(?)Պատմեցեք խնդրեմ, ինչու՞մն է ծրագրի էությունը, ինչպիսի՞ պաշարներ է մտադիր տրամադրել Հայաստանի կառավարությունը, սկսե՞լ է արդյոք նա գործել եւ ինչպիսի՞ միջոցառումներ են տեղ գտել
(!)Ծրագիրն արդեն գործում է, բայց հիմնական միջոցառումների իրագործումը, որոնք ուղղված են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների սեկտորի զարգացմանը, նախատեսվում է այս տարվա երրորդ եւ չորրորդ եռամսյակում: Իսկ տեղի ունեցած դեպքերից կցանկանայի նշել մեր մասնակցությունը Գերմանիայում մարտի սկզբին CeBIT խոշոր միջազգային ցուցահանդեսին:
Տարեսկզբին տեղի կունանան DigiTech եւ ArmTech ցուցահանդես-համագումարները, որոնք նպաստելու են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում հայ արտադրողների արտադրանքի եւ ապրանքանիշերի առաջընթացին եւ արտասահմանյան ընկերությունների հետ գործընկերային հարաբերություններ հաստատելուն: Օրակարգում էլեկտրոնային կառավարման նախագծի իրագործումն է եւ էլեկտրոնային-նույնականացման քարտերի ներմուծումը, որը հնարավոր կդառնա համընդհանուր տեղեկատվության ցանցի ստեղծումից հետո, որը նախագիծ է, որի դիզայնը պատրաստ կլինի այս տարի:
Նախատեսվում է նաեւ միջազգային կորպորացիաների հետ համատեղ ծրագրերի իրականացում, ինչպիսիք են Microsoft, Sun Microsystems, HP եւ այլն:
(?)Ինչպես երեւում է, այդ նախագծի առաջնային խնդիրներից է Հայաստանի մարզերի ապահովումը ինտերներտով, որտեղ իրադրությունն այսօր համարյա ողբալի է: Ինչպիսի՞ քայլեր են ձեռնարկվում այդ ոլորտում առանձին մարզերի բնակիչների համար ծառայությունների որակի բարձրացման համար:
(!) Դժբախտաբար, այո, իրավիճակն իրոք թողնում է լավագույնի հույսով: Բայց շուտով սկսելու են իրականացվել ծրագրեր, որոնց նպատակըՀայաստանի ամբողջ տարածքում լայնածավալ ինտերնետի ապահովումն է, մասնավորապես, խոշոր բնակավայրերի միջեւ օպտիկական ցանցի միջոցով կապի կազմակերպումը: Մի քանի քաղաքներում, օրինակ Գյումրիում, բայց դա բավարար չափով չի իրագործվում: Դրանց զուգահեռ սկսվելու է էլեկտրոնային կառավարման ծրագրի իրագործումը: Ցանցը գործելուց հետո ստեղծվելու են որոշակի ծրագրային ապրանքներ, բնակչությունն ինտերնետի միջոցով կկարողանա օգտվել կառավարության կողմից ներկայացվող ծառայություններից:
(?)Ինչպիսի՞ ծառայություններ նկատի ունեք
(!)Առաջին հերթին, էլեկտրոնային հարկեր, էլեկտրոնային կրթություն, առողջապահություն եւ այլն: Սկսվելու է նաեւ էլեկտրոնային նույնականացման քարտերի մշակումն ու ներմուծումը, որոնք արդյունքում երկրի ներսում կփոխարինեն անձնագրերին: Այս ոլորտներում զգալի արդյունքներ մենք հույս ունենք ստանալ մյուս տարվա սկզբին:
(?)Դուք ասացիք «քաղաքները կապել օպտիկական կապով» եւ «էլեկտրոնային կառավարում»: Խոսքը էլեկտրոնային կառավարություն ստեղծելու մասի՞ն է, որի մասին արդեն մի քանի տարի խոսում են: Եվ ինչ վերաբերում է «օպտիկական ցանցին», կառավարությունը հարթելու՞ է սեփական օպտիկամանրաթելային գիծը կամ օգտագործելու՞ է գոյություն ունեցողները
(!)Այո, էլեկտրոնային կառավարությունը էլեկտրոնային կառավարման գլոբալ նախագծի մասերից է: Դա մեզ հնարավորություն կտա իրական ժամանակային ռեժիմում կապվել ինչպես բնակչության, այնպես էլ կառավարական կառույցների եւ իշխանության մարմինների հետ:
Ինչ վերաբերում է օպտիկական ցանցերին, ապա կառավարությունը մտադիր է ծրագիր մշակել պետական եւ մասնավոր սեկտորի համագործակցության հիմքի վրա, որի շրջանակներում ակնհայտ կդառնա, թե որտեղ է անհրաժեշտ ապահովել սեփական կապը, եւ որտեղ է հնարավոր դրա համատեղ անցկացումը կոմերցիոն կազմակերպությունների հետ:
(?)Ի՞նչ հիմքեվ տեղական կոմերցիոն կազմակերպություններին կհատկացվի այս ծրագրին մասնակցելու հնարավորություն: Արդյո՞ք նախագծի մեջ կներառվեն, մասնավորապես, օպտիկամանրաթելային ցանցի ստեղծումը, IT-մթերքի ստեղծմամբ զբաղվող կամ էլ կապի ծառայություններ տրամադրող Հայաստանի խոշոր ընկերությունները:
(!)Ֆիրմաների մասնակցության հարցը դեռեւս մշակման փուլում է գտնվում, եւ մեխանիզմն այնպիսի սկզբունքով է ստեղծվելու, որպեսզի ճխախտի շուկայում մրցունակության պայմանները: Մենք հուսով ենք, որ դա կոմերցիոն նախագիծ է լինելու, եւ տեղական ֆիրմաների ակտիվ մասնակցության հույսն ունենք, ինչը կնպաստի Հայաստանում IT-ոլորտի զարգացմանը:
Մենք կներգրավենք մի խումբ խորհրդականների, որոնք տվյալ ոլորտում աշխատելու փորձ ունեն, քանի որ առաջիկա աշխատանքի ծավալը բավական մեծ է: Չի բացառվում, որ նրանց թվում հայ ամենախոշոր ձեռնարկատերերը կլինեն, այդ թվում` սփյուռքից, որն ուղղակի հետաքրքրություն չունի նախագծում, բայց ունի բավականաչափ գիտելիքներ եւ փորձ, որպեսզի մեզ մասնագիտական օգնություն ցուցաբերի մշակման հարցում: Ամեն դեպքում ողջ գործընթացը բացարձակապես թափանցիկ է լինելու:
Կցանկանայի նշել նաեւ «ամեն բնակչին` մեկ համակարգիչ» ծրագիրը, որը մշակվել եւ առաջարկվել է կառավարության կողմից: Այն հաշվարկված է մի քանի տարվա համար եւ յուրաքանչյուր բնակչին կամ յուրաքանչյուր ընտանիքին հնարավորություն կընձեռի նպաստային պայմաններով ձեռք բերել ժամանակակից համակարգիչ: Այդ ծրագիրը կիրականացվի մասնավոր սեկտորի հետ պետության սերտ համագործակցության պայմաններում:

(?)Расскажите, пожалуйста, в чем собственно заключается суть программы, какие ресурсы намерено привлечь правительство Армении, начала ли она действовать, и какие мероприятия уже имели место?
(!)Программа уже действует, но реализация основных мероприятий, направленных на развитие сектора информационных технологий, предусмотрена в третьем и четвертом кварталах этого года. А из состоявшихся событий хотелось бы отметить наше участие в крупной международной выставке CeBIT в Германии в начале марта.
В течение года пройдут выставки-конференции DigiTech и ArmTech, которые будут способствовать продвижению продукции и брендов армянских производителей в сфере информационных технологий и установлению партнерских отношений с зарубежными фирмами. В повестке дня реализация проектов электронного управления и внедрения электронно-идентификационных карт, что станет возможным после создания обширной информационной сети – проекта, дизайн которого будет подготовлен в этом году.
Намечается также осуществление совместных проектов с транснациональными корпорациями, такими как Microsoft, Sun Microsystems, HP и другими.
(?)Наиболее приоритетной задачей этого проекта, как видно, является обеспечение регионов Армении выходом в интернет, где ситуация на сегодняшний день достаточно плачевна. Какие шаги предпринимаются для повышения качества услуг связи в этой сфере для жителей отдаленных районов?
(!)К сожалению, да, ситуация оставляет желать лучшего. Но скоро начнут осуществляться проекты, целью которых является обеспечение всей территории Армении широкополосным интернетом, в частности, организация связи посредством оптической сети между всеми крупными населенными пунктами. В некоторых городах, например, в Гюмри, такая сеть есть, но она не используется должным образом. Параллельно с этим начнется реализация проекта по электронному управлению. Как только начнет действовать сеть и будут созданы определенные программные продукты, население посредством интернета получит доступ к услугам, которые предоставляет правительство.
(?)Какие именно услуги имеются в виду?
(!)В первую очередь это электронные налоги, электронное образование, здравоохранение и др. Начнется также разработка и внедрение системы электронных идентификационных карт, которые впоследствии заменят паспорта внутри страны. В данных сферах ощутимые результаты мы надеемся получить уже в начале следующего года.
(?)Вы сказали «связать города оптической сетью» и «электронное управление». Речь идет о создании электронного правительства, о котором говорят уже много лет? И что касается «оптической сети» – правительство будет прокладывать свою собственную оптико-волоконную линию или использовать существующие?
(!)Да, электронное правительство – часть глобального проекта электронного управления. Оно даст нам возможность связываться в режиме реального времени как с населением, так и с отдаленными правительственными структурами и органами власти.
Что касается строительства оптических магистралей, то правительство намерено разработать программу на основе сотрудничества государственного и частного секторов, в рамках которой станет очевидно, где необходимо прокладывать собственную сеть, и где возможно ее совместное проведение с коммерческими организациями.
(?)На какой основе будет предоставляться местным коммерческим организациям возможность участвовать в данной программе? Будут ли вовлекаться в проект, в частности, в создание оптиковолоконной сети, крупные компании Армении, занятые созданием ИТ-продукции или же предоставлящие услуги связи?
(!)Вопрос об участии фирм пока находится на стадии разработки, и механизм будет создан по такому принципу, чтобы не нарушать условия конкурентоспособности на рынке. Мы надеемся, что это будет коммерческий проект, и рассчитываем на активное участие местных фирм, что будет способствовать развитию ИТ-сферы в Армении.
Нами будет привлечена группа советников, имеющих опыт работы в данной сфере, поскольку объем предстоящей работы достаточно велик. Не исключено, что среди них будут крупнейшие армянские предприниматели, в том числе из диаспоры, у кого нет прямой заинтересованности в проекте, но есть достаточно знаний и опыта, чтобы оказать нам профессиональную помощь в вопросе разработки. В любом случае, весь процесс будет абсолютно прозрачным.
Хотелось бы также отметить программу “каждому жителю по компьютеру”, которая была разработана и предложена правительством. Она рассчитана на несколько лет и даст возможность каждому жителю, или каждой семье, приобрести современный компьютер по льготным условиям. Это программа будет выполнена при тесном сотрудничестве государства с частным сектором.