Օրերս, Վաշինգտոնի դիվանագիտական աղբյուրներին հղում անելով, թուրքական մամուլում տպագրվել է հայտարարարություն այն մասին, որ Սպիտակ տունը սպառնացել է ընդունել հայերի ցեղասպանությունը, այն դեպքում, եթե Թուրքիան չդադարի պատերազմին մասնակցելու գնի շուրջ սակարկելը: Հիշեցնենք, որ ամերիկացիներին իրենց օդակայաններից եւ նավահանգիստներից, ռազմական բազաներից օգտվելու իրավունք տալու համար Անկարան Վաշինգտոնից պահանջել էր 32 միլիարդ դոլար, ժամանակակից ռազմական տեխնիկա, ինչպես նաեւ` Կիպրոսի հիմնախնդրում դիվանագիտական աջակցություն եւ Եվրամիության անդամակցություն: Բացի այդ, թուրքերը պնդում են երաշխիքներ ապահովել, որ Իրաքի հյուսիսում բնակվող քուրդերին չի թույլատրվի ինքավարություն ձեւավորել:
Թուրքերի ախորժակը շատ ամերիկացիների զայրացնում է: Հայտնի է, որ հենց Վաշինգտոնի աջակցության շնորհիվ Թուրքիան հնարավորություն ունեցավ Համաշխարհային բանկի Միջազգային արժութային հիմնադրամից միլիարդավոր վարկեր ստանալ, որի արդյունքում հնարավոր եղավ երկրի տնտեսությունը փրկել ճգնաժամից: Թուրքիան աշխարհի ամենամեծ պարտապաններից է, սակայն Սպիտակ տունն անընդհատ հոգ է տանում, որպեսզի ասիական գործընկերոջը չմերժեն նորանոր փոխատվություններ տրամադրել: Հաշվի առնելով Միացյալ նահանգների հոգատարությունը` ենթադրելի էր, որ Անկարան մեծ զիջումների պետք է գնար:
Ամերիկյան քաղաքագետները նշում են, որ թուրքերի պահանջած գինը համարժեք չէ փոխարենը Ամերիկային տրվելիքի հետ: Սակայն ամենից շատ Վաշինգտոնին ապշեցնում է թուրք ղեկավարների անհաստատակամ տրամադրվածությունը եւ կառավարության խոստումներն իրականացնելու անկարողությունը: Վարչապետ Աբդուլ Գյուլային համակել է Սպիտակ տան առաջարկն ընդունելու գայթակղությունը, սակայն նա չի կարող հաշվի չնստել հասարակական կարծիքի հետ, որը դեմ է Իրաքի դեմ պատերազմում երկրի մասնակցությանը: Այդ իսկ պատճառով, կառավարությունը ժամանակ է ձգում եւ անընդհատ բարձրացնում է գինը` փորձելով մեղմել համերկրացիների վրդովմունքը:
«Մեր գործընկերներից եւ ոչ մեկն այսքան գլխացավ չի պատճառում, որքան Թուրքիան»: Պաշտոնական Անկարայի պահվածքն այսպես է բնութագրել ամերիկյան դիվանագետը, որի խոսքը մեջբերում է «Ջիմհուրիեթթ» թերթը: Այս պարբերականի տվյալներով, Վաշինգտոնն այլեւս չի կարող հանդուրժել Անկարայի խաղերը եւ սպասում է վերջնական ու հստակ պատասխանի: Իսկ թուրքերի` ճանապարհի կեսին կանգնելու փորձերը կանխելու նպատակով Պետդեպարտամենտը սպառնացել է «ազդեցության արդյունավետ միջոցների» կիրառմամբ: «Ջիմհուրիեթթը» տեղեկություններ ունի այն մասին, որ Հուսեյնի վարչակարգի դեմ ռազմական օպերացիայի աջակցության անլիարժեք եւ անառարկելի չլինելու դեպքում, Միացյալ նահանգները խոստանում է դադարեցնել ՄԱՀ-ի եւ Համաշխարհային բանկի կողմից տրամադրվող վարկերը, նպաստել Իրաքի քուրդ փոքրամասնության ինքնուրույնության ձեւավորմանը եւ հրաժարվել կոնգրեսի վրա հակազդելուց հայերի ցեղասպանության ընդունման հարցում: «Կոնգրեսում հայերի կողմնակիցները վաղուց են սպասում հարմար առիթի ցեղասպանության ընդունման բանաձեւի արշավը վերսկսելու համար»,- գրում է թերթը` մեկնաբանելով թուրք գործընկերների հետ երկխոսության ժամանակ ամերիկյան դիվանագետների կողմից կիրառվող մեթոդները:
Նշենք, որ նույն այդ «հայերի կողմնակիցները», որոնց թիվն ԱՄՆ-ի օրենսդրական մարմնում հասնում է 120-ի, վերջերս հանդես են եկել պահանջով հրաժարվելու Անկարայի պայմաններից, որն իրեն թույլ է տալիս Վաշինգտոնի հետ խոսել վերջնագրի լեզվով: Կոնգրեսի հայկական խմբի համանախագահ Ֆրենկ Պալոնեն երկուշաբթի օրը Պետդեպարտամենտի քարտուղար Քոլին Փաուելին նամակ է հասցեագրել, որում կոչ է արել հրաժարվել Թուրքիային 32 միլիարդ դոլար տրամադրելուց: Խմբի ղեկավարի կարծիքով բարոյական չէ սակարկել մի երկրի կառավարության հետ, որն իրականացնում է ճնշումներ ազգային փոքրամասնությունների հանդեպ, շարունակում է Հյուսիասյին Կիպրոսի զավթումը եւ հրաժարվում է ընդունել հայերի ցեղասպանության անհերքելի փաստը:
Հիշեցնենք, որ 2000թ.-ի աշնանը գործադիր իշխանության անմիջական միջամտությունը միայն կանխեց 1915 թ.-ի իրադարձությունները ցեղասպանություն որակող «Հայկական բանաձեւի» ընդունումը, որն արժանացել էր կոնգրեսի երկու պալատների հավանությանը: Եթե վարչակազմը դադարի կոնգրեսականների վրա ճնշում գործադրել, ապա բանաձեւը կրկին կմտնի օրակարգ եւ այդ ժամանակ դժվար թե ինչ-որ բան փրկի Թուրքիային:

На днях в турецкой прессе со ссылкой на дипломатические источники в Вашингтоне были опубликованы сообщения о том, что Белый дом пригрозил признанием факта геноцида армян в случае, если власти Турции не прекратят торговаться вокруг цены участия в войне. Напомним, что за предоставление американцам права пользоваться своими военными базами, аэродромами и портами Анкара затребовала у Вашингтона 32 миллиарда долларов, современную военную технику, а также дипломатическую поддержку в вопросах, касающихся Кипра и вступления в Евросоюз. Кроме того, турки настаивают на предоставлении гарантий того, что живущим на севере Ирака курдам не будет позволено сформировать автономию.
Аппетиты турок у многих американцев вызывают возмущение. Известно, что именно поддержка Вашингтона позволяет Турции ежегодно получать от Международного валютного фонда Всемирного банка многомиллиардные кредиты, избавляющие дышащую на ладан экономику страны от катастрофы. Турция является крупнейшим в мире должником, но Белый дом заботится о том, чтоб азиатским партнерам не отказали в предоставлении новых ссуд. Имея в виду проявляемую Соединенными Штатами заботу, можно было рассчитывать на большую покладистость Анкары.
Американские политологи замечают, что затребованная турками цена не адекватна тому, что США будут иметь взамен. Но больше всего Вашингтон смущает непостоянство настроений турецких правителей и неспособность правительства претворять свои обещания в жизнь. Премьер-министра Абдулу Гюля одолевает соблазн принять предложение Белого дома, но он не может не считаться с общественным мнением, которое настроено против вовлечения страны в войну с Ираком. Потому, правительство тянет время и постоянно набивает цену, стремясь смягчить негодование соотечественников.
“Никто из наших партнеров не доставляет нам столько головной боли, сколько Турция”. Так охарактеризовал поведение официальной Анкары американский дипломат, слова которого цитирует газета “Джумхуриетт”. По сведениям этого издания, Вашингтон больше не может терпеть игры Анкары и ждет окончательного и определенного ответа. А с целью отбить у турок охоту останавливаться на пол пути, Госдепартамент пригрозил применением “эффективных мер воздействия”. “Джумхуриетт” располагает данными о том, что в случае, если поддержка военной операции против режима Хусейна не будет полной и безоговорочной, Соединенные Штаты обещают прекратить кредитование со стороны МВФ и Всемирного банка, оказать содействие самоопределению курдского меньшинства Ирака, и отказаться от противодействия признанию конгрессом факта геноцида армян. “Сторонники армян в конгрессе давно ждут повода вновь начать кампанию, направленную на принятие резолюции о признании геноцида”,- пишет газета, комментируя аргументы, применяемые американскими дипломатами в диалоге со своими турецкими коллегами.
Отметим, что эти самые «сторонники армян», которых в законодательном органе США уже почти 120 человек, недавно выступили с требованием отказаться от выполнения требований Анкары, позволяющей себе говорить с Вашингтоном языком ультиматума. В понедельник сопредседатель армянской группы конгресса Фрэнк Паллоне адресовал Государственному секретарю Коллину Пауэллу письмо, в котором призвал воздержаться от предоставления Турции 32-х миллиардов долларов, затребованных в обмен на поддержку войны против Хусейна. По мнению руководителя группы безнравственно торговаться с правительством страны, осуществляющей репрессии в отношении этнических меньшинств, продолжающей оккупацию Северного Кипра и отказывающейся признать бесспорный факт геноцида армян.
Напомним, что осенью 2000-го года только грубое вмешательство исполнительной власти позволило предотвратить принятие ободренной на всех инстанциях обоих палат конгресса так называемой «Армянской резолюции», оценивающей события 1915-го года как геноцид. Если администрация перестанет сдерживать конгрессменов резолюция вновь войдет в повестку и тогда уже вряд ли что-то спасет Турцию.