(?)Ինչպե՞ս եք գնահատում ներկայիս տնտեսական իրավիճակը Հայաստանում` կա՞ դրական շարժ, ակտիվացում:
(!)Կարծում եմ, բոլորի համար պարզ է, որ համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամը կարող է խորը հետեւանքներ ունենալ շատ երկրների զարգացման համար: Հայաստանը եւս բացառություն չի կազմի, անկախ այն կարծիքից, թե մեր երկրի էկոնոմիկայի շատ հատվածների զարգացումը այս կամ այն կերպ մեկուսացած է գլոբալ գործընթացներից: Համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամն որոշակի անդրադարձ ունեցավ Հայաստանի վրա` 2008թ. նոյեմբերից ի վեր հայկական բանկերը խոշոր վարկեր չեն տալիս, հատկապես շինարարության ոլորտում: Ընդ որում անշարժ գույքի գների անկում է գրանցվում 40 տոկոսով 2008թ. կեսից, շինարարությունը կրճատվել է 50 տոկոսով, մանրածախ առեւտուրը կրճատվել է 15 տոկոսով:
Չեմ կարող խորը վերլուծություն անել, թե ինչպես է ազդում ֆինանսական ճգնաժամը մեր երկրի վրա եւ թե ինչ հետեւանքներ կունենա: Կարծում եմ, որ նման վերլուծությունը հասանելի կլինի այն ժամանակ, երբ կհրապարակվեն տնտեսության զարգացման վերաբերյալ փաստերը: Սակայն ճգնաժամի լուրջ հետեւանքների ակնհայտությունը խոշոր եւ փոքր երկրների տնտեսությունների վրա վկայում է այն մասին, որ մեր երկիրը եւս դա կզգա: Վաղ է խոսել դրական տեղաշարժի մասին, քանի որ շատ երկրներ, որոնք բոլոր հատկանիշներով հասել էին ճգնաժամի հատակին եւ նույնիսկ ակտիվացում են գրանցել, դեռեւս սպասում են ճգնաժամի երկրորդ ալիքին, որը, թեեւ չի ունենա զգալի ֆինանսական բաղադրիչ, քանի որ շատ ֆինանսական ինստիտուտներ արդեն անցել են առողջացման գործընթացներով, սակայն կունենա մեծ սոցիալական դրսեւորում` իրական հատվածի կրճատում, գործազրոկություն եւ այլն: Նման ալիքի հարկ է սպասել նաեւ Հայաստանում:
(?) Ըստ Ձեզ, ե՞րբ մենք կզգանք այն ֆինանսական ներարկումների ազդեցությունը Հայաստանի տնտեսության վրա, որն անում է կառավարությունը:
(!)Ճգնաժամը մի շարք իրական խնդիրներ բացահայտեց Հայաստանի տնտեսության մեջ, որոնք տնտեսության ակտիվացման ժամանակ պատշաճ կերպով չեն ընկալվել ու հասցեագրվել: Չեմ կարող դատել արտաքին ներարկումների եւ տնտեսության մեջ դրանց ներդման արդյունավետության համամասնության մասին, դրա համար կառավարություն գոյություն ունի, որն, ըստ իս, գիտակցում է բացահայտված խնդիրների էությունը եւ, հաշվի առնելով իրավիճակի սրությունը, կձգտի հասնել առավելագույն արդյունավետության: Պետք է նշել նաեւ, որ ֆինանսական ներարկումներն ինքնին անբավարար են առավելագույն արդյունքի հասնելու համար, դա պետք է լինի leveraged համակարգված հարկային քաղաքականության հետ:
(?)Համաձայն եք արդյո՞ք կառավարության այն կանխատեսման հետ, որ, ըստ ամենահոռետեսական սցենարի, ՀՆԱ-ի անկումը կարող է հասնել 20 տոկոսի: ՀՆԱ-ի ի՞նչ ցուցանիշ եք կանխատեսում:
(!)Հուսով եմ, որ դա իրոք ամենավատ սցենարն է, ըստ իս անկումը կլինի 16-18 տոկոսի սահմաններում:
(?) Ֆինանսական ճգնաժամը, ըստ շատերի, դա նաեւ հնարավորություն է: Կիսո՞ւմ է արդյոք ձեր ընկերության ղեկավարությունն այդ կարծիքը: Ի՞նչ հնարավորություններ են բացվել ձեր ընկերության առջեւ:
(!)Ֆինանսական ճգնաժամը հնարավորություններ է բացում շատ ընկերություների, այդ թվում նաեւ մեզ համար: Բաց ծովում փոթորկի ժամանակ շատ նավեր են կործանվում, սակայն փրկվածները հետո ավելի մեծ եկամուտ են ստանում: Պետք է կարողանալ հարմարվել ներկա պայմաններին, անցնել սպառողների սպասարկմանն ավելի ցածր գներով, հարմարվել սպառողական զամբյուղի փոփոխմանը եւ ընդգրկել սպառողների ավելի մեծ շրջանակ, կողմնորոշվելով միջին եւ միջինից ցածր խավերի վրա, որոնք մեծամասնություն են կազմում մեր երկրում:

(?) Как вы оцениваете нынешнюю экономическую ситуацию в Армении: есть ли положительные сдвиги, активизация?
(!)Думаю, всем стало ясно, что мировой финансовый кризис будет иметь глубокие последствия на экономики всех стран. И это не будет исключением для Армении, несмотря на бытующее мнение о том, что развитие многих секторов экономики нашей страны в той или иной степени происходит изолировано от глобальных процессов. Глобальный финансовый кризис отображается на Армении с определенным лагом: начиная с ноября 2008 армянские банки не дают крупные кредиты, особенно для строительства. При этом цены на недвижимость падают с середины 2008-ого процентов на 40%, строительство сократилось до 50%, продуктовая розница упала на 15%.
Не могу дать слишком глубокого анализа воздействия и последствий финансового кризиса на нашу страну. Думаю, что подобный анализ будет доступен тогда, когда уже обнародуются факты по развитию экономики. Но очевидность серьезных последствий кризиса на экономики крупных и малых стран говорит о том, что наша страна будет значительно затронута. Рано говорить о положительных сдвигах, так как многие страны, которые по всем признакам достигли дна кризиса и даже ощущают активизацию, все еще ожидают вторую волну, которая, хотя и не будет иметь значительной финансовой составляющей, так как многие финансовые институты уже прошли через оздоровительные процессы, но будет иметь значительный социальный эффект: сокращение реального сектора, безработица и т.д. Аналогию следует ожидать и в Армении.
(?) По вашему мнению, когда мы почувствуем результаты финансовых инъекций в экономику Армении, которые реализует наше правительство?
(!)Кризис открыл ряд реальных проблем в экономике Армении, которые во времена активизации экономики не были должным образом восприняты и адресованы. Не могу судить о пропорциональности внешних инъекций и эффективности их вложения в экономику, на это есть правительство, которое, на мой взгляд, осознает суть открывшихся проблем и, учитывая критичность ситуации, будет стремиться достигнуть максимального эффекта. Также, финансовые инъекции сами по себе недостаточны для достижения наибольшего эффекта, это должно быть leveraged скоординированной налоговой политикой.
(?) Согласны ли вы с прогнозами правительства относительно того, что, согласно наихудшему сценарию, ВВП может достигнуть 20%? Какой ВВП прогнозируете вы?
(!)Надеюсь, что это действительно наихудший сценарий, на мой взгляд падение будет в пределах 16-18%.
(?) Финансовый кризис, по мнению многих, это возможности. Разделяет ли руководство компании это мнение? Какие возможности открылись перед вашей компанией?
(!)Финансовый кризис – это возможности для многих компаний, в том числе и нашей. Во время шторма в открытом море погибают многие корабли, оставшиеся потом делят большую прибыль. Надо суметь адаптироваться к нынешним условиям, перейти на обслуживание потребностей по более низким ценам, приспособиться к изменяющейся корзине потребления и обхватить больший сегмент потребителей, ориентируясь на средний и ниже среднего классы, которые составляют большинство в нашей стране.