26 Հոկտեմբեր 2009 - 11:57 AMT
(?) Զարգացման ի՞նչ միտումներ են նախանշվել Հայաստանում խորհրդատվական ծառայությունների տրամադրման շուկայում: Որո՞նք են այն հիմնական գործոնները, որ սահմանափակում են նրա դինամիկ զարգացումը երկրում:
(!) Խորհրդատվական շուկան Հայաստանում, ցավոք սրտի, բավականաչափ զարգացած չէ, զարգացած երկրների նմանատիպ շուկաների համեմատ: Դա պայմանավորված է նրանով, որ մեր երկրի տնտեսությունը քիչ է զարգացած տնտեսության գրեթե բոլոր ոլորտներում ուժեղ մրցակցության բացակայության պատճառով: Բացակայում են ընկերությունները, որոնք պետք է ամեն օր ինչ-որ նորարարական լուծումներ մշակեն, շուկայի այլ մասնակիցների համեմատ մրցունակ լինելու համար: Ուստի, հիմնականում մասնավոր ընկերությունների պահանջները սահմանափակվում են միայն մարքեթինգային խորհրդատվությունների ստացմամբ, մասնավորապես շուկայի ուսումնաիրսության, նրա դինամիկայի եւ պոտենցիալ պահանջարկի, սպառողների վարքագծի առումով: Սա մի ասպեկտն է: Եվ երկրորդը` դա ֆինանսական խորհրդատվությունն է, որը թույլ կտա ընկերությանը դիմել եւ վարկերի կամ մասնաբաժնի տեսքով ֆինանսական ռեսուրսներ ձեռք բերել: Զարգացած երկրների մասնագետներն, ի տարբերություն մեր մասնագետների, հիմնականում ներգրավված են նորարարական սխեմաների եւ ռազմավարությունների մշակման մեջ, որոնք հետո վերածվում են համապատասխան ծրագրային ապահովման, որից էլ ընկերությունն օգտվում է իր առօրյա «կյանքում», ինչը թույլ է տալիս ապահովել ընկերության արդյունավետ գործունեությունը, օպտիմալացնել գործարար գործընթացներն ու բոլոր մակարդակներով ընդունվող որոշումները:
Ինչ վերաբերում է այն տեղին, որ ընկերությունը զբաղեցնում է խորհրդատվական ծառայությունների տրամադրման շուկայում, ապա դժվար է կոնկրետ ասել, քանի որ Հայաստանի տնտեսության շատ շուկաներ, այդ թվում նաեւ այս շուկան, 100 տոկոսով թափանցիկ չեն: Ըստ իս, թեեւ դա կարող է անհամեստ թվալ, ընկերության բաժնեմասը շուկայում մոտ է 50 տոկոսի:
(?) Ինչպե՞ս կարձագանքի խորհրդատվական շուկան հայ-թուրքական սահմանի բացման դեպքում:
(!) Խորհրդատվական շուկան այսօր էլ է փոխվում, սակայն նրա փոփոխության դինամիկան այնքան արագ ու դրական չէ, որքան զարգացած երկրներում: Երբ մենք ասում ենք դրական, ի նկատի ունենք, բնակաբանար միջնաժամկետ եւ երկարաժամկետ հեռանկարը: Եթե Հայաստանում կա անմրցունակ ընկերություն, որն, օրինակ, սահմանի բացումից մեկ շաբաթ անց փակվելու է, ապա դա այնքան էլ վատ չէ, քանի որ շուկայում կմնան ուժեղ խաղացողները, իսկ այդ ընկերության փակումից մի քանի շաբաթ անց ներդրումներ կկատարվեն մեկ այլ ընկերությունում, ինչը կհանգեցնի մրցունակության բարձրացմանը եւ համապատասխանաբար` հայկական ընկերությունների մրցունակության բարձրացմանն արդեն ոչ միայն տեղական շուկայում, այլ առնվազն տարածաշրջանային շուկաներում: Բնական է, որ մրցունակության բարձրացումը (գրեթե 100 տոկոսանոց) իր հերթին կհանգեցնի նրան, որ խորհրդատվական ծառայություններն ավելի մեծ պահանջարկ կունենան, իսկ շուկայում կմնան միայն ինստիտուցիոնալ խորհրդատվական ընկերությունները:
(?) Ինչպիսի՞ բիզնես պլանավորումն է այսօր համարվում արդյունավետ եւ ինչ տեղ եք Դուք հատկացնում էներգատնտեսող տեխնոլոգիաների ներդրման ծրագրերին:
(!) Հայաստանում բիզնես-պլանավորման արդյունավետությունն որոշվում է, ելնելով ընկերության հնարավորություններից ու խորհրդատուի կողմից նրա պահանջների բավարարմանը: Այս համատեքստում, խորհրդատուների կողմից մշակվող բիզնես-պլանների մեծ մասն ուղղակի գրված է թղթի վրա` գրված է այն, ինչ ցանկանում է ընկերությունը եւ ինչը կօգնի նրան հասնել այդ բիզնես-պլանի հաստատմանը: Բարեբախտաբար, կան ընկերություններ, որոնք պատվիրում են այդ բիզնես-պլանը իրենց համար, որպեսզի այն դառնա իրենց սեղանի գիրքը: Իսկ բուն բիզնես-պլանի արդյունավետության ապահովումը շատ բազմակողմանի գործընթաց է` դա եւ բիզնես-գործընթացների բաերլավումն է, եւ շուկայի ընկերության բաժնեմասի ավելացման փորձերը, արդյունավետ կադրային քաղաքականությունը, գրագետ ֆինանսական կառավարումը եւ այլն: Այս ամենը միասին ապահովում է բիզնես-պլանի արդյունավետությունը եւ, որպես հետեւանք, ընկերության համար բիզնեսի արդյունավետությունը: Սակայն, ցավոք, բազում հայկական ընկերությունների ղեկավարների մտածելակերպը հիմնված է հետեւյալ սկզբունքի վրա` «ես ամեն ինչ գիտեմ, ես ամեն ինչ կարողանում եմ եւ ինչպես կարող է ինչ-որ N խորհրդատվական ընկերություն ինձանից լավ իմանալ, թե ինչպես կարելի է բարելավել իմ բիզնես-գործընթացները»:
Արդյունվետ բիզնես-պլանի մշակման նոր ուղղություն է հանդիսանում էներգատնտեսող տեխնոլոգիաների ներդրումը: Ցավոք, աշխարհում այդ նախագծի առաջ մղող ուժը Եվրոպայի երկրներն են, ոչ թե խոշոր արդյունաբերական երկրները, ինչպիսիք են ԱՄՆ-ն, Չինաստանն ու Ռուսաստանը: Էներգատնտեսման բուն գործընթացը կլիմայի փոփոխության դեմ մղվող ընդհանուր պայքարի բաղադրիչներից մեկն է եւ հույս կա, որ այդ երկրները եւս դեկտեմբերին Կոպենհագենում կայանալիք ՄԱԿ-ի խորհրդաժողովում կմիանան այս գործընթացին, որը հայտնի է աշխարհում որպես Կիոտի արձանագրություն: Այդ տեսակետից, էներգատնտեսումը շատ կարեւոր բաղադրիչ է, եւ այն պետք է դիտարկվի երկու տեսակետից` առաջինը, գործարարների մոտ պետք է պատասխանատվություն ձեւավորվի ոչ միայն սեփական բիզնեսի, այլ նաեւ ողջ աշխարհի համար, որտեղ նրանք ապրում են ու աշխատում: Ցավոք, Հայաստանում դեռեւս շատ քիչ են նման գլոբալ մտածելակերպով ընկերությունները: Միեւնույն ժամանակ էներգատնտեսող տեխնոլոգիաների ներդրումը բերում է արտադրանքի ինքնարժեքի նվազեցմանն երկարաժամկետ հեռանկարում: Դրանք ներդնելու համար, ընկերությունը պետք է որոշակի գումար ներդնի, որը կփակվի միայն 5-6 տարվա ընթացքում, ինչը, սկզբունքորեն ասած, վատ չէ: Սակայն քանի որ մեր բիզնեսի կապիտալը հիմնականում կարճաժամկետ հեռանկար ունի, դրա անհրաժեշտությունը կարծես թե չի առաջանում: Բարեբախտաբար, կլիմայի պաշտպանության գործում բեկման հասնելու համար, զարգացած երկրները մեծ դրամական միջոցներ են ուղղում զարգացած երկրներ, որպեսզի որոշակի գործընթացներ նաեւ այստեղ կատարվեն: Այս առնչությամբ, մենք շուտով կունենանք նախագծեր, որոնք ֆինանսավորվում են միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից, որոնք կվարկավորեն տեղական ընկերությունների էներգատնտեսող նախագծերը, ինչպես նաեւ կներդրվեն դրամաշնորհային ծրագրեր, որոնք խթան կհանդիսանան այդ գործընթացի համար: Որոշակի պահից հետո, երբ ձեռք կբերվեն կոնկրետ արդյունքներ, գործարարներն իրենք կգիտակցեն էրներգատնտեսող տեխնոլոգիաների ներդրման անհրաժեշտությունը թեկուզ զուտ տնտեսական առումով:
(?) Պատմեք, խնդրեմ, նոր նախագծերի մասին, որոնք ընկերությունը մտադիր է իրականացնել, եւ հեռանկարային զարգացմանն ուղղված «Ամերիայի» ծրագրերի մասին:
(!) Միջնաժամկետ հեռանկարում հիմնական նպատակն է առավել ակտիվ ելքը միջազգային շուկաներ: Ցավոք, ամեն տարի մենք այնքան էլ շատ ծրագրեր չենք ունենում, որոնք իրագործվում են Հայաստանից դուրս, իսկ մենք կցանկանայինք հասնել նրան, որ գոնե բոլոր նախագծերի 20-30 տոկոսն իրագործվեր այն շուկաներում, որոնք, ըստ մեզ, հասանելի են ընկերության համար` մասնավորապես, դրանք Կենտրոնական Ասիայի, Ռուսաստանի ու Հարավային Կովկասի շուկաներն են: Այսօրվա դրությամբ ընկերության երկրից դուրս իրագործվող ծրագրերի մեծ մասը իրականացվում է Սփյուռքում: Մենք սերտորեն համագործակցում ենք մեր Սփյուռքի ներդրումային ընկերությունների հետ, քանի որ մեր գործընկերը հայտնի ռուսական «Տռոյկա Դիալոգ» ընկերությունն է, գործընկերներ կան նաեւ ԱՄՆ-ում եւ Եվրոպայում:

(?)What are the tendencies in consulting industry and which are factor conditioning its development?
(!)Consulting industry is not well developed in Armenia, since all sectors of economy lack healthy competitiveness. There are no companies developing innovative solutions to compete with other enterprises in the market. That is why, private companies limit their needs to marketing consultations, specifically investigation of the market, its dynamics and potential demand. Another aspect is financial consulting, which can help a company to get financial resources as credits or mutual funds. Specialists in developed countries are elaborating new schemes and strategies the companies use in everyday activities.
As to the place of our company in consulting industry, it’s hard to say anything for sure, as this market is not transparent. Nevertheless, we suppose to cover 50 percent of the market.
(?) How will consulting services market change in case of possible Armenia-Turkey border opening?
(!)Market of consulting services keeps changing, yet its development mechanics can’t be characterized as fast and positive, as opposed to ones in developed states. Upon border opening, changes will take a positive turn, both in medium- and long-term perspective.
Uncompetitive companies might close down, which isn’t a bad sign, as strong players will still stay in the market. Investments into strong companies will lead to their competitiveness increase both in local and regional markets. Increased competitiveness will lead to higher demand for consulting services, leaving only institutional consulting companies in the market.
(?) What type of business planning is considered effective these days, how would you assess energy saving technologies implementation?
(!) Business plan effectiveness is determined based on company’s possibilities and the feasibility of consulting services. Still, business plan effectiveness provision is a multilateral process including: activities’ optimization, increasing company’s market share, viable manpower policy, efficient financial management. Yet, unfortunately, many businessmen are confident no consulting company could possibly have a better idea of company management.
A new trend in the elaboration of effective business plan is the introduction of energy-saving technologies. Unfortunately, the locomotives of the project are European states and not big industrial countries like United States, China and Russia. The process of saving energy is one of the components of common fight against climate change, and there is hope that during the UN conference to be held in Copenhagen this December those countries will join the process known to the world as Kyoto Protocol. From that point of view, energy saving is a very important component which should be viewed from two angles. First of all, people running business should have responsibility not only for their business but also for the world they work and live in. Armenia unfortunately has very few companies with such global thinking. At the same time, introduction of energy-saving technologies will decrease price cost of products in the long run. To introduce them a company should invest a certain sum which should be compensated within 5-6 years. Such result is not actually bad. But since the capital of our business mostly has short-term perspectives, there no special demand for that. To achieve a breakthrough in climate protection, developed countries direct more financial resources to developing countries for promoting certain processes there. In this regard, we will soon have projects funded by international financial institutions, which will credit local energy efficiency projects. Besides, grant programs will be introduced that will give impetus to this process. After a certain point, when concrete results are achieve, businessmen themselves will realize the need to introduce energy-saving technologies.
(?) Tell us about new projects, the company plans to implement, and the plans of “Ameria” aimed at the development in the future?
(!) Our basic plan in the medium term is a more active international market-entry. Unfortunately, every year we do not have many projects carried out outside of Armenia. We would like to reach a margin, when 20-30 per cent of all our projects we will implement in accesible markets, such us Central Asia, Russia and South Caucasus. To date, most of the projects the company implements out of the country, refers to the Armenian Diaspora. We work very closely with the investment companies of our Diaspora, since our partner is the Russia’s well-known company “Troika Dialog”, there are also partners in the U.S. and Europe.