23 Հունվար 2009 - 10:03 AMT
ԵԿԳ գլխավոր տնօրենի պաշտոնը Արա Գրիգորյանը կհամատեղի Պեռնո Ռիկար Մինսկ ընկերության գործադիր տնօրենի պաշտոնի հետ: «Պեռնո Ռիկար ընկերությունն, առաջնորդվում է այն սկզբունքով, որ ընկերության գլխավոր տնօրեններ են նշանակվում մարդիկ, որոնց մենք վստահում ենք 100 տոկոսով, այդ մարդկանցից մեկն է Արա Գրիգորյանը: Պետք է նշեմ, որ այն հաջողությունները, որոնց հասել է Պեռնո Ռիկարն Ուկրաինայում եւ Բելառուսում մեծապես պայմանավորված են նրանով, որ դրանք ղեկավարել է Արա Գրիգորյանը: Մենք վստահ ենք, որ նրա նշանակումը Երեւանի կոնյակի գործարանի գլխավոր տնօրենի պաշտոնում ամենաճիշտ որոշումն է»,-հայտարարել է Պեռնո Ռիկար Արեւելյան Եվրոպայի գործադիր տնօրենը:
Ինչպես հաղորդել է Էրիկ Լաբորդը, Սեդրիկ Ռետայոն, որն մինչ այդ զբաղեցնում էր ԵԿԳ գործադիր տնօրենի պաշտոնը, հունվարի 1-ից ստանձնել է Պեռնո Ռիկար Վենեսուելայի գործադիր տնօրենի պաշտոնը: «Երբ ես առաջին անգամ աշխատանքի անցա գործարանում, յուրաքանչյուր պատանի երազում էր երբեւէ դառնալ այնպիսի գործարանի տնօրեն, ինչպիսին է ԵԿԳ-ն: Ինձ համար այդ երազանքն իրականացավ:
Ես երախտապարտ եմ Սեդրիկ Ռետայոին, որ նա ինձ է հանձնում գործարանը հիանալի վիճակում: ԵԿԳ-ում իդեալական թիմ է ձեւավորվել եւ ինձ համար շատ հաճելի է աշխատել այս մարդկանց հետ»,-հայտարարել է ԵԿԳ նորանշանակ գլխավոր տնօրենը: Նրա խոսքերով, չնայած համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամին, ընկերության աշխատանքում ոչ մի փոփոխություն չի լինի: «Մենք դեռեւս ուսումնասիրում ենք իրավիճակը շուկայում, որը, ցավոք, անկայուն է, եւ մենք աշխատում ենք վերահսկել այն»,-ասել է Ա.Գրիգորյանը:
2008-2009թթ. ֆինանսական տարվա առաջին կիսամյակի ցուցանիշներով ԵԿԳ-ն գրանցել է իր արտադրանքի վաճառքի 8 % աճ, հասցնելով այդ ցուցանիշը 2,6 մլն լիտրի: Վաճառքների նման աճը հիմնականում պայմանավորված է հայկական, ռուսական եւ բալթյան շուկաներում վաճառքների աճող տեմպերով: Այսպիսով, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ Ռուսաստանում վաճառքների ցուցանիշն ավելացել է 14 %-ով` հասնելով 1,9 մլն լիտրի, Հայաստանում` 4 %-ով` հասնելով 218 հազ.լիտրի, եւ 16 %-ով` Բալթյան երկրներում: Հարկ է նշել, որ վաճառքների աշխուժացում է նկատվում Եվրոպայում` Գերմանիա, Լեհաստան, Բուլղարիա, Չեխիա: Այս կիսամյակի նվաճումներից կարելի է համարել նաեւ մուտքը հունգարական շուկա: «Պահպանելով իր դիրքերը ավանդական շուկաներում` Արարատը շարունակում է ճանաչում վայելել որպես հայկական կոնյակի պրեմիում ապրանքանիշ: 2008թ. ԵԿԳ-ն գրանցել է նաեւ խաղողի մթերումների գոհացուցիչ արդյունքներ: Երեք մասնաճյուղերի համատեղ աշխատանքով` Արմավիր, Այգավան եւ Տավուշ, Երեւանի կոնյակի գործարանը իրականացրել է մթերումների նախատեսված ծավալի 100 տոկոսի գնումը` 31 000 տոննա խաղող, ինչը 7 տոկոսվ գերազանցում է 2007թ. ցուցանիշները»,-հայտարարել է Սեդրիկ Ռետայոն:
Հարկ է նշել, որ Երեւանի կոնյակի գործարանն ամեն տարի շուրջ 5 մլն դոլար է ներդնում արտադրական եւ տեխնոլոգիական գործընթացների կատարելագործման համար: Իսկ խաղողի գնումների ու սպիրտի պաշարների համալրման համար ներդնում է մոտ 15 մլն դոլար:

Должность генерального директора ЕКЗ Ара Григорян будет совмещать с должностью исполнительного директора компании Перно Рикар Минск. “Компания Перно Рикар руководствуется тем принципом, что генералаными директорами компании назначаются те люди, которым мы доверяем на 100% и один из этих людей Ара Григорян. Должен отметить, что успехи, которых достигла компания Перно Рикар на Украине и в Беларуси, в большинстве своем обусловлено тем, что этими компаниями руководил Ара Григорян. Мы уверены, что его назначение на пост генерального директора Ереванского коньячного завода – самое правильное решение», – заявил исполнительный директор компании Перно Рикар Восточная Европа.
Как сообщил Эрик Лаборд, Седрик Ретайо, занимавший до того пост исполнительного директора ЕКЗ, с 1-го января текущего года назначен исполнительным директором компании Перно Рикар Венесуэла. «В то время, когда я впервые поступил на работу на завод, каждый юноша мечтал хоть когда-нибудь стать директором такого предприятия, как ЕКЗ. Для меня эта мечта осуществилась.Я благодарю Седрика Ретайо за то, что он передал мне завод в прекрасном состоянии. В ЕКЗ работает идеальная команда и мне очень приятно работать с этими людьми», – заявил новоназначенный генеральный директор ЕКЗ. По его словам, несмотря на мировой экономический кризис, никаких изменений в работе компании не предвидеться. «Мы пока изучаем ситуацию на рынке, которая, к сожалению, нестабильна, и мы стараемся контролировать ее», – подчеркнул Ара Григорян.
По показателям первого семестра 2008-2009 финансового года, Ереванский коньячный завод зафиксировал 8%-ый рост объема продаж, повысив этот показатель до 2,6 миллионов литров. Такая динамика в основном обусловлена ростом продаж на таких рынках, как Армения, Россия и Балтийские страны. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года рост продаж в России составил 14% – 1,9 миллионов литров, в Армении – 4% или 218 тысяч литров, в странах Балтии объем роста продаж увеличился на 16%. Как сообщил Седрик Ретайо, наблюдается активизация продаж в таких европейских странах, как Германия, Франция, Польша, Болгария, Чехия. «Сохраняя свои позиции на традиционных рынках, Арарат остается коньяком марки “премиум”. В 2008 году ЕКЗ зафиксировал также отличные результаты закупа винограда. По результатам трех филиалов завода в Армавире, Тавуше и Айгеване завод реализовал запланированный 100%-й объем закупа – 31 000 т. винограда, что на 7% выше показателя 2007 года», – заявил Седрик Ретайо.
Следует отметить, что Ереванский коньячный завод ежегодно инвестирует около $5 миллионов в усовершенствование производственного и технологического процессов. В целях перманентного пополнения запасов спирта и организации закупа винограда завод каждый год инвестирует порядка $15 миллионов.