заказанных властью социологических опросов заявил, что оппозиция провела собственное исследование общественного мнения, которое подтвердило, что Роберт Кочарян лишь на восьмом месте с 18-ю процентами. Если рейтинг действующего президента позволял ему быть на восьмом месте, то следует предположить, что семь политических деятелей, опережавших его, имели на тот момент больше сторонников. Стало быть, лидер обновленных национал-демократов верит в возможность того, что в сумме процент рейтинга всех кандидатов может быть равен 145-и.
Странно, а ведь в стане Степана Демирчяна немало кандидатов и даже докторов в сфере точных наук. И математиков среди них тоже достаточно…