5 Հոկտեմբեր 2009 - 14:07 AMT
(?)Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանում ստեղծված մակրոտնտեսական իրավիճակը: Որքանո՞վ է արդյունավետ մեր երկրի կառավարության հակաճգնաժամային քաղաքականությունը:
(!) Մեր երկիրն այսօր հայտնվել է բավական բարդ իրավիճակում: Ես կարծում եմ, այն ամենն, ինչ կտարավում է, համեմատելի է այլ երկրների իրավիճակի հետ: Հիմնական խնդիրն այն է, որ մեր տնտեսությունը կանոնակարգված չէ, պարզ ասած, այն դեռ չի անցել շուկայական ռելսերի վրա, ուստի չի կարող դիմակայել այնպիսի արտաքին շոկերին, ինչպիսին էր ճգնաժամը: Այս տեսակետից, եթե խոսենք հակաճգնաժամային քաղաքականության կարճաժամկետ միջոցների մասին, ապա դրանք կարող են որոշակի հաջողություն գրանցել, սակայն թե որքանով այն կայուն կլինի, դժվար է ասել: Իմ անձնական կարծիքն այն է, որ մենք շատ ենք ուշացել ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների իրականացման հարցում: Իսկ եթե գլոբալ, ապա, 1991 թ. ի վեր մինչ օրս մենք շատ սխալներ ենք գործել, եւ այդ սխալներն այսօր տնտեսությունը մեզ է վերադարձնում, այդպիսով պատժելով մեզ:
(?) Բայց չէ՞ որ մենք երկնիշ տնտեսական աճ ունեինք:
(!) Շատերն են շահարկում այն երկնիշ տնտեսական աճը, որ կար Հայաստանում մինչ ճգնաժամը, խառնելով զգացմունքները իրական տնտեսական գործընթացների հետ: Իրոք, երկնիշ տնտեսական աճ գրանցվել է, եւ մենք միջինը անկախության ողջ շրջանում ապահովել ենք 9 տոկոս տնտեսական աճ` երկրորդ տեղում լինելով Ադրբեջանից հետո: Ուստի, ասել, թե տնտեսական աճ չի եղել, սխալ է, սակայն, մյուս կողմից, պետք է ուշադրություն դարձնել աճի որակի վրա: Քանակային ցուցանիշներն առկա էին, սակայն եթե մենք վերլուծում ենք կլաստերներով եւ ՀՆԱ-ի կառուցվածքով, ապա տեսնում ենք, որ, ըստ էության, դեռեւս չի եղել եւ չկա նոր տնտեսություն, եւ աճն ապահովվել է տարբեր շրջաններում տարբեր հատվածների հաշվին: Մասնավորապես, վերջին տարիներին աճն ապահովվել է շինարարության հաշվին, ավելի ճիշտ, քաղաքացիական կամ բնակարանային շինարարության հաշվին: Իսկ բնակարանային շինարարությունը չի կարող երկարաժամկետ ռազմավարական աճ ապահովել եւ վաղ թե ուշ, այդ աճը պետք է դադարեր, առավել եւս, որ այդ բնակֆոնդի պահանջարկը ձեւավորվում էր ոչ թե տնտեսության ներսում, այլ դրանից դուրս: Այսինքն, ստացվում էր, որ ներկայացվում էր արտաքին, մասնավորապես, սփյուռքի պահանջարկը, իսկ բավարավում էր նաեւ արտաքին աղբյուրների հաշվին` դրանք ոչ թե ներքին տնտեսական աղբյուրներ են, ոչ թե բնակչության ներքին խնայողությունների փոխակերպում էր, այլ արտաքին մասնավոր դրամական փոխանցումներ եւ ուղղակի ներդրումներ բնակարանային հատվածում: Ուստի ակնկալել, որ ինչ-որ հրաշք տեղի կունենա, կառավարական ներարկումները կփրկեն տնտեսությունը եւ նա կրկին երկնիշ ցուցանիշներ կունենա, չի կարելի, որովհետեւ, առաջինը, աշխարհում բոլորը հասկացել են, որ այսպես ապրել այլեւս չի կարելի, քանի որ գլոբալ շուկայի համակարգն ու որակը ցույց տվեցին, որ այստեղ մենք գործ ունենք կանոնակարգման համակարգի հայեցակարգի խորը եւ լուրջ ճգնաժամի հետ: G-20-ի համագումարում Գերմանիան ու Ֆրանսիան լուրջ պահանջներ ներկայացրեցին ֆինանսական շուկայի գլոբալ կարգավորման համակարգին: Այդ տեսակետից, մենք շատ ավելի վատ իրավիճակում ենք, քանի որ մեքն ոչ միայն կանոնակարգման համակարգի արդիականացման խնդիր ունենք, այլ նաեւ սեփական ինստիտուտների ձեւավերման խնդիր` «երկար փողերի» ինստիտուտի, ներքին խնայողությունները ֆինանսական ապրանքի վերածող ինստիտուտի, ֆինանսական շուկայի կարգավորման ինստիտուտի, արդյունավետ ֆիսկալ ոստիկանության ինստիտուտի, հակամենաշնորհային եւ հակակոռուպցիոն կարգավորման ինստիտուտի եւ այլն: Ահա այս յուարահոտւկ փունջն է, որ անհրաժեշտ է հիմնովին վերակառուցել: Եվ այստեղ միայն կառավարության ներարկումների միջոցով խնդիրը չես լուծի, ավելին, մտավախություններ կան, որ այդ ներարկումները կարող են նոր խնդիրներ առաջացնել T+1-ի միջոցով, որոշ ժամանակ անց, երբ գա վարկերը մարելու ժամանակը (3-5 տարի): Խոսքը նույնիսկ պետական պարտքի սպասարկման մասին չէ, ես խոսում եմ ակտիվների վերադարձման մասին: Ուստի մենք պետք է լրջորեն մտածենք այս հարցերի շուրջ: Մեկ բան կարող եմ ասել` զգացվում է, որ կառավարությունը լրջորեն մտահոգված է եւ հասկանում է խնդրի էությունը եւ կարծես ճիշտ հայտարարություներ է անում, սակայն որքանով այդ հայտարարությունները կիրականան տնտեսական կանոնակարգման համակարգի արդիականացման առումով, ժամանակը ցույց կտա…
(?)Ի՞նչ տնտեսական անկում կարող ենք ակնկալել մինչեւ տարեվերջ:
(!) Եթե այդ թիվը չմեղմացնենք, ես մտավախություն ունեմ, որ կլինենք ԱՊՀ երկրների միջեւ առաջին տեղում այդ ցուցանիշով: Եթե այսօր կառավարության ներարկումների եւ որոշ հատվածների վերականգնման շնորհիվ աճի հնարավոր մակարդակը, ես կարծում եմ, որ կստանանք -15 %, թեեւ շատերը կանխատեսում են – 10 %: Տարին բարդ է լինելու, ավելին, կան մտավախություններ, որ հաջորդ տարին եւս բարդ է լինելու, քանի որ Ռուսաստանում չի նկատվում տնտեսական ակտիվացում, որին մենք սպասում էինք, եւ շատ բան կախված է մասնավոր տրանֆերտներից` մեր հիմնական աղբյուրից:
(?) Համաձա՞յն եք տնտեսական աճի այն ցուցանիշի հետ, որ նախատեսված է 2010թ. բյուջեով` 1,3 տոկոսի չափով:
(!) Ինձ դուր են գալիս բարի մտադրությունները, սակայն ես չեմ կարող ասել, համաձայն եմ թե ոչ, քանի որ անորոշությունները շատ են` անորոշ է ՌԴ տնտեսության վիճակը, անորոշություն է ռեսուրսների կայունության առումով, անորոշ են մեր տնտեսության ֆինանսավորման աղբյուրները: Միակը, ինչ այսօր կարելի է ասել, այն է, որ Հայաստանի բանկային համակարգն իր դիմադրողականությամբ եւ կանոնակարգման որակով առավել հուսալի է, քան անցումային տնտեսությամբ այլ երկրներում: Դա վկայում է ակտիվների բարձր որակի մասին, ինչը կայացած բանկային հսկողության համակարգի արդյունք է: Մասնավորապես, այն, ինչ մենք սկսեցինք 15 տարի առաջ, բարեփոխելով բանկային համակարգի կանոնակարգման ու հսկողության համակարգը, այժմ մենք ստանում ենք այդ ամենի պտուղները: Այն ոլորտներում, որտեղ մենք դա չենք արել կամ ուշացրել ենք, այնտեղ դրական շարժ չունենք` սրանում է խնդիրը:
Ես հուսով եմ, որ մեզ կհաջողվի հաղթահարել ճգնաժամի երկրորդ ալիքը, որին ես չեմ սպասում, սակայն որը հնարավոր է, քանի որ Ռուսաստանում, օրինասկ, բոլորը սարսափով դրան են սպասում: Այդ ակնկալիքները կապված են նրա հետ, որ որոշ գնահատականներով, ռուսական բանկերի ակտիվների 25-30 տոկոսը կասկածելի որակ ունի: Մենք հստակ թվեր չունենք, սակայն ըստ փորձագիտական գնահատականների, մեզ մոտ այդ ցուցանիշը 5 տոկոս է, դա շատ ավելի լավ է, քան Ռուսաստանում, սակայն դա եւս լուրջ է: Եթե մեզ մոտ ակտիվների վատթարացում տեղի ունենա, ավելանա վարկերի չվերադարձման մակարդակը, դա կհանգեցնի նրան, որ բանկերը ստիպված կլինեն դուրս գալ անշարժ գույքի շուկա` գրավ դրած գույքի իրացման նպատակով, իսկ մենք գիտենք, որ մեր անշարժ գույքի շուկայում այժմ ամեն ինչ լավ է, իսկ այդ դեպքում լիկվիդայնության լուրջ ճգնաժամ կլինի անշարժ գույքի շուկայում: Ուստի, ես հուսով եմ, որ Կենտրոնական բանկի ու ՀՀ կառավարության ձեռնարկած քայլերը կկարողանան պաշտպանել բանկային համակարգը:
(?) Ինչպե՞ս ազդեց ազգային արժույթի արժեզրկումը երկրի տնտեսության վրա:
(!) Վերջին խնդիրն, որ այսօր վտանգ է ներկայացնում, դա անկատար դրամավարկային համակարգի քաղաքականությունն է: Այն, ինչ մենք տեսնում ենք դրամի շուկայում, դա անկանխատեսելիությունն է, դրամի շուկայում կայուն հավասարակշռության պահպանմանն ուղղված քաղաքականության անարդյունավետությունը, որը բերում է փոխարժեքի տատանումների: Դա շատ բացասաբար է անդրադառնում եւ դեռ կանդրադառնա երկրկի տնտեսության վրա, թեեւ ազգային արժույթի արժեզրկման գործընթացն ինքնին ինձ դուր է գալիս: Չէր կարելի պահել դրամի կուրսը եւ դրա վրա այդքան արտաքին ռեսուրսներ վատնել, որովհետեւ դրամը շատ կայուն հաստատվեց, զգալիորեն շատ ավելի կայուն, քան կարող էր իրականում դիրքեր ունենալ դրամական միջոցների շուկայում: Անկայունությունը դրամի շուկայում հարվածում է տնտեսության արտահանման ներուժին եւ վնասում է Հայաստանի ներդրումային գրավչությանը: Այնպես որ, եթե դրամն իր տեղը գտնի եւ արժեզրկման զգալի փուլ անցնի, մեզ համար դա շատ շահավետ կլինի, սակայն պետք էր դա այնպես անել, որպեսզի դա որոշեր շուկան, ոչ թե ֆինանսական իշխանությունները: Ես լողացող փոխարեժքի կողմնակից եմ եւ սղաճի այն քաղաքականության, որի դեպքում ամեն անգամ, երբ գնաճը գերազանցում է նախանշված մակարդակը, տոկոսադրույքները պետք է բարձրացվեն, ինչը մենք երբեք չենք ունեցել եւ չունենք:

5 Октябрь 2009 - 14:07 AMT
(?)Как вы оцениваете макроэкономическую ситуацию, в которой оказалась Армения сегодня? Насколько эффективна антикризисная политика правительства нашей страны?
(!)Ситуация, в которой оказалась наша страна сегодня, достаточно сложна. Я думаю, все, что у нас происходит, схоже с тем, что происходит в других подобных странах. Основная проблема заключается в том, что наша экономика не отрегулирована, проще говоря, не переведена на рыночные рельсы, поэтому она не способна противостоять таким внешним шокам, каким явился кризис. С этой точки зрения, если говорить о краткосрочных мероприятиях антикризисной политики, то они смогут обеспечить определенный успех, но насколько это будет стратегически устойчивым – это трудно сказать. Мое личное мнение – мы очень сильно запоздали по линии проведения институциональных реформ. Если же говорить более глобально, то, начиная с 1991 года и по сегодняшний день, мы наделали много ошибок, и эти ошибки экономика нам сегодня возвращает, тем самым наказывая нас.
(?)Но ведь у нас был двухзначный экономический рост?
(!)Многие спекулируют двухзначным экономическим ростом, который был в Армении до кризиса, перемешивая эмоции с реальными экономическими процессами. Действительно, двухзначный экономический рост был, и мы обеспечили за весь период независимости в среднем свыше 9% экономического роста, занимая при этом второе место после Азербайджана. Поэтому, говорить, что экономического роста не было – неверно, но с другой стороны надо обратить внимание на качество роста. Количественные показатели были, но если мы смотрим по кластерам и по структуре ВВП, то мы видим, что у нас, по существу, нет и не было пока новой экономики, и этот рост обеспечивался в различные периоды за счет различных секторов, в частности, за последние несколько лет рост обеспечивался за счет строительства, а точнее, за счет гражданского строительства или жилищного строительства. А жилищное строительство не способно обеспечить долгосрочный стратегический рост, и, рано или поздно, этот рост должен был остановиться, тем более что спрос на это жилье формировался не внутри экономики, а вне ее. То есть, получалось так, что предъявлялся спрос извне, в частности от диаспоры, а удовлетворялся спрос также за счет источников, которые мы привлекали извне: это не внутренние экономические ресурсы, это не трансформация внутренних сбережений населения, а внешние частные трансферты и прямые инвестиции в жилищный сектор. Поэтому ожидать, что будет какое-то чудо, правительственные инъекции спасут экономику и она встанет на рельсы двухзначного экономического роста, нельзя, потому что, во-первых, во всем мире поняли – так дальше жить нельзя, т. к. система и качество регулирования глобального рынка показали, что здесь мы имеем глубокий и серьезный кризис в концепции самой системы регулирования. На съезде G-20, в частности Германия и Франция предъявили серьезные требования к самой системе глобального регулирования финансового рынка. С этой точки зрения, мы находимся в гораздо более проигрышной ситуации, потому что мы не только имеем проблему модернизации системы регулирования, у нас есть еще проблема создания собственных институтов, каковых у нас нет: институтов «длинных денег», институтов трансформации внутренних сбережений в финансовых продуктов, институтов регулирования отношений на финансовом рынке, институтов эффективной фискальной политики, институтов антимонопольного и коррупционного регулирования и т.д. Вот это все – своеобразный букет, который необходимо фундаментально перезагрузить. И здесь одними какими-то правительственными финансовыми инъекциями вопрос не решить, более того, есть опасение, что эти инъекции обернутся еще и проблемами через Т+1, через некоторый период, когда наступит время погашения этих кредитов (примерно 3-5 лет). Речь идет даже не об обслуживании госдолга, я говорю о возвратности этих активов. Поэтому нам необходимо серьезно переосмыслить эту проблему. Единственное, что я могу сказать: чувствуется, что правительство серьезно озабочено и понимает суть проблемы и делает как будто бы правильные заявления, но насколько эти заявления превратятся в реальные шаги по модернизации системы экономического регулирования – посмотрим …
(?)Какой экономический спад нам ожидать к концу года?
(!)Если не приукрасить эту цифру, я боюсь, что мы будем на первом месте среди стран СНГ по этому показателю. Если сегодня считать возможный уровень роста за счет правительственных инъекций и восстановления некоторых секторов и смягчения, я думаю, что «- » 15% мы должны получить, хотя многие прогнозируют «-»10%. Год у нас будет сложный, более того, есть опасения, что и следующий год будет сложным, потому что нет той активизации в экономике России (где идут негативные процессы), которую мы ожидали, и очень многое зависит от нашего основного источника – внешних трансфертов.
(?)Согласны ли вы с показателем экономического роста, который заложен в проекте госбюджета на 2010 год в 1.3%?
(!)Мне нравятся благие намерения, но я не могу сказать, согласен или нет, поскольку очень много неопределенностей: неопределенность с российской экономикой, неопределенность в плане устойчивости ресурсов и источников финансирования нашей экономики. Единственное, что на сегодняшний день во весь голос можно заявить, это то, что в Армении банковская система по качеству сопротивляемости и по качеству регулирования оказалась более надежной, чем в других странах с переходной экономикой. Это говорит о высоком качестве активов, что является результатом состоявшейся системы банковского надзора. В частности, то, что мы, начав лет 15 назад проведение реформ в системе регулирования и надзора банковской системы, сегодня пожинаем плоды и получаем результаты. В тех сферах, где мы этого не сделали или запоздали, были сделаны половинчатые реформы, там мы не имеем позитива – вот в чем проблема.
И я надеюсь, что нам удастся перепрыгнуть через возможную вторую волну кризиса, которой я не ожидаю, но которая возможна, поскольку в России, например, все с ужасом ее ждут. Эти опасения связанны с тем, что по некоторым оценкам около 25-30% активов российских банков сомнительного качества. У нас нет таких четких цифр, но по экспертным оценкам у нас этот показатель составляет около 5%, это значительно лучше, чем в России, но это тоже достаточно серьезно. Если у нас произойдет ухудшение качества активов, увеличится невозвратность кредитов, это приведет к тому, что банки будут вынуждены выходить на рынок недвижимости с целью реализации заложенного имущества, а мы знаем, что у нас на рынке недвижимости сейчас тишь да гладь, тогда у нас будет серьезнейший кризис ликвидности на рынке недвижимости. Поэтому, я очень надеюсь, что шаги, которые сейчас осуществляются Центральным банком и правительством Армении смогут защитить банковскую систему.
(?)Как повлияла девальвация национальной валюты на экономику страны?
(!)Последняя проблема, которая сегодня очень опасна – несовершенная система денежно-кредитной политики. То, что мы видим на денежном рынке – непредсказуемость и абсолютная неэффективность политики по поддержанию устойчивого равновесия на денежном рынке, которая приводит к перепадам валютных курсов. Это очень негативно сказывается и будет еще дальше сказываться на экономике страны, хотя сам процесс обесценивания национальной валюты мне нравится. Я еще раньше говорил, что нельзя было держать курс драма и терять на это столько внешних резервов, потому что у нас драм очень сильно утвердился, значительно сильнее, чем он реально мог бы котироваться на денежном рынке. Это очень сильно бьет по экспортному потенциалу экономики и по инвестиционной привлекательности. Так что, если драм найдет свое место и пройдет значительный этап девальвации, нам это будет очень выгодно, но это надо было сделать так, чтобы это решал рынок, а не денежные власти. Я за свободно плавающий курс и за политику таргетирования инфляции, чего у нас нет и не было никогда.