23 Փետրվար 2009 - 15:54 AMT
Աշխատանքի տեղավորման առաջատար գործակալությունների տվյալների համաձայն, հայտերի թիվն այսօր աճել է 3 անգամ` ի համեմատ անցյալ տարվա: Դա, մի շարք մասնագետների գնահատամամբ, կապված է ինչպես աշխատողների կրճատումների, այնպես էլ գաստարբայտերների աճող թվի հետ, որոնք որոշել են համաշխարհային ճգնաժամին «ձմեռել» «հայրենի վայրերում»: Թվերի լեզվով ասած` եթե 2008թ. սկզբին հաջողվում էր ամսական աշխատանքի տեղավորել 10-15 հոգու, ապա արդեն ատրվա վերջին` դժվարությամբ 5: Լայն պահանջարկ ունեն այնպիսի մասնագետներ, ինչպիսիք են հաշվապահը, շուկայագետը, PR ոլորտի մասնագետները, վեբ- եւ գրաֆիկական դիզայներները: Բայց, մի շարք վերլուծաբանների գնահատմամբ, շուտով մի շարք մասնագետների, մասնավորապես, մարքեթինգի, PR եւ գրաֆիկական դիզայնի ոլորտում պահանջը զգալիորեն կկրճատվի: Եթե ճգնաժամի առաջին փուլում, բացատրում են մասնագետները, բիզնեսը փորձում է տնտեսել սեփական կառույցների գործունեության օպտիմիզացման հաշվին, ինչը հանգեցնում է աշխատավորների կրճատման, ապա ձեռներեցական տնտեսման հաջորդ թիրախը կդառնա գովազդը եւ գովազդային ծառայությունները:
Ընդհանուր առմամբ, պաշտոնական տվյալների համաձայն, Հայաստանի աշխատանքային շուկայում իրադրությունը, սկսած 2008թ. վերջից, սկսել է փոփոխվել: Բայց, եթե անցյալ տարվա առաջին քառամսյակը բնութագրվեց գործազրկության մակարդակի նվազմամբ (պաշտոնական տվյալների համաձայն` 6,3% համեմատած 2007թ. 7% հետ), ապա նույնը չի կարելի ասել 2008թ. երրորդ քառամսյակի մասին: 2008թ. դեկետեմբերին գործազուրկների թիվը կազմեց 74.9 հազ. մարդ եւ տարվա սկզբի համեմատ աճեց 2.5%-ով (73 հազ. մարդ), այն դեպքում, որ տնտեսապես ակտիվ բնակչության քանակը 2008թ. կազմել է 1194.6 հազ. մարդ: 2008թ. միջին անվանական աշխատավարձը բացարձակ արտահայտմամբ կազմեց 91331 դրամ:
Եթե Հայաստանի աշխատանքի շուկան դիտարկենք ըստ զանազան չափանիշների, ապա ակնհայտ անհավասարակշռություն է ի հայտ գալիս: Օրինակ, կանանց բաժինը կազմում է գործազուրկների ընդհանուր թվի մոտ 70%-ը: Դա կապված է աշխատունակ բնակչության (հիմնականում տղամարդկանց) մեծ արտագաղթի հետ: Այդ անհավասարակշռությունը, ինչպես կանխատեսում են վերլուծաբանները, նույնպես փոփոխվելու է կապված աշխատունակ գաղթականների վերադարձի հետ:
Մեծ է գործազուրկների կշիռը 40-50 տարեկանների շրջանում: Մինչդեռ երիտասարդության շրջանում գործազուրկների բաժինը կազմում է 21%: Բայց, PanARMENIAN.Net-ի անցկացրած հարցումների համաձայն, երիտասարդության բաժինը աճելու է, քանի որ ներկայումս աշխատատուների մոտ նոր միտում է դիտվում. եթե նախկինում ձեռներեցները գերադասում էին անձամբ «կադրեր մշակել»` առաջնորդվելով գործնականի միջոցով ուսուցման տրամաբանությամբ, ապա այսօր իրադրությունը կտրուկ փոխվել է. աշխատատուները սկսել են տնտեսել նման նախագծերի վրա` գերապատվությունը տալով 15-20-ամյա աշխատանքային փորձով մասնագետներին:

23 Февраль 2009 - 15:54 AMT
По данным ведущих агентств по трудоустройству, количество заявок на сегодняшний день увеличилось в 3 раза по сравнению с прошлым годом. Это, по оценкам ряда специалистов, связано как с имеющими место сокращениями работников, так и с растущей численностью гастарбайтеров, решивших «переждать» мировой кризис в «родных краях». Говоря же языком цифр, если в начале 2008 года удавалось трудоустроить 10-15 человек в месяц, то уже к концу года с трудом – 5. Широко востребованы такие специалисты, как бухгалтера, маркетологи, специалисты в сфере PR, веб- и графические дизайнеры. Однако, по оценкам ряда аналитиков, вскоре потребность в услугах ряда специалистов, в частности, в области маркетинга, PR и графического дизайна будет значительно сокращена. Если на первом этапе кризиса, объясняют специалисты, бизнес пытается экономить за счет оптимизации деятельности собственных структур, что приводит к сокращению работников, то следующей мишенью предпринимательской экономии вследствие кризиса станет реклама и рекламные услуги.
В целом, согласно официальным данным, ситуация на рынке труда Армении, начиная с конца 2008 года, стала меняться. Однако, если первый квартал прошедшего года характеризовался снижением уровня безработицы (по официальным данным 6.3%, по сравнению с 7% уровнем за 2007 год), то этого нельзя сказать о третьем квартале 2008 года. Число безработных в декабре 2008 года составило 74.9 тыс. человек и по сравнению с началом года увеличилось на 2.5% (73 тыс. чел.), при том, что численность экономически активного населения в 2008 году составила 1194.6 тыс. человек. Среднемесячная номинальная заработная плата в абсолютном выражении в 2008 составила 91331 драмов.
Если рассматривать рынок труда Армении по различным параметрам, то выявляется явный дисбаланс. К примеру, доля женщин составляет около 70% из общего числа безработных. Это связано с большой миграцией трудоспособного населения (в основном мужчин) из Армении. Этот дисбаланс, прогнозируют аналитики, также будет меняться в связи с возвращением трудовых мигрантов.
Велик удельный вес безработных в возрасте 40-50 лет. Доля же молодежи безработных составляет 21%. Однако, согласно проведенным PanARMENIAN.Net опросам, доля молодежи будет возрастать, поскольку в настоящее время наблюдается новая тенденция у работодателей: если ранее предприниматели предпочитали сами «выращивать кадры», руководствуясь логикой обучения посредством практики, то сегодня ситуация радикально изменилась – работодатели стали экономить на подобных проектах, давая предпочтение специалистам с 15-20 летним стажем работы.