28 March 2003 - 00:00 AMT
Ռազմական միության Ադրբեջանի նման երկրների ներգրավումը զարմանք է առաջացնում արեւմտյան երկրների շատ հասարակական գործիչների մոտ: Օրինակ, Վիեննայում գործող Մամուլի միաջազգային ինստիտուտի տնօրեն Յոհան Ֆրիցը վերջերս հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում կոչ է արել հրաժարվել համագործակցել ժողովրդավարության չափանիշները ոտնահարող երկրների հետ: «Կոալիցիայի մեջ հայտնված շատ պետությունների կառավարություններ ամեն հնարավոր բան արել են իրենց երկրներում անկախ ԶԼՄ-ները վերացնելու համար»,- պնդում է Ֆրիցը: Այդպիսի երկրների շարքում նա մասնավորապես նշել է Ադրբեջանը, Եթովպիան, Կոլումբիան, Ուսբեկստանը: «Այն դեպքում, երբ Միացյալ նահագները եւ Մեծ Բրիտանիան խոստանում են ժողովրդավարություն հաստատել ետպատերազմյան Իրաքում, բռնապետական պետությունների հետ Վաշինգտոնի եւ Լոնդոնի համագործակցությունն անհանգստություն է առաջացնում»:
Միչիգանում հրապարակվող «Մայրուղի» ամսագիրը նույնպես օրերս իր զարմանքն է արտահայտել զինակիցների ընտրության հարցում Միացյալ նահանգների վարչակարգի անհետեւողական լինելու փաստի վերաբերյալ: Ամսագրի մեկնաբանը հարց է առաջադրում. «ի՞նչ դրական հետեւանքներ կարելի է սպասել ժողովրդավարական չափանիշներով Իրաքից ոչնչով չտարբերվող պետությունների հետ համագործակցելուց»: «Հենց պետդեպարտամենտը չի երաշխավորում Ամերիկայի քաղաքացիներին այցելել զինակիցների ցուցակում ընդգրկված 7 պետություններ, քանի որ վերջիններս այնտեղ կարող են սպանվել կամ գողացվել»,- գրում է «Մայրուղին»: «Հնարավոր է արդյո՞ք իրական օգնություն ակնկալել այնպիսի երկրներից, ինչպիսիք են Պանաման, Կոստա-Ռիկան, Սալվադորը եւ Ադրբեջանը»,- հարցնում է լրագրողը:
Նախկինում եւս ամերիկյան վերլուծաբանները կասկած էին հայտնել «գործընկերների թեկնածուներին» Սպիտակ տան կողմից տրվող չափանիշների օբյեկտիվության առնչությամբ: Հունվարին պետդեպարտամենտը հրապարակել էր անկախ փորձագետների խմբի զեկույցը, որտեղ քննված էր զարգացող երկրների` Վաշինգտոնին տրամադրած օգնության համապատասխանության հարցերը Միացյալ նահանգների շահերին: Զեկույցի հեղինակներն Ադրբեջանը դասել էին այն երկրների շարքին, որտեղ ոտնահարվում են ժողովրդավարական սկզբունքները, եւ որոնք օգտագործում են ամերիկյան օգնությունը բռնապետական կարգն ամրապնդելու համար: Ուսումնասիրողների եզրակացությունը միանշանակ է` Ադրբեջանի, Կամբոջայի, Կամերոնի, Եգիպտոսի, Հաիթիի, Քենիայի եւ Մարոկոյի հետ Միացյալ նահանգների համագործակցությունը կարող է հակասել Ամերիկայի շահերին եւ ազգային անվտանգությանը: Համաձայն պետդեպարտամենտի փորձագետների, թվարկված պետություններն ունեն «կեղծ ժողովրդավարական վարչակարգեր» եւ առանձնանում են քաղաքացիական ազատության մակարդակի ամենացածր ցուցանիշներով: Ինչ վերաբերում է կոնկրետ Ադրբեջանին, ապա զեկույցում ասվում է, որ այդ պետության իշխանությունը «դժվարությամբ է համակերպվում բազմակուսակցական ընտրությունների, մի փոքր անգամ այլակարծության կամ ազատության հետ»: Նրանց գնահատականներով, «այստեղ խորհրդարանը գոյություն ունի միայն շղարշելու համար բռնապետական վարչակարգը եւ ծառայում է որպես միջոց միջազգային հանրության աջակցությունը ստանալու համար»:
Վաշինգտոնի կողմից հակաիրաքյան կոալիցիայում ներգրավված շատ պետությունների վարչակարգերն ամենեւին չեն տարբերվում Սադդամի վարչակարգից: «Ասա ով է ընկերդ, ասեմ` ով ես դու» հայտնի ասացվածքը տվյալ դեպքում ամերիկացիներին լավագույնս չի բնութագրում:

28 March 2003 - 00:00 AMT
Вовлечение в военный союз таких стран, как Азербайджан вызывает возмущение многих общественных деятелей в западных столицах. Так например, директор находящегося в Вене Международного института прессы Йохан Фриц недавно выступил с заявлением, в котором призвал отказаться от сотрудничества со странами, пренебрегающими нормами демократии. «Правительства многих государств, вошедших в коалицию, сделали все возможное для подавления независимых СМИ в своих странах»,- утверждает Фриц. Среди таких стран он назвал, в частности, Азербайджан, Эритрею, Эфиопию, Колумбию, Узбекистан. «В то время, как Соединенные Штаты и Великобритания обещают установить демократию в послевоенном Ираке, вызывает беспокойство сотрудничество Вашингтона и Лондона с авторитарными государствами».
Удивление по поводу неразборчивости администрации Соединенных Штатов в выборе союзников высказал на днях и издающийся в Мичигане журнал «Проспект». Обозреватель журнала задается вопросом – что хорошего можно ожидать от сотрудничества со странами, не отличающимися по уровню демократии от Ирака. «Семь государств из списка союзников не рекомендует посещать американским гражданам сам госдепартамент, потому что там они могут быть убиты или похищены»,- пишет «Проспект». «Можно ли рассчитывать на реальную помощь от таких стран, как Панама, Коста-Рика, Сальвадор и Азербайджан?»,- спрашивает журналист.
Американские аналитики и прежде высказывали сомнения в объективности применяемых Белым домом критериев оценки «кандидатов в партнеры». Так в январе госдепартамент опубликовал подготовленный группой независимых экспертов доклад о соответствии интересам Соединенных Штатов помощи, оказываемой дружественным Вашингтону развивающимся государствам. Азербайджан был назван авторами документа в числе стран, пренебрегающих демократическими нормами и использующих американскую помощь для укрепления авторитарного режима. Вывод, к которому подводят исследователи однозначен – сотрудничество Соединенных Штатов с такими странами, как Азербайджан, Камбоджа, Камерун, Египет, Гаити, Кения и Марокко, может противоречить интересам и национальной безопасности Америки. Перечисленные государства, согласно выводам экспертов госдепартамента, имеют «псевдодемократический режим» и отличаются самыми низкими показателями уровня гражданских свобод. Что касается конкретно Азербайджана, то в докладе говорится, что власти этой страны «с трудом поддерживают видимость многопартийных выборов, с очень маленькой дозой плюрализма или свободы». По их оценке, «парламент здесь существует только для завуалирования реалий авторитарного правления и служит ширмой, позволяющей добиться одобрения со стороны международного сообщества».
Эти оценки беспристрастных аналитиков позволяют усомниться в последовательности американской администрации в выборе партнеров и союзников. Режимы, правящие в некоторых странах, вовлеченных Вашингтоном в антииракскую коалицию, ничем не отличаются от режима Саддама. Известная поговорка «скажи мне, кто твой друг, и я скажу, кто ты» в данном случае представляет американцев не в лучшем свете.