Դիտորդների հաշվետվության 53-րդ կետի ազատ ձեւակերպումը որոշ մեկնաբանների թույլ է տվել Շրայների նախաձեռնությունը գնահատել որպես Հայաստանի հանդեպ պատժամիջոցներ կիրառելու կոչ: Այնինչ, նման եզրահանգումների համար ոչ մի հիմք չկա: Զեկուցողի առաջարկը քվեարկության չի դրվել: ԵԽԽՎ-ի կանոնակարգի համաձայն, զեկույցն ընդամենը իգիտություն է ընդունվել: Սա ամենեւին չի նշանակում, որ վեհաժողովը զեկույցում ներառված նախաձեռնությունը հաստատող որոշում է ընդունել: Այսինքն, 53-րդ կետը ոչ մի իրավական հետեւանք չի կարող ունենալ: Այն փաստը, որ զեկույցում առաջարկվում է ետընտրական գործընթացներն ուսումնասիրող դիտորդական խումբ ուղարկել Հայաստան, 53-րդ կետին հավելյալ իմաստ է հաղորդում: Այն պետք է ընկալել որպես հարցի հետաձգում եւ հայկական պատվիրակության լիազորությունները ճանաչել միայն այն բանից հետո, երբ դիտորդները դրական տեղաշարժեր արձանագրեն: Ամեն դեպքում, Ստրասբուրգում Հայաստանի հանդեպ որեւէ պատժամիջոց կիրառելու մասին խոսք չի գնացել: Ինչը չի կարելի ասել Ադրբեջանի մասին, որին պատժամիջոցներ են սպասվում, եթե մինչեւ սեպտեմբեր ազատ չարձակվեն բոլոր քաղբանտարկյալներն առանց բացառության:
Նշենք, որ հայկական պատվիրակության լիազորությունների չճանաչման մասին կոչը բացասաբար ընդունվեց մի շարք եվրոպական խորհրդարանականների կողմից: Այս կապակցությամբ հատկանշական է ԵԽԽՎ-ի Հայաստանի գծով մոնիտորինգի խմբի զեկուցող Իրժի Յասկերնի ելույթը, որը նշել է Բերնարդ Շրայների նախաձեռնության անհապատասխանությունը դիտորդական առաքելական խմբի գործողությունների հետ: 53-րդ կետին դեմ է արտահայտվել նաեւ մոնիտորինգի խմբի անդամ Իոզեֆ Յուվիոն, ակնարկելով, որ հայկական պատվիրակության լիազորությունների ճանաչման հրաժարումը կարող է բացասաբար ազդել մահապատժի հետաձգմանն առնչվող Հայաստանի պարտավորության կատարման վրա:
53-րդ կետի բովանդակությունը իր ելույթում դատապարտել է նաեւ ֆրանսիացի պատգամավոր Ռոսլանը: Ամեն դեպքում, այսօր փաստն այն է, որ հայկական պատվիրակության լիազորությունները ճանաչված չեն: Սակայն, պե՞տք է արդյոք կապել այն Շրայների զեկույցի հետ: Ազգային ժողովի ղեկավարության պահվածքից ելնելով, կարելի է եզրակացնել, որ հենց ինքն է որոշել լիազորությունների հարցում չշտապել` կանխատեսելով անցած ընտրություններում տեղ գտած խախտումների կապակցությամբ եվրոպական օրենսդիրների արձագանքը: Սա նկատի ունենալով էլ Ստրասբուրգ էին մեկնել պատվիրակության ոչ բոլոր անդամները, այլ միայն` երկուսը. նրանք, ովքեր նախկինում էլ աշխատել էին հին կազմում: Լիազորությունների ճանաչման հարցը ամառային նստաշրջանում բարձրացնելը նպատակահարմար չէր, քանի որ դեռեւս չի ավարտվել Սահմանադրական դատարան ներկայացված հայցերի քննությունը: Երկրի դատական իշխանության գերագույն մարմինը միայն ուրբաթ օրն է սկսել համամասնական ընտրություններն անվավեր ճանաչելու պահանջի մասին հայցի քննությունը: Այս պարագայում լիազորությունների մասին հարցի քննարկումն իսկապես տեղին չէր լինի: Հայկական կողմն ըմբռնումով է մոտեցել աշնանային նստաշրջանում այդ հարցը քննարկելու մասին ԵԽԽՎ-ի Բյուրոյի որոշումը: Մինչ այդ Բյուրոն կհասցնի հստակեցնել Շրայների նախաձեռնության հանդեպ իր վերաբերմունքը: Բավակնին հիմքեր կան ենթադրելու, որ նոր դիտորդական առաքելություն ուղարկելու գաղափարը աջակցություն կգտնի, քանի որ այն հնարավորություն կտա Երեւանի վրա ճնշում գործադրելու մեխանիզմները պահպանել նաեւ ետընտրական շրջանում:
Հետաքրքրական է, որ ադրբեջանական պատվիրակությունը չօգտվեց ստեղծված հնարավորությունից` Հայաստանին վարկաբեկելու համար: Ադրբեջանցի պատգամավորներից եւ ոչ մեկը ձայն չխնդրեց Բերնարդ Շրայների նախաձեռնության քննարկման ժամանակ: Իլհամ Ալիեւը հայտարարեց, որ ընտրությունները Հայաստանի ներքին գործն է, եւ Ադրբեջանի համար կարեւոր չէ, թե ինչպես են դրանք ընթացել, եւ իշխանության ով է եկել: Ալիեւի դիրքորոշումը հասկանալի է: Չէ որ մինչ այժմ Ստրասբուրգը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հանդեպ առաջնորդվում է հավասարության սկզբունքով: Այդ երկրներում տեղի ունեցած բացասական գործընթացները միանման խստությամբ են գնահատվում անկախ Եվրոպայի խորհուրդ մուտք գործելուց Երեւանի եւ Բաքվի ստանձնած պարտավորությունների չկատարման աստիճանից: Դեռեւս այս միտումը շարունակվում է: Այս հանգամանքը նկատի ունենալով կարելի նշել, որ որքան ավելի խիստ է ԵԽԽՎ-ի վերաբերմունքը Ադրբեջանում այլախոհների հանդեպ կիրառված ռեպրեսիաների նկատմամբ, այնքան ավելի կոշտ դիրքորոշում է որդեգրվում Հայաստանի հանդեպ: Այս պարագայում Ստրասբուրգի ներկայացրած ուլտիմատումը Բաքվին, չի կարող իր անդրադարձը չունենալ Երեւանի վրա: Այսինքն, բացառված չէ, որ Հայաստանը տուժել է ոչ միայն իր, այլ` «խմբի» մեղքերի համար:

Вольная трактовка 53-го пункта отчета наблюдателей позволила некоторым обозревателям расценивать инициативу Шрайнера как призыв ввести санкции в отношении Армении. Между тем, для подобных выводов нет абсолютно никаких оснований. Предложение докладчика не ставилось на голосование. Согласно регламенту ПАСЕ, доклад был всего лишь принят к сведению. Это вовсе не может означать, что ассамблея приняла решение, одобряющее содержащиеся в нем инициативы. То есть, никаких правовых последствий 53-й пункт иметь не может. Тот факт, что в докладе содержится призыв направить в Армению наблюдательную миссию для отслеживания поствыборных процессов придает содержанию 53-го пункта дополнительный смысл. Это следует понимать как призыв отложить решение вопроса и признать полномочия армянской делегации лишь после того, как наблюдателями будут замечены положительные сдвиги. В любом случае, ни о каких санкциях в отношении Армении в Страсбурге ни разу речи и не зашло. Чего нельзя сказать об Азербайджане, которому пригрозили введением санкций, если до сентября не будут освобождены все без исключения политзаключенные.
Отметим, что призыв не утверждать полномочия армянской делегации был негативно воспринят многими европейскими парламентариями. Особо примечательно в этой связи выступление докладчика мониторинговой группы ПАСЕ по Армении Иржи Яскерни, который отметил несоответствие инициативы Бернарда Шрайнера логике действий наблюдательской миссии. Против 53-го пункта высказался и член мониторинговой мисии Йозеф Ювио, намекнувший на то, что отказ признать полномочия армянской делегации может отрицательно сказаться на ходе выполнения Арменией обязательства, касающегося отмены смертной казни.
Содержание 53-го пункта осудил в своем выступлении и французский депутат Рослан. В любом случае сегодня мы имеем дело с фактом того, что полномочия армянской делегации до сих пор не признаны. Однако, стоит ли это увязывать с докладом Шрайнера? По поведению руководства Национального собрания, можно судить о том, что оно само решило не спешить с вопросом о полномочиях предвидя реакцию европейских законодателей по поводу нарушений, имевших место в ходе прошедших выборов. В связи с этим в Страсбург были отправлены не все члены делегации, а лишь двое – те, кто работал и в прежнем ее составе. Ставить вопрос о признании полномочий на летней сессии было признано нецелесообразным, поскольку еще не закончилось рассмотрение исков в Конституционном суде. Верховный орган судебной власти страны лишь в пятницу преступил к рассмотрению иска с требованием признания недействительными пропорциональных выборов. В этой ситуации обсуждение вопроса о полномочиях действително было бы преждевременным. Посему армянская сторона с пониманием восприняла решение Бюро ПАСЕ о рассмотрении этого вопроса на осенней сессии, которая начнет работу в сентябре. До этого как раз Бюро успеет определиться в своем отношении к инициативе Шрайнера, касающейся делегирования в Ереван новой наблюдательной миссии. Есть достаточно оснований полагать, что эта идея будет поддержана, так как она даст возможность сохранить механизмы давления на Ереван и в поствыборый период.
Интересно, что вопреки ожиданиям азербайджанская делегация не попыталась воспользоваться сложившейся ситуацией для дискредитации Армении. Никто из азербайджанских депутатов не взял слово во время обсуждения инициативы Бернарда Шрайнера. Ильхам Алиев заявил, что выборы – внутреннее дело Армении, и для Азербайджана неважно, как они проходили и кто пришел к власти. Позиция, занятая Алиевым, понятна. Ведь до сих пор в отношениях с Арменией и Азербайджаном Страсбург практикует принцип паритета. Происходящие в этих странах негативные процессы оцениваются с одинаковой жесткостью не зависимо от степени отхождения от обязательств, взятых Ереваном и Баку при вступлении в Совет Европы. Пока что эта тенденция продолжается. Имея в виду это обстоятельство можно заметить, что чем жестче реакция ПАСЕ на политические репрессии в отношении инакомыслящих в Азербайджане, тем суровее отношение и к Армении. В этом смысле ультиматум, предъявленный Страсбургом официальному Баку не мог не сказаться на Ереване. То есть не исключено, что Армения пострадала не только за свои грехи, но и, так сказать, “за компанию”.