ՏՏ ոլորտի մասնագետներն արդեն սկսում են խոսել համակարգչային բնագավառում այդ երկու հսկաների միջեւ հնարավոր խոշորամասշտաբ պատերազմի մասին: Ընդ որում, ինչպես դա ընդունված է անել պատերազմի ժամանակ, հակամարտող կողմերը փորձում են միմյանց հարվածներ հասցնել ամենացավոտ կետերին: Google-ը պատրաստվում է բոլորի համար սովորական եւ ընդունված Windows օպերացիոն համակարգերի (ՕՀ)փոխարինող ստեղծել, իսկ Microsoft-ը, իր հերթին, սկսել է զբաղվել որոնման շուկայով` ներկայացնելով իր Bing որոնման համակարգը եւ գործընկերային համաձայնագիր կնքելով այդ շուկայում ոչ փոքր մասնաբաժին ունեցող Yahoo ընկերության հետ:
Google-ի առաջարկած բոլոր ծառայությունները` Gmail փոստը, Chrom զննարկիչը եւ ուրիշներ, ընկերության կողմից բնութագրվում են որպես անվճար, արագ եւ հարմարավետ: Օգտագործողների մոտ եւս այնպիսի կարծիք է ստեղծվում, որ նոր օպերացիոն համակարգը նույնպես այդպիսին կլինի:
Microsoft-ի ներկայացուցիչները, իրենց հերթին, նոր օպերացիոն համակարգի մասին խոսում են որպես ընկերության կողմից առաջարկված լավագույն արտադրանքի եւ վստահեցնում են, որ բոլոր նորամուծություններն ու լրացումները կատարվել են օգտվողների գնահատականների հիման վրա: Ընկերությունում նույնիսկ չեն թաքցնում, որ «սովորել» են մրցակիցներից, օրինակ` ծրագրերի խոշոր նշանների օգտագործումը էկրանի ներքեւում, ինչպես դա Apple մոտ է:
Ինչպես եւ նախկինում, Windows-ի բոլոր նախորդ վարկածներում, օպերացիոն համակարգի նոր վարկածն իր նախորդից տարբերվում է գեղեցկությամբ, որպես նորություն առաջարկվում է էջերի եռաչափ թերթումը, ցանկացած օտարերկրյա կայքի ակնթարթային թարգմանությունը, ավելորդ պատուհանների փակումը, երբ մկնիկով մատնացույց ես անում հարկավորը, քարտեզների արագ բացումը եւ այլն: Սակայն գլխավորն այն է, ինչպես ասում են մասնագետները, որ այդ համակարգով արագ աշխատում են նույնիսկ հին համակարգիչները: Առաջին անգամ Windows-ի ներկայացրած ՕՀ-ն ավելի քիչ ռեսուրս է խլում, քան նախորդը:
Նոր Windows-ի լույս տեսնելուն զուգընթաց, Microsoft-ը ներկայացնում է Office-2010 օֆիսային ծրագրերի նոր փաթեթը: Եվ որքան էլ որ տարօրինակ թվա տվյալ ընկերության արտադրանքի համար, առաջին անգամ այդ փաթեթի օգտագործումն անվճար է, եթե չտեղադրվի համակարգչի վրա, այլ օգտագործվի ինտերնետի միջոցով: Ի հաստատումն այդ նախաձեռնության, ինչպես հայտնի է դարձել վերջերս, Microsoft կորպորացիան գնել է office. com դոմենը, որը նախկինում պատկանում էր ContactOffice բելգիական ընկերությանը եւ օգտագործվում էր փաստաթղթերի հետ աշխատանքի ժամանակ հավելումների on-line տեղակայման համար: Ենթադրվում է, որ Microsoft-ը office. com դոմենը կօգտագործի օֆիսային ծրագրերի on-line վարկածների տեղակայման համար, ինչպիսիք են Word-ը, Excel-ը, PowerPoint-ը եւ OneNote-ը:
Ուրեմն, ինչո՞վ են ուշագրավ երկու տեղեկատվական հսկաների միջեւ այս մրցակցության պտուղները: Արտադրանքն էժանանում է, առավել մատչելի, երբեմն նաեւ բոլորովին անվճար է դառնում:
Համաշխարհային ՏՏ արդյունաբերության այս վառ իրադարձությունների պատասխանը դարձավ այն, որ Հայաստանը շարունակում է «Էլեկտրոնային կառավարություն» նախագծի ներմուծման թեմայի քննարկումը: Սակայն, առայժմ հայտնի չէ, թե Հայաստանում երբ տեսանելի կլինեն «Էլեկտրոնային կառավարություն» նախագծի իրական արդյունքները:
Արդեն մի քանի տարի է, Հայաստանի կառավարությունը, ժամանակ առ ժամանակ, հայ հասարակայնությանը տեղեկացնում է, որ աշխատանքներ է տանում էլեկտրոնային կառավարություն եւ էլեկտրոնային կառավարում նախագծերի ուղղությամբ: Հայաստանի ԶԼՄ-ները նույնպես ակտիվորեն լուսաբանում են այդ ուղղությամբ տարվող աշխատանքները, սակայն այս նախագծերի իրականացման համար կառավարության ձեռնարկած բոլոր քայլերը, ինչպես նաեւ նախագծերն իրենք պարուրված են խորհրդավորության լուսապսակով: Նախագծերի որոշակի ասպեկտներ, իհարկե, արդեն հայտնի են, պարզապես կառավարությունում չեն սիրում պատասխանել իրականացման ժամկետների մասին հարցերին եւ նախընտրում են խույս տալ այնպիսի հարմար արտահայտություններով, ինչպիսիք են «մոտ ապագայում», «առաջիկայում» եւ այլն:
Վերջին ժամանակներս գաղտնիության քողը փոքր-ինչ բացվել է, եւ հայ հասարակությանը ներկայացվել են տվյալ նախագծի բաղկացուցիչ մասերը, այն, որ կառավարությունը ծրագրում է Հայաստանի ողջ տարածքն ապահովել լայնագիծ ինտերնետով, մասնավորապես, օպտիկական ցանցի միջոցով կապ կազմակերպել բոլոր խոշոր բնակավայրերի միջեւ: Ինչպես նաեւ իրականացնել էլեկտրոնային հարկերի, էլեկտրոնային կրթության, առողջապահության նախագծերը, ապա նաեւ կսկսվի էլեկտրոնային անձ հաստատող քարտերի համակարգի կիրառումը, որոնք այնուհետեւ երկրի ներսում կփոխարինեն անձնագրերը: Բոլոր այս նախագծերը, ներառյալ նաեւ «Էլեկտրոնային կառավարություն» նախագիծն էլ հենց կդառնան մեկ գլոբալ նախագծի` «Էլեկտրոնային կառավարման», բաղկացուցիչ մասերը:
Սակայն ամեն ինչի մասին հերթով: 2009 թվականի հուլիսի 29-ին Հայաստանի կառավարությունում հերթական նիստ է տեղի ունեցել` նվիրված Հայաստանի ՏՏ ոլորտի զարգացման հարցերին, եւ կառավարական կայքում պաշտոնական հաղորդագրության մեջ արդեն որ երրորդ անգամ հետեւյալ տեղեկությունն է հայտնվել. «Քննարկվել է Հայաստանում «էլեկտրոնային կառավարման» համակարգի կիրառմանն ուղղորդված աշխատանքների հարցը: Մասնավորապես, նշվել է, որ տվյալ նախագծի շրջանակներում աշխատանքները շարունակվում են, ինչպես նաեւ ճշգրտվում են տվյալ ուղղությամբ առաջնային միջոցառումների ծրագրերը: Քննարկման արդյունքում նշվել է, որ նախորդ նիստի մի շարք հանձնարարությունների վերաբերյալ որոշակի առաջընթաց է արձանագրվել, իսկ ոմանք էլ դեռ գտնվում են քննարկման փուլում: Վարչապետը հանձնարարել է շարունակել բարձրացված հարցերի լուծումների որոնումը»:
Առաջին քայլը, որը թույլ կտա իրականացնել բոլոր վերը նշված նախագծերը, պետք է լինի հանրապետության ողջ տարածքն արագ ինտերնետով ապահովելը, ինչի համար անհրաժեշտ է բազմապատիկ չափով մեծացնել հանրապետությանը մատակարարվող ինտերնետի գծերի թողունակությունը եւ հուսալի օպտիկամանրաթելային ենթակառույցի ստեղծումն է, որն իրար կկապի երկրի բոլոր խոշոր բնակավայրերը: Այնուհետեւ կառավարությունը մյուս նախագծերի իրականացման իրական հնարավորություն կունենա, իսկ Հայաստանի բնակչությանը մատչելի կլինեն ՏՏ ընկերությունների համաշխարհային մրցակցության բոլոր բարիքները:

13 Август 2009 - 18:05 AMT
Эксперты IT сферы уже начинают поговаривать о крупномасштабной войне между этими двумя гигантами компьютерной сферы. Притом, как это принято делать в состоянии войны, противоборствующие стороны стараются нанести удары друг другу в самые болезненные точки. А именно, Google собирается сделать замену, так всем привычных и популярных операционных систем Windows, а Microsoft, в свою очередь, занялся поисковым рынком, представив, свой новый поисковик Bing и заключив партнерское соглашение с обладателем немалой доли этого рынка – компанией Yahoo!.
Все сервисы, которые предлагает Google: почта Gmail, браузер Chrome и другие, позиционируются компанией как бесплатные быстрые и удобные. У пользователей также складывается мнение, что новая операционная система будет такой же.
В свою очередь представители Microsoft говорят о новой операционной системе, как о лучшем продукте, когда-либо предложенном компанией, и уверяют, что все нововведения и доработки сделаны на основе отзывов пользователей. В компании даже не скрывают, что «учились» у конкурентов – например, использованию крупных значков программ внизу экрана, как у Apple.
Как и ранее, во всех предыдущих версиях Windows, новая версия операционной системы отличается по красоте от своей предшественницы, в новинке предложены трехмерное пролистывание страниц, мгновенный перевод любого иностранного сайта, свертывание лишних окон, когда трясешь мышкой нужное, быстрый доступ к картам и т.д. Но главное, как говорят специалисты, на этой системе быстро работают даже старые компьютеры. Впервые последующая ОС от Windows потребляет меньше ресурсов, чем предыдущая!
Параллельно с выходом новой Windows, Microsoft презентует новый пакет офисных программ Office-2010. И, как это ни странно для продукции данной компании, его использование впервые бесплатно, если не устанавливать на компьютер, а работать через интернет. В подтверждение данной инициативы, как стало известно недавно, корпорация Microsoft купила домен office.com, который ранее принадлежал бельгийской компании ContactOffice и использовался для размещения онлайновых приложений для работы с документами. Предполагается, что Microsoft будет использовать домен office.com для размещения онлайновых версий офисных программ, таких как Word, Excel, PowerPoint и OneNote.
Так чем же примечательны плоды этой конкуренции между двумя информационными гигантами? Продукция дешевеет, становится доступной, а подчас и совсем бесплатной. Своеобразным ответом на эти яркие события мировой IT индустрии является то, что в Армении продолжается обсуждение на тему внедрения проекта «Электронное Правительство». Однако, когда же в Армении увидят реальные плоды проекта «Электронное Правительство» пока неизвестно.
Вот уже несколько лет правительство Армении время от времени ставит в известность армянскую общественность о том, что оно ведет работы над проектами электронного правительства и электронного управления. СМИ Армении так же активно освещают работы в данном направлении, но все, что предпринимается правительством для реализации данных проектов, да и впрочем, сами эти проекты окутаны неким ореолом таинственности. Определенные аспекты проектов, конечно же, уже известны, только вот отвечать на вопросы относительно сроков реализации в правительстве не любят и предпочитают конкретные даты заменять такими удобными фразами, как – «в скором будущем», «в ближайшее время» и т.д.
В последнее время завеса тайны начинает немного спадать, и армянской общественности были представлены составные части данного проекта, а именно, то, что правительство планирует обеспечить всю территорию Армении широкополосным интернетом, в частности, организовать связь посредством оптической сети между всеми крупными населенными пунктами. А также, реализовать проекты электронных налогов, электронного образования, здравоохранения и, дальше – лучше, начнется разработка и внедрение системы электронных идентификационных карт, которые впоследствии заменят паспорта внутри страны. Эти все проекты, включая сам проект «Электронного Правительства», и станут составными частями одного глобального проекта «Электронное Управление».
Но, обо всем по порядку. 29-ого июля 2009 года в правительстве Армении прошло очередное заседание, посвященное вопросам развития IT сферы Армении, и в официальном сообщении на правительственном сайте в который раз появилось следующее сообщение: «Был обсужден вопрос о работах по внедрению системы «электронного управления» в Армении. В частности, было отмечено, что работы в рамках данного проекта продолжаются, а также уточняются программы приоритетных мероприятий в данном направлении. По итогам обсуждений было отмечено, что по ряду поручений прошлого заседания зарегистрирован определенный прогресс, а некоторые еще находятся на стадии обсуждений. Премьер-министр поручил продолжить поиск решений по затронутым вопросам».
Первым шагом, который позволит осуществление всех вышеперечисленных проектов должно быть оснащение всей территории республики быстрым интернетом, для обеспечения которого необходимо многократно увеличить пропускную способность каналов поставки оного на территорию республики и построение надежной оптоволоконной инфраструктуры, связывающей, как минимум, все крупные населенные пункты страны. После этого у правительства будет реальная возможность осуществления остальных проектов, а для населения Армении откроется доступ ко всем благам мировой конкуренции IT компаний.