11 July 2003 - 00:00 AMT
Հիշեցնենք, որ բանաձեւի նախագիծը մշակվել էր Կալիֆորնիայի կոնգրեսականներ Ջորջ Ռադանովիչը եւ Ադամ Շիֆը: Փաստաթուղթն արդեն ստորագրել է ավելի քան 100 օրենսդիր: Մայիսի 21-ին Ներկայացուցիչների պալատի իրավական հարցերով հանձնաժողովը քննարկել է օրինագիծը եւ ձայների մեծամասնությամբ հաստատել այն: Փաստաթղթի քննարկման համար պաշտոնական առիթ է համարվում Ցեղասպանության կասեցման եւ դատապարտման մասին Պայմանագրին` ԱՄՆ-ի միացման տարելիցը: Փաստաթուղթը պարունակում է 20-րդ դարի ամենասարսափելի հանցագործությունների հիշատակումը. հոլոքոսթ, Կամբոջիայի եւ Ռուանդայի ջարդերը, ինչպես նաեւ` հայերի ցեղասպանությունը: Ըստ էության, սա նոր մոտեցում է` արտաքնապես փոփոխելու այն նույն «հայկական բանաձեւը, որի ընդունումը կասեցրեց Սպիտակ տունը դեռեւս 2000թ.-ին: Հիշեցնենք, որ երեք տարի առաջ ադմինիստրացիայի հզոր ճնշման արդյունքում նախկինում բանաձեւի ընդունմանը կողմ արտահայտված պալատի խոսնակը կամավոր որոշմամբ նախագիծը դուրս հանեց օրակարգից:
Փաստաթղթի ներկայիս տարբերակը նախորդից մի փոքր մեղմ է: Նոր խմբագրումը չի պարունակում ուղղակի մեղադրանքներ ցեղասպանությունն իրագործած Թուրքիայի հասցեին: Բանաձեւի նախագծում ընդհանրապես չեն հիշատակվում արյունալի իրադարձություններին մասնակից երկրների անունները: Սակայն, հենց «հայերի ցեղասպանություն» ձեւակերպումն Անկարայի համար բավականին վտանգավոր հետեւանքներ կարող է ունենալ: Կոնգրեսի կողմից փաստաթղթի ընդունման դեպքում ԱՄՆ-ի օրենսդիր մարմինը պաշտոնապես կճանաչի ցեղասպանությունը: Իսկ դրանից հետո չեն կարող չառաջանալ իրավական հետեւանքներին առնչվող հարցեր: Ի տարբերություն այսպես կոչված «հայկական բանաձեւի», նոր օրինագիծն առանձին վերցված պատմական փաստին առնչվող փաստաթուղթ չէ: Ռադանովիչի եւ Շիֆի ներկայացրած նախագիծն ուղղված է ցեղասպանության վերացմանը եւ դատապարտում է դրա ցանկացած դրսեւորում: Հոլոքոսթի կողքին հայերի ցեղասպանության հիշատակումը կարող է փոխել փաստաթղթի նկատմամբ շատ կոնգրեսականների վերաբերմունքը, ովքեր գտնվում են հզոր հրեական լոբբիի ազդեցության տակ: Բանաձեւին դեմ քվեարկելով` սենատորներն, ըստ էության, դեմ կքվեարկեն հոլոքոսթին: Իսկ դա հղի է հակասեմիթականի խարան ձեռք բերելու հեռանկարով: Հայկական լոբբիստների նոր ռազմավարությունից բացի նկատելի է նաեւ գլոբալ քաղաքական մթնոլորտի փոփոխություն, որը կարող է նպաստել հարցի դրական լուծմանը: Վաշինգտոնի եւ Անկարայի հարաբերությունների սառեցումը, որն առաջացել էր Իրաքի դեմ ռազմական գործողությունների աջակցությանը` Թուրքիայի հրաժարականից, անկասկած կօգտագործեն Կոնգրեսի «հայկական խմբի» անդամները: Այս խումբն արդեն կազմված է 123 անդամից:
Այսպիսով, 2000թ.-ից հետո առաջին անգամ հայերի ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձեւն ընդունելու իրական հնարավորություն է ստեղծվել: Եթե երկրորդ անգամ օրակարգ մտնելուց հետո օրինագիծն ընդունվի Կոնգրեսի վերին պալատի կողմից, այն կփոխանցվի Ներկայացուցիչների պալատին: Այնուհետեւ փաստաթուղթը կսրբագրվի Համաձայնեցման հանձնաժողովում եւ կրկնակի հաստատման համար կվերադարձվի սենատորներին ու ներկայացուցիչներին: Եվ միայն երկու պալատների կողմից վերջնական հավանության դեպքում փաստաթուղթը կհայտնվի նախագահի սեղանին: Ջորջ Բուշը թույլ կտա արդյո՞ք, որը գործը դրան հասնի: Երեք տարի առաջ Անկարայում Բուշ-ավագը հայտարարեց, որ «Եթե Ջորջն այնպիսի բան անի, որը կհանգեցնի ամերիկա-թուրքական հարաբերությունների վատթարացմանը, ապա ես կսպանեմ նրան»: Ներկայիս նախագահը միթե՞ հնարավորություն կտա թուրքերին հիշել նրա հոր անհաջող կատակը: Թե՞ նա, Բիլ Քլինթոնի օրինակով, բանաձեւի ընդունումն ամեն կերպ խոչընդոտելու համար կդիմի արգելված մեթոդներին:

Напомним, что проект резолюции был разработан конгрессменами от Калифорнии Джорджем Радановичем и Адамом Шифом. Под документом подписались уже более ста законодателей. 21-го мая комитет Палаты представителей по правовым вопросам рассмотрел законопроект и большинством голосов одобрил его. Фомальный повод его вынесения на обсуждение – годовщина присоединения Соединенных Штатов к Договору о предотвращении и осуждении геноцида. Документ содержит в себе упоминание о самых чудовищных преступлениях двадцатого века: холокосте, резне в Камбодже и Руанде и геноциде армян. По сути, это попытка обходным путем ввести в обращение видоизмененный вариант той самой «армянской резолюции», принятие которой в 2000-ом было пресечено Белым домом. Напомним, что три года назад мощнейшее давление со стороны администрации привело к тому, что спикер палаты, ранее высказывавшийся за принятие резолюции, волевым решением исключил проект из повестки.
Теперешний вариант документа несколько мягче прежнего. Новая редакция не содержит прямых обвинений в адрес Турции, осуществившей геноцид. В проекте резолюции вообще не упоминается страна, в которой имели место кровавые события. Однако, сама формулировка «геноцид армян» для Анкары может означать самые опасные последствия. В случае одобрения документа конгрессом законодательный орган США официально признает факт геноцида. А после этого уже не может не встать вопрос о правовых последствиях. В отличие от так называемой “армянской резолюции”, новый законопроект уже не является документом, касающимся отдельно взятого исторического факта. Проект, представленный Радановичем и Шифом, направлен на пресечение геноцида как явления и осуждает любые его формы. Упоминание геноцида армян в одном ряду с холокостом может изменить отношение к документу многих конгрессменов, находящихся под влиянием могущественного еврейского лобби. Голосуя против резолюции, сенаторы по сути будут голосовать против осуждения холокоста. А это чревато перспективой заработать клеймо антесимита. Кроме новой тактики армянских лоббистов заметно еще и изменение глобального политического фона, который может способствовать положительному решению вопроса. Похолодание в отношениях между Вашингтоном и Анкарой из-за отказа последней поддержать военную операцию против Ирака, несомненно будет использовано членами “армянской группы” конгресса, в которой состоит уже 123 человека.
Таким образом, впервые после 2000-го года возникла реальная возможность добиться одобрения конгрессом резолюции, признающей факт геноцида армян. В случае, если после повторного включения в повестку дня законопроект будет принят верхней палатой конгресса, он перейдет на рассмотрение палаты представителей. Затем документ будет отшлифован в согласительной комиссии и возвращен сенаторам и представителям на повторное утверждение. И уже только после окончательного одобрения обеими палатами документ окажется на столе президента. Позволит ли Джордж Буш, чтоб дело дошло до этого? Помнится, Буш-старший три года назад находясь в Анкаре заявил: “Если Джрдж сделает что-то, что нанесет ущерб американо-турецким отношениям, я убью его”. Даст ли нынешний президент туркам повод вспомнить про неудачную шутку его отца? Или же он, как и Билл Клинтон, прибегнет к запрещенным приемам дабы пресечь принятие резолюции?..