Նշենք, որ միամիտ կլիներ կասկածի տակ առնել արդյունքների օբյեկտիվությունը, քանի որ դրանք այնքան էլ հաճելի չէին հենց սոցիոլոգիական հարցման պատվիրատուների համար: Ուսումնասիրությունն իրկանացվել է ամերիկացի հարկատուի միջոցներով, որին դժվար թե ուրախացնի այն փաստը, որ աբխազական երկաթգծի վերականգման Մոսկվայի նախաձեռնությունը Վրաստանում շատ կողմնակիցներ ունի: Հայտնի է, որ Կրեմլի ծրագրերի իրականացումը կհանգեցնի Ռուսաստանից Վրաստանի կախվածությանը: Այսինքն, ակնհայտ է, որ տվյալ դեպքում թվերի «սրբագրման» մասին խոսք լինել չի կարող: Պատահական ընտրության սկզբունքով հարցվել են 1500 մարդ երկրի 10 շրջաններում: Այսպիսով, այսօր արդեն կարելի է հաստատապես ասել, որ Վրաստանի քաղաքացիների շուրջ 70 տոկոսը իսկապես կողմ է Ռուսաստանի հետ երկաթուղային ճանապարհի բացմանը:
Ուշադրություն դարձնենք հաղորդակցության վերականգնման կողմնակիցների փաստարկներին: Նրանք, գտնում են, որ սա կնպաստի երկրի տնտեսական վիճակի բարելավմանը եւ կվերականգնի Ռուսաստանի հետ ունեցած երբեմնի բարիդրացիական հարաբերությունները: Ռուսաստանի հետ ուղիղ երկաթուղային հաղորդակցության նպատակահարմարությունն առավել կարեւորվում է` նկատի ունենալով այն, որ հարցվողների 54 տոկոսի կարծիքով, վերջին տարիներին Վրաստանի տնտեսական վիճակը վատթարացել է: Հատկանշական է, որ հարցվողների 80 տոկոսը աբխազական խնդրի լուծումը տեսնում է միայն խաղաղ ճանապարհով, եւ միայն 14 տոկոսն է հնարավոր համարում ուժի կիրառումը, այն էլ խիստ անհրաժեշտության դեպքում:
Հրապարակված թվերը հաստատում են, որ աբխազական ճանապարհի վերականգնման գաղափարից հրաժարվելու կոչերով հանդես եկող վրացական քաղաքական գործիչներն իզուր են հենվում համերկրացիների աջակցության վրա: Մասնավորպես խոսքը վերաբերում է Թամազ Նադարեիշվիլուն, որը Աբխազական ավտոնոմիայի Գերագույն Խորհրդի նախագահն էր: Պարոն Նադարեիշվիլին մեկ անգամ չէ, որ հայտարարել է, թե Վրաստանի շահերը բացառում են Ռուսաստանի հետ երկաթուղային ճանապարհների բացումը մինչեւ չլուծվի աբխազական հարցը: Ավելին, ճանապարհի բացման դեպքում Աբխազիան լքած վրացի փախստականների առաջնորդը սպառնում է, որ կդրդի համերկրացիներին ուժային գործողությունների: «Եթե ճանապարհը բացվի, մենք այն կկանգնեցնենք: Անմիջապես կակտիվանան պարտիզանական խմբերը: Մինղրելիի ողջ տարածքով կավելանա լարվածությունը: Փախստականները կփակեն երկաթուղային ճանապարհը»,- ադրբեջանական լրատվամիջոցներից մեկի հետ ունեցած հարցազրույցում հայտարարել է Նադարեիշվիլին:
Մինչ վերջերս վրացական արմատականներին հաջողվում էր հասարակությանը թյուրիմացության մեջ գցել` հայտարարելով, թե երկրում մեկուկես միլիոն քաղաքացի պատրաստ է պայքարել աբխազական ճանապարհի վերականգնման դեմ: Ամերիկացիների անցկացրած սոցհարցումը թույլ տվեց պարզել իրական պատկերը: Եթե մինչ այժմ կարելի էր խոսել աբխազական վրացիների առաջնորդների եւ պաշտոնական Թբիլիսիի կոչերի հակասությունների մասին, ապա այժմ արդեն ակնհայտ է, որ Նադարեիշվիլիի հայացքները չի համակրում նաեւ վրացի ընտրողների գերակշիռ մեծամասնությունը:

Заметим, что было бы крайне наивным ставить под сомнение объективность выявленных результатов, потому как они оказались не очень приятными и для самих заказчиков социологического опроса. Исследование проводилось на средства американского налогоплательщика, который вряд ли будет в восторге от того, что инициатива Москвы, касающаяся задействования абхазской железной дороги, имеет в Грузии так много сторонников. Ведь известно, что реализация планов Кремля приведет к увеличению зависимости Грузии от России. То есть очевидно, что никакой “корректировки” цифр в данном случае быть не могло. Нет никаких основания и для сомнений в профессиональной грамотности проведенного социсследования. Было опрошено 1500 респондентов на основе метода случайной выборки в 10 регионах страны. Причем число опрошенных в каждом регионе было пропорциональным численности проживающего там населения. Принятая социологами методика допускает максимальную погрешность на уровне 2,58 процентов. Таким образом, теперь уже с достаточной уверенностью можно утверждать, что примерно 70 процентов граждан Грузии действительно одобряют идею открытия железнодорожного сообщения с Россией.
Обратим внимание на аргументацию сторонников восстановления коммуникаций. Респонденты, высказавшиеся за открытие абхазской дороги, считают, что это позволит улучшить экономическую ситуацию в стране и восстановить былые добрососедские отношения с Россией. Целесообразность прямого железнодорожного сообщения с Россией обретает особую важность, если иметь в виду, что по мнению 54-х процентов опрошенных, за последний год экономическая ситуация в Грузии стала еще хуже. Примечательно и то, что 80 процентов опрошенных выступают за решение абхазской проблемы исключительно мирным путем и лишь 14 процентов – допускает применение силы в случае необходимости.
Оглашенные цифры подтверждают то, что грузинские политики, призывающие отказаться от идеи задействования абхазской дороги, зря рассчитывают на поддержку сограждан. Это можно сказать, в частности, о Тамазе Надареишвили, бывшем председателе Верховного Совета Абхазской автономии в составе тогда еще советской Грузии. (В Тбилиси этого радикального политика называют “лидером Абхазии в изгнании”, в Сухуми – считают всего лишь одним из представителей грузинской общины непризнанного абхазского государства.) Господин Надареишвили не раз заявлял о том, что интересы Грузии, якобы, исключают возможность восстановления железнодорожного сообщения с Россией до политического решения абхазской проблемы. Более того, лидер покинувших Абхазию грузинских беженцев грозится спровоцировать соотечественников на силовые действия в случае, если дорога будет задействована. “Если дорога откроется, мы ее остановим. Сразу же активизируются партизанские группы. Напряженность возрастет по всей территории Мингрелии. Беженцы перекроют железную дорогу и просто-напросто ее разберут”,- заявил не так давно Надареишвили в интервью одному азербайджанскому изданию.
До недавних пор грузинским радикалам удавалось вводить общественность в заблуждение заявлениями о наличии в стране полутора миллиона граждан, готовых бороться против задействования абхазской дороги. Проведенный американцами сцопрос позволил выявить действительность и расставить точки над “i”. Если до сих пор можно было говорить о противоречии между призывами лидера абхазских грузин и позицией официального Тбилиси, то сейчас уже очевидно, что взляды Надареишвили не одобряет и абсолютное большинство грузинских избирателей.