12 June 2003 - 00:00 AMT
Կոալիցիայի առաջնորդն է նախկինում ղեկավարող Հանրապետական կուսակցությունը, որին հաջողվեց խորհրդարան բերել 32 պատգամավոր` սրանով հնարավորություն ստեղծելով վերահսկել ձայների գրեթե մեկ քառորդը: Բացի այդ, հանրապետականները բավականաչափ կողմնակիցներ ունեն անկուսակցական պատգամավորների շրջանում: Քանակով երկրորդ ֆրակցիան «Օրինաց երկիրն է»: Այն ունի 22 ձայն, որից 12-ն ապահովել են համամասնական ընտրությունները: Կոալիցիայի երրորդ մասնակիցը դարձավ «Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն» կուսակցությունը` ստանալով 11 մանդատ: Առաջին երկու քաղաքական ուժերը իրար մեջ բաժանեցին կառավարության ղեկավարի եւ խորհրդարանի խոսնակի պաշտոնները: Նախարարների կաբինետը կշարունակի ղեկավարել հանրապետականների առաջնորդ Անդրանիկ Մարգարյանը: Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվեց «Օրինաց երկիր» կուսակցության հիմնադիր Արթուր Բաղդասարյանը: Նրան կողմ էին քվեարկել մասնակից 131 պատգամավորներից 92-ը: (26 ընդդիմադիրներ բոյկոտել էին առաջին նիստը): Դաշնակցականները ստացան փոխխոսնակի պաշտոնը, որը վստահվեց կուսակցության բյուրոյի անդամ Վահան Հովհաննիսյանին: Խորհրդարանի երկրորդ դեմքի դերը մնացել է հանրապետական Տիգրան Թորոսյանին:
Ինչ վերաբերում է խորհրդարանական հանձնաժողովներին, ապա դրանցիցի երեքի ղեկավարումը կհանձնարարվի ՀՀԿ-ին: Հանրապետականները կստանան պետա-իրավական, ֆինանսա-վարկային, գիտության, կրթության եւ մշակույթի հարցերով հանձնաժողովները: Դաշնակները նախընտրել են արտաքին հարաբերությունների ոլորտը: Այս հանձնաժողովը ղեկավարելը, կարելի է ասել, կնշանակի, որ Արմեն Ռոստամյանին կվստահվի նաեւ Հայաստանը Ստրասբուրգում ներկայացնող պատվիրակության ղեկավարումը: Իսկ սա էլ իր հերթին կնշանակի, որ հենց նա էլ կլինի Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահի 17 տեղակալներից մեկը: Նմանատիպ պաշտոն է այսօր զբաղեցնում Ադրբեջանի նախագահի որդի Իլհամ Ալիեւը: ԵԽԽՎ-ի հայկական պատվիրակության նախկին ղեկավարը փոխխոսնակ չընտրվեց հենց միայն այն պատճառով, որ առաջիկայում խորհրդարանական ընտրություններն էին:
Կառավարությունում այսպես են դասավորվել պաշտոնները. ՀՀԿ-ին յոթ պորտֆել, երեքական` «Օրինաց երկրին» եւ «Դաշնակցությանը»: Նախագահը պահպանել է ուժային կառույցների ղեկավարների, Արդարադատության եւ Արտաքին գործերի նախարարների նշանակման իր իրավասությունը: Այդ պաշտոնները կշարունակեն զբաղեցնել Սերժ Սարգսյանը (պաշտպանություն), Հայկ Հարությունյանը (ոստիկանություն), Կառլոս Պետրոսյանը (ազգային անվտանգություն), Դավիթ Հարությունյանը եւ Վարդան Օսկանյանը: «Օրինաց երկրի» երկրորդ դեմք Սերգո Երիցյանը կղեկավարի կրթության եւ գիտության նախարարությունը, որը մինչ այժմ դաշնակցական Լեւոն Մկրտչյանի պարտականությունն էր: Հետաքրքրական է, որ «Օրինաց երկրին» տրված քաղաքաշինության նախարությունը նախկին կառավարության օրոք նույնպես դաշնակցականներինն էր: Կուսակցական ցուցակի երրորդ տեղը զբաղեցրած Թամարա Պողոսյանը ստանձնեց մշակույթի նախարարի պաշտոնը:
Դաշնակցականները ստացել են գյուղատնտեսության, սոցիալական ապահովման եւ առողջապահության ոլորտների ղեկավարումը: Նախկինում շինարարության հարցերով զբաղվող Դավիթ Լոքյանն այժմ կհամակարգի գյուղատնտեսության ոլորտը: Իսկ կուսակցությունում գաղափարախոսության պատասխանատու Աղվան Վարդանյանը կկենտրոնանա սոցիալական ապահովության խնդիրների վրա: Նախարարների իրենց պաշտոնները կպահպանեն Հովիկ Աբրահամյանը` Տարածքային կառավարման, Վարդան Խաչատրյանը` Ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի, Կարեն Ճշմարիտյանը` Տնտեսական զարգացման, Անդրանիկ Մանուկյանը` Կապի եւ տրանսպորտի, Վարդան Այվազյանը` Բնապահպանության:
Իշխող կոալիցիայի կուսակցությունները նախագահի հետ դեռեւս չեն պայմանավորվել մարզպետների պաշտոնավարման մասին: Երեւանի քաղաքապետը եւ մի շարք մարզերի ղեկավարներն արդեն իսկ հրաժարական են տվել` գիտակցելով, որ խորհրդարանական մեծամասնություն ձեւավորած ուժերը հավակնություններ կունենան նաեւ տարածքային կառավարման ոլորտում: Մարզպետների պաշտոնների բաժանումը կուսակցությունների միջեւ, ամենայն հավանականությամբ, կպայմանավորվի խորհրդարանում իրենց ներկայացուցչության քանակով: Կոալիցիայում չընդգրկված ուժերը հավելյալ լծակներ չստացան Ազգային ժողովի ներսում եւ գործադիր իշխանությունում ազդեցություն ունենալու համար: Ի տարբերություն նախկին խորհրդարանի, որտեղ ընդդիմությանն էր վստահված երեք խորհրդարանական հանձնաժողով, օրենսդիր նոր մարմնում բոլոր մեխանիզմները կհամակարգվեն իշխող միավորման կողմից: Նոր ղեկավարները որոշել են, որ թե իշխանությունը, թե դրա արդյունավետության պատասխանատվությունը չարժե կիսել: Որքանով է այս տրամաբանությունը արդարացված, ցույց կտա ժամանակը:

Лидером в коалиции является правившая прежде Республиканская партия, сумевшая провести в парламенте 32 депутата и контролирующая таким образом почти четверть голосов. Кроме того, республиканцы имеют немало сторонников в лице формально беспартийных депутатов, прошедших в округах. Вторая по численности фракция у партии «Оринац еркир». Она имеет 22 голоса, из которых 12 обеспечили пропорциональные выборы. Третьим участником коалиции явилась партия «Дашнакцутюн», получившая 11 мандатов. Первые две политические силы разделили посты главы правительства и спикера парламента. Кабинет министров вновь возглавит лидер республиканцев Андраник Маркарян. Председателем Национального собрания был избран основатель лидер «Оринац еркир» Артур Багдасарян. За него проголосовало 92 из 131 депутата. (26 оппозиционеров бойкотировали первое заседание.) Дашнаки получили пост вице-спикера, который был доверен члену бюро партии Ваану Ованнисяну. Роль второго человека в парламенте сохранена и за республиканцем Тиграном Торосяном.
Что касается парламентских комиссий, то руководство тремя из них будет поручено РПА. Республиканцы получат комиссии по государственно-правовым вопросам, финансово-кредитным вопросам, науке, образованию и культуре. «Оринац еркир», по имеющейся информации, планируется доверить комиссию по обороне, нацбезопасности и внутренним делам и комиссию по социальным вопросам, здравоохранению и экологии. Дашнаки предпочли сферу внешних сношений. Руководство соответствующей комиссией почти наверняка будет означать, что дашнаку Армену Рустамяну будет поручено также возглавить делегацию, представляющую Армению в Страсбурге. А это в свою очередь означает, что именно он станет одним из 17-и заместителей председателя Парламентский ассамблеи Совета Европы. Аналогичный пост занимает сегодня и сын азербайджанского президента Ильхам Алиев. Прежний глава армянской делегации в ПАСЕ не был избран вице-спикером только потому, что на носу были новые парламентские выборы.
В правительстве места распределились следующим образом: семь портфелей – РПА, по три портфеля «Оринац еркир» и «Дашнакцутюн». Президент сохранил за собой право назначать глав всех силовых ведомств, а также министра юстиции и иностранных дел. Эти посты сохранили за собой Серж Саркисян (оборона), Айк Арутюнян (полиция), Карлос Петросян (национальная безопасность), Давид Арутюнян и Вардан Осканян. Второй человек в «Оринац еркир» Сергей Ерицян возглавил министерство науки и образования, которым до сих пор руководил дашнак Левон Мкртчян. Любопытно, что переданный «Оринац еркир» пост министра градостроительства в прошлом кабинете также был за дашнаками. Третий номер партийного списка Тамара Погосян заняла должность министра культуры.
Дашнаки полчили руководство сфер сельского хозяйства, социального обеспечения и здравоохранения. Прежде занимавшийся вопросами троительства Давид Локян теперь переключится на сельское хозяйство. А отвечавший в партии за идеологию Агван Варданян сосредоточится на вопросах, связанных с социальным обеспечением. Сохранят свои посты министр по вопросам регионального управления Овик Абрамян, экономики и финансов Вардан Хачатрян, экономического развития Карен Чшмаритян, транспорта и связи Андраник Манукян, экологии Вардан Айвазан.
Партии правящей коалиции пока еще не договорились с президентом о персонах губернаторов. Мэр Еревана и главы ряда областей уже подали в отставку, осознавая, что силы, сформировавшие парламентское большинство, будут претендовать и на контроль над структурами регионального управления. Пропорция, в которой распределятся между тремя партиями посты губернаторов, по-видимому также будет адекватна их представительству в парламенте. Силы, не представленные в коалиции, не получили дополнительных рычагов влияния на процессы внутри Национальном собрании и в исполнительной власти. В отличие от прошлого парламента, в котором оппозиции было отведено три парламентские комиссии, в новом законодательном органе все механизмы будут управляться правящим альянсом. Новые правители решили, что властью, а также ответственностью за ее эффективность делиться нет смысла. Насколько эта логика оправданна, покажет время.