16 July 2003 - 00:00 AMT
Ադրբեջանում այնպիսի պահվածք են ընդունել, կարծես չեն նկատում խնդրի ողջ լրջությունը եւ չգիտեն, որ երկրի կառավարությունը պատասխանատու է վիրտուալ միջավայրում կատարված անպատժելի հանցագործությունների համար: Ավելին, Բաքվի փորձագետները փորձում են հերքել կրեդիտ քարտերի գողացմանը ադրբեջանցիների մասնակցության փաստը: «Բացառված չէ, որ ադրբեջանական սերվերով աշխատող հաքերը գտնվի այլ երկրում»: Նման ենթադրությամբ է հանդես գալիս մասնավորապես Բաքվի «Էխո» թերթը: Միեւնույն ժամանակ, դժվար թե ՀՖԲ-ն չճշտված տեղեկություն տրամադրեր: Նման դեպքերում ադրբեջանական ԶԼՄ-ները սովորաբար ակնարկում են «հայկական հետքի» հնարավորությունը: Հենց այսպես եղավ անցյալ աշնանը, երբ ադրբեջանական հաքերները զանգվածային հարձակում կատարեցին մի շարք արաբական տեղեկատվական սայթերի վրա, որոնք փորձել էին կասկածի ենթարկել Բաքու-Թբիլիսի-Ջեհյան նավթատարի շինարարության հեռանկարները: Հատկանշական է, որ «վարակն» ուղարկվել էր «Մայքրոսոֆթ» ընկերության անունից: Հետաքննության արդյունքում պարզվել էր, որ ամերիկյան ընկերության անունից հանդես եկող կիբեր-հանցագործության իրականացնողները գտնվում էին Ադրբեջանում:
Արաբական «Maktoob.com» տուժած սերվերի եւ «Մայքրոսոֆթ» ընկերության փորձագետները առանց մեծ ջանքերի գտել էին հետքը, որը բերել էր Ադրբեջան: Իսկ Բաքվում փորձում էին այդ ամենը հայերի վրա գցել, որոնք իբրեւ թե իրենց ադրբեջանցու տեղ են ներկայացնում: Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվական ռեսուրսների եւ տեխնոլոգիաների կենտրոնի ղեկավար Էլմիր Վելիզադեն երկու շատ համարձակ հայտարարություն արեց` իբրեւ հայերը թաքնվում են ուրիշի IP հասցեով, կամ էլ նրանք ջարդել են ադրբեջանական սայթը, որից էլ եւ իրականացրել են արաբների վրա հարձակումը: Հենց դա էլ արել էին սաուդյան եւ ամերիկյան մասնագետները, որի արդյունքում էլ համոզվել էին, որ հանցագործությունը կատարել են ադրբեջանցի հաքերները:
Ժամանակին ադրբեջանցի կիբեր-հանցագործները փորձել էին գործել նաեւ Համացանցի (Ինտերնետի) հայկական տիրույթում: Սակայն Երեւանից տրված հակագրոհները թույլ չտվեցին նրանց պայքարի մեջ մտնել հայ մասնագետների հետ: 2000թ.-ի հունվարին գրեթե 2 տասնյակ հայկական սայթերի վրա հարձակմանն ի պատասխան, «Լիազոր» մասնագիտական խումբը պատժի յուրօրինակ ակցիա իրականացրեց: Նախեւառաջ շարքից հանվեցին հարձակման կազմակերպիչների սայթերը, այնուհետեւ մի գիշերվա ընթացքում հսկողության տակ վերցվեցին մի քանի տասնյակ ադրբեջանական կարեւորագույն սայթեր: Դրանց թվում էին նաեւ` համացանց-մատակարարող ընկերությունների էջերը, որոնց ծառայություններից օգտվում էին ադրբեջանցի հաքերները: Վերցված բոլոր սայթերի վրա տեղադրվել էր հետեւյալ գրությունը` «Մի արթնացրու չարին, քանի դեռ նա հանգիստ է»: Հաքերներին պատժելով` «Լիազոր» խումբը, բարի կամք դրսեւորելով, վերադարձրեց բոլոր դոմեյնները:
Կիբեր-տարածությունում օրինականության պահպանման համար ադրբեջանցի պատասխանատու անձինք չեն կարող չգիտակցել, թե երկրի համար ինչ հետեւանքներ կարող է ունենալ համակարգչային ավազակությունը: Հաքերությունն ամբողջ աշխարհում խստորեն դատապարտվում է: Եվրոպայի Խորհրդի անդամ երկրները ընդունել են «կիբերհանցագործության դեմ պայքարի» մասին կոնվենցիան, որը պատժամիջոցների կիրառում է նախատեսում այն երկրների հանդեպ, որոնք անհրաժեշտ միջոցներ չեն ձեռնարկի «արտաքին ագրեսիայով» զբաղվող հաքերների գործունեությունը կասեցնելու ուղղությամբ: Ի դեպ, Հայաստանը Եվրոպայի Խորհրդին անդամակցելուց անմիջապես հետո միացել է այդ կոնվենցիային: Ադրբեջանը մինչ օրս հետաձգում է այդ փաստաթղթի ստորագրումը: Եվ ոչ` պատահականորեն: Ենթադրվում է, որ ժամանակն է, որ հապատասխան միջազգային կառույցները առաջադրեն ընդունված կաննոները խախտող երկրի` ԵԽ-ին անդամագրվելու թույլտվության հարցը:

16 July 2003 - 00:00 AMT
В Азербайджане делают вид, что не замечают всю серьезность проблемы и не догадываются об ответственности правительства страны за безнаказанное пиратство в виртуальном пространстве. Более того, бакинские эксперты в области высоких технологий берутся опровергать причастность азербайджанцев к взлому кредитных карточек. “Не исключено, что хакер, действуя посредством азербайджанских серверов, находится в другой стране”. С таким предположением выступает в частности издаящаяся в Баку газета “Эхо”. Между тем, едва ли ФБР стало бы оглашать непроверенную информацию. В подобных случаях азербайджанские СМИ обычно намекают на возможность “армянского следа”. Именно так было осенью прошлого года, когда азербайджанские хакеры подвергли массированной атаке ряд арабских информационных сайтов, позволивших себе усомниться в перспективах проекта строительства нефтепровода Баку-Тбилиси-Джейхан. В десятки компьютеров были занесены крайне опасные вирусы. Примечательно, что «зараза» была заслана от имени компании «Майкрософт». Проведенное расследование позволило установить, что подставляющие американскую фирму исполнители кибер-преступления находятся в Азербайджане.
Эксперты пострадавшего арабского сервера «Maktoob.com», и компании «Майкрософт» без труда вышли на следы хакеров, которые привели в Азербайджан. Между тем в Баку пытались все свалить на армян, которые, якобы, выдают себя за азербайджанцев. Руководитель Центра информационных ресурсов и технологий при аппарате президента Азербайджана Эльмир Велизаде высказал две смелые версии – либо армяне скрываются под чужим IP-адресом, либо они взломали азербайджанский сайт, с которого и осуществили атаку на арабов. В то же самое время, противоречя самому себе, Велизаде заявил, что использовать IP-адрес в другой стране невозможно, и к тому же в любом случае вполне реально проследить настоящий адрес компьютерного пирата. Собственно это и сделали Саудовские и американские специалисты, убедившиеся в том, что преступление – дело рук азербайджанских хакеров.
Азербайджанские кибер-пираты в свое время пытались орудовать и в армянской зоне Интернета. Однако, контрмеры, предпринятые из Еревана, надолго отбили у них охоту вступать в открытое противоборство с армянскими компьютерщиками. В ответ на организованное в январе 2000-го года нападение на почти два десятка армянских сайтов, группа специалистов под названием “Лиазор” провела своеобразную акцию возмездия. Прежде всего были выведены из строя, сайты самих организаторов нападения, а затем за одну ночь были взяты под контроль несколько десятков важнейших азербайджанских сайтов, среди которых были страницы интернет-провайдеров, услугами которых пользовались бакинские хакеры. На всех взятых под контроль сайтах была размещена надпись: «Не буди лихо, пока оно тихо!». Проучив пиратов, группа «Лиазор» безвозмездно вернула «трофейные» домейны, проявив таким образом добрую волю.
Лица, ответственные в Азербайджане за соблюдение законности в кибер-пространстве, не могут не осознавать, чем может быть чреват для страны разгул компьютерного пиратства. Хакерство сурово карается во всем мире. Страны – члены Совета Европы приняли конвенцию «О борьбе с киберпреступностью», которая предусматривает наложение санкций в отношении государств, не предпринимающих необходимые усилия для пресечения деятельности хакеров, специализирующихся на «внешней агрессии». К стати говоря, Армения сразу же после вступления в Совет Европы присоединилась к этой конвенции. Азербайджан же до сих пор откладывает подписание документа. И делает это, видимо, не случайно. Думается, уже настала пора компетентным структурам международных организаций поставить вопрос о допустимости пребывания в составе ЕС страны, открыто нарушающей принятые каноны.