12 Փետրվար 2008 - 11:58 AMT
(?) Ի՞նչն է ավելի մեծ տեղ զբաղեցնում տարածաշրջանային նախագծերում` քաղաքականությու՞նը թե տնտեսությունը, օրինակ, Մեծ Մերձավոր Արեւելքում եւ Հարավային Կովկասում:
(!) Տնտեսությունն ու քաղաքականությունը շատ համահարաբերական են, չի կարող լինել մեկն առանց մյուսի: Այն հանգամանքը, որ չնայած Հայաստանի տարածքով Կարս-Բաքու ճանապարհի կառուցման ակնհայտ շահավետությանը, Թուրքիան որոշել է այն անցկացնել Վրաստանի տարածքով, վկայում է այն մասին, որ այս նախագիծը նաեւ քաղաքական շահեր էր հետապնդում, իր տարածաշրջանային հակառակորդին չթողնելով տնտեսական աճն արագացնելու հնարավորություն: Նույնն է կատարվում եւ մյուս տարածաշրջանային նախագծերի հետ, անգամ եթե Հայաստանի մասնակցությունը ավելի շահավետ է, քան ասենք Վրաստանինը: Մեր թշնամիները կանեն ամեն ինչ, որպեսզի թույլ չտան դա` հետապնդելով ապագա տնտեսական եւ քաղաքական շահեր:
(?) Վերջերս հաճախակի է խոսվում Nabucco նախագծի մասին: Ի՞նչ կարող է այն բերել Հայաստանին տնտեսական եւ քաղաքական տեսանկյունից:
(!) Եթե ամեն դեպքում Nabucco նախագիծը հնարավոր դառնա կյանքի կոչել, ապա միայն իրանական գազի հաշվին: Բանակցություններն այս հարցով արդեն գնում են եւ, ամենայն հավանականությամբ, հաջող ավարտ կունենան: Իրանը երբեմն ձգտում էր իր գազն արտահանել Հայաստանի տարածքով, սակայն չհաջողվեց դա անել: Ռուսաստանի դիրքորոշումն այս հարցով թույլ չտվեց Հայաստանին տարանցիկ երկիր դառնալ, իսկ այժմ այդ դերն է ցանկանում ստանձնել Թուրքիան: Եթե այն ժամանակ Ռուսաստանը վախենում էր կորցնել Արեւելքից Արեւմուտք գազի արտահանման վերահսկումը, ապա այժմ նա արդեն կորցնելու ոչինչ չունի. գազատարն անցնելու է իր համար ոչ այնքան բարեկամ երկրի տարածքով: Հետեւաբար, Ռուսաստանի դիրքորոշումն այդ հարցում կարող է փոխվել, եւ կարող են նորից խոսել հայ-իրանական գազատարի մասին` որպես Nabucco-ի այլընտրանք: Իսկ եթե Nabucco-ն շահագործման հանձնվի, ապա մեզ ոչինչ չի մնում. երկու գազատար մեկ աղբյուրի համար անիրական եւ անշահավետ է: Տնտեսական եւ քաղաքական տեսանկյունից, Nabucco-ն վերացնում է տարածաշրջանային էներգետիկ նախագծերին մասնակցելու Հայաստանի վերջին շանսը: Այդպիսով, Հայաստանի դերը տարածաշրջանային քաղաքական նախագծերում շատ կընկնի:
(?) Ո՞րն է Եվրոպայի շահը, եթե գազատարն անցնի Թուրքիայի տարածքով, այլ ոչ թե Հայաստանի:
(!) Եվրամիության համար նախընտրելի է տարանցիկ կախվածության մեջ լինել Հայաստանից, քան Թուրքիայից, քանի որ առաջինն ավելի քիչ ամբիցիաներ ունի: Մի անգամ Թուրքիան արդեն դեմ է հանդես եկել Nabucco նախագծում ֆրանսիական հսկա Gaz de France-ի մասնակցությանը (չնայած, որ մյուս մասնակիցները համաձայնել էին), մեկնաբանելով դա Ֆրանսիայում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման խնդրով եւ նախագահ Սարկոզիի կտրուկ դիրքորոշմամբ Եվրամիությանը Թուրքիայի անդամակցության հարցում: Արդյունքում, Gaz de France-ը անդամակցելու է նախագծին որպես ասոցիատիվ անդամ: Այդպիսով, Եվրամիությունը, ցանկանալով հեռանալ Ռուսաստանից էներգետիկ կախվածությունից, Թուրքիայից նման կախվածության մեջ հայտնվելու վտանգի առաջ է կանգնում, եթե նաեւ հաշվի առնենք, որ Nabucco-ի հիմնական հակառակորդը` «Երկնագույն հոսքը» եւս անցնում է Թուրքիայի տարածքով: Բացի այդ, եթե Nabucco-ի այլընտրանք գազատարն անցնի Հայաստանի տարածքով, ապա Հայաստանը եւս կներգրավվի տարածաշրջանային տրանսպորտային-հեռահաղորդակցային նախագծերում, որոնց անհրաժեշտության մասին հաճախ են խոսում Արեւմուտքում: Շինարարությունը ծրագրվում է սկսել 2009 թվականին, այնպես որ դեռեւս կարելի է ինչ-որ բան փոխել:
(?) Չնայած, որ ԵՄ-ն դեմ է Կարս-Բաքու ճանապարհին, այնուամենայնիվ, այն կարծես կառուցվելու է: Արդյոք իրական տնտեսական շահեր կա՞ն այս նախագծից:
(!) Տնտեսական շահեր իհարկե կան, երկաթուղին կավելացնի Թուրքիայի ապրանքաշրջանառությունը Ադրբեջանի եւ Հեռավոր Արեւելքի հետ: Սակայն շահն իրականում ռազմա-քաղաքական է: Անհրաժեշտության դեպքում, Թուրքիան կկարողանա արագ պատասխան տալ հնարավոր հակամարտություններին տարածաշրջանում` ապահովելով իր զորքերի մոբիլացումը, ընդ որում, որ Վրաստանը շատ չի բողոքի, ինչպես ասենք Վրաստանի տարածքով Հայաստան ռուսական սպառազինության տեղափոխման դեպքում: Բացի այդ, տվյալ այլընտրանքային ճանապարհի կառուցման հետ մեկ տեղ, եթե ասենք հետագայում բացվի հայ-թուրքական սահմանը, ապա առանց երկաթուղու, Հայաստանը կդառնա էժանագին թուրքական արտադրանքի սպառման շուկա: Հայաստանի համար այդ տեսանկյունից շահ չկա:
(?) Որքանո՞վ է իրական «Հյուսիս-Հարավ» նախագիծը եւ ի՞նչ կարող է այն դառնալ Հայաստանի համար:
(!) «Հյուսիս-Հարավ» նախագիծը իրական եւ շատ արդիական է: Հին Հռոմը, գրավելով նոր տարածքներ, առաջին հերթին ճանապարհներ էր կառուցում, ապա միայն` ամրոցներ: Իսկ մեր դարում, հեռահաղորդակցությունն էլ ավելի մեծ նշանակություն ունի զարգացման հարցում: Ամբողջ խնդիրը նրանում է` ով կլինի միջնորդը շահագրգիռ կողմերի միջեւ: Եթե Հայաստանը դանդաղի, ապա նախագիծը կարող է անցնել Ադրբեջանի տարածքով, արդեն կատարվել է Ռուսաստան-Ադրբեջան-Իրան էներգահամակարգերի սինխրոնացումը, այնպես որ այստեղ եւս մեզ համար շահավետ նախագծի այլընտրանք կա:
Հայաստանին այս նախագիծը մեծ առավելություններ է տալիս. առաջին հերթին, նա տարանցիկ երկիր է դառնում Ռուսաստանի (Եվրոպա) եւ արագ զարգացող ասիական շուկայի միջեւ: Իրանը` շատ հարուստ երկիր, շահագործելով իր բնական պաշարները, ստացված արդյունքը տնտեսության այլ բնագավառներում է ներդնում եւ, որպես կանոն, բարձր տեխնոլոգիական արտադրանքի մեծ պահանջարկ է առաջանում, որոնք նա կարող է միայն Եվրոպայից ներկրել, եւ այդ դեպքում միայն Հայաստանի տարածքով: Բացի այդ ճանապարհ է բացվում հայկական ապրանքների համար եւ դեպի Եվրոպա, եւ դեպի հարուստ Ասիա, այնպես որ այդ նախագծի շահերը մեզ համար շատ մեծ են: Հնարավոր է անգամ, որ Հայաստանի եւ Իրանի երկաթուղային ճանապարհն անցնի Ղարաբաղի տարածքով, այդպես ավելի էժան է: Այդ դեպքում Հայաստանը շատ ուժեղ խաղաթուղթ կունենա Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում, իսկ նախագծի մասնակիցները արդեն շահագրգռված կլինեն, որ Հայաստանը պահի այն տարածքները, որոնցով անցնելու է այդ երթուղին:

12 Февраль 2008 - 11:58 AMT
(?)Чего больше в региональных проектах – политики или экономики, к примеру, в регионе Большого Ближнего Востока и Южного Кавказа?
(!)Экономика и политика сильно коррелированны, одно без другого не бывает. То обстоятельство, что несмотря на очевидную рентабельность строительства скажем той же дороги Карс-Баку через Армению, Турция решила провести его через Грузию, свидетельствует о том, что она преследовала также политические выгоды, не оставляя своему региональному противнику возможность ускорить экономический рост. То же самое происходит и с другими региональными проектами, даже если участие в них Армении более рентабельно, чем скажем Грузии. Наши враги будут делать все, дабы этого не допустить, преследуя дальние экономические и политические выгоды.
(?)В последнее время очень много говорится о проекте Nabucco. Что он может принести Армении в экономическом и политическом плане?
(!)Если все-таки проект Nabucco удастся претворить в жизнь, то только за счет иранского газа. Переговоры по этому вопросу уже идут и, скорее всего, увенчаются успехом. Иран когда-то стремился экспортировать свой газ через Армению, но сделать это не удалось. Позиция России по этому вопросу не дала Армении возможность стать транзитной страной, теперь же на наше место претендует Турция. Если тогда Россия боялась потерять контроль над экспортом газа из Востока на Запад, то теперь ей уже нечего терять – газопровод пройдет через не совсем дружественные к ней страны. Следовательно, позиция России в этом вопросе может измениться, и могут снова заговорить об армяно-иранском газопроводе, как об альтернативе Nabucco. Если же Nabucco войдет в эксплуатацию, тогда нам ждать уже будет нечего – два газопровода для одного источника нереально и нерентабельно. И в экономическом, и в политическом плане с Nabucco Армения теряет свой последний шанс участвовать в региональных энергетических программах. Тем самым роль Армении в региональных политических проектах сильно понизится.
(?)Какую же выгоду может извлечь Европа, если газопровод пройдет не через Турцию, а через Армению?
(!)Евросоюзу предпочтительнее быть в транзитной зависимости от Армении, нежели от Турции, так как у первой намного меньше амбиций. Однажды Турция уже высказалась против участия в Nabucco французского гиганта Gaz de France (несмотря на то, что другие пайщики дали свое согласие), мотивируя это признанием Геноцида армян во Франции, и жесткой позицией президента Саркози по вопросу вступления Турции в Евросоюз. В итоге Gaz de France вступит в проект в качестве ассоциативного члена. Таким образом, Евросоюз, желая уйти от энергетической зависимости от России, рискует попасть в такую же зависимость от Турции, если к тому же учесть, что основной конкурент Nabucco – “Голубой Поток” тоже проходит через Турцию. К тому же если альтернативный газопровод Nabucco пройдет через Армению, то и Армения будет вовлечена в региональные транспортно-коммуникационные проекты, о необходимости которых часто говорят именно на Западе. Строительство намечается начать в 2009 г., так что еще можно что-то изменить.
(?)Несмотря на то, что ЕС против дороги Карс-Баку, тем не менее, она вроде будет строиться. Есть ли действительные экономические выгоды от этого проекта?
(!)Экономические выгоды конечно есть, железнодорожное сообщение увеличит товарооборот Турции с Азербайджаном и с Дальним Востоком. Но выгода в основном в военно-политическом плане. При необходимости Турция сможет быстро реагировать на возможные конфликты в регионе, обеспечивая мобильность своих войск, при том, что Грузия сильно протестовать не будет, как скажем в случае с транзитом российских вооружений через Грузию в Армению. К тому же со строительством этой альтернативной Армении дороги, если, скажем, в будущем откроется армяно-турецкая граница, то без железнодорожного сообщения, Армения станет лишь рынком для сбыта дешевой турецкой продукции. Для Армении в этом случае выгоды нет.
(?)Насколько реален проект «Север-Юг» и чем он может стать для Армении?
(!)Проект «Север-Юг» реален и очень актуален. Древний Рим, завоевывая новые территории, прежде строил дороги, а уже потом крепости. А в наш век коммуникации и подавно играют огромную роль в развитии. Весь вопрос лишь в том, кто будет посредником между заинтересованными сторонами. Если Армения будет медлить, то проект может пройти через Азербайджан, уже произведена синхронизация энергосистем Россия-Азербайджан-Иран, так что и тут для выгодного нам проекта есть альтернатива. Армении этот проект дает огромные преимущества: во-первых она становится транзитной страной между Россией (Европой) и быстро развивающимся азиатским рынком. Иран, богатая страна, эксплуатируя свои природные ресурсы, вкладывает полученный результат в другие области экономики, и, как следствие, создается большой спрос на высокотехнологические продукты, которые он может импортировать только из Европы, и в этом случае через Армению. К тому же открывается путь для армянских товаров и в Европу, и в богатую Азию, так что выгоды от этого проекта для нас очень велики. Возможно даже, что железнодорожное сообщение между Арменией и Ираном пройдет через Карабах – так дешевле. В этом случае Армения будет иметь сильный козырь в деле урегулирования карабахского конфликта, а пайщики проекта уже будут сильно заинтересованы в сохранении за Арменией территорий, по которым этот маршрут пройдет.