4 Դեկտեմբեր 2009 - 09:37 AMT
Երկարաժամկետ հեռանկարում զարգացած ենթակառուցվածքները կարող են Հայաստանի համեմատական առավելությունը դառնալ
(?) Ի՞նչ ուժեր պետք է մոբիլիզացնի Հայաստանը` ճգնաժամից նվազագույն կորուստներով դուրս գալու համար:
(!) Համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի ազդեցությունը Հայաստանի տնտեսության վրա հիմնականում դրսեւորվեց ներդրումային հոսքերի կրճատման, մասնավոր դրամական փոխանցումների նվազման եւ որոշակի հանքահումքային ապրամքատեսակների գծով համաշխարհային գների կտրուկ անկմամբ պայմանավորված արտահանման ծավալների կրճատման ձեւով: Սրանք այն ուղղություններն են, որոնք ունեն արտահայտված սոցիալական ենթատեքստ: Այսինքն, տնտեսական ակտիվության պահպանմանը զուգահեռ մենք լուրջ անելիքներ ունենք զբաղվածության մակարդակի պահպանման եւ դրանով սոցիալական վիճակի սրումը կանխելու ուղղությամբ: Այս երկու անկյունաքարերի (գործարար ակտիվություն, զբաղվածության մակարդակ) վրա էլ կառուցվել է կառավարության հակաճգնաժամային քաղաքականությունը, որի իրականացման ուղղությամբ կենտրոնացրել ենք ներքին եւ արտաքին ռեսուրսներն ու ջանքերը:
(?) Արդյո՞ք մտավախություն չկա, որ, հաշվի առնելով արտաքին միջոցների ներգրավումը, երկրի տնտեսության կառուցվածքն անփոփոխ կմնա: Ի՞նչ քայլեր է հարկավոր ձեռնարկել, դիվերսիֆիկացնելու համար տնտեսության կառուցվածքը եւ ապագայում խուսափելու համար նման հարվածներից:
(!)Ակնհայտորեն, ճգնաժամը մեկ անգամ եւս ապացուցեց տնտեսության դիվերսիֆիկացման անհրաժեշտությունը: Տնտեսության այն ճյուղերը, որոնց հաշվին երկրում ապահովվում էր կայուն եւ բարձր աճ, բավականին խոցելի էին` պայմանավորված արտաքին գործոններից բարձր կախվածությամբ: Գործընկեր երկրներում տնտեսական անկումն ուղղակիորեն հարվածեց այս ճյուղերին, ինչի արդյունքում երկրում գրանցվեց ՀՆԱ էական անկում: Դեռեւս ճգնաժամից առաջ կառավարությունը որդեգրել էր արտահանելի ոլորտների հաշվին տնտեսական աճի ապահովման քաղաքականությունը, ինչը ենթադրում է բավականին համարձակ բարեփոխումների իրականացում հատկապես գործարար եւ մրցակցային միջավայրի բարելավման, բարձրարժեք ծառայությունների ոլորտների (տեղեկատվական եւ բարձր տեխնոլոգիաների, կրթական, ֆինանսական, առողջապահական) զարգացման ուղղություններով: Նոր զարգացումները ցույց տվեցին, որ մենք առավել ճկուն, առավել համարձակ եւ առավել արագ պետք է գործենք այս ուղղություններով` չկորցնելով տնտեսության մեջ որոշակի վերափոխումներ իրականացնելու ընձեռված հնարավորությունը: Արտաքին ռեսուրսների ներգրավման գործընթացում շեշտադրումն արվում է հենց այս ոլորտների համար պատշաճ ենթակառուցվածքներ ձեւավորելու վրա:
(?)Քանի որ Հայաստանը փոքր երկիր է փոքր տնտեսությամբ, փոքր ռեսուրսներով եւ կուտակային պահուստային հիմնադրամների բացակայությամբ, բազմիցս են կարծիքներ հնչել, որ անհրաժեշտ է զարգացնել տնտեսության գիտատար ճյուղերը:
(!) Հայաստանի արտաքին կոմունիկացիոն պայմանները, համաշխարհային տնտեսության զարգացման միտումները, ինչպես նաեւ մեր համեմատական առավելությունների, ներուժի եւ ռեսուրսների վերլուծությունը կարծես միանշանակ հանգում են մի եզրակետի. զարգացման այլ ճանապարհ, քան տնտեսությունը գիտելիքահենք ուղու վրա տեղափոխելն է, Հայաստանը չունի: Վառլիքաէներգետիկ ռեսուրսներին հակակշիռ Հայաստանն ունի մարդկային ռեսուրսներ, որոնց զարգացումն է մեր հեռանկարային առաջընթացի միակ գրավականը: Այս գերնպատակն ամրագրված է կառավարության միջնաժամկետ եւ երկարաժամկետ ռազմավարությամբ, որի իրագործմանն են միտված մեր բոլոր մարտավարությունները:
(?) Հաշվի առնելով երկրի տնտեսության առանձնահատկությունները, ո՞ր ոլորտներն ու ուղղությունները կարող են լոկոմոտիվի դեր խաղալ մեր տնտեսության վերականգնման համար:
(!) Ինչպես արդեն նշվեց, Հայաստանի համար զարգացման լուրջ հեռանկարներ ձեւավորելու խնդիրը պայմանավորված է բացառապես տնտեսությունը գիտելիքահենք զարգացման ուղի փոխադրելու հետ: Ինչ է սա ենթադրում: Դա նշանակում է, որ մենք շեշտադրում պետք է անենք մարդկային կապիտալի զարգացման եւ շարունակաբար արդիականացման ընդունակ ճյուղերի զարգացման վրա: Այս գերնպատակին հասնելու համար մեզ համար առաջնահերթ խնդիր է համապատասխան ենթակառուցվածքների ձեւավորումը: Մասնավորապես` մարդկային կապիտալի մեջ ներդրումներ կատարելու համար անհրաժեշտ է բարձրացնել խնայողությունների մակարդակը եւ ապահովել դրանց ինստիտուցիոնալացումը: Սրա լավագույն երաշխիքներից մեկը ժամանակակից կենսաթոշակային եւ ապահովագրական համակարգերի ձեւավորումն է: Միաժամանակ, միջազգայնորեն մրցունակ կրթական համակարգի ձեւավորմամբ, բնակչության էլեկտրոնային գրագիտության բարձրացմամբ, գերարագ համացանցի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հասանելիության աստիճանի բարձրացման միջոցով պետք է կարողանանք ձեւավորել տեղեկատվական հասարակություն: Զուգահեռաբար նպաստավոր պայմաններ ձեւավորելով տեղեկատվական եւ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման համար պետք է հասնենք տնտեսության մեջ այդ տեխնոլոգիաների համատարած կիրառմանը, ինչը արտադրողականության բարձրացման առաջնահերթ գրավականն է: Բարձրարժեք մրցունակ ծառայություններ մատուցելու մյուս ուղղությունները կապվում են առողջապահական եւ ֆինանսական ոլորտների հետ: Ընդհանուր առմամբ, այն ուղղությունները, որոնց հետ կապվում են Հայաստանի մրցունակության բարձրացման նպատակադրումները, հռչակվեցին որպես համազգային նախագծեր: Դրանք են. Հայաստանը գործարարությամբ զբաղվելու «գերազանցության կենտրոն», կրթական կենտրոն, առողջապահական կենտրոն, կազմակերպված հանգստի կենտրոն, ֆինանսական կենտրոն:
(?) Ո՞ր երկրների փորձը Հայաստանը կարող է կիրառել եւ ո՞ր երկրների համար օրինակ ծառայել` համաշխարհային ճգնաժամի հետեւանքների հաղթահարման հարցում:
(!) Ներկայումս համաշխարհային տնտեսությունը, ինչպես նաեւ առանձին ազգային տնտեսությունները դեռ այն իրավիճակում չեն, որ կարելի լիներ խոսել ճգնաժամը հաղթահարված լինելու մասին: Անշուշտ, որոշ երկրներում անկման դադարի միտումներ են նկատվում, մյուսներում նույնիսկ որոշակի տնտեսական աճ է նկատվում, մեկ այլ շարք երկրներում դեռ անկումը խորանում է: Իրավիճակն այս առումով տարբեր է: Սակայն դա դեռ հիմք չի տալիս ենթադրելու, որ որեւէ երկիր արդեն հաղթահարել է ճգնաժամը եւ կարելի է օգտվել նրա փորձից: Ավելին, ժամանակակից աշխարհը կարծես արդեն գիտակցում է գլոբալ խնդիրները միասնական ջանքերով լուծելու անխուսափելիությունը: Ինտեգրացիայի եւ գլոբալիզացիայի ներկա մակարդակում մեկի խնդիրը խնդիրներ է առաջացնում նաեւ մյուսի համար: Սա իհարկե չի նվազեցնում առանձին երկրների ներքին տնտեսական քաղաքականության դերակատարումը: Խնդիրը նրանում է, թե որ երկիրը հեռանկարային առումով ինչ հավակնություններ ունի եւ որքան հետեւողական է դրանց իրականացման գործում:
(?) Ձեր կանխատեսումները տարեվերջի համար եւ լավատեսական հայացքը դեպի ապագան…
(!)Վերջին ամիսների տվյալների վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ Հայաստանում տնտեսական անկումն իր կրիտիկական կետին (անկման ամենացածր կետ) հասավ դեռեւս հուլիս ամսին: Մեր գնահատումներով տնտեսական անկումը կանգ կառնի 2009 թվականին եւ արդեն 2010 թվականը մենք կամփոփենք ՀՆԱ առնվազն 1 տոկոս աճով: Այս ակնկալիքը կիսում են նաեւ միջազգային կառույցները. Արժութի Միջազգային Հիմնադրամը, Համաշխարհային Բանկը եւ այլն:
(?) Մի քանի տարի շարունակ Հայաստանը երկնիշ տնտեսական աճ էր գրանցում` զգալիորեն բարձրացնելով իր հեղինակությունը միջազգային ասպարեզում, եւ նույնիսկ արաժանացավ «կովկասյան վագր» տիտղոսին: Չի՞ անդրադառնա արդյոք տնտեսության անկումը Հայաստանի իմիջի վրա` հաշվի առնելով, որ Futch-ն արդեն նվազեցրել է երկրի վարկանիշը:
(!) Համոզված եմ, ճգնաժամային փուլում ձեւավորված որեւէ վարկանիշ շատ արագ կարող է փոխվել կախված այն հանգամանքից, թե մենք ինչ ելքային քաղաքականություն եւ ինչպիսի արդյունավետությամբ կիրականացնենք: Այս ընթացքը կարծես մեկնարկային պայմանների համահարթեցման փուլ էր, երբ նախկինում տարբեր զարգացման մակարդակների երկրներ բախվեցին նույն հիմնախնդրին: Դժվար էր պատկերացնել մեկ այլ իրավիճակ, երբ ժամանակակից աշխարհում որեւէ երկիր կարողանար էական թռիչք կատարել զարգացման մրցավազքում: Մինչդեռ ստեղծված իրավիճակը ինչ որ տեղ «զրոյացրեց» ձեռքբերած միավորները: Եվ սա առավել լայն մտածող հասարակություններին հնարավորություն է տալիս հայտնվել որակապես այլ մակարդակում:
(?) Որքանո՞վ են արդյունավետ ծախսվում Հայաստանին տրամադրված միջազգային վարկերը:
(!) Ինչ վերաբերում է ՀՀ ներգրավված արտաքին վարկային ռեսուրսներին, ապա հեշտ է նկատել, որ դրանք հիմնականում ուղղվում են ենթակառուցվածքների զարգացմանը, որոնք երկարաժամկետ էֆֆեկտիվություն ունեն եւ գործարար ակտիվությունը խթանող հատկություն: Խնդիրը նրանում է, որ վարկային ռեսուրսները հնարավորինս ներդրումային բնույթի պետք է լինեն, այսինքն ուղղվեն նպատակային ներդրումային նախագծերի ֆինանսավորմանը:
Արտաքին վարկային ռեսուրսների օգտագործման արդյունավետության վերաբերյալ իհարկե դեռ վաղ է վերջնական եզրակացություն անելը: Սակայն այսօր մենք կարող ենք արձանագրել որոշակի ձեռքբերումներ կարճաժամկետ հատվածի համար եւ հիմնավորված սպասելիքներ միջնաժամկետ հատվածի համար: Կարճաժամկետում մենք կարողացանք դիմակայել ճգնաժամի առաջին ալիքին, կանխել սոցիալական պայթյունը, շարունակել հրատապ բարեփոխումները: Միջնաժամկետ հատվածում ակնկալում ենք ձեռնարկված ենթակառուցվածքային ծրագրերի իրագործում: Այդ փուլի արդյունավետ իրագործումն արդեն կպայմանավորի երկարաժամկետում մեր սպասումների իրատեսականությունը: Կկարողանանք ձեւավորել զարգացած ենթակառուցվածք, կունենանք շահավետ բիզնես ծավալելու հնարավորություն եւ դիվերսիֆիկացված տնտեսություն: Այդ ժամանակ կարող ենք խոսել վարկային ռեսուրսների օգտագործման բարձր արդյունավետության մասին:
(?) Պահպանե՞լ է արդյոք Հայաստանն իր գրավչությունը օտարերկրյա ներդրողների համար, արդյոք չկա՞ն օտարերկրյա ներդրումների կրճատման միտումներ ճգնաժամի պատճառով:
(!) Անշուշտ ներդրումային հոսքերի կրճատում արձանագրվեց: Եվ դա Հայաստանի վրա համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի ազդեցության դրսեւորումներից մեկն էր: Սակայն դա չի բացատրվում Հայաստանի ներդրումային գրավչության անկմամբ: Միջազգային համապատասխան վարկանիշային գնահատականները եւս չեն վկայում մեր ներդրումային միջավայրի վատացման մասին: Խնդիրը ներդրողների մոտ գլոբալ ռիսկերի գնահատման եւ սպասումների որակի մեջ է:
(?) Ի՞նչ վիճակում է Համահայկական բանկի ստեղծումը, ո՞ր փուլում է այն գտնվում:
(!) ՀՀ Ազգային ժողովն ընդունել է Համահայկական Բանկի մասին օրենքը, որը սահմանում է բանկի գործունեության իրավական եւ ինստիտուցիոնալ հիմքերը: Համահայկական բանկը լինելու է այն ռազմավարական կառույցներից մեկը, որի միջոցով համազգային ծրագրերի իրականացման նպատակով համախմբվելու են աշխարհասփյուռ հայերի ջանքերն ու կարողությունները: Համահայկական բանկն արդեն իսկ գրանցված է, եւ շուտով կամփոփվի տնօրենի պաշտոնը զբաղեցնելու նպատակով հայտարարված մրցույթը: Գործունեության սկիզբը նախատեսվում է 2010 թվականին:
(?) Ի՞նչ կշահի Հայաստանը հայ-թուրքական հարաբերությունների ակնկալվող հաստատումից եւ միջպետական սահմանի բացումից: Ո՞րն է լինելու Հայաստանի տնտեսական շահը:
(!) Նախեւառաջ սկսենք այնտեղից, որ «փակ սահմաններ» երեւույթը չի կարող նորմալ համարվել որեւէ պարագայում եւ հարիր չէ ժամանակակից աշխարհի զարգացման ու առաջընթացի ոգուն: Հատկապես այն պարագայում, երբ երկիրը զարգացման եւ աշխարհում իր ուրույն տեղն ունենալու լուրջ հավակնություններ է ներկայացնում, հարեւանների հետ եւ տարածաշրջանում բնականոն տնտեսական հարաբերություններ հաստատելու անխուսափելիությունն ու անհրաժեշտությունը չի կարող շրջանցել:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի համար տնտեսական օգուտներին: Խնդիրն, իհարկե, բազմաշերտ է եւ չի կարելի միանշանակ որակել: Անշուշտ, մի կողմից սահմանի բացումը նոր մարտահրավերներ կառաջացնի: Մենք համեմատական առավելություններ պետք է կարողանանք ձեւավորել գործարար միջավայրի եւ ենթակառուցվածքների ուղղություններով: Թուրքիան բավականաչափ մեծ շուկա է, ինչը գայթակղիչ է օտարերկրյա հսկայածավալ ուղղակի ներդրումների համար: Մենք կարող ենք որոշակիորեն հավակնել այդ ներդրումների մի մասին` խորացնելով տնտեսության դիֆերսիֆիկացման մակարդակը եւ ներդրումներ կլանելու հատվածները: Բնականաբար, ամենամեծ մարտահրավերը տարանցիկ երկիր դառնալու նոր հնարավորություններն են, որոնք բավական իրատեսական են պատշաճ ենթակառուցվածքներ ունենալու պարագայում: Հայաստանը կարող է բացառիկ դերակատարում ունենալ Եվրոպա-Ասիա ցամաքային միջանցք ձեւավորելու առումով: Սահմանի գործարկման պարագայում մեծ ներուժ կա նաեւ վառելիքաէներգետիկ ռեսուրսների փոխադրման տարածաշրջանային ծրագրերում ընդգրկվելու առումով: Մեկ այլ շահավետ ուղղություն է բարձրարժեք ծառայությունների նկատմամբ պահանջարկի ընդլայնման հավանականությունը: Հայաստանը կարող է տարածաշրջանային առումով մրցունակ ծառայություններ մատուցել առողջապահական, կրթական, գիտական բնագավառներում: Այս բոլոր հնարավորությունները կիրացվեն, եթե մենք հաջողենք մեկնարկած կառավարման, գործարար միջավայրի, կրթական բարեփոխումներում: Ի վերջո պետք է նկատի ունենալ այն հանգամանքը, որ մենք սահմանակցում ենք ԵՄ մաքսային գոտում գտնվող եւ անդամ դառնալու լրջագույն հավակնություն ունեցող երկրի հետ:
(?) Ըստ Ձեզ, ո՞րն է Ձեր ամենամեծ նվաճումը նախարարի պաշտոնում է եւ ի՞նչը դեռեւս չի հաջողվել անել:
(!) Ինչն էր ամենակարեւորը, որ Դուք կարողացել է իրականացնել նախարար լինելու ընթացքում, եւ ինչը դեռ չի հաջողվել իրագործել:
Ամենակարեւորն այն է, որ այս ընթացքում կարողացել ենք ենթակառուցվածքներին առնչվող կարեւոր, մեծ ծրագրերի մասին խոսել, ինչը մտածողության փոփոխություն է: Լուրջ տեղաշարժ կա նաեւ գիտելիքի ենթակառուցվածքների մասով, ասենք, թե ինչպես պետք է դրանք նախագծվեն, կառուցվեն:
Իսկ ինչը չի հաջողվել, որ կուզենայի հաջողվեր, այստեղ խոսքն ավելի շատ արագության մասին է: Թվում էր, թե բիզնես միջավայրը, որակի համակարգը կարելի էր արագ փոխել, սակայն առաջ եկավ նախապատրաստական փուլի եւ ռեսուրսների մոբիլիզացման կարիք, որն էլ երկարաձգում է այդ նպատակների իրականացումը:

(?)Какие силы должна мобилизовать Армения, чтобы с минимальными потерями выйти из кризиса?
(!)Воздействие мирового финансово-экономического кризиса на экономику Армении в основном проявилось в плане сокращения инвестиционных потоков, снижения трансфертов и резкого сокращения объемов импорта, обусловленных снижением мировых цен на некоторые рудносырьевые виды товаров. Это те направления, которые имеют выраженный социальный подтекст. Таким образом, одновременно с сохранением экономической активности мы должны сохранять необходимый уровень занятости, тем самым предотвратить обострение социальной составляющей. Именно на этих двух краеугольных камнях зиждется антикризисная политика правительства Армении, для реализации которой мы сконцентрировали все внутренние и внешние ресурсы и усилия.
(?)Нет ли опасения, что, с учетом привлеченных внешних средств, структура экономики страны останется неизменной? Какие шаги необходимо предпринять, чтобы диверсифицировать структуру экономики и попытаться избежать подобных ударов в будущем?
(!)Безусловно, кризис еще раз доказал необходимость диверсификации нашей экономики. Те ветви экономики, за счет которых в стране обеспечивался стабильный и высокий рост, были достаточно уязвимы за счет высокой зависимости от внешних факторов. Экономический спад в странах-партнерах непосредственно ударил по этим отраслям, в результате чего в стране был зафиксирован значительный спад ВВП. Еще до кризиса правительство Армении приняло политику экономического роста, основанную на ориентированных на экспорт отраслях. Данная политика предполагала реализацию достаточно смелых реформ, в частности, улучшение бизнес-среды и условий конкуренции, а также развитие тех сфер, которые предоставляют ценные услуги (телекоммуникационных и высоких технологий, образования, здравоохранения, финансов). Новые развития показали, что мы должны действовать смелее, более активно, гибко и быстро по этим направлениям, не теряя возможности предпринять некоторые изменения в экономике. В плане привлечения внешних средств акцент ставится именно на формировании достойных инфраструктур в этих сферах.
(?)Поскольку Армения является небольшой страной с маленькой экономикой, с небольшими ресурсами и отсутствием накопительных резервных фондов, не раз звучало мнение о том, что необходимо развивать наукоемкую экономику.
(!)Внешние коммуникационные условия Армении, тенденции развития мировой экономики, а также анализ наших сравнительных преимуществ, потенциала и ресурсов, однозначно, упираются в одну конечную точку – у Армении нет иного пути развития, как перевод экономики на наукоемкие рельсы. В противовес топливно-энергетическим ресурсам, у Армении есть человеческие ресурсы, развитие которых – единственный залог нашего прогресса на перспективу. Эта сверхзадача закреплена в среднесрочной и долгосрочной стратегии правительства, на реализацию которой направлены все наши обязательства.
(?)Учитывая особенности экономики страны, какие сферы и направления могут послужить локомотивами для восстановления нашей экономики?
(!)Как я уже отметил, задача формирования серьезных перспектив развития Армении связана исключительно с переводом экономики страны на наукоемкий путь. Что это означает? Это означает, что мы должны сделать акцент на развитии человеческого капитала и на развитии секторов, способных к перманентной модернизации. Для достижения этой цели нам необходимо в первую очередь сформировать соответствующие инфраструктуры. В частности, для осуществления инвестиций в человеческий капитал необходимо повысить уровень сбережений и обеспечить процесс их институционализации. Лучшей гарантией является формирование современных пенсионной и страховой систем. Вместе с тем, мы должны сформировать информационное общество посредством создания образовательной системы, конкурентной на международном уровне, повышения электронной грамотности населения, посредством сверхбыстрой внутренней сети и высокого уровня доступности информационных технологий. Одновременно с созданием благоприятных условий для развития информационных и высоких технологий мы должны достичь в экономике их соответствующего применения, что является первостепенным залогом повышения производительности. Предоставление конкурентоспособных высококачественных услуг по другим направлениям связано со сферами здравоохранения и финансов. В целом же, те направления, которые связывают с повышением конкурентоспособности Армении, были провозглашены национальными проектами: Армения – «предпочтительный центр» для занятия бизнесом, центр образования, центр здравоохранения, центр организованного отдыха, финансовый центр.
(?)Опыт каких стран Армения может перенять и каким странам послужить примером в вопросе преодоления последствий мирового кризиса?
(!)В настоящее время мировая экономика, в том числе и отдельно взятые национальные экономики, еще не в том состоянии, чтобы можно было говорить о факте преодоления кризиса. Безусловно, в некоторых странах наблюдаются тенденции приостановления спада, в других странах даже отмечен некоторый рост, в ряде других стран все еще продолжается углубление спада. С этой точки зрения ситуация различна. Однако это не дает оснований предполагать, что какая-то страна уже преодолела кризис и можно воспользоваться ее опытом. Более того, современный мир как будто бы осознает неизбежность решения глобальных проблем совместными усилиями. В условиях интеграции и глобализации проблемы одной страны вызывают проблемы также и в других странах. Это, однако, не уменьшает роль внутренней экономической политики отдельно взятого государства. Вопрос в том, какие амбиции имеет страна в свете перспективного развития и насколько она последовательна в деле их реализации.
(?)Прогнозы на конец года и оптимистический взгляд в будущее…
(!)Данные за последние месяцы свидетельствуют о том, что экономика Армении достигла своей критической точки еще в июле, спад в экономике уже приостановлен и 2010 год мы завершим, по крайней мере, с 1%-ым ростом ВВП. Эти ожидания также разделяют и международные структуры, в том числе МВФ и ВБ.
(?)Армения на протяжении нескольких лет ежегодно демонстрировала двузначный экономический рост, существенно повысила свой международный имидж и даже заслужила титул "кавказского тигра". Не повлияет ли спад экономки на имидж Армении, учитывая, что Fitch уже понизил рейтинг страны?
(!)Уверен, что сформированный в период кризиса какой-либо рейтинг может очень быстро меняться в зависимости от того, какую исходную политику и с какой эффективностью мы будем проводить. Этот период, кажется, был периодом выравнивания исходных условий, когда страны с разным уровнем развития столкнулись с одной основной проблемой. Трудно было бы представить какую-либо другую ситуацию, когда в современном мире какая-либо страна могла бы совершить реальный рывок в конкурентном марафоне. Между тем, создавшаяся ситуация в какой-то степени «обнулила» приобретенные очки. И это дает возможность для общества с широким мировоззрением оказаться на качественно новом уровне.
(?)Насколько эффективно расходуются средства привлеченных Арменией международных кредитов?
(!)Что касается привлеченных Арменией внешних ресурсов, то нетрудно заметить, что они в основном направлены на развитие инфраструктур, которые имеют долгосрочную эффективность и свойство стимулировать бизнес-активность. Проблема состоит в том, чтобы кредитные ресурсы носили инвестиционный характер, то есть были направлены на финансирование целевых инвестиционных проектов. Еще рано говорить об эффективности использования кредитных ресурсов. Однако мы сегодня можем зафиксировать некоторые достижения в краткосрочном периоде и обоснованные ожидания на среднесрочный период. С точки зрения краткосрочных достижений мы смогли противостоять первой волне кризиса, предотвратить социальный взрыв, а также продолжить первоочередные реформы. В среднесрочном же периоде ожидаем реализацию предпринятых инфраструктурных программ. Эффективной реализацией этого этапа будет обусловлена реальность наших ожиданий в долгосрочном периоде. В результате мы сможем сформировать развитые инфраструктуры, будем иметь возможности для организации прибыльного бизнеса и диверсифицированную экономику. Только тогда можно будет говорить о высоком уровне эффективности использования кредитных ресурсов.
(?)Насколько Армения сохранила свою привлекательность для иностранных инвесторов, не наметилась ли тенденция сокращения иностранных инвестиций в связи с кризисом?
(!)Безусловно, было зафиксировано сокращение инвестиционных потоков, и это – одно из проявлений влияния мирового кризиса на экономику Армении. Однако, это не объясняется спадом инвестиционной привлекательности Армении. Результаты рейтингов международных структур также не свидетельствуют об ухудшении нашей инвестиционной среды. Проблема здесь состоит в качестве ожидания и оценке глобальных рисков со стороны инвесторов.
(?)Как обстоит процесс создания Всеармянского банка, на какой стадии он находится?
(!)НС РА принял закон «О Всеармянском банке», который устанавливает основы его законодательной и институциональной деятельности. Всеармянский банк будет одним из тех стратегических объектов, с помощью которого для реализации общенациональных программ будут сгруппированы силы и возможности представителей диаспоры со всего мира. Всеармянский банк уже зарегистрирован и скоро будут подведены итоги объявленного конкурса на должность его директора. Начало деятельности Всеармянского банка запланировано на 2010 год.
(?)В свете ожидаемого налаживания армяно-турецких отношений и открытия межгосударственной границы, что выиграет от этого Армения? Какова будет экономическая выгода Армении?
(!)Во-первых, начнем с того, что явление «закрытых границ» не может быть нормальным ни с каких позиций, и не свойственно духу развития и прогресса современного мира. Особенно в том случае, когда у страны есть реальная возможность развития и возможность занять в мире свою нишу. Нельзя отвергать возможность неизбежности и необходимости установления естественных экономических отношений с соседней страной и регионом. Что же касается экономических выгод для Армении, то это, естественно, многослойный вопрос. Безусловно, открытие границы, с одной стороны, приведет к новым вызовам. Мы должны суметь сформировать сравнительные преимущества по линии бизнес-среды и инфраструктур. Турция – это достаточно большой рынок, который привлекателен для огромных прямых иностранных инвестиций. Мы можем в какой-то степени стать частью этих инвестиций, углубив уровень диверсификации экономики и участки поглощения инвестиций. Естественно, самым большим вызовом являются новые возможности – стать транзитной страной, что вполне реально при наличии соответствующих инфраструктур. Армения может играть исключительную роль в формировании наземного коридора Европа-Азия. В плане использования границы есть большой потенциал быть включенной в региональные программы по перевозке топливно-энергетических ресурсов. Есть также возможность расширения рынка спроса на предоставление высокоценных услуг. Армения может на региональном уровне предоставлять конкурентоспособные высококачественные услуги в сфере здравоохранения, образования и науки. Все эти возможности будут реализованы, если мы осуществим начатые реформы. В конце концов, надо иметь в виду то обстоятельство, что мы граничим со страной, которая находится в зоне свободной торговли ЕС и у которой есть реальная возможность стать ее членом.
(?)По Вашему мнению, самое важное Ваше достижение на посту министра и что еще не удалось сделать?
(!)Самое важное – это то, что стали говорить о важнейших, больших программах, касающихся инфраструктур, что является переменой мышления. Есть также серьезный сдвиг по линии образовательных инфраструктур, в частности в отношении того, как их проектировать, как они должны быть построены.
А то, что не удалось, но очень хотелось бы – здесь речь идет в основном о скорости. Казалось, что можно поменять бизнес-среду, систему качества, но возникла необходимость в подготовительном этапе и мобилизации ресурсов, что и задерживает реализацию намеченных целей.