26 Հոկտեմբեր 2009 - 11:57 AMT
(?) Զարգացման ի՞նչ միտումներ են նախանշվել Հայաստանում խորհրդատվական ծառայությունների տրամադրման շուկայում: Որո՞նք են այն հիմնական գործոնները, որ սահմանափակում են նրա դինամիկ զարգացումը երկրում:
(!) Խորհրդատվական շուկան Հայաստանում, ցավոք սրտի, բավականաչափ զարգացած չէ, զարգացած երկրների նմանատիպ շուկաների համեմատ: Դա պայմանավորված է նրանով, որ մեր երկրի տնտեսությունը քիչ է զարգացած տնտեսության գրեթե բոլոր ոլորտներում ուժեղ մրցակցության բացակայության պատճառով: Բացակայում են ընկերությունները, որոնք պետք է ամեն օր ինչ-որ նորարարական լուծումներ մշակեն, շուկայի այլ մասնակիցների համեմատ մրցունակ լինելու համար: Ուստի, հիմնականում մասնավոր ընկերությունների պահանջները սահմանափակվում են միայն մարքեթինգային խորհրդատվությունների ստացմամբ, մասնավորապես շուկայի ուսումնաիրսության, նրա դինամիկայի եւ պոտենցիալ պահանջարկի, սպառողների վարքագծի առումով: Սա մի ասպեկտն է: Եվ երկրորդը` դա ֆինանսական խորհրդատվությունն է, որը թույլ կտա ընկերությանը դիմել եւ վարկերի կամ մասնաբաժնի տեսքով ֆինանսական ռեսուրսներ ձեռք բերել: Զարգացած երկրների մասնագետներն, ի տարբերություն մեր մասնագետների, հիմնականում ներգրավված են նորարարական սխեմաների եւ ռազմավարությունների մշակման մեջ, որոնք հետո վերածվում են համապատասխան ծրագրային ապահովման, որից էլ ընկերությունն օգտվում է իր առօրյա «կյանքում», ինչը թույլ է տալիս ապահովել ընկերության արդյունավետ գործունեությունը, օպտիմալացնել գործարար գործընթացներն ու բոլոր մակարդակներով ընդունվող որոշումները:
Ինչ վերաբերում է այն տեղին, որ ընկերությունը զբաղեցնում է խորհրդատվական ծառայությունների տրամադրման շուկայում, ապա դժվար է կոնկրետ ասել, քանի որ Հայաստանի տնտեսության շատ շուկաներ, այդ թվում նաեւ այս շուկան, 100 տոկոսով թափանցիկ չեն: Ըստ իս, թեեւ դա կարող է անհամեստ թվալ, ընկերության բաժնեմասը շուկայում մոտ է 50 տոկոսի:
(?) Ինչպե՞ս կարձագանքի խորհրդատվական շուկան հայ-թուրքական սահմանի բացման դեպքում:
(!) Խորհրդատվական շուկան այսօր էլ է փոխվում, սակայն նրա փոփոխության դինամիկան այնքան արագ ու դրական չէ, որքան զարգացած երկրներում: Երբ մենք ասում ենք դրական, ի նկատի ունենք, բնակաբանար միջնաժամկետ եւ երկարաժամկետ հեռանկարը: Եթե Հայաստանում կա անմրցունակ ընկերություն, որն, օրինակ, սահմանի բացումից մեկ շաբաթ անց փակվելու է, ապա դա այնքան էլ վատ չէ, քանի որ շուկայում կմնան ուժեղ խաղացողները, իսկ այդ ընկերության փակումից մի քանի շաբաթ անց ներդրումներ կկատարվեն մեկ այլ ընկերությունում, ինչը կհանգեցնի մրցունակության բարձրացմանը եւ համապատասխանաբար` հայկական ընկերությունների մրցունակության բարձրացմանն արդեն ոչ միայն տեղական շուկայում, այլ առնվազն տարածաշրջանային շուկաներում: Բնական է, որ մրցունակության բարձրացումը (գրեթե 100 տոկոսանոց) իր հերթին կհանգեցնի նրան, որ խորհրդատվական ծառայություններն ավելի մեծ պահանջարկ կունենան, իսկ շուկայում կմնան միայն ինստիտուցիոնալ խորհրդատվական ընկերությունները:
(?) Ինչպիսի՞ բիզնես պլանավորումն է այսօր համարվում արդյունավետ եւ ինչ տեղ եք Դուք հատկացնում էներգատնտեսող տեխնոլոգիաների ներդրման ծրագրերին:
(!) Հայաստանում բիզնես-պլանավորման արդյունավետությունն որոշվում է, ելնելով ընկերության հնարավորություններից ու խորհրդատուի կողմից նրա պահանջների բավարարմանը: Այս համատեքստում, խորհրդատուների կողմից մշակվող բիզնես-պլանների մեծ մասն ուղղակի գրված է թղթի վրա` գրված է այն, ինչ ցանկանում է ընկերությունը եւ ինչը կօգնի նրան հասնել այդ բիզնես-պլանի հաստատմանը: Բարեբախտաբար, կան ընկերություններ, որոնք պատվիրում են այդ բիզնես-պլանը իրենց համար, որպեսզի այն դառնա իրենց սեղանի գիրքը: Իսկ բուն բիզնես-պլանի արդյունավետության ապահովումը շատ բազմակողմանի գործընթաց է` դա եւ բիզնես-գործընթացների բաերլավումն է, եւ շուկայի ընկերության բաժնեմասի ավելացման փորձերը, արդյունավետ կադրային քաղաքականությունը, գրագետ ֆինանսական կառավարումը եւ այլն: Այս ամենը միասին ապահովում է բիզնես-պլանի արդյունավետությունը եւ, որպես հետեւանք, ընկերության համար բիզնեսի արդյունավետությունը: Սակայն, ցավոք, բազում հայկական ընկերությունների ղեկավարների մտածելակերպը հիմնված է հետեւյալ սկզբունքի վրա` «ես ամեն ինչ գիտեմ, ես ամեն ինչ կարողանում եմ եւ ինչպես կարող է ինչ-որ N խորհրդատվական ընկերություն ինձանից լավ իմանալ, թե ինչպես կարելի է բարելավել իմ բիզնես-գործընթացները»:
Արդյունվետ բիզնես-պլանի մշակման նոր ուղղություն է հանդիսանում էներգատնտեսող տեխնոլոգիաների ներդրումը: Ցավոք, աշխարհում այդ նախագծի առաջ մղող ուժը Եվրոպայի երկրներն են, ոչ թե խոշոր արդյունաբերական երկրները, ինչպիսիք են ԱՄՆ-ն, Չինաստանն ու Ռուսաստանը: Էներգատնտեսման բուն գործընթացը կլիմայի փոփոխության դեմ մղվող ընդհանուր պայքարի բաղադրիչներից մեկն է եւ հույս կա, որ այդ երկրները եւս դեկտեմբերին Կոպենհագենում կայանալիք ՄԱԿ-ի խորհրդաժողովում կմիանան այս գործընթացին, որը հայտնի է աշխարհում որպես Կիոտի արձանագրություն: Այդ տեսակետից, էներգատնտեսումը շատ կարեւոր բաղադրիչ է, եւ այն պետք է դիտարկվի երկու տեսակետից` առաջինը, գործարարների մոտ պետք է պատասխանատվություն ձեւավորվի ոչ միայն սեփական բիզնեսի, այլ նաեւ ողջ աշխարհի համար, որտեղ նրանք ապրում են ու աշխատում: Ցավոք, Հայաստանում դեռեւս շատ քիչ են նման գլոբալ մտածելակերպով ընկերությունները: Միեւնույն ժամանակ էներգատնտեսող տեխնոլոգիաների ներդրումը բերում է արտադրանքի ինքնարժեքի նվազեցմանն երկարաժամկետ հեռանկարում: Դրանք ներդնելու համար, ընկերությունը պետք է որոշակի գումար ներդնի, որը կփակվի միայն 5-6 տարվա ընթացքում, ինչը, սկզբունքորեն ասած, վատ չէ: Սակայն քանի որ մեր բիզնեսի կապիտալը հիմնականում կարճաժամկետ հեռանկար ունի, դրա անհրաժեշտությունը կարծես թե չի առաջանում: Բարեբախտաբար, կլիմայի պաշտպանության գործում բեկման հասնելու համար, զարգացած երկրները մեծ դրամական միջոցներ են ուղղում զարգացած երկրներ, որպեսզի որոշակի գործընթացներ նաեւ այստեղ կատարվեն: Այս առնչությամբ, մենք շուտով կունենանք նախագծեր, որոնք ֆինանսավորվում են միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից, որոնք կվարկավորեն տեղական ընկերությունների էներգատնտեսող նախագծերը, ինչպես նաեւ կներդրվեն դրամաշնորհային ծրագրեր, որոնք խթան կհանդիսանան այդ գործընթացի համար: Որոշակի պահից հետո, երբ ձեռք կբերվեն կոնկրետ արդյունքներ, գործարարներն իրենք կգիտակցեն էրներգատնտեսող տեխնոլոգիաների ներդրման անհրաժեշտությունը թեկուզ զուտ տնտեսական առումով:
(?) Պատմեք, խնդրեմ, նոր նախագծերի մասին, որոնք ընկերությունը մտադիր է իրականացնել, եւ հեռանկարային զարգացմանն ուղղված «Ամերիայի» ծրագրերի մասին:
(!) Միջնաժամկետ հեռանկարում հիմնական նպատակն է առավել ակտիվ ելքը միջազգային շուկաներ: Ցավոք, ամեն տարի մենք այնքան էլ շատ ծրագրեր չենք ունենում, որոնք իրագործվում են Հայաստանից դուրս, իսկ մենք կցանկանայինք հասնել նրան, որ գոնե բոլոր նախագծերի 20-30 տոկոսն իրագործվեր այն շուկաներում, որոնք, ըստ մեզ, հասանելի են ընկերության համար` մասնավորապես, դրանք Կենտրոնական Ասիայի, Ռուսաստանի ու Հարավային Կովկասի շուկաներն են: Այսօրվա դրությամբ ընկերության երկրից դուրս իրագործվող ծրագրերի մեծ մասը իրականացվում է Սփյուռքում: Մենք սերտորեն համագործակցում ենք մեր Սփյուռքի ներդրումային ընկերությունների հետ, քանի որ մեր գործընկերը հայտնի ռուսական «Տռոյկա Դիալոգ» ընկերությունն է, գործընկերներ կան նաեւ ԱՄՆ-ում եւ Եվրոպայում:

26 Октябрь 2009 - 11:57 AMT
(?) Какие тенденции развития наметились на рынке предоставления консалтинговых услуг в Армении? Каковы основные факторы, ограничивающие его динамичное развитие в стране?
(!)Рынок консалтинга в Армении, к сожалению, недостаточно развит по сравнению с аналогичными рынками развитых стран. Это обусловлено тем, что сама экономика нашей страны мало развита в силу отсутствия в ней сильной конкуренции практически во всех секторах экономики. Отсутствуют компании, которым необходимо разрабатывать на каждодневной основе какие-то инновационные решения для того, чтобы быть более конкурентоспособными по сравнению с другими участниками рынка. Поэтому, в основном потребности частных компаний ограничиваются лишь получением маркетинговых консультаций, в частности, изучением рынка, его динамики и потенциального спроса, поведения потребителей – это один аспект. И второй аспект – это финансовый консалтинг, который поможет компании обращаться и приобретать финансовые ресурсы в качестве кредитов или паевого участия в бизнесе. К сожалению, специалисты развитых стран, в отличие от наших, в основном вовлечены в разработку инновационных схем и стратегий, которые потом перекладываются на соответствующее программное обеспечение, которым компания пользуется в своей каждодневной «жизни», что позволяет обеспечить эффективную деятельность компании, оптимизировать бизнес процессы и эффективность принимаемых решений на всех уровнях.
Что же касается доли, которую компания занимает на рынке предоставления консалтинговых услуг, то трудно сказать конкретно, поскольку многие рынки армянской экономики, в том числе и этот, не транспарентны на 100%. По нашему мнению, хотя это и может показаться нескромным, доля компании на рынке приближается к 50%.
(?) Как поведет себя рынок консалтинга в случае возможного открытия армяно-турецкой границы?
(!)Рынок консалтинговых услуг и сегодня меняется, но вот динамика его изменения не столь быстрая и позитивная, как в развитых странах. А после открытия межгосударственной границы в Армении изменится все, и большинство изменений в экономическом плане будут позитивными. Когда мы говорим позитивные, имеем ввиду, естественно, среднесрочную и долгосрочную перспективу. Если в Армении есть неконкурентоспособная компания, которая, например, через неделю после открытия границы закроется, то это не так уж и плохо, потому что на рынке останутся сильные игроки, а через несколько недель после закрытия указанной компании будут осуществлены инвестиции в другую компанию, что приведет к повышению конкуренции и соответственно конкурентоспособности армянских компаний, но уже не только на местном рынке, но и как минимум на региональных рынках. Естественно, что повышение конкуренции (почти 100% корреляция) в свою очередь приведет к тому, что консалтинговые услуги станут более востребованными, а на рынке останутся только институциональные консалтинговые компании.
(?)Какое бизнес-планирование на сегодняшний день считается эффективным, и какое место отводите Вы наличию строки внедрения энергосберегающих технологий?
(!)Эффективность бизнес-плана в Армении определяется исходя из возможностей компании и удовлетворения консультантом ее запросов. В этом контексте, большинство бизнес-планов, разрабатываемых консультантами, – это просто написанное на бумаге то, что хочет компания, и что поможет ей получить соответствующее утверждение этого бизнес-плана. К счастью, есть компании, которые заказываю этот бизнес-план для себя, чтобы он стал настольной книгой. Само же обеспечение эффективности бизнес-плана – очень многосторонний процесс: это и оптимизация бизнес-процессов, и попытка увеличения доли компании на рынке, эффективная кадровая политика, грамотное финансовое управление и многое другое. Все это в комплексе обеспечивает эффективность бизнес-плана и, как следствие, эффективность бизнеса для компании. Но, к сожалению, менталитет руководителей многих армянских компаний основывается на принципе: «я все знаю, я все умею, и как может какая-то N-ая консалтинговая компания лучше меня знать, как оптимизировать мои бизнес-процессы».
Новым направлением в разработке эффективного бизнес-плана является внедрение энергосберегающих технологий. К сожалению, локомотивом этого проекта в мире являются страны Европы, а не крупные индустриальные страны, такие как США, Китай, Россия. Сам процесс энергосбережения – один из компонентов общей борьбы против изменения климата, и есть надежда, что и эти страны на конференции ООН в декабре в Копенгагене присоединятся к процессу, который известен миру как Киотский протокол. С этой точки зрения энергосбережение – очень важный компонент, и его надо рассматривать в двух ракурсах: во-первых, у людей, которые руководят бизнесом, должна быть ответственность не только за свой бизнес, но и за мир, в котором они работают и живут. В Армении, к сожалению, есть очень мало компаний с таким глобальным мышлением. В тоже время внедрение энергосберегающих технологий приводит к снижению себестоимости продукции в долгосрочной перспективе. Для того чтобы их внедрить, компания должна инвестировать определенную сумму денежных средств, которые окупятся только в течение 5-6 лет, что в принципе, неплохо. Но поскольку капитал нашего бизнеса имеет в основном краткосрочную перспективу, то в этом не возникает особой потребности. К счастью, для того, чтобы сделать прорыв по защите климата, развитые страны направляют большие денежные ресурсы в развивающиеся страны, чтобы определенные процессы имели место и здесь. В связи с этим, у нас скоро будут проекты, финансируемые международными финансовыми институтами, которые будет кредитовать проекты энергосбережения местных компаний, а также будут внедрены грантовые программы, которые дадут толчок этому процессу. После определенного момента, когда будут достигнуты конкретные результаты, сами бизнесмены осознают необходимость внедрения энергосберегающих технологий хотя бы в экономическом аспекте.
(?)Расскажите о новых проектах, которые компания планирует реализовать, и планах «Америи», нацеленных на развитие в перспективе?
(!) Основной план в среднесрочной перспективе – более активный выход на международные рынки. К сожалению, каждый год у нас бывает не очень много проектов, которые мы реализуем вне Армении, а нам бы хотелось достичь того, чтобы хотя бы 20-30% всех проектов мы делали на рынках, которые, по нашему мнению, доступны для компании, в частности, это рынки Центральной Азии, России и Южного Кавказа. На сегодняшний день большинство проектов компании, реализуемых вне страны, приходятся на армянскую Диаспору. Мы очень тесно сотрудничаем с инвестиционными компаниями нашей Диаспоры, поскольку нашим партнером является известная российская компания «Тройка Диалог», есть также партнеры в США и Европе.