8 April 2003 - 00:00 AMT
Միաժամանակ, ադրբեջանական որոշ ԶԼՄ-ներ պնդում են, թե մարտի սկզբին Վաշինգտոնում կայացած համանախագահների վերջին հանդիպման ընթացքում մշակվել են սզբունքորեն նոր առաջարկներ: Իբրեւ թե այդ մասին Հեյդար Ալիեւին է հայտնել հենց ինքը` Ջորջ Բուշը վերջերս Սպիտակ տանը կայացած հանդիպման ժամանակ: Ալիեւն ինքն այդ մասին բավականին անորոշ է խոսում: Նրա խոսքերով, միջնորդներն իրոք պատրաստում են «ինչ-որ փոփոխություն», որոնց էությունը, սակայն, իրեն հայտնի չէ: Իսկ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Վիլայաթ Գուլիեւը, մեկնաբանելով ԶԼՄ-ների տարածած տեղեկատվությունը, հայտարարել է` «Դժվար է ասել, թե նոր առաջարկներով կգան համանախագահները եւ որքանով դրանք ընդունելի կլինեն Ադրբեջանի համար: Անձամբ ես այդ այցից ոչ մի անսովոր բան չեմ սպասում»:
Իրենք` միջնորդներն առայժմ ձեռնպահ են մնում նոր առաջարկներին վերաբերող հայտարարություններ անելուց: Վերջերս լրագրողների հետ զրույցում ռուսական համանախագահն արտահայտեց մի քանի հերթապահ նախադասություն, որոնցից, չգիտես ինչու, Ադրբեջանում եզրակացրին, թե հաշտարարները կարգավորման նոր մոդել են պատրաստել: Նա պարզապես հերթական անգամ ասաց, որ «Մինսկի խմբի գործունեությունն ուղղված է ոչ թե պետական սահմանների փոփոխմանը, այլ` հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը»:
Հայ դիվանագետների տեղեկությունների համաձայն, ոչ մի նոր առաջարկի մասին կարիք չի լինի խոսելու: Կարգավորման նոր սխեմայի պատրասման մասին տեղեկությունը Հայաստանի արտաքին գերատեսչության ղեկավար Վարդան Օսկանյանն անվանեց չափազանցված: «Հնարավոր ենք համարում, որ համանախագահները նոր փաստաթուղթ կարող են պատրաստել, սակայն լավագույն դեպքում, այն հին առաջարկի թարմացված տարբերակը կլինի` հիմնված նախկին սկզբունքների վրա»,- հայտարարել է նախարարը: Նրա խոսքերով, համանախագահներից պետք է սպասել «Քի-Վեսթյան հանդիպումից հետո շարունակվող բանակցություններում քննարկվող սխեմայի ձեւափոխված տարբերակը»: Այսպիսով, օրակարգում նախկինի պես Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի կողմից հավանության արժանացած տարբերակի «վերաձեւումն է», որը ենթադրում է հորիզոնական կապերի հաստատում Ստեփանակերտի եւ Բաքվի միջեւ:
Այս մտքին են հակված նաեւ ադրբեջանական շատ քաղաքական գործիչներ: Օրինակ, «Մուսավաթ» կուսակցության նախագահի տեղակալ, քաղաքագետ Գաբիլ Հուսեյնլին պնդում է, որ «Մինսկի խմբի առաջարկների գլխավոր ելակետը մնում է ընդհանուր պետության գաղափարը», որը ենթադրում է «Ադրբեջանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի միջեւ կոնֆեդերատիվ հարաբերությունների ստեղծում»: «Հնարավոր փոփոխությունները վերաբերում են լոկ երկրորդային հարցերին»,- համոզված է քաղաքագետը:

8 April 2003 - 00:00 AMT
Между тем, некоторые азербайджанские СМИ утверждают, что в ходе последней встречи сопредседателей, состоявшейся в начале марта в Вашингтоне, были разработаны принципиально новые предложения. Якобы об этом сообщил Гейдару Алиеву Джордж Буш во время их недавней встречи в Белом Доме. Сам Алиев говорит об этом весьма неопределенно. По его словам, посредники действительно готовят «какие-то изменения», суть которых, однако, ему неизвестна. А министр иностранных дел Азербайджана Вилаят Гулиев комментируя сообщения СМИ заявил: «Трудно сказать, насколько новыми являются предложения, с которыми приедут сопредседатели, и насколько они будут приемлемы для Азербайджана. Я лично от этого визита ничего необычного не ожидаю».
Сами посредники пока воздерживаются от публичных заявлений, касающихся наличия новых предложений. Недавно российский сопредседатель в беседе с журналистами произнес несколько дежурных фраз, из которых в Азербайджане почему-то сделали вывод о подготовке миротворцами новой модели урегулирования. Между тем ничего подобного Николай Грибков не говорил. Он всего лишь в очередной раз сказал, что «деятельность Минской группы нацелена не на изменение государственных границ, а на мирное урегулирование проблемы».
По сведениям армянских дипломатов, ни о каких новых предложениях говорить не приходится. Сообщения о подготовке новых схем урегулирования глава внешнеполитического ведомства Армении Вардан Осканян назвал преувеличенными. «Мы допускаем, что сопредседатели подготовили новый документ, но в лучшем случае это будет обновленный вариант старого предложения, основанный на прежних принципах», – заявил министр. По его словам, от посредников следует ожидать «видоизмененную модель той схемы, вокруг которой переговоры продолжаются после Ки-уэстской встречи». Таким образом, судя по всему, в повестке дня по-прежнему «шлифовка» одобренного Арменией и Нагорным Карабахом варианта, предполагающего горизонтальные отношения между Степанакертом и Баку.
Такого мнения придерживаются и многие азербайджанские политические деятели. К примеру, заместитель председателя партии «Мусават», политолог Габиль Гусейнли утверждает, что «главной исходной точкой предложений Минской группы остается идея общего государства», предполагающая «создание конфедеративных отношений между Азербайджаном и Нагорным Карабахом». «Возможные же изменения касаются лишь второстепенных деталей»,- уверен политолог, предполагающий, что «положения о территориальной целостности носят дежурный характер».