(?) Հաջողվեց արդյո՞ք ACBA Leasing-ին դիմակայել համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի ազդեցությանը: Ընկերությունն ինչպե՞ս` շահույթով թե վնասով փակեց 2008թ. եւ դիմավորեց 2009-ը:
(!) Ղեկավարվելով մեր ընկերության ներքին ֆինանսական ծրագրերով, 2008 թվականը ACBA Leasing-ն փակել է շահույթով: Ընկերությունն արդեն երրորդ տարին է շահույթով է աշխատում: (Ընկերությունը հիմնադրվել է 2003թ. մարտի 30-ին, սա Հայաստանում գրանցված առաջին լիզինգային կազմակերպությունն է: ՀՀ ԿԲ 25.04.2003թ. թիվ 4 լիցենզիա): Կուտակված շահույթը միայն 2008թ. հասնում է 221 մլն դրամի, ինչը վկայում է այն մասին, որ մենք կատարել եքն անցյալ տարվա ֆինանսական ծրագիրը: 2009թ. առաջին եռամսյակը եւս փակվել է շահույթով` 82 մլն դրամ: Չեմ ժխտի, որ համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամն անդրադարձավ ինչպես ընդհանուր առմամբ մեր տնտեսության վրա, այնպես էլ մեր պոտենցիալ լիզինգ ստացողների հայտերի վրա: Սակայն ցանկանում եմ ասել, որ քանի որ հանրապետությունում ֆինանսավորվում է հիմնականում տնտեսության իրական հատվածը, եւ դրանք կապ չունեն ֆոնդային բորսաների, բաժնետոմսերի հետ կապված գործարքների կնքման հետ, ապա այս դեպքում ճգնաժամը խորապես չի ազդել մեր հանրապետության տնտեսության վրա: Մասնավորապես ACBA Leasing-ը, հաշվի առնելով յուրաքանչյուր նախագծի կենսունակությունը, ֆինանսավորում է փոքր ու միջին բիզնեսը, եւ, ըստ մեր ներքին կանոնակարգի, այս հարցի հանդեպ վերաբերմունքը բավականին պահպանողական է` դիվերսիֆիկացնել բոլոր ռիսկերը, կապված այս կամ այն սեկտորի ֆինանսավորման, լիզինգի առարկայի հետ: Այնպես է ստացվել, որ թեեւ ֆինանսատնտեսական ճգնաժամն այսպես թե այնպես անդրադարձել է մեր հանրապետության վրա, եւ մասնավորապես, մեր լիզինգային պորտֆելի վրա, այնուամենայնիվ, այդ ազդեցությունն ACBA Leasing-ի վրա աննշան է: Կարող են լինել ժամանակավոր ձգձգումներ եւ դժվարություններ, սակայն չկան այնպիսի պարտքեր, որոնք կարող են խնդրահարույց լինել:
(?) Գործունեության ո՞ր ոլորտներն են առաջնային ընթացիկ տարում:
(!) Առաջնային ոլորտներ, որպես այդպիսին, չկան, մենք իրականացնում ենք տնտեսության բոլոր ոլորտների ֆինանսավորում: Կան որոշակի ներքին ուղեցույցներ, որ մենք մեզ համար նշել ենք եւ պետք է իրականացնենք: Հիմնականում դա կլինի իրավաբանական ու ֆիզիկական անձանց այն հատվածհը, որը մենք ի սկզբանե մատնանշել էինք մեզ համար մեր գործունեության սկզբում` մենք հիմնականում աշխատում ենք փոքր եւ միջին բիզնեսի ներկայացուցիչների հետ եւ կշարունակենք հրաժարվել շատ խոշոր նախագծերի ֆինանսավորումից, քանի որ այս պահի դրությամբ մենք դրանք ռիսկային ենք համարում: Մենք հոգ ենք տանում մեր լիզինգային պորտֆելի առողջության մասին: Ուստի մեզ համար առաջնային է շուկայի այն հատվածը, որտեղ հիմնական միջոցները նորացնելու անհրաժեշտություն կա եւ կա լիզինգի առարկաների եւ դրանց առաքիչների լայն սպեկտր: Ինչ վերաբերում է ոլորտներին, ապա, ըստ իս, հավանաբար այս տարի շահութաբեր կլինեն ինովացիոն նախագծերի, գյուղատնտեսության, վերամշակող ձեռնարկությունների ֆինանսավորումը, ինչպես նաեւ «ներքին» տրանսպորտի ոլորտը, այն ոլորտները, որտեղ գրանցվել են մեծ թվով մասնավոր ձեռնարկություններ: 2008թ. մեծ թվով գործարքներ են կնքվել ծառայությունների հատկացման ոլորտում, որը շատ լայն է եւ ներառում է բժշկությունը, զբոսաշրջային ընկերությունները, տրանսպորտային ու պրովայդերական ֆիրմաներն ու այն ընկերությունները, որոնք ներկայացուցչական են եւ այլն: Այս հատվածն առավել պահանջված է հաճախորդների շրջանում, իսկ ընդհանուր առմամբ առավելապես ֆինանսավորվել է արդյունաբերության ոլորտը: 2008թ. ի վեր եղել են շատ հետաքրքիր նախագծեր, որոնք հանրապետության տարածքում առաջին անգամ են ֆինանսավորվել: Դրանք նախագծեր էին, որոնք կապված են Հայաստանում բիզնեսի նոր տեսակի` փոքր ՀԷԿ-երի հետ, մասնավորապես, դրանց համար նախատեսված սարքավորումների հետ:
(?) Ո՞րն է ACBA Leasing-ի առաջարկած ծառայությունների առավելությունը:
(!) Քանի որ շուկայում լիզինգային ընկերությունները քիչ են, ապա, լինելով առաջինն իր տեսակում, ACBA Leasing-ը իշխող դիրք է գրավել: Ըստ իս, առաջին հերթին, մեր առավելությունն աշխատանքի ոճն է` գործող պորտֆելի ամենօրյա դիտարկումը, պոտնեցիալ հաճախորդների ներգրավմանն ուղղված միջոցառումները, երկրորդն այն է, որ հիմնադիրներն են ACBA CA բանկը, ֆրանսիական բանկային Cregit Agricol խումբը: Մենք հաճախորդների լայն շրջանակ ունենք ACBA բանկի 36 բաժանմունքներում, որոնց լիզինգային ծառայություններից օգտվում են երկրի բոլոր մարզերում` այսինքն դա հասանելի է ինչպես Երեւանում, այնպես էլ Գորիսում ու Սիսիանում: Երեւանում լիզինգային ծառայությունները տրամադրում է «ACBA Leasing» կենտրոնական գրասենյակը, իսկ մարզերում` ACBA բանկի բաժանմունքները: Մեր ընկերության հաջորդ առավելությունն այն է, որ ACBA Leasing-ի անձնակազմը վերապատրաստվել է Ֆրանսիայում, վարժանքների է մասնակցել Ռուսաստանում, այլ լիզինգային ընկերություններում եւ ունի կուտակված փորձ: Գրավիչը նաեւ այն է, որ մենք տրամադրում ենք ծառայությունների ողջ փաթեթը, ներառյալ բանակցություններն առաքիչի հետ, տեղափոխումը, մաքսազերծումը եւ այլն: Բացի այդ, կան որոշակի ներքին սկզբունքներ, որոնց հավատարիմ մնալով, կարելի է հասնել ամենահավակնոտ նպատակների:
(?) Զարգացման ո՞ր փուլում է Հայաստանի լիզինգային շուկան:
(!) Առաջինն, ինչ տրամադրում է աշխատել այդ ոլորտում, այն է, որ շուկայի 50 տոկոսը «թափուր է», եւ մեզ համար այս առումով առաջնահերթը պոտնեցիալ հաճախորդին իրազեկելն է: Ֆինանսական այլ միջոցների համեմատ, լիզինգի համար առավել շատ ժամանակ է պահանջվում, մեր հաճախորդին լիարժեք տեղեկատվություն տրամադրելու համար, քանի որ այս ապրանքը շատ նրբություններ ունի: Անհրաժեշտ է նախապատրաստել հաճախորդին, իրազեկել, որ դա ոչ թե վարկ է, այլ որոշակի նախագիծ, որի իրականացմանը նա պետք է պատրաստ լինի: Դա նշանակում է, որ մարքեթինգը լիզինգային ընկերությունում առավել կարեւոր է այլ ֆինանսական ապրանքների տրամադրման համեմատ եւ մեր PR- ռազմավարությունն ու ներքին կողմնորոշիչները դրան են ուղղված:
2008թ. դեկտեմբերին Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) հետ 8 մլն դոլար ընդհանուր գումարի վարկային պայմանագիր է կնքվել, որով մենք արդեն ստացել ենք 4 մլն դոլարի առաջին մասնաբաժինն ու 85-90 տոկոսով բաշխել ենք այն: 10-15 օրվա ընթացքում մենք ակնկալում ենք նույն չափի երկրորդ մասնաբաժնի հատկացումը, հայտն արդեն ներկայացված է եւ ես կարծում եմ, որ այդ մասնաբաժնի զետեղումը բավականին ակտիվ կընթանա: Արդի պայմաններում մեր լիզինգային ընկերությունը ջանում է դիվերսիֆիկացնել իր գործունեությունը եւ աշխատել տարբեր աղբյուրների ռեսուրսների հետ, քանի որ նման խոշոր հիմնադրի, ինչպիսին է ACBA Credit Agricol Bank-ը, հովանավորությամբ մենք կարող ենք տարբեր ռեսուրսներ ներգրավել: Միաժամանակ մենք աշխատում ենք, որպեսզի ACBA Leasing-ն անկախ կազմակերպություն լինի եւ այդ նպատակով աշխատում ենք դիվերսիֆիկացնել մեր պորտֆելն ու մեր ռեսուրսների աղբյուրները:
(?) Պահանջված է արդյո՞ք լիզինգը համաշխարհային ճգնաժամի ներկա պայմաններում:
(!) Ի նկատի ունենալով լիզինգային գործունեության միջազգային պրակտիկան, ճգնաժամային ժամանակշրջաններում լիզինգն առավել պահանջված է, քանի որ չի պահանջում ուղղակի ֆինանսավորում եւ ֆինանսավորումն իրականացվում է մասերով` սկզբում հաճախորդը կանխավճար է մուծում իր նախագծի համար: Դա տեւական ծրագիր է, երկարաժամկետ եւ հաճախորդն, ակնկալելով, որ ճգնաժամը հավերժ չի տեւելու, վստահ է, որ կիրականացնի այն եւ պարտքների հետ կապված խնդիրներ չի ունենա: Զարգացած երկրներում առավելությունը տրվում է լիզինգին, քանի որ կա լիզինգի առարկայի արագացված ամորտիզացում եւ կան մի շարք այլ առավելություններ, որոնք թույլ են տալիս լիզինգ ստացողին այսպես թե այնպես արտացոլել լիզինգային գործողություններն իր ներքին ֆինանսական հաշվետվություններում: Մյուս կողմից, լիզինգային ծառայությունների ակտիվությունը շատ բարձր չէ օրենսդրական դաշտի անկատարելության պատճառով: Եթե մենք մեր գործունեությունը սկսեինք առանց օրենսդրական դաշտի փոփոխության, մենք չէինք կարողանա գործել: ACBA Leasing-ը օրենսդրական փոփոխությունների մի ամբողջ փաթեթ է մշակել, որն առավել դյուրին է դարձնում լիզինգային գործողությունների կատարումը, այդ թվում նաեւ Քաղաքացիական օրենսգրքում: ACBA բանկի, IFC-ին եւ այլ ընկերությունների շնորհիվ մենք կարողացանք փոփոխությունների հասնել գործող օրենսդրության մեջ եւ շարունակում ենք աշխատել այդ ուղղությամբ, քանի որ այն անբաժան է լիզինգային ապրանքից եւ նպաստում է նրա գրավչության ավելացմանը: Այժմ ավելանում է այն հաճախորդների թիվը, որոնք ցանկանում են աշխատել լիզինգով, քանի որ դա բավականին թափանցիկ գործողություն է, որը կարելի է արտահայտել ներքին ֆինանսական հաշվետվության մեջ: Շատերն են ցանկանում աշխատել թափանցիկ օրենսդրական դաշտում, ինչը առավել դյուրին է դարձնում մեր ֆինանսական վերլուծությունն ու բարձրացնում է վստահությունը կազմակերպության հանդեպ: Վերջում կցանկանայի նշել, որ մենք լավատեսորեն ենք տրամադրված, ճգնաժամը` ճգնաժամ, իսկ աշխատել պետք է: Դա ժամանակավոր երեւույթ է, այն կանցնի-կգնա, կմնան միայն հետքերը: Մենք կոչ ենք անում բոլոր բանկերի ու վարկային կազմակերպությունների հաճախորդներին բիզնեսում ունեցած յուրաքանչյուր անհաջողություն չբացատրել միայն ճգնաժամով, կան դեպքեր, որոնք կապ չունեն ճգնաժամի հետ եւ սխալ գործարարության, պլանավորման արդյունք են, հարկավոր է ուղղակի «սեղմել ատամներն» ու աշխատել բոլորիս համար այս դժվարին շրջանում:

8 Май 2009 - 20:04 AMT
(?)Удалось ли ACBA Leasing-у противостоять воздействию мирового финансово – экономического кризиса. С прибылью или убытками компания завершила 2008 год и встретила 2009 год?
(!)Руководствуясь внутренней финансовой планировкой нашей компании, 2008 год ACBA Leasing закрыла с прибылью. Компания уже третий год работает с прибылью (Компания основана 30 марта 2003 года, является первой лизинговой организацией, зарегистрированной в Армении. Лицензия ЦБ РА № 4 от 25.04.2003.). Накопленная прибыль только за 2008 год достигла 221 млн. драмов, что свидетельствует о том, что мы осуществили финансовый план за прошлый год. Первый квартал 2009 года также закрыт с прибылью – 82 млн. драмов. Не буду отрицать, что мировой финансово-экономический кризис коснулся как нашей экономики в целом, так и отразился количестве заявок нашиx потенциальных лизингополучателей. Но хочу сказать, поскольку в республике финансируется в основном реальный сектор, и это не сделки, связанные со сделками на фондовых биржах, акциями и т.д., то в данном случае кризис не так глубоко коснулся экономики нашей республики. В частности, ACBA Leasing, учитывая жизнеспособность каждого проекта, финансирует малый и средний бизнес, и, согласно нашим внутренним процедурам, есть довольно-таки консервативный подход к этому вопросу – диверсифицировать все риски, связанные с финансированием того или иного сектора, предмета лизинга. Получилось так, что хоть мировой финансовый кризис так или иначе коснулся в целости нашей республики и, в частности нашего лизингового портфеля, тем не менее отразился на деятельности ACBA Leasing незначительно. Это могут быть временные задержки и затруднения, нет каких-либо задолженностей, которые представляют проблемы.
(?)Какие сферы деятельности будут приоритетными в текущем году?
(!)Приоритетных сфер, как таковых нет, мы осуществляем финансирование всеx сфер экономики. Есть определенные внутренние ориентиры, которые мы себе обозначили и на реализацию которых наша деятельность будет направлена. В основном это будет тот сегмент юридическиx и физическиx лиц, который мы изначально для себя обозначили с момента начала нашей деятельности – мы работаем в основном с представителями малого и среднего бизнеса и будем продолжать политику отказа от финансирования очень крупных проектов, поскольку на данный момент считаем иx очень рискованными. Мы заботимся о здоровье нашего лизингового портфеля. Поэтому для нас приоритетом будет являться тот сегмент рынка, где существует необходимость обновления основных средств и есть широкий спектр предметов лизинга и иx поставщиков. Что же касается сфер, то, на мой взгляд, ориентировочно в этом году прибыльным будет финансирование инновационный проектов, сельского хозяйства, перерабатывающих предприятий, а также сферы «внутреннего» транспорта, а также тех сфер, где зарегистрировано большое количество частных предпринимателей. В 2008 году большой объем сделок был зафиксирован в сфере предоставления услуг, которая очень широка и включает медицину, услуги туристических компаний, транспортных и провайдерских фирм,а также компаний, которые являются дистрибьюторами и т.д. Эта часть была более востребована со стороны клиентов, а в крупном плане больше всего финансировали сферу промышленности. С 2008 года были очень интересные проекты, которые на территории республики были профинансированы впервые. Это были проекты, связанные с осуществлением нового вида бизнеса в Армении – мини ГЭС-ы, в частности оборудование для мини ГЭС-ов.
(?)В чем преимущество предоставляемых ACBA Leasing-ом услуг?
(!)Поскольку на рынке немного лизинговых компаний, то, являясь первой в своем роде, ACBA Leasing занимает доминирующее положение. По-моему, во-первых, преимущество ACBA Leasing-а заключается в стиле работы компании – это каждодневный мониторинг действующего портфеля, мероприятия по привлечению потенциальных лизингополучателей, во-вторых, в том, что учредителями являются ACBA CA банк, французская банковская группа Credit Agricol. У нас есть широкая клиентура в 36 филиалах ACBA банка, которая пользуется лизинговыми услугами во всех регионах страны, т. е. доступность продукта здесь очень важна, как в Ереване, так в Горисе и Сисиане. (В Ереване лизинговые услуги предоставляются центральным офисом «ACBA Leasing», в регионах Армении – филиалами ACBA-банка). Следующее преимущество нашей компании состоит в том, что персонал ACBA Leasing прошел тренинги во Франции, России, очень многих других лизинговых компаниях и есть накопленный опыт. Привлекательным для нашего продукта является также то что предоставляется весь пакет услуг, включая переговоры с поставщиком, транспортировка, растаможка и т.д. Кроме этого, есть определенные внутренние принципы, придерживаясь которых, можно достичь самых амбициозных планов.
(?)На какой стадии развития находится рынок лизинга в Армении?
(!)Первое, что предрасполагает к работе это то, что рынок «не накрыт» на 50%, и для нас в этом плане первоочередным является обеспечить информированность потенциального клиента. По сравнению с другими финансовыми инструментами, для лизинга требуется больше времени, чтобы выдать полную информацию нашим клиентам, поскольку этот продукт содержит много нюансов. Необходимо подготовить клиентов к тому, что это не кредит, а определенный проект, к реализации которого он должен быть готов. Это означает, что маркетинг в лизинговой компании более важен, по сравнению с предоставлением других финансовых продуктов, и на это направлена наша PR- стратегия и внутренние ориентиры. В декабре 2008 с Европейским банком реконструкции и развития (EBRD) был заключен кредитный договор на общую сумму 8 млн. долларов, по которому мы уже получили первый транш в размере 4 млн. долларов и разместили его на 85% – 90%. В течение 10-15 дней мы ожидаем предоставления второго транша в том же размере, заявка на его получение уже подана и я думаю, что размещение этого транша тоже будет осуществлено достаточно активно. В современных условиях наша лизинговая компания старается диверсифицировать свою деятельность и работать с различными источниками ресурсов, поскольку под эгидой такого крупного учредителя, как ACBA Credit Agricol Bank, мы можем позволить привлекать различные ресурсы. Вместе с тем мы стараемся, чтобы ACBA Leasing была независимой организацией, в связи с чем стараемся диверсифицировать наш портфель и источники наших ресурсов.
(?)Востребован ли лизинг в современных условиях мирового кризиса?
(!)Принимая во внимание международную практику лизинговой деятельности, в периоды кризиса лизинг более востребован, чем другие продукты, поскольку он не требует прямого финансирования и здесь осуществляется финансирование по частям: клиент первоначально вносит предоплату в свой проект. Это долгосрочный проект, и клиент, в ожидании того, что кризис не будет длиться вечно, а некоторое время, уверен в его осуществлении, в выполнении своего плана и не будет иметь проблем с задолженностью. В развитых странах преимущество отдается лизингу, поскольку существует ускоренная амортизация предмета лизинга и есть ряд других преимуществ, которые позволяют лизингополучателю так или иначе отразить лизинговые операции в своих внутренних финансовых отчетностях. С другой стороны, активность лизинговых услуг не настолько высока из-за несовершенства законодательного поля. Если бы мы начали свою деятельность без изменения законодательного поля, мы не смогли бы действовать. Со стороны ACBA Leasing был разработан целый пакет законодательных изменений, которые облегчают осуществление лизинговых операций, в том числе и в ГК. Благодаря содействию ACBA банка, IFC и многим другим компаниям, мы смогли добиться изменений в действующем законодательстве и продолжаем действовать в этом направлении, поскольку это неотъемлемо от лизингового продукта и способствует увеличению его привлекательности. Сейчас увеличивается число клиентов, которые хотят работать по лизингу, потому что это достаточно прозрачный продукт, который можно отразить во внутренней финансовой отчетности. Многие хотят работать в прозрачном законодательном поле, что облегчает наш финансовый анализ и повышает доверие к организации. В завершении xотелось бы отметить, что мы настроены оптимистично, кризис – кризисом, а работать-то надо. Это временное явление, оно пройдет, останутся отпечатки. Мы призываем всеx клиентов банков и кредитных организаций не ссылаться на кризис при каждой неудаче в бизнесе, есть случаи которые не имеют отношения к кризису и это результаты неправильного бизнес – планирования, нужно просто «стиснуть зубы» и работать в этот для всеx нас трудный период.